Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Papírové lampiony dodávají slavnostní nádech téměř každé události. Můžete změnit jejich barvu tak, aby se hodily k jakékoliv příležitosti či ročnímu období. Rozvěste je po domě nebo zahradě, pokud pořádáte oslavu, či je umístěte doprostřed slavnostní tabule a užijte si svou kreativitu. Následující tipy vám pomohou s dekorací papírových lampionů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Výroba lampionu s držadlem

 1. 1
  Přehněte papír. Vezměte si kus papíru a přehněte jej podél napůl. Papír může být libovolně velký s libovolnou gramáží. Bude vám stačit obyčejný papír do kopírky, či lepenka nebo papír na vytváření ozdobných dekorací scrapbook.[1] Čím menší bude váha papíru, tím je pravděpodobnější, že se lampion svou vlastní vahou zbortí.
  • Můžete použít jednobarevný papír nebo ozdobný dekorační papír na scrapbooking, aby váš lampion byl více sváteční.
 2. 2
  Nastříhejte papír. Stříhejte podél přehnutého okraje, ale ne až do konce. Záleží na vás, jak dlouhý chcete mít střih. Čím delší jej uděláte, tím pružnější a poddajnější váš lampion bude.
  • Můžete se také rozhodnout, jak dlouhé budou pruhy papíru. Vzhled lampionu se bude lišit podle počtu papírových proužků. Běžné rozestupy jsou asi 2,5 cm.
 3. 3
  Udělejte rouru. Uchopte oba konce papíru a stočte je tak, aby vytvořily rouru. Použijte kousek lepicí pásky nebo kapku lepidla a konce slepte k sobě. Ujistěte se, že jste rouru slepili po celé její délce. Lepidlo nebo pásku použijte z vnitřní strany, aby nebyla z venku vidět.
  • Můžete použít i sešívačku ke spojení obou konců lampionu.
 4. 4
  Vytvořte držadlo. Ustřihněte si další kus papíru pro vytvoření držadla. Pokud jste na výrobu lampionu použili kopírovací papír, měla by délka pruhu pro držadlo být asi 15 cm dlouhý a 2,5 cm široký. Pokud lampion zavěšujete, možná ani držadlo nebudete potřebovat. Můžete jej zavěsit i za ozdobnou stuhu nebo provázek.
  • Snažte se vybrat stuhu, která bude barevně ladit s lampionem anebo bude jeho zajímavým doplněním.
 5. 5
  Připevněte držadlo. S použitím lepidla či lepicí pásky připevněte držadlo k horní straně lampionu.
  • Pokud je váš lampion příliš hranatý, upravte jej tak, aby měl jemné hrany. Pokud máte tvrdší papír, budete muset tvarovat více.
 6. 6
  Těšte se z hotového výrobku. Dovnitř můžete vložit svíčku, zavěsit lampion někam vzhůru či jej položit doprostřed stolu, jako dekorační prvek.
  • Protože je lampion vyroben z papíru, vložte dovnitř pouze votivní nebo čajovou svíčku ve skleněném obalu. Svíčku vložte do skleněného obalu a až poté ji zapalte. Je lepší použít hlubší skleněný obal, aby plameny svíčky lampion nesežehly.
   • Do lampionu vložte svíčku pouze tehdy, pokud lampion stojí na rovné ploše. Do visícího lampionu svíčku nedávejte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Výroba lampionu ve tvaru sněhové vločky

 1. 1
  Vystřihněte dva kruhy z papíru.[2] Použijte jakýkoliv kulatý předmět a obkreslete jej na papír, poté kruh vystřihněte nůžkami. Oba kruhy by měly mít stejnou velikost.
  • Můžete použít kruh o libovolné velikosti. Pamatujte však na to, že čím větší bude kruh, tím větší bude i lampion. Můžete použít například talíř či plastovou dózu, kyblík nebo jakýkoliv jiný předmět.
  • Můžete také použít jakýkoliv papír: obyčejný bílý papír do kopírky, barevnou lepenku dekorativní vzorovaný papír, atd.
 2. 2
  Přehněte první kruh. Vezměte jeden z kruhů a přehněte jej napůl. Potom jej přehněte napůl ještě dvakrát. Tak bude výsledný překlad vypadat jako trojúhelník pizzy (dlouhý trojúhelník s oblým okrajem).
 3. 3
  Nakreslete na papír linky. Sledujte oblý okraj a na papír nakreslete střídající se čáry, které prochází přes celý papír a na protější straně se setkávají.[3] Začněte na levé straně a nakreslete mírně zaoblenou linku, která končí asi 2,5 – 3 cm zprava. Poté pod linkou, kterou jste právě nakreslili, udělejte zprava další linku, která bude končit kousek zleva.
  • Střídejte tento vzor, dokud se nedostanete až ke spodní straně papíru (špičatá část trojúhelníku).
 4. 4
  Udělejte otvor. Odstřihněte malý kousek špičky trojúhelníku a vytvořte tak uprostřed papíru otvor.
 5. 5
  Prostříhejte linky. S použitím nůžek prostříhejte papír v místě, kde jste si předkreslili linky. Nemusíte být na milimetr přesní, ujistěte se však, že neprostřihnete papír v místě, kde má zůstat spojený.
 6. 6
  Rozložte papír. Opatrně, abyste nepotrhali jemné prostřihy, papír rozevřete do otevřeného kruhu.
 7. 7
  Stejně vytvořte i druhý kruh. Opakujte kroky 2 – 6 tak, abyste získali stejně prostříhaný kruh.
 8. 8
  Slepte kruhy k sobě. Za použití lepidla slepte oba kruhy k sobě na vnější straně. Vnitřní strany kruhů k sobě nelepte. Lepidlo nechte zaschnout.
 9. 9
  Roztáhněte lampion. Jemně roztáhněte vnitřní stranu kruhů od sebe tak, aby se odhalil krásný vzor, který jste do papíru vystřihali.
  • Na vrchol lampionu přivažte ozdobnou stuhu nebo provázek (skrz otvor, který jste předtím vystřihli na vnější straně) a lampion zavěste tak, kde na něj dobře uvidíte a budete se z něj moci těšit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Výroba kulatého lampionu z ubrousků

 1. 1
  Vyberte si barvu. Pro tento projekt budete potřebovat poměrně dost papírových ubrousků. Ubrousky budou ve vzoru pokrývat celý lampion, sežeňte si proto dostatečné množství papírových ubrousků.
  • Můžete si vybrat pouze jednu barvu nebo zvolit vícebarevné ubrousky. Zvolte si barevnou kombinaci, která se vám líbí, nebo vybírejte barvu podle příležitosti, ke které lampion použijete.
 2. 2
  Vytvořte kruhy z ubrousků. Použijte nějaký malý, kulatý předmět, například malé kulaté víčko, či plechovku a obkreslete tento tvar na ubrousky. V závislosti na velikosti papírových kruhů jich budete potřebovat asi 100.[4] Kruhy se snažte kreslit co nejblíže k sobě, abyste zbytečně neplýtvali materiálem.
  • Nedělejte kruhy příliš malé, ani příliš velké. Pokud budou vaše kruhy velké, lampion nebude stabilní a pokud budou kruhy moc malé, budete s lampionem mít zbytečně moc práce. Tvořte kruhy o průměru asi 10 cm.
 3. 3
  Vystřihejte kruhy z ubrousků. S použitím nůžek vystřihejte všechny kruhy z ubrousků. Postupujte opatrně, protože ubrouskový papír je tenký a snadno se trhá.
 4. 4
  Pokryjte základnu hotového papírového lampionu. Začněte na spodní straně a lepte k sobě kruhy z papíru tak, abyste vytvořili kouli. Lepte z vnitřní strany tak, aby lepidlo nebylo vidět a lampion zůstal upravený.Snažte se také lepit v pravidelných rozestupech, aby byl lampion úhledný.
 5. 5
  Vytvořte spodní základnu lampionu. Začněte lepit tak, abyste postupovali v kruhovém vzoru a přilepte každý kruh pouze za okraj papíru k vašemu papírovému lampionu.[5]
  • Ujistěte se, že spodní řada papírových kruhů visí níže, než papírová základna, abyste dosáhli pěkného, vzdušného dojmu.
 6. 6
  Pokryjte celý papírový lampion kruhy z ubrousků. Opakujte krok 5, dokud nebudete mít celý lampion polepený kruhy z papíru. Ujistěte se, že asi 3 cm z předchozí řady budou vždy viditelné. Vznikne vám tak vrstvený, vzorovaný vzhled.
  Reklama

Tipy

 • Vyrobte bílý lampion s pouze několika barevnými kousky pro jemné osvětlení, pokud však potřebujete dekorativní lampion, použijte tolik barev, kolik si přejete.
 • Použijte různobarevný papír nebo lepenku. Vzorky skryjí jakoukoliv nepravidelnost.
 • Pokud nepoužijete skleněný obal, nevkládejte do lampionu svíčku. Mohli byste způsobit požár a nenávratné škody.
Reklama

Varování

 • Svíčky nikdy nenechávejte bez dozoru!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír nebo lepenka
 • Nůžky
 • Lepidlo, izolepu nebo sešívačku
 • Ubrousky
 • Papírový základ na lampion
 • Provázek (volitelně)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 499 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 16 499 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama