Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Trpíte na suchou, citlivou pokožku? Neustále bojujete s akné nebo černými tečkami? Nebo se chcete jednoduše rozmazlit? Pokud se v jedné z těchto vět poznáváte, můžete si vyrobit zvláčňující, exfoliační pleťovou masku ze surovin, které máte nejspíš doma ve spíži – med a ovesné vločky. V tomto článku se naučíte nejen, jak vyrobit základní pleťovou masku, ale také jak vyrobit speciální masky proti akné a pro suchou, citlivou pokožku.

Přísady

Suroviny na základní pleťovou masku

  • 3 lžíce drcených ovesných vloček
  • 1 lžíce vody
  • 1 lžíce medu

Suroviny na masku proti akné

  • 2 lžíce drcených ovesných vloček
  • 2 lžíce medu
  • ½ lžíce citronové šťávy
  • 4 kapky esenciálního oleje z tea tree

Suroviny na zklidňující masku

  • 1 lžíce drcených ovesných vloček
  • 1 lžíce medu
  • 1 lžička jogurtu
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Výroba základní masky

  1. 1
    Vezměte si misku na míchání. Budete potřebovat nějakou nádobu, ve které všechny suroviny promícháte. Protože pracujete s tak malým množstvím, použijte raději malou mističku nebo třeba šálek.
  2. 2
    Vločky musí být nadrcené najemno. Chcete hrubou, ale spíš moučnatou konzistenci. Pokud budou vločky příliš hrubé a nasekané na velké kusy, budete je muset nadrtit v mixéru, mlýnku na kávu nebo kuchyňském robotu.
  3. 3
    Dejte nadrcené ovesné vločky do misky. Odměřte 3 lžíce ovesných vloček a nasypejte je do připravené misky.
  4. 4
    Přidejte trochu teplé vody a promíchejte. V této masce by ovesné vločky měly být měkké a vlhké, takže k nim nalijte asi lžíci horké vody. Míchejte, dokud se vše nespojí.
  5. 5
    Nechte směs ytrochu vychladnout. Než přejdete k dalším krokům, nechte vločky pár minut zchladnout.[1] Zároveň tak vločkám dáte dost času na to, aby vodu dobře nasákly a směs byla poddajnější.
  6. 6
    Přidejte k vločkám med a dobře promíchejte. Budete potřebovat asi lžíci medu. Použijte přírodní, tekutý. Odměřte med, dejte ho do misky a lžící důkladně propracujte.
  7. 7
    Můžete také některé přísady zaměnit nebo přidat navíc. Pleťovou masku použijte buď tak, jak je, nebo ji obohaťte dalšími surovinami, případně je nahraďte. Tady je několik nápadů:[2]
    • Místo horké vody můžete použít lžíci studeného mléka.
    • Také můžete vodu nahradit 1 lžící heřmánkového čaje.
    • K ovesným vločkám můžete přidat pár koleček rozmačkaného banánu.
    • Vyzkoušejte také pár kapek mandlového oleje.
    • nahraďte vodu lžící olivového oleje, maska bude výživnější.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Výroba masky proti akné

  1. 1
    Zkuste si vyrobit masku z ovesných vloček, medu a citronu. Pokud trpíte akné, pak je tato maska pro vás to pravé. Obsahuje drcené ovesné vločky, med, citronovou šťávu a olej z tea tree. Tady jsou účinky každé jednotlivé složky:
    • Ovesné vločky jsou přírodní čisticí prostředek, působí zároveň jako peeling a mají protizánětlivé vlastnosti.[3]
    • Med má antibakteriální a antioxidační účinky a díky tomu je skvělý pro boj s pupínky a černými tečkami.[4]
    • Citron má antibakteriální účinky a působí proti plísním, díky tomu si poradí s černými tečkami a s akné. Tea tree oil působí protizánětlivě.[5]
    • Tea tree oil také působí antisepticky a je to přírodní tonikum.
  2. 2
    Ovesné vločky musejí být nadrceny velmi najemno. Pokud jsou celé nebo příliš hrubé, můžete je nadrtit v mixéru, mlýnku na kávu nebo kuchyňském robotu.
  3. 3
    Vezměte misku na míchání. Protože pracujete s malým množstvím surovin, postačí malá miska, šálek nebo třeba kelímek od jogurtu.
  4. 4
    Nasypejte do nádoby drcené ovesné vločky. Odměřte dvě lžíce ovesných vloček a dejte je do misky.
  5. 5
    Přidejte trochu medu. Odměřte dvě lžíce medu a přimíchejte k vločkám v misce. Použijte tekutý, průhledný druh medu.
  6. 6
    Přidejte do misky čerstvou citronovou šťávu. Budete potřebovat asi ½ lžíce šťávy z citronu. Použijte raději čerstvou, než konzervovanou, protože ta může být k pleti příliš agresivní.
    • Pokud nemáte čerstvou šťávu z citronu, jednoduše citron rozřízněte a jednu půlku vymačkejte, až bude šťávy dostatek. Přidejte šťávu ke směsi, zbytek citronu zabalte do potravinářské fólie a uskladněte v lednici na pozdější použití.
  7. 7
    Přidejte olej tea tree. Budete potřebovat asi ½ lžičky a 4 kapky esenciálního oleje.
  8. 8
    Všechno důkladně promíchejte. Lžící nebo vidličkou všechny suroviny promíchejte, až vznikne hustá, hrubá pasta. Množství by mělo vystačit na dvě pleťové masky.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Výroba zklidňující masky

  1. 1
    Vyrobte si zklidňující pleťovou masku. Máte-li citlivou nebo velmi suchou pokožku, přísady do masky proti akné mohou být na ni příliš agresivní a vysušovat ji. Místo toho si vyrobte výživnou masku z ovesných vloček, jogurtu a medu.[6] Tady jsou prospěšné vlastnosti všech přísad:
    • Ovesné vločky jsou skvělý, přírodní čisticí prostředek. Navíc mají exfoliační a protizánětlivé vlastnosti.
    • Jogurt obsahuje spoustu vápníku, proteinů a vitamínu D, všechny jsou velmi důležité pro zdravou pokožku. Také pomůže pokožku hydratovat a vyrovnat její odstín.[7]
    • Med je skvělý pro obnovení hydratace suché pokožky.[8]
  2. 2
    Ovesné vločky musí být nadrcené na malé kousky. Měly by mít hrubou konzistenci, podobnou mouce. Pokud jsou vločky příliš hrubé, nadrťte je v mixéru, mlýnku na kávu nebo kuchyňském robotu.
  3. 3
    Najděte si vhodnou nádobu na míchání. Nejlepší je malá miska nebo třeba kelímek, kde všechny přísady smícháte.
  4. 4
    Nasypejte do misky ovesné vločky. Odměřte 1 lžíci drcených ovesných vloček a dejte je do nádoby.
  5. 5
    Přidejte med. Budete potřebovat 1 lžičku medu. Musí to být tekutý, průsvitný druh.
  6. 6
    Přidejte jogurt. Odměřte jednu lžičku jogurtu a dejte ji do misky. Abyste snížili riziko podráždění, použijte přírodní, bílý, neslazený jogurt.[9]
  7. 7
    Všechno důkladně promíchejte . Použijte vidličku nebo lžíci a všechny suroviny spolu důkladně propojte, dokud nevznikne hustá pasta. Pokud je směs příliš hustá a plná hrudek, přidejte o trochu víc jogurtu nebo medu.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Použití masky

  1. 1
    Chraňte své oblečení. Doma vyrobená maska je velmi lepkavá a může se při jejím použití nadělat trochu nepořádek. Dejte si okolo ramenou a přes hrudník ručník, aby se vám směs nedostala na oblečení a neušpinila ho.
  2. 2
    Chraňte si vlasy. Ačkoli použité suroviny vlasům nijak neškodí, pokud se vám na ně maska z ovesných vloček dostane, budete je muset nejspíš celé umýt. Aby k tomu nedošlo, svažte si vlasy do culíku, aby vám nelétaly do obličeje. Máte-li vlasy příliš krátké, nasaďte si koupací čepici.
  3. 3
    Nejlépe se maska nanáší na svěží, čistý obličej. Pokud jste to ještě neudělali, umyjte si tvář obvyklou pleťovou kosmetikou a opláchněte vodou. Pak si pleť lehce osušte čistým ručníkem.
  4. 4
    Naneste si masku na tvář. Krouživými pohyby začněte prsty masku nanášet na obličej. Vmasírujte ji do pokožky na čele, nose, tvářích a čelistech.
  5. 5
    Nechte masku na obličeji působit. Naneste masku na přibližně 10 – 15 minut. Pokud používáte zklidňující masku s jogurtem, ponechte ji na tváři o něco déle, asi 15 -20 minut. Maska začne zasychat a tvrdnout a může se během toho odlupovat – je to normální a běžné.
    • Během čekání na to, až maska zaschne, si můžete dopřát například relaxační koupel.
  6. 6
    Opláchněte masku z obličeje. Studenou vodou opatrně masku smyjte. Udělejte to stejnými kruhovými pohyby, jako když jste masku nanášeli.
  7. 7
    Ošetřete obličej tonikem a hydratačním krémem. Až budete mít pleť vyčištěnou, pokračujte běžným způsobem, jakým o svou pleť pečujete. Pokud žádný ustálený systém péče nemáte, pak naneste jen trochu tonika a hydratačního krému nebo mléka.
    • Namočte do tonika vatový tamponek nebo smotek vaty a přetřete si obličej. Soustřeďte se zejména na čelo, nos a tváře. Tonikum v pleti stáhne póry.
    • Trochu hydratačního mléka nebo krému si naneste na dlaň a prsty rozetřete po celém obličeji. Vyhněte se pouze citlivým místům, jako je okolí očí a rtů.
    Reklama

Tipy

  • Pokuste se spotřebovat všechnu masku, protože je vyrobená ze surovin, které se rychle kazí. Pokud vám nějaká maska zbude, uskladněte ji v lednici a použijte ji následující den.
  • Tuto plěťovou masku můžete používat jednou až dvakrát týdně.
  • Maska sice vypadá velmi chutně, ale nejezte ji.
  • Pleťové masky z medu a ovesných vloček mohou nadělat nepořádek, takže si vždy chraňte oblečení a vlasy, aby nepřišly s maskou do styku.
Reklama

Varování

  • Nepoužívejte slazený jogurt ani ochucené ovesné vločky, oboje může obsahovat látky, které dráždí pokožku.
  • Nepoužívejte masku příliš blízko očí, rtů a uší.
  • Nepoužívejte tuto masku, pokud máte na některou z jejích přísad alergii.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Mixér, mlýnek na kávu nebo kuchyňský robot.
  • Miska
  • Lžíce
  • Ručník

O tomto wikiHow

R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH
Spoluautorem článku je :
Atestovaná dermatoložka
Tento článek spoluautorem článku je R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH. Dr. R. Sonia Batra je atestovaná dermatoložka a zakladatelka Batra Dermatology se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Batra specializuje na lasery, zdravotnická zařízení, vzdělávání pacientů a veřejnosti v oblasti medicíny a výzkum rakoviny kůže. Bakalářský, magisterský titul z veřejného zdraví a doktorát z MD získala na Harvardově univerzitě. Jako Rhodes Scholar získala magisterský titul v oboru molekulární genetiky na univerzitě v Oxfordu. Absolvovala stáž v dermatologii na Stanfordské univerzitě. Dr. Batra přispěla a recenzovala pro Journal of Dermatologic Surgery, Journal of the American Academy of Dermatology a JAMA Dermatology. Je také spolupořadatelkou oceněné televizní show CBS Emmy, The Doctors. Tento článek byl zobrazen 6 807 krát
Stránka byla zobrazena 6 807 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama