Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Líbí se vám módní trend roztřepených, jakoby obnošených džínů, ale nechce se vám za ně utrácet? Není nic snazšího a zábavnějšího, než vzít i ty nejstarší a dávno nemoderní rifle a přeměnit je v bohémsky šik kousek! Co budete potřebovat, záleží jen na tom, jak moc otrhané chcete výsledné džíny mít, ale většinu pomůcek máte stejně úplně běžně doma. Přečtěte si návod a pusťte se do výroby svých prvních, doma upravených džínů!

Postup

  1. 1
    Vyberte si džíny, které chcete upravit. Nejlepší obnošené džíny jsou ty, které se obnosí přirozeně, když se vlákna denimu postupně prodřou a přetrhají. Aby se vám povedlo tohoto efektu dosáhnout, je dobré sáhnout po kalhotách, které už alespoň trochu obnošené jsou. Vyhněte se novým džínům tmavých barev, raději si vyberte nějaké opravdu nošené. Světlé nebo vybledlé džíny, které za dobu používání ztratily tuhost materiálu, jsou ideální. Pokud se vám nechce roztrhat žádné své džíny, zajděte do second handu nebo na tržnici, tam si určitě vyberete, a za rozumnou cenu.
  2. 2
    Rozhdněte se, kde budou vydřená místa.Džíny si oblékněte a tužkou nebo smývatelným fixem si poznačte, kde chcete, aby byla obnošená a prodřená místa. Poznačte si, jak velké díry chcete, a odkud kam budou sahat. Až si kalhoty svléknete, budete mít dobré vodítko k tomu, kolik materiálu a kde musíte poškodit.[1]
  3. 3
    Najděte si pevnou pracovní plochu, na které se vám bude dobře pracovat. Do nohavice pod místo, na kterém budete pracovat, vložte například kus dřeva nebo prkýnko, zkrátka něco, co můžete eventuálně poškodit. Zabráníte tak prodření druhé strany nohavice.
  4. 4
    Zvolte ty správné nástroje. Odřít a proděravět džíny je možné velkou spoustou nástrojů. Na výběr máte například (ale určitě ne pouze) ze struhadla na sýr, smirkového papíru, pemzy, zubatého nože, pilníku, holicího strojku a nůžek. Cokoliv, co má ostrý nebo hrubý okraj, vám v tomto projektu poslouží.[2]
  5. 5
    Udělejte do džínoviny "obnošené" díry. Místo toho, abyste k tomu použili nůžky, (které zanechávají čisté linie), zvolte některý z nástrojů a po látce vertikálně přejíždějte tam a zpátky, dokud se neobjeví díra. Až bude dostatečně velká, její okraje ještě roztřepte smirkovým papírem nebo pilníkem.
  6. 6
    Přidejte prošoupaná místa na kapsy, švy, kolena, nebo kamkoli chcete. Smirkovým papírem nebo pilníkem vytvořte po diagonálních vláknech hladký přechod k prodřeným místům (přejíždějte jimi šikmo po nohavicích). Pro ještě lepší efekt to samé zopakujte na několika švech.
  7. 7
    Vyzkoušejte bělidlo. Když některé části kalhot vybělíte, přidáte tím zase ještě další obnošenost a zajímavý vizuální efekt. Lehce navlhčete houbičku bělidlem a potřete jí okraje děr a prodřených míst. Můžete také do bělidla namočit starý kartáček na zuby a pak přes štětiny přejet prstem, aby se kapky bělidla rozstříkly po kalhotách. Pokud chcete větší kapky, naplňte bělidlo do starého kapátka nebo pipety.[3]
  8. 8
    Hotové džíny vyperte. Vyprání efekt obnošenosti ještě podpoří a navíc vymyje přebytečné belidlo. Perte kalhoty na nízkou teplotu a pokud můžete, nesušte je v sušičce (nebo opět na nízkou teplotu).
  9. 9
    Zajistěte díry a prodřená místa. Jeden z klíčů k dokonalým obnošeným džínům je zajistit díry a ošoupaná místa, aby se dále nepáraly. Pokud to neuděláte, dírky se po nějaké době nošení a praní změní v roztrhané cáry, a to už rozhodně nevypadá šik. Prošijte okraje děr bílou nebo jinou světlou nití v barvě džínů buď obyčejným rovným, nebo tzv. neviditelným stehem, aby se dál nepáraly. Pokud jste vytvořili opravdu velké díry, vypodložte nohavici pod ní nažehlovací záplatou, kterou prošijte. Okraj se tak nebude deformovat a bude držet tvar.
  10. 10
    Hotovo.
    Reklama

Tipy

  • Pokud můžete, pracujete venku na zahradě, abyste minimalizovali výpary z bělidla a možnost, že vybělíte něco, co nechcete.
  • Než získáte ten správný grif, začněte na méně viditelné části džínů, jako je například spodní lem nohavice.
  • Místo bělidla můžete také použít barvu nebo olej. Nepřehánějte to ale, platí tady, že méně je rozhodně více.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 14 387 krát
Kategorie: Oblečení
Stránka byla zobrazena 14 387 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama