Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prošívání deky je zábavný a užitečný způsob jak trávit čas. Můžete být tak kreativní, jak budete chtít, a skončíte s dekou, která vás bude v noci ohřívat a podědí jí vaše děti a vnoučata. Využijte tyto kroky, abyste se naučili, jak vyrobit základní deku a potom svojí ruční práci ukázali všem vaším přátelům a členům rodiny!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Příprava pomůcek

 1. 1
  Vyberte si nástroj na řezání. Abyste vytvořili rovnou symetrickou deku, je důležité začít se stejnoměrně nařezanými kusy látky. Nejen, že dobrý nástroj na řezání vytváří profesionálnjší vzhled výrobku, ale také urychluje proces výroby deky a usnadňuje práci začátečníkům. Mohou být použity běžné krejčovské nůžky, ale rotační nože jsou považovány za nejsnazší a nejrychlejší z nástrojů na řezání.
  • Rotační nože se prodávají v různých velikostech, ale pro začátek je nejlepší střední velikost.
  • Pokud se rozhodnete použít běžné nůžky, ujistěte se, že jsou dobře naostřené a nebudou látku zatrhávat.
 2. 2
  Pořiďte si řezací podložku. Řezání látky na běžné stolní desce se může zdát nejsnazší, ale je pravděpodobné, že nábytek poškrábete a nebudete schopni získat tak rovnou linii. Pořiďte si na řezání samoregenerační řezací podložku, abyste se tomu vyhnuli. Ta má na vrchní straně natištěné pravítko, díky němuž je nalinkování vaší látky a získání perfektních hran snadné.
 3. 3
  Použijte pravítko. Ne jen ledajaké pravítko, extra dlouhé a široké právítko funguje při vatváření deky nejlépe. Najděte si pravítko, které má alespoň 12x60 cm a je vyrobené z průhledného plastu. Toto pravítko vám dovolí vložit látku mezi podložku a pravítko tak, abyste pokaždé vytvořili perfektní řez. Pokud pracujete na malé dece 12x30 cm bude také stačit.
 4. 4
  Připravte si vaše šicí potřeby. To jsou věci, které jsou použitelné pro jakýkoliv šicí projekt a zahrnují špendlíky, spínací špendlíky a rozparovač švů. Pokud je ještě nevlastníte, jsou k dostání v galanterii a obchodech s šicími potřebami. Pro ušití deky budete potřebovat mnoho špendlíků a spínacích špendlíků, takže se zásobte obzvlášt jimi.
 5. 5
  Vyberte si nit. Nitě se zdají být univerzální, ale jsou dostupné v mnoha různých materiálech a barvách. Vyhněte se použití levné nite, která se při šití častěji trhá a při praní pouští vlákna. Nejlepší volbou pro tvorbu deky je bavlněná nit vyšší kvality. Pokud chcete nit použít na několik projektů, kupte si špulku nitě neutrální barvy, jako je bílá, tělová nebo šedá.
 6. 6
  Vyberte si látku. Nejdůležitějším krokem při výrobě deky je příprava látky. S tisící látek dostupných na trhu se může tento krok zdát trochu skličující. Základní deka může být vyrobena nejsnáze ze 100% bavlněné látky, avšak polyester a směs polyesteru s bavlnou jsou také možností. Vyberte si několik různých látek na přední stranu deky a okraj a také 1-2 základní látky na zadní stranu.
  • Zauvažujte nad barvami a jejich škálou, které používate. Kolik různých barev chcete zařadit? Kolik různých vzorů? Snažte se získat dobrý mix velkých a malých vzorů stejně jako barvy ze stejné rodiny.
  • Buďte, co se týká volby látky, kreativní. Poohlédněte se po starých ubrusech nebo prostěradlech v sekáči, raději než abyste se spoléhaly pouze na volbu látky ve vaší galanterii.
  • Látka na zadní stranu bude větší než přední strana deky a náplň, takže se ujistěte, že jí získáte dost na větší velikost.
 7. 7
  Pořiďte si náplň. Náplň, také nazývaná vycpávka nebo vatelín, je ten načechraný materiál, který vaší dece dodává teplost. Je vložená mezi přední a zadní stranu vaší deky. Vatování je dostupné z několika různých vláken včetně bavlny, polyesteru, bavlněných směsí, bambusu a sakonu. Prodává se v různých tloušťkách; menší je užší a větší je tlustší.
  • Polyesterová výplň se pravděpodobně časem rozprostře směrem k rohům vaší deky a sakonová výplň má velké riziko svrašťování. Z toho důvodu by se měli začátečníci nejprve podívat po výplni z bavlny, bavlněné směsy nebo bambusu.
  • Pokud vyrábíte velkou deku, jako je přehoz na postel, můžete upřednostnit použití tlustší vrstvy. Menší deky nemusí vyžadovat tak tlustou výplň, pokud nechcete extra teplou deku. [1]
 8. 8
  Použijte šicí stroj. Přestože můžete deku ušít v ruce, proces je mnohem méně časově náročný a pro začátečníky trochu méně skličující. Pro co nejsnazší výrobu deky použijte šicí stroj; jakýkoliv stroj, který může vytvořit rovnou linii bude stačit! Ujistěte se, že máte dost náhradních jehel, abyste udrželi stroj v hladkém chodu.
 9. 9
  Připravte si žehličku. Bude nutné na několika bodech v procesu deku vyžehlit, takže si na to připravte žehličku (nejlépe napařovací). Nedělejte si starosti s použitím luxusní nebo drahé žehličky – výlet do místního bazaru může být vše, co je třeba. [2]
 10. 10
  Zauvažujte o předloze. Přestože nepotřebujete předlohu k výrobě deky, někdy je užitečné mít základní vzor s kterým lze pracovat. Vzory dek zdarma jsou dostupné na internetu nebo si můžete zakoupit katalog vzorů v galanterii. Pokud byste si raději navrhli vlastní vzor založený na vašich vlastních mírách, vše co potřebujete je trochu milimetrového papíru a tužka.
  • Načrtnutí hrubé skicy vašeho designu předtím, než začnete, se důrazně doporučuje i když si nekoupíte nebo nevytvoříte vzor.
  • Nejsnazší dekou pro začátečníky je deka vyrobená z řad prošitých čtverců. Použití větších kusů na každý čtvereč bude jednodušší než mnoho malých kusů.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zahájení prošívání

 1. 1
  Předeperte si látky. Přesto, že se ne každý rozhodne toto udělat, předeprání látek jí srazí a vypláchne všechnu nadbytečnou barvu – věci, které mohou vaší deku po jejím dokončení zničit, pokud neproběhnou dříve. Látky vyšší kvality neztratí tolik barviv a nesrazí se tolik, ale je nejlepší látky vyprat bez ohledu na kvalitu. Také se tím odstraní nečistoty nebo špínu, které se na látky dostaly.
 2. 2
  Vyžehlete materiál. K odstranění všech záhybů a usnadnění řezání, vyžehlete látku žehličkou. Pokud ho máte, použijte nastavení na páru. Není třeba žehlit vycpávku – bude to potřebovat pouze látka zepředu a zezadu deky.
 3. 3
  Vytvořte si míry. Pokud víte, jak velkou deku chcete mít, potřebujete si vyměřit velikost každého jednotlivého dílu, aby padly. Nejobtížnější částí měření je nezapomenout na okraj švu; každá strana bude přišitá k jiné straně látky za použití půl centimetrového okraje švu. To znamená, že musíte přidat ½ cm na strany každého kusu. Například, pokud chcete, aby deka byla vyrobena z 10cm čtverců, budete muset změřit a uříznout každý čtverec tak, aby měl 10,5 x 10,5 centimetrů. Toho ½ centimetru bude tvořit okraj švu.
  • Velikost vaší deky a každého kousku je, pokud nepoužíváte konkrétní vzor, libovolná. Z toho důvodu vytvořte kusy tak velké nebo malé, jak budete chtít v závislosti na úrovni vaší zručnosti.
  • Pokud vám to pomůže, můžete použít pratelný fix na látku, abyste si před řezáním na látku vyznačili míry.
 4. 4
  Nařežte si kousky. Zaměřte se pro teď na předek deky; uřízněte každý z malých kusů látky, které budete sešívat dohromady. Položte každý kus na podložku na řezání a dejte navrch vaše průhledné pravítko. Použijte váš rotační nůž a přejeďte přes látku podél přesných linek na podložce na řezání. Řiďte se starým rčením “dvakrát měř, jednou řež”, abyste se ujistili, že omylem neuděláte při řezání chybu.
 5. 5
  Rozložte si deku. Tato část postupu je příjemná – teď se dostáváte k designu vaší deky! Rozložte si všechny ty malé kousky, které jste právě nařezali, do vzoru, který si myslíte, že budete chtít. Je nejjednodušší to udělat na podlaze, kde máte spoustu místa na práci. Ujistěte se, že vzor je přesně takový, jaký ho chcete, dokonce i když celou věc několikrát přearanžujete.
  • V tuto chvíli můžete zjistit, že chcete přidat další kusy látky v jiné barvě nebo jiný vzor. Jednoduše nahraďte některé z vašich již nařezaných čtverců za nové s jiným potiskem
  • Sledujte složení vašich řad látky za použití lepících poznámkových papírků nebo křídy, k označení každého kusu.
 6. 6
  Poskládejte jednotlivé řady. Je trochu nepraktické mít obrovský vzor deky položený na podlaze, takže poskládejte popořadě jednotlivé kusy. Postupujte od leva do prava napříč řadami a skládejte každý kus na na ten předchozí. Potom můžete označit vrch každé řady lepícím poznámkovým papírkem, abyste věděli v jakém pořadí by to mělo jít. [3]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Sešívání látky

 1. 1
  Sešijte řady. Začněte vytvářet deku sešitím každé jednotlivé řady kusů. Začněte pracovat s dvěma kusy látky na jednom konci řady. Dejte dva čtverce vzorem k sobě. Potom použijte přímý steh šicího stroje a ušijte ½ cm vnitřní šev. Potom přidejte další čtverec v řadě k tomu před ním a použijte stejný postup. Pracujte napříč každou řadou, tak aby byly kusy všechny sešity do dlouhých úzkých pruhů.
  • Přišpendlete před šitím každý čtverec k tomu, ke kterému bude přišit, abyste si pomohli udržet je v řadě.
  • Stejný vnitřní šev na všech vašich kouskách je důležitý, abyste na dokončené dece měli vytvořený správný vzor. Ujistěte se, že sešívate všechny kousky látky přesně ½ cm od kraje.
 2. 2
  Vyžehlete hotové řady. Až sešijete všechny kousky dohromady, na zadní straně zůstanou sloupky vnitřních švů, které budou vyčnívat. Aby byla hotová deka plochá a vypadala upravenější vyžehlete tyto vnitří švy do plocha žehličkou. Vyžehlete každou řadu v opačném směru; všechny švy v první řadě zažehlete doprava, ve druhé doleva, ve třetí doprava atd.
 3. 3
  Sešijte dohromady jednotlivé řady. Použijte k sešití řad stejný postup jako při sešívání všech malých čtverců dohromady. Vezměte dvě sousední řady a otočte je tak, aby vzory směřovaly k sobě. Sešijte je podél spodní hrany za použití 0,5 cm vnitřního švu. Opakujte tento postup u každé další řady, dokud nebudete mít kompletní předek deky.
  • Pokud řady a jednotlivé kusy přesně nepřiléhají, nedělejte si starosti! Vaše deka bude i tak vypadat krásně i s pár menšími chybami.
 4. 4
  Vyžehlete předek deky. Převraťte předek deky tak, aby byl navrchu lub. Použijte stejnou techniku jako u žehlení jednotlivých řad a vyžehlete celý rub deky. Zploštěte vnitřní švy v opačných směrech – první řadu doleva, druhou doprava, třetí doleva a tak dál. Pokud odvete kvalitní práci při žehlení látky, bude mnohem jednodušší sešít celou deku dohromady. [4]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Seskládání všeho dohromady

 1. 1
  Nastříhejte zbytek látky. Až budete mít hotovou vrchní stranu vaší deky, je třeba také nastříhat vatování a zadní stranu. Ta by měla být trochu větší než předek deky. Změřte a nastříhejte vatování a zadní stranu tak, aby byla o 5-8 cm větší než přední kus deky.
 2. 2
  Našpendlete deku. Stehování je proces navrstvení deky a přišpendlení jí na místě před šitím. Jsou dvě možnosti, jak špendlit – použití spínacích špendlíku k udržení kusů na místě, nebo použití lepidla ve spreji. Poskládejte tkaniny v pořadí, v kterém budou tvořit deku – zadní stranu směrem dolů, potom vatování a potom přední stranu deky vzorem nahoru. Porovnejte všechny strany a vyhlaďte záhyby. Vypracujte záhyby od středu a postupujte směrem ven.
  • Pokud používáte lepidlo na látku, lehce poprašte každou vrstvu, než na ní piřdáte další. Uhlaďte látku potom, co sprej zabezpečil vrstvy na místě.
  • Pokud deku dohromady sešpendlujete, použijte spínací špendlíky ve středu každého kusu. Pracujte od středu ven.
  • Pokud chcete být obzvlášť obezřetní, můžete použít obě techniky – sprej i sešpendlení vaší deky. Pokud to uděláte, budete si jistí, že je vaše deka před šitím obzvlášť zajištěná. [5]
 3. 3
  Sešijte vrstvy k sobě. Začněte ve středu deky a šijte směrem ven, abyste vytlačili nadbytečnou látku a varhánky směrem k rohům raději než ke středu. Nejsnazším způsobem jak sešít vrstvy deky je “steh ve švu,” nebo šití poblíž švů, které jste již vytvořili mezi jednotlivými kusy. Také se můžete rozhodnout prošívat diagonálně přes jednotlivé kusy. [6]
  • Pokud se chcete ujistit, že prošíváte na správném místě, použijte pratelné značkovací pero k vyznačení přesných míst na dece, která chcete prošít.
  • Čím více švů na celé dece prošijete, tím lepší bude dokončený výrobek. Přídání více švů zabrání vatování v pohybu nebo shlukování se uvnitř deky.
  • Můžete přidat hraniční šev kolem hran vaší deky, když prošijete celý střed deky.
 4. 4
  Ustříhněte lemování. Lemování je okraj tkaniny, který prochází kolem hran vaší deky a chrání švy a dodává upravenější vzhled. Můžete si zvolit ustřihnout lemování horizontálně/vertikálně nebo šikmo, poslední umožňuje více flexibility. Nastříhejte pruhy (pravděpodobně budete muset některé překrýt) tak, aby byly 6,5 cm široké a dlouhé dostatečně, aby pokryli celý obvod deky. Sešijte pruhy tak, abyste měli 4 kusy o délce stejné jako 4 strany vaší deky.
 5. 5
  Vyžehlete lemování. Pokud jste museli sešit dohromady několik kusů látky, abyste vytvořili celou délku lemování, vyžehlete v tomto bodě švy. Potom složte lemování po délce na půl a vyžehlete látku. Zůstane vám zažehlený puk ve středu celého lemování.
 6. 6
  Přišpendlete lemování na místo. Položte lemování na dvou protějších stranách na vrch deky. Narovnejte lemování tak, aby hrany přiléhali a vzory směřovaly k sobě (rub lemování směrem k vám). Použijte hodně špendlíků, abyste tak zajistili látku na místě.
 7. 7
  Přišijte přední část lemování. Postupujte podél hrany deky a lemování a přišijte ho za použití 1cm vnitřního švu. To byste měli udělat na obou stranách a zůstane vám deka s dvěma kusy naruby přišitého lemování. Potom přeložte látku nahoru a od středu deky, čímž odkryjete potištěnou stranu lemování.
 8. 8
  Přidejte zbývající lemování. Umístěte další dva pruhy lemování podél volných stran deky. Použijte stejný postup jako u předcházejících dvou stran a přišijte lemování podél hrany s vnitřním švem 1 cm. Potom přeložte látku nahoru a od centra deky a odkryjte vzor.
 9. 9
  Přeložte lemování přes deku. Obraťte deku tak, aby byla nahoře její zadní strana. Hrany vašeho lemování by měli trčet všude kolem vaší deky. Začněte na jedné straně přeložením hrany lemování tak, aby pokrylo hranu deky. Potom přeložte zbytek lemování tak, aby překrýval zadní stranu deky. Můžete lemování přežehlit, abyste si ho pomohli udržet na místě, a potom přidat hodně špendlíků k upevnění. Udělejte to na všech stranách vaší deky.
 10. 10
  Dokončete lemování. Přišití lemování na zadní stranu je obtížné, protože stehy budou na přední straně vidět. Z toho důvodu máte dvě možnosti, jak minimalizovat množství niti, která bude vidět: použijte k přišití lemování neviditelnou nit, nebo ho přišijte ručně žebříkovým stehem a ujistěte se, že se vyvarujete prošití všech tří vrstev deky. Propracujte se kolem okrajů vaší deky a ujistěte se, že rohy jsou hranaté a švy rovnoměrné. [7]
 11. 11
  Dokončete deku. Vytvořením lemování je vaše deka dokončená! Ještě jednou deku vyperte, pokud jí chcete dodat jemný starobylý vzhled. Jinak je vaše deka hotová. Užijte si jí!
  Reklama

Tipy

 • Když perete deku nebo látku na ní, možná budete chtít použít výrobek, který se jmenuje ustalovač barvy, aby absorboval barvivo uvolňované do vody z blednoucí tkaniny. To zabrání látce pustit barvu na jinou tkaninu.
 • Pokud chcete použít elastickou tkaninu (jako je staré triko) existuje výrobek, který si můžete koupit a nažehlit na látku, abyste jí zabránili natahovat se. Nezkoušejte prošívat deku s elastickou látkou.
 • Možná se budete chtít pocvičit na menší dece než začnete s obrovskou.
 • Když prošíváte deku, je užitečný prošívací rám. Velká vyšívací obruč na podstavci. Udrží látku napnutou, takže jí nesešijtete zvrásněnou, a drží jí zhruba ve výši klína. Po několika hodinách prošívání se bude vaše deká zdát těžká.
 • Při ručním prošívání je pěkný trik dělat uzlíky na vatování. Když dosáhnete na konec kusu niti nebo části prošívání, použijte jehlu a uvažte uzlík blízko na povrchu látky. Potom ještě jednou protáhněte jehlu dekou. Když cítíte, že uzlík dosáhl povrchu látky, ostře zatáhněte a uzlík prorazí do látky. Potom můžete bez starostí ustřihnout nit blízko povrchu látky.
 • Pro látku na zadní stranu je skvělou volbou mušelín. Prodává se ve větší šířce, takže ho nemusíte sešívat a je bavlněný, takže ho můžete obarvit, aby ladil s vzorem vaší deky.
Reklama

Varování

 • Výroba deky od začátku do konce, obzvlášt ruční, může trvat dlouho. Musíte být ochotní věnovat tomu čas, nebo zaplatit někomu, aby deku pro vás dodělal. Existují lidé, které si můžete najmout k sešití vrchní části, kterou jste poskládali.
 • Umělé tkaniny jako je hedvábí a polyester vedou k nemačkavé dece, ale k takové, která nemůže "dýchat", což znamená, že osoba, která pod ní spí, se bude potit a cítit se přidušená. Je nejlepší používat na funkční deky přírodní tkaniny jako je bavlna a umělé tkaniny na aplikované dekorace nebo dekorativní deky.
 • Pokud používáte k načrtnutí linek pro prošití na vrchu deky krejčovskou křídu, ujistěte se, že jí vyzkoušíte nejprve na odstřižku látky. Některé tkaniny může poskvrnit.
 • Dávejte si při šití přestávky, obzvlášť pokud šijete v ruce. Nechcete aby vás bolely ruce nebo záda.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 183 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 16 183 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama