Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už máte citlivou pokožku, chcete se vyhýbat chemikáliím, nebo vás jen baví experimentovat s barvami a texturami, domácí výroba očních stínů vás zaručeně nadchne – a ještě získáte užitečnou kosmetiku. Existuje několik různých způsobů, jak si vyrobit své vlastní oční stíny. Pro každý z nich potřebujete trochu jiné suroviny a tak i výsledek bude pokaždé různý. Začtěte se do našeho článku, naučte se, jak si stíny vyrobit a pusťte se do toho.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Použití slídového prášku mica

 1. 1
  Kupte si řadu slídových prášků mica. Mica je velmi jemný prášek, který se používá v kosmetickém průmyslu. Koupit ho můžete online nebo v některých specializovaných prodejnách.
  • Slídový prášek mica se prodává v obrovské škále barev a odstínů, lesklý i matný, a samozřejmě také v nádobkách o různém objemu. Můžete si samozřejmě koupit oční stín jedné barvy, ale mnohem zajímavější je nakoupit si něklik různých prášků a vlastní, jedinečný odstín si z nich namíchat.
  • Dávejte pozor, abyste koupili pouze slídový prášek, který je určen pro použití v kosmetice a bezpečný pro vaše oči.
 2. 2
  Vyrobte si práškový oční stín. Jednoduchý, sypký, práškový stín si vyrobíte prostým smícháním několika odstínů prášku mica. Míchejte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované barvy.
  • Například řekněme, že chcete teplý, podzimní oční stín. Můžete smíchat světle hnědou, tmavě hnědou, zlatou, krémovou a oranžovou. Pokud chcete, aby byl výsledný oční stín akvamarínový a lesklý, smíchejte modrý, zelený a stříbrný prášek.
  • Aby byla barva konzistentní, budete muset odměřit stejné díly každého prášku mica. Použijte k tomu špachtličku na pigmenty o velikosti 15cc, kterou většinou dostanete přímo s balením mica prášku, nebo nějakou jinou, ještě menší lžičku. Nezáleží příliš na tom, kolik prášku použijete, důležitý je poměr jednotlivých barev.
  • Dejte vybrané mica prášky do prázdného, vymytého a vysušeného obalu od balzámu na rty (nebo si nějakou krabičku kupte ve specializovaném obchodě či online a důkladně je spolu promíchejte. Někdo nejraději používá malý hmoždíř s tloučkem (třeba na koření nebo na drcení kávy), ale vystačíte si i s obyčejnou lžící. Až budete hotovi, nezapomeňte nádobku dobře zavřít, aby se vám hotový stín nevysypal!
 3. 3
  Vyrobte si kompaktní oční stín. Aby byl stín pevný a tuhý (tak jako ty, které si kupujete v paletkách), postupujte nejprve úplně stejně jako jsme právě popsali. Pak musíte ještě zvládnout několik dalších kroků:
  • Až budete mít z mica prášku namíchaný oční stín podle vaší představy, přidejte k němu speciální zpevňující činidlo – vetknou je ve spreji nebo kapalné a seženete ho v internetových obchodech.
  • Přidejte do mica prášku zpevňující činidlo pomalu, po kapkách (nebo stříkejte sprejem), a míchejte, dokud nebude mít stín konzistenci asi jako vlhký písek.
  • Přesuňte mokrý prášek do prázdného obalu od balzámu na rty a pak na něj přitiskněte kousek papírového ubrousku. Ten zatižte mincí (na druhu nezáleží, měla by ale být pokud možno stejně velká, jako nádobka, ve které chcete oční stín mít)
  • Pomalu zatlačte na minci, aby se slisoval i oční stín pod ní. Pokračujte a opakujte to, dokud celý povrch očního stínu nebude plochý. Nechte oční stín na pracovní ploše nebo na stole, zakrytý papírovým ubrouskem, dokud nebude úplně suchý. Až vše dokonale zaschne, je váš nový stín připravený k použití![1]
 4. 4
  Vyrobte si krémový oční stín. Výroba krémových stínů z prášku mica je trochu složitější, budete navíc potřebovat několik dalších surovin. Tímto způsobem nicméně můžete dosáhnout intenzivnějších barevných odstínů.
  • Pro výrobu krémového očního stínu budete potřebovat: 8 pastilek bílého včelího vosku, 1 lžičku rafinovaného bamackého másla, 24 kapek rafinovaného jojobového oleje, 120 kapek rostlinného glycerinu, 12 kapek oleje s vitaminem E a 2 a čtvrt lžičky prášku mica (jedné barvy, nebo kombinovaného).
  • Do malé misky dejte bamacké máslo a včelí vosk a nechte v minutu rozpustit v mikrovlnce. Použijte zvláštní pipetu o obsahu 3 ml na každou ze surovin a přidejte k obsahu misky kapky jojobového oleje, rostlinného glycerinu a vitamínu E.
  • Přidejte do misky prášek mica a všechny suroviny dokladně promíchejte, dokud se dobře nespojí a jejich konzistence nebude jednotná. Přesuňte krémovou směs do prázdného obalu od balzámu na rty, utáhněte víčko, a 24 hodin počkejte, než oční stín použijete.[2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Bambucké máslo a prášek z kořene arrowroot

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Pro výrobu jednoduchých krémových stínů z čistě přírodních barev a surovin budete potřebovat následující:
  • Prášek z kořene arrowroot (maranta třtinová) a rafinované bambucké máslo – ty vytvoří základ očního stínu.
  • Přírodní barviva a pigmenty – tady záleží na tom, jakou barvu očního stínu chcete. Použít můžete kakaový prášek, kurkumu, sušenou červenou řepu, muškátový oříšek nebo nové koření.
 2. 2
  Smíchejte všechny přísady. Podle toho, jak velké množství očního stínu chcete vyrobit, dejte do misky ¼ až ½ lžičky prášku z kořene arrowroot.
  • Přidejte vybrané barvivo (přesné množství bude záležet na tom, jak zářivou chcete mít barvu výsledného stínu) a dokladně promíchejte, dokud se směs dokonale nespojí.
  • Přidejte do misky bambucké máslo. A zadní stranou lžíce promíchejte s práškem, dokud nebude směs vláčná, hladká a krémová.
  • Přesuňte oční stín do prázdné nádobky od balzámu na rty a pevně uzavřete víčkem.
 3. 3
  Experimentujte s různými barvenými kombinacemi. I když každé z barviv, které jsme popsali výše, může vytvořit samo o sobě hezký odstín, měli byste rovněž zkoušet míchat různé barvy, aby měl oční stín větší hloubku.
  • Smíchejte kakaový prášek a prášek ze sušené červené řepy – vznikne vám hezký narůžovělý stín.
  • Smíchejte nové koření, kakaový prášek a sušenou červenou řepu – stín bude mít temnou vínovou barvu.
  • Smíchejte muškátový oříšek a kurkumu a výsledkem bude teplá, zlatohnědá barva.[3]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití dřevěného uhlí

 1. 1
  Kupte si kapsle s rozemletým dřevěným uhlím. Kapsle s aktivním dřevěným uhlím se dají snadno sehnat na internetu nebo koupit v lékárně – používají se nejčastěji při průjmu a podrážděném žaludku, ale s trochou šikovnosti je využijete jako kouřově černý oční stín, který je stoprocentně bezpečný a bez obsahu chemikálií.
 2. 2
  Rozlomte kapsle s uhlím. Prsty opatrně otevřete kapsle a vysypejte černý prášek do prázdného obalu od balzámu na rty.
  • Pokračujte, dokud nebude nádobka z poloviny plná, nebo si vyrobte tolik stínu, kolik chcete.
  • Až budete hotovi, pevně zavřete víčko – prášek z dřevěného uhlí umí nadělat hodně nepořádku, pokud se vysype!
 3. 3
  Přidejte trochu barvy. I když z dřevěného uhlí nevyrobíte žádné stíny zářivých barev, můžete jej smíchat se třpytivým práškem mica. Černý stín dostane lesklý nádech. Pokud chcete získat zelenkavý podtón, zkuste k uhlí přimíchat trošku prášku ze spiruliny.
 4. 4
  Použijte jako tužku na oči nebo linku. Prášek z aktivního uhlí můžete použít jak oční stín, pokud ho nanesete kulatým měkkým štětcem na víčko, nebo můžete vzít do ruky tenký štěteček a nakreslit si oční linku – nejprve prášek smíchejte s kapkou vody, aby vznikla pasta. [4]
  Reklama

Tipy

 • Vždycky se ujistěte, že všechny výrobky, které zakoupíte, jsou určeny k použití v kosmetice.
 • Nikdy do očních stínů nepřidávejte potravinářské barvivo. Mohlo by vám podráždit oči.
 • Nikdy nepoužívejte do očních stínů třpytky. Mohly by vám poškrábat víčka, nebo se dostat do oka. To může způsobit vážné zdravotní komplikace.
 • Nenanášejte oční stíny příliš blízko vnitřního koutku oka. Mohlo by to oko podráždit.
 • Nikdy do očních stínů nedávejte přísady, které se rychle kazí.
Reklama

Varování

 • Protože tyto oční stíny se vyrábějí z přírodních ingrediencí bez obsahu chemických látek, které je konzervují, mohou se rychleji kazit. Uchovávejte je po dobu tří měsíců a pak si vyrobte nové.
 • Dávejte pozor, abyste si nekoupili něco, na co jste alergičtí a vždycky si pečlivě čtěte návod k použití.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 34 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 190 krát
Stránka byla zobrazena 7 190 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama