Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Periskopem se můžete podívat za roh, a můžete vidět na vyvýšené nebo snížené místo. Moderní ponorky a další supermoderní zařízení samozřejmě pracují s komplikovaným systémem čoček a zrcadel, nicméně jednoduchý, základní periskop z našeho článku si můžete vyrobit doma. Obrázek z něj je ostrý a jasný - vlastně se periskopy na stejném jednoduchém principu používaly pro vojenské účely až do 20. století.[1]

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Periskop z kartonu

 1. 1
  Sežeňte si dvě stejně velká zrcátka.Můžete použít jakékoliv ploché zrcátko, přičemž nezáleží na tom, zda je má hranatý, kulatý, nebo jiný tvar. Zrcátka ani nemusí mít stejný tvar, ale měla by se vejít do krabice od mléka.
  • Drobná zrcátka můžete sehnat například v obchodě pro výtvarníky, ve větší drogerii nebo třeba v hračkářství. Podívat se můžete také online.
 2. 2
  Odřízněte vršky ze dvou krabic od mléka. Sežeňte si dvě prázdné krabice tetra-pak, každou o objemu alespoň litr. Zužující se vršek každé z nich zahoďte a vnitřek důkladně omyjte, abyste se zbavili všech nečistot a pachů.
  • Dlouhá, pevná, kartonová trubka poslouží také dobře.
  • Můžete rovněž použít arch plochého kartonu. Lehce ho nařízněte nožem nebo řezákem a tím ho rozdělte na čtyři díly. Ty pak ohněte do tvaru trubky a slepte k sobě.
 3. 3
  Slepte dvě krabice k sobě. Použijte silnou pásku, třeba instalatérskou, kobercovou, nebo pásku na balíky. Aby krabice držely extra pevně, pokuste se je slepit napřed zevnitř a teprve potom je ještě jednou omotejte páskou zvenku.
  • Stejným způsobem k sobě můžete slepit dvě vyrobené kartonové trubky, pokud chcete, aby byl periskop delší.Čím delší ovšem zařízení bude, tím menší obrázek získáte.[2]
 4. 4
  Na jedné straně vyřízněte díru, velkou tak akorát pro zrcátko. Jedno ze zrcátek vložte do vertikální strany krabice od mléka, asi 6 mm od konce.[3] Obkreslete si zrcátko tužkou a pak podle obrysu vyřízněte nebo vystřihněte otvor.
  • Nejlepší nástroj je odlamovací řezák, buďte ale při zacházení s ním opatrní, protože je velmi ostrý.
  • Pokud používáte místo krabice slepený karton, lehce ho smáčkněte, abyste mohli zrcátko obkreslit.
 5. 5
  Vložte zrcátko tak, aby bylo k otvoru natočené pod úhlem 45°. Nejlépe oboustrannou lepicí páskou připevněte zrcátko na vnitřní stranu krabice, naproti vyříznutému otvoru. Nastavte ho tak, abyste viděli celou jeho plochu, když se podíváte otvorem. Mělo by ovšem směřovat dolů, k opačnému konci slepeného periskopu, v úhlu 45°.
  • Abyste přesně odměřili 45°, použijte pravítko a změřte vzdálenost od nejbližšího rohu krabice k místu, kde se spodní strana zrcátka dotýká stěny krabice. Pak změřte vzdálenost z toho samého rohu k opačnému rohu zrcadla, tam kde se dotýká vršku krabice. Pokud jsou naměřené hodnoty stejné, je zrcátko v úhlu 45°.
  • Pozor, ještě zrcátko nelepte, je možné, že ho budete potřebovat upravit.
 6. 6
  Vyřízněte otvor na druhém konci krabice, na opačné straně. Abyste si odměřili, kde otvor udělat, postavte krabici před sebe na její kratší stěnu, již existujícím otvorem nahoru. Otočte ji tak, aby otvor směřoval od vás. Druhý otvor bude vespod na této stěně. Opět vložte zrcátko a obkreslete ho.
 7. 7
  Dejte druhé zrcátko do nově vzniklého otvoru. Stejně jako v předchozím případě, i teď by mělo být zrcátko vidět a směřovat k opačnému konci pod úhlem 45°. Tak se bude odrážet světlo prvního zrcadla skrze celý periskop. Vy tak díky tomu uvidíte přesný obrázek toho, co je na druhé straně periskopu.
 8. 8
  Podívejte se otvorem a případně proveďte úpravy. Je obraz dostatečně ostrý? Pokud je rozmazaný, nebo vidíte jen vnitřek periskopu, upravte polohu zrcátek. Jakmile budou obě opravdu pod úhlem 45°, obraz by měl být jasný a čistý.
 9. 9
  Připevněte zrcátka napevno. Pokud je páska neudrží, přilepte je lepidlem. Až budete hotovi, můžete se periskopem dívat kam chcete, přes plot, nad hlavami lidí, je to zkrátka jen na vás.
  • Pokud prochází horním otvorem příliš mnoho světla a odraz je kvůli tomu nejasný, zmenšete otvor nalepením černé čtvrtky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Periskop z PVC trubky

 1. 1
  Najděte si jednu nebo dvě PVC trubky. Nejlepší jsou roury o průměru 12 až 20 palců. Myslete také na to, že čím delší trubka, tím menší bude výsledný obrázek.[4] Můžete použít i dvě trubky o různém průměru, takže jedna zapadne do druhé. Budete pak moci horní částí periskopu otáčet a dívat se, kam chcete.
  • PVC trubky se prodávají ve stavebninách a v obchodních centrech typu Baumax, OBI a podobně.
 2. 2
  Na každý konec trubky namontujte malé kolénko. Vznikne vám tak typický tvar periskopu. Uvidíte tak přes překážky nebo na vyvýšená místa.
 3. 3
  Sežeňte si dvě zrcátka, která jsou dost malá na to, aby se do trubky vešla. Bude to nejjednodušší s kulatými zrcátky - koupíte je v drogerii nebo potřebách pro výtvarníky, případně na internetu.
 4. 4
  Vložte zrcátko do periskopu pod úhlem 45°. Zafixujte ho oboustrannou lepicí páskou v ohnutém rohu.[5] Podívejte se skrz kolénko na vložené zrcátko. Upravte zrcátko tak, abyste viděli kolénko na opačném konci. Případně můžete kolénko odmontovat a zrcátko nastavovat tak dlouho, dokud na opačném konci neuvidíte z trubky ven.
 5. 5
  Vložte druhé zrcátko na opačný konec. Nakloňte ho opět pod úhlem 45°, aby světlo vniklo do roury na jednom konci, odrazilo se od prvního zrcátka, pak od druhého, a vyšlo ven druhým koncem.
 6. 6
  Až bude přes periskop opravdu dobře vidět, zafixujte zrcátka na místě. Pohybujte jimi, dokud nezískáte ostrý obraz. Pak zrcátka přichyťte několika vrstvami lepicí pásky nebo speciálním lepidlem na PVC (třeba epoxidem).[6]
  Reklama

Tipy

 • Čím větší zrcátka, tím víc toho uvidíte.
 • Malá zrcadélka různých tvarů si můžete vyrobit ze starých cédéček. Dávejte pozor, střepy jsou ostré - navlékněte si proto ochranné rukavice. Děti nenechávejte pracovat bez dozoru. Nejprve CD nahřejte fénem, aby bylo měkčí, a pak nařežte odlamovacím řezákem do požadovaného tvaru.[7]
 • Maskovací páskou můžete přilepit střed.
Reklama

Varování

 • Při zacházení s odlamovacím řezákem buďte opatrní. Děti by s ním nikdy neměly pracovat bez dozoru dospělých.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Dvě prázdné krabice od mléka nebo trubky z PVC (přečtěte si možnosti v návodu)
 • Dvě malá zrcátka
 • Nůžky nebo odlamovací řezák
 • Oboustranná lepicí páska
 • Kobercová páska, páska na balíky nebo lepidlo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 79 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 156 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 18 156 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama