Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Místo toho, abyste si každoročně kupovali drahé džínové kraťasy v obchodě, se můžete naučit, jak si je jednoduše vyrobit odstřihnutím sami doma. Postačí vám ostré nůžky a můžete obyčejné džíny přeměnit na jedinečný módní kousek. Ležérní, odstřižené šortky se navíc neustále vrací do módy, takže s nimi nejen ušetříte, ale budete opravdu in!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Základní šortky

 1. 1
  Vyberte si džíny. Je zapotřebí si vybrat rifle, ze kterých chcete udělat šortky. Měly by vám dobře padnout, alespoň tedy v partiích, které nebudete odstřihávat. Neměly by mít také neopravitelná poškození nebo vady, ze kterých nejde udělat přednost (například velké díry a obnošená místa v rozkroku). Pokud mají kalhoty fleky, které nejdou vyprat, musíte se dobře zamyslet nad tím, kde jsou a jak jsou velké – neznamená to, že by kalhoty nutně byly nepoužitelné.
 2. 2
  Rozhodněte se, jak chcete mít kraťasy dlouhé. Oblékněte si džíny na sebe, abyste si rozmysleli, jak krátké mají šortky být. Pak si místo označte (prstem, křídou, tužkou nebo třeba pudrovým make-upem) a pak délku ještě jednou zkontrolujte tak, že se posadíte, aby nebyla náhodou příliš krátká. Jakmile si správnou délku kraťasů rozmyslíte, označte si místo zřetelněji, a džíny si zase svlékněte.
 3. 3
  Udělejte dole záložky nebo lem začistěte. Až si džíny svléknete, odměřte alespoň dva a půl centimetru pod požadovanou délkou (pokud chcete lem jen začistit), nebo 8 cm (pokud děláte záložku). Jestli je vaším cílem rebelský, otrhaný vzhled, nemusíte přidávat žádnou délku navíc, nechte kraťasy jen tak zastřihnuté.
 4. 4
  Nakreslete linii, kde kraťasy ustřihnete. Odměřte vzdálenost mezi značkou, kterou jste udělali, a pasem džínů. Pak stejnou míru odměřte i na druhé nohavici a označte ji, aby byla z obou stran stejná délka. Naznačte si rovnou čáru, pokud možno přesně podél vláken v džínovině, přes jednu nohavici. Přeložte rifle napůl a na druhé nohavici nakreslete přesně tu samou čáru.
 5. 5
  Odstřihněte látku. Teď je zapotřebí odstřihnout džíny podél linie, kterou jste si označili. Použijte silné, ostré nůžky a čistě odstřihněte materiál – tupé nůžky by mohly okraje roztřepit.
 6. 6
  Začistěte nebo vypracujte záložku. Použijte šicí stroj se správně zvolenou jehlou a zahněte lem o centimetr. Předem si látku našpendlete a džíny prošijte z rubu na líc. Pokud chcete přidat záložku, která zmenší nutnost začištění a důkladného zastřihnutí okrajů – jednoduše nic nezačišťujte, ale zarolujte spodní okraj až k požadované délce nohavice. Teď jste připraveni si šortky obléct a případně je upravit tak, aby vyhovovaly přesně vašemu stylu!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Další vylepšení

 1. 1
  Zkuste bělení nebo barvení. Strategickým rozmístěním bělení a barvení můžete změnit barvu i vzor vašich šortek. Můžete vyzkoušet vybělení pouze horní nebo spodní části kraťasů, aby bělidlo vytvořilo jen efekt ombré. Můžete samozřejmě také nejprve odbarvit celé šortky a pak je obarvit jiným odstínem.
 2. 2
  Přidejte barvu. Pokud neplánujete šortky nosit příliš často, a neustále je prát, můžete zkusit i barvy na textil. Existuje bezpočet možností, jak si šortky pomalovat a všechno záleží jenom na vaší šikovnosti a na tom, jak si představujete, že by vaše šortky měly vypadat.
  • Můžete například tmavé šortky pomalovat jako vesmírnou galaxii nebo noční oblohu. Vezměte si starý zubní kartáček, lehce ho namočte do stříbrné nebo bílé barvy a pak lehce naneste na látku, abyste napodobili hvězdy. Efekt dokončete smícháním modré a fialové..
  • Můžete také použít šablobu a přidat tak na své šortky efekt nebo design. Buď si šablonu sami vyrobte, nebo si ji kupte v obchodě s výtvarnými potřebami. Můžete také design doplnit například barvou ve spreji, kterou část šortek ozdobíte.
 3. 3
  Nebojte se překrývat látku. Můžete klidně přeložit přes šortky jinou látku, aby vyjádřily vaši osobnost a váš módní styl. Můžete použít například látku s potiskem, kterou koupíte v obchodě a zvýraznit tvar místa, které chcete látkou zakrýt. Nechte si dostatek látky na záševky, přídavky sežehlete a pak přišijte na zvolené místo buď v ruce, nebo na šicím stroji, záleží na tom, jaké místo překrýváte. Můžete přešít například zadní kapsy, jednu nebo dvě přední kapsy, poutka pásku nebo třeba manžety.
 4. 4
  Přidejte krajku. Krajka může šortkám dodat sexy a velmi ženský vzhled, navíc je krajka v módě. Můžete ji na šortky dodat mnoha způsoby a na nejrůznější místa – šortky budou pokaždé vypadat jinak.
  • Chcete-li, můžete krajkou pokrýt celé šortky. Buď krajku přišijte, nažehlete, nebo třeba přilepte v dlouhých pruzích na celé kraťasy. Nejlépe tento styl vypadá, když použijete několik různých vzorů krajky. Začněte v pase a pomalu postupujte dolů v pravidelných, rovných pásech.
  • Krajku můžete přidat také pouze na jednu část šortek. Zkusit můžete například zadní kapsy, jednu z předních kapes, na poutka pásku nebo lemy, či kamkoliv jinam, kde se vám to líbí. Obkreslete si tvar, který chcete pokrýt, přidejte trochu látky na švy, založte, zažehlete dolů a pak v ruce krajku přišijte k šortkám.
 5. 5
  Vytvořte na nohavici rozparek. Jestliže vám jsou šortky trochu malé na to, aby vám dobře seděly, můžete přidat na boku nohavice rozparek a uzavřít ho dvěma až pěti centimetry pružné látky, kterou obě části nohavice spojíte. Pokud toužíte po opravdu žhavém, sexy modelu, můžete přidat průchodky a těmi provléknout šňůru, kterou do kříže zavážete.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Pokud jsou šortky přes stehna příliš úzké, můžete zkusit rozpárat asi 5 cm vnějšího švu nohavic a záložky. (vypadá to lépe u džín, které jsou na rubu světlejší).
 • Pokud už oblíbené džínové šortky máte, přeložte je napůl stejně, jak jste přeložili kalhoty, ze kterých chcete vyrobit nové. Pak je položte nahoru a přesně obkreslete švy. Použijte původní šortky také jako volnou šablonu pro určení správné délky nohavic.
 • Až budete z kalhot stříhat šortky, udělejte to postupně a po každých několika centimetrech si je vyzkoušejte. Pamatujte na to, že vždycky můžete odstřihnout víc, ale vrátit látku na původní místo je mnohem těžší.
 • Když budete šít denim, použijte nejlépe silnější jehlu, například jehlu na čalounění, pokud šijete v ruce, případně speciální jehlu na denim, pokud šijete na stroji. Projde tuhou látkou mnohem lépe, než obyčejná malá jehlička.
 • Pokud se vám na kůži náhodou dostane bělidlo, okamžitě postižené místo 15 – 20 minut omývejte teplou vodou.
 • Odstřižené šortky by měly být přes stehna trošku volnější. Skinny džíny se vám budou obtížně lemovat nebo začišťovat záložkou. Pokud to uděláte, stehna se ještě zúží a budou se vám těžko oblékat.
 • Pokud chcete experimentovat s bělidlem, kupte si levné džíny ze supermarketu nebo použijte staré rifle, na kterých vám příliš nezáleží. Různá koncentrace, síla a množství bělidla přináší různé výsledky – a jediný způsob, jak to zjistit, je metoda pokus/omyl.
 • Předtím, než džíny odstřihnete, vyzkoušejte si, jak vám sedí v pase, přes boky a přes stehna. Na jejich délce nezáleží, stejně kalhoty odstřihněte.
Reklama

Varování

 • Při manipulaci s bělidlem dodržujte zásady bezpečnosti. Dávejte pozor, ať se vám nedostane na oblečení nebo na pokožku. Pokud k tomu dojde, okamžitě postižené místo opláchněte.
 • Nikdy nemíchejte bělidlo s amoniakem nebo s octem. Může vzniknout potenciálně jedovatý plyn.
 • Při šití si chraňte prsty náprstkem a dávejte pozor, ať se nepíchnete.
 • Buďte opatrní při zacházení s ostrými noži, nůžkami a šicími stroji.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Staré džíny
 • Bělidlo
 • Nůžky
 • Šicí potřeby

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 44 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 090 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 6 090 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama