Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud si na párty vyrobíte piñatu, bude to skvělý způsob, jak získat krásnou výzdobu a zábavu v jednom. Pro přípravu své párty však nemusíte ani vyjít z domu a piñatu kupovat. S těmito jednoduchými kroky si můžete vyrobit svou vlastní a třeba přijdete na to, že výroba piñaty je stejně tak zábavná, jako její rozbíjení!

Část 1
Část 1 ze 4:

Začínáme s výrobou piñaty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nejprve si vyberte tvar. Vaše piñata může mít jakýkoliv tvar, cokoliv se vám líbí! Nejjednodušší tvar je protáhlá koule, která se podobá balonku, ale můžete si vyrobit jakýkoliv tvar.
  • Pro vytvoření složitějšího tvaru na formu z balonku přilepte lepenku a vytvarujte si piñatu podle své potřeby.
  • Tradiční piñaty mají základní formu vyrobenou z keramiky, ale tento materiál může být nebezpečný a nadělat spoustu nepořádku. Držte se raději tvárné formy, která je vyrobena z papíru.
 2. 2
  Chraňte pracovní plochu. Při výrobě piñaty se trochu ušpiníte a naděláte nepořádek, proto pracujte tam, kde budete mít dostatek prostoru. Na pracovní desku si rozložte archy novinového papíru nebo ubrus, který budete moci později vyhodit. Díky tomu si neumažete pracovní plochu a i následný úklid bude hračka. Sami si oblečte staré, pracovní oblečení či zástěru a na ruce si navlékněte gumové rukavice.
 3. 3
  Připravte si pastu z papírmaše. Ve velké míse smíchejte 2 šálky (asi 470g) mouky, 2 šálky (470 ml) vody, a jednu lžíci soli. Míchejte tuto hmotu, dokud nezhoustne a nezačne vám vznikat tekuté těsto. Hmota by měla být hladká, ale může se stát, že v ní budete mít hrudky mouky. Nedělejte si starosti, nemusíte je rozetřít úplně dohladka.
 4. 4
  Připravte si pruhy z novin. Natrhejte či nastříhejte si pruhy novin o šířce 2,5 – 5 cm a délce 15 – 20 cm. Pruhy novin se vám budou na formu snadno přikládat. Měli byste si připravit dostatek papírových pruhů, aby vám stačily k pokrytí celé piñaty v několika vrstvách.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Tvarování základny piñaty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nafoukněte balonek. Ten bude tvořit tělo vaší piñaty, nafoukněte jej proto dostatečně, aby byl pěkný a velký. Kulaté balonky se pro tento účel hodí lépe, protože vytvoří větší prostor a pojmou více bonbonů. Pokud chcete hranatou piñatu, můžete použít krabici. Dotvarujte piñatu a přidejte jí různé doplňky, jako ruce, nohy, nos, ocásek či klobouk. Použijte lepenku či karton. Maskovací páskou či izolepou tyto části přilepte k tělu piñaty.
 2. 2
  Aplikujte vyrobenou hmotu na pruhy novin. Ponořte pruhy novin do papírmaše a vymačkejte přebytek tak, že pruh novin podržíte mezi ukazováčkem a palcem a projedete pruh novin mezi těmito dvěma prsty či jej otřete o hranu mísy.
 3. 3
  Aplikujte papírmaš na balonek. Pokládejte na balonek pruhy novin přes sebe, dokud nebude celý balonek pokrytý. Tam, kde je balonek zavázaný nechte otvor, abyste balonek mohli snadno vyjmout. Tento krok zopakujte třikrát až čtyřikrát a nechte každou vrstvu pořádně uschnout předtím, než nalepíte další.
 4. 4
  Nechte piñatu uschnout. Jakmile skončíte s pokládáním vrstev papírmaše, nechte piñatu volně položenou, dokud zcela neuschne a nezatvrdne. Doba schnutí bude záviset na mnoha faktorech, včetně tloušťky papíru, vlhkosti a teplotě vzduchu. Počítejte na schnutí v průměru několik dní.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Zdobení piñaty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pomalujte svou piñatu. Použijte jednu barvu k vyhlazení a sjednocení povrchu piñaty. Při této vrstvě nemusíte piñatu pomalovat perfektně, bude stačit, když barvou pokryjete papír. Vyberte si takovou barvu, která bude ladit s doplňky, zvířátky a postavičkami, které později na piñatu přidáte, protože je pravděpodobné, že tato barvy bude vespod prosvítat.
 2. 2
  Přilepte na piñatu krepový papír. Tím docílíte toho, že vaše piñata bude mít tradičnější vzhled. Tento doplněk je také slavnostní a není drahý. Nastříhejte nebo natrhejte pruhy krepového papíru a přilepte je na piñatu. Papír můžete nechat buď v pruzích, či z něj poskládat malé mašličky a hvězdičky a na piñatu je takto přilepit.
 3. 3
  Přidejte poslední detaily. Jakmile máte na piñatě základní tvar z krepového papíru, můžete na ní přidat další drobné detaily. Poslouží vám například barevné košíčky na muffiny nebo čtverečky barevných ubrousků, ze kterých můžete vytvořit třeba vlasy či ofinu. Pokud jste na piñatu přidělali nějaké zvířátko, nezapomeňte mu také přidat roztomilé či šilhavé oči.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Plnění piñaty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vystříhněte otvor pro sladkosti. Pokud vám balonek dosud nepraskl, vezměte si jehlu a propíchněte jej a vyndejte ven. Protože jste piñatu v místě, kde byl balonek svázaný, nezalepili pruhy papíru, měli byste již mít malý otvor připravený.
 2. 2
  Pokud je třeba, otvor zvětšete. Pokud vám sladkosti neprojdou dovnitř, zvětšete otvor a naměřte si, jak velký vám bude stačit, aby bonbony hladce vklouzly dovnitř.
 3. 3
  Kolem hlavního otvoru vytvořte dvě menší dírky. Provlékněte jimi provázek či stuhu, aby vám vznikla smyčka. Ta se vám bude hodit později, až budete piñatu chtít pověsit.
 4. 4
  Naplňte piñatu dobrotami. Můžete přidat bonbony, konfety, samolepky, malé hračky, či cokoliv, co se vám líbí.
  • Nedávejte dovnitř nebalené bonbony.
  • Hračky, které by se mohly snadno rozbít také nejsou dobrou volbou.
 5. 5
  Zakryjte otvor. Přilepte navrch kousek krepového papíru nebo k zakrytí otvoru použijte maskovací pásku. Vaším cílem je vytvořit takový uzávěr, který udrží obsah piñaty uvnitř do té doby, dokud ji nerozbijete při oslavě.
 6. 6
  Zavěste piñatu. Do smyčky, kterou jste udělali dříve, přivažte další kus provázku či stuhy tak, abyste ji mohli zavěsit na místo, které jste vybrali.
  Reklama

Tipy

 • Volte takové sladkosti, které se neroztékají.
 • Při zdobení piñaty se neomezujte pouze na krepový papír. Přidejte peříčka, třpytky, umělé květiny či jiné slavnostní ozdoby k dozdobení vaší piñaty.
 • Pokud je vaše piñata těžká, použijte silnější provázek či stuhu. Krásně ji tak zpevníte.
 • Ke spojení piñaty nepoužívejte pásku na koberce, nešla by vám později rozbít.
 • Pokud vyrábíte velkou piñatu, použijte velký a pevný balonek.
 • Naplňte piñatu sladkostmi, které vydrží i dopad na zem a nerozbijí se.
 • Naplňte piñatu jednotlivě zabalenými bonbony. Nebalené bonbony ve velkých baleních jsou sice levnější, ale mějte na paměti, že až se piñata rozbije, sladkosti vypadají na zem a děti je sní bez ohledu na to, kam sladkosti dopadly. Pokud kupujete nebalené bonbony, kupte si celofán a po jednom je zabalte.
 • Jako alternativu papírmaše můžete použít i podomácku vyrobenou směs vody a kukuřičného škrobu. Dbejte však na to, aby vaše směs nebyla příliš řídká a z balonku vám nestékala.
 • Pokud nechcete do piñaty vystříhávat další otvor, naplňte ji otvorem po balonku (otvor nemusíte překrývat papírem, můžete jej nechat odlepený.)
 • Snažte se pro svou oslavu vytvořit stylovou piñatu. Můžete vyrobit například rybu a polepit ji lesklými šupinami, nebo udělat velkou piñatu ve tvaru květiny a okvětní lístky vystříhat z krepového papíru.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Balonky
 • Několik listů novinového papíru
 • Vodu, mouku a sůl (k výrobě lepidla) či škrob
 • Nůžky
 • Barvu
 • Krepový papír (a další ozdobné prvky, pokud je používáte)
 • Provázek nebo stuhu (k zavěšení piñaty)
 • Sladkosti (jako náplň)
 • Dřevěnou hůl či baseballovou pálku asi 45 cm dlouhou (k rozbití piñaty)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 131 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 259 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 20 259 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama