Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když si chcete vystavit oblíbenou fotografii nebo obraz, často zjistíte, že rám může být to nejdražší. Výroba vlastního je skvělý způsob, jak si ozdobit dům či byt a k obrázku se bude skvěle hodit. Chcete-li se naučit, jak vyrábět vlastní rámečky, řiďte se následujícími kroky.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zadní část rámečku a měření

 1. 1
  Změřte si velikost podkladu. Většinou ho tvoří obyčejný papír nebo karton, který drží obrázek či fotografii na místě. Jeho použitím bude celé dílko vypadat profesionálněji a upraveněji. Než začnete se stříháním, spočítejte si, jak dlouhý a široký by podklad měl vůbec být.
  • Dobrý odhad je asi 1/4 až 1/3 nejkratšího rozměru (šířky) obrázku.
 2. 2
  Změřte si obrázek. Až se rozhodnete o šířce podkladu obrázku, změřte obrázek samotný. Vynásobte výslednou šířku dvěma a přidejte ji na délku i šířku. Výsledek bude velikost podkladu - jeho šířka i délka.
  • Vnitřní okraje podkladu budou stejné, nebo nepatrně menší, než je velikost obrázku, který chcete zarámovat.
 3. 3
  Vyřízněte vnější okraje podkladu. Až si pečlivě označíte velikost, podklad uřízněte nebo ustřihněte na správnou velikost. Tenčí materiál, jako papír nebo karton můžete upravit nůžkami nebo odlamovacím řezákem, tužší, například silný karton nebo sololit je lépe uříznout přímočarou pilou, nebo si nechat odříznout v obchodě - výsledek pak bude profesionálnější.
  • Uřízněte vnější okraje. Řiďte se naměřenými čísly a značkami, které jste si udělali.
  • Používejte pravítko a pracujte pečlivě. Vše si vždycky poznačte.
  • Nezapomeňte na úhelník nebo alespoň pravítko s ryskou, abyste se ujistili, že rohy jsou v pravých úhlech.
 4. 4
  Vyřízněte vnitřek podkladu. Ten by měl být stejně velký, nebo menší, než obrázek, který chcete pověsit. Na zadní stranu podkladu si překreslete velikost původního obrázku. Odečtěte od ní trochu, pokud chcete, aby podklad obrázek lehce přesahoval. Odřízněte materiál vhodnými nástroji.
 5. 5
  Položte obrázek na podklad. Zadní strana podkladu bude směřovat dolů. Obrázek položte do středu, snažte se, aby byl pokud možno rovný. Horní dva rohy vertikálně přilepte k podkladu a pak totéž zopakujte přes kousky pásky ještě horizontálně, jeden kousek pásky přes obrázek, druhý přes podklad.
  • Obrázek teď bude hezky na podkladu, ale bude mít stále dost prostoru na to, aby se neohýbal nebo nemačkal.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Výroba rámečku

 1. 1
  Vyberte si materiál. Nejlépe by měl být takový, který se nejen hodí vzhledem a designem, ale který je zároveň kvalitní a dobře se s ním pracuje. Na výběr máte z mnoha druhů dřeva, spojovacích materiálů, kovu a hřebíků nebo šroubků, vybírejte proto pečlivě, aby výsledek co nejvíce odpovídal vašim představám. Vyzkoušejte například následující tipy:
  • Tvar dřeva. Dřevo, které si vyberete, bude záležet na vašich preferencích a na tom, k čemu bude rámeček sloužit. Můžete použít dřevotřísku nebo přírodní dřevo. Tvarované dřevo dodá rámečku profesionální vzhled a hodí se proto na tradiční obrazy a k designovým interiérům. Obyčejné dřevo má jednoduchý, čistý vzhled a je proto skvělé na fotky a modernější obrazy.
  • Druh dřeva. Budete se rovněž muset rozhodnout, jaký druh dřeva hodláte použít. Pro výrobu rámečku se jich hodí mnoho, obzvláště tvrdé druhy, takže se rozhodněte podle barvy a vlastního vkusu. Sázkou na jistotu je stejný druh dřeva, z jakého je vyroben ostatní nábytek v místnosti. Rám tak bude vypadat, že do interiéru dokonale patří.
  • Kov. Pokud byste měli rámeček raději z kovu, než ze dřeva, postupujte stejným způsobem, ale díly rámečku uřízněte silnou, kotoučovou pilou s diamantovým ostřím, které dokáže kov proříznout. Díly pak pospojujte kovovými součástkami v tvaru L a šrouby, pro které vyvrtáte otvory elektrickou vrtačkou.
  • Lepidlo. Lepidlo na dřevo bude dobře fungovat. Buďte opatrní, univerzální lepidlo také může dřevo slepit, ale jiná speciální lepidla účinkovat vůbec nemusí. Lepidlo na dřevo je levné a můžete ho koupit ve většině drogerií a potřebách pro výtvarníky.
  • Hřebíčky. Velikost hřebíků, které budete chtít pro tento projekt použít bude záležet na velikosti rámu. Silnější a delší pro silnější a delší rámy, menší a kratší pro užší rámy. Hřebíky správné velikosti zaručí, že dřevo bude hezky držet na místě a nerozštípne se.
 2. 2
  Změřte si velikost rámu. Změřte délku a šířku vnějšího okraje podkladu. je to důležité, abyste správně odhadli vnější míry rámu. Vzoreček pro výpočet je jednoduchý: D = P + (2 x M) + (2 x R). [1]
  • D reprezentuje délku nebo šířku naměřeného rozměru, který použijete při řezání dřeva. P je délka nebo šířka podkladu. M je mezera okolo podkladu (bude to velmi malé číslo, třeba 0,3 cm). R je samotná šířka rámu jako takového.
 3. 3
  Odřízněte rám. Podle naměřených hodnot z předchozího kroku nařežte části rámu. Budete potřebovat dva kusy, ze kterých uříznete delší části a dva pro kratší části. Pamatujte na staré pořekadlo - dvakrát měř, jednou řež. Buďte co nejpřesnější, protože jakákoliv nepřesnost může znamenat, že rám někde nebude dobře přiléhat nebo bude viditelně křivý.
  • Až uděláte vnitřní řez, nastavte konce ve správném úhlu a zkuste celý rám složit dohromady. Odřízněte je pod úhlem, tak aby se sbíhaly k sobě, jeden okraj kratší, než druhý.
  • Můžete použít například úhlovou pilku, kterou nastavíte na 45°, nebo si jej odměřte úhloměrem a poznačte tužkou a pak laťku odřízněte ruční pilkou. Tento způsob není příliš přesný a proto ho příliš nedoporučujeme.
 4. 4
  Vyřízněte přesah rámečku. Je to zářez , který zajistí, že z rámu nevypadne sklo, které zakrývá obraz nebo fotku. Můžete to udělat přímočarou pilkou, kterou zářez uvnitř vytvoříte, nebo můžete vyrobit tenčí rámeček a připevnit ho na zadní stranu rámu.
  • Tento druhý rámeček by měl být širší i delší, aby se do něj vešlo sklo, které bude dost velké na to, aby otvorem v prvním rámu nevypadlo.
  • Ujistěte se, že zářez je dostatečně hluboký na to, aby se do něj vešlo celé sklo, podklad a hřebíčky, které vše udrží na místě.
 5. 5
  Natřete rámeček (nepovinné). Možná budete chtít sladit rámeček s interiérem, nebo nechat obrázek či fotografii obzvlášť vyniknout. Než přidáte sklo, podklad a obrázek, můžete rámeček natřít nebo nalakovat. Odstín je jen na vás. Nabarvit rámeček a dodat mu tak další rozměr, můžete následujícím způsobem:
  • Barvou. Pokud se rozhodnete rámeček natřít, vyberte si k tomu barvu, určenou na dřevo. latexové barvy dodají dřevu lesk a hladkost. barva může být jednolitá, nebo můžete vytvořit vzor. malujte dlouhými tahy a aplikujte několik vrstev nátěru, aby byl výsledek co nejhezčí.
  • Mořidlem. Mořidlo na dřevo se vyrábí v nejrůznějších odstínech, pokuste se vybrat takový, který ladí se zbytkem místnosti, do které rámeček pověsíte. Doporučujeme mořidlo nejprve vyzkoušet na zbytkovém kousku dřeva. Zjistíte tak, kolik vrstev je potřeba ke správnému výslednému efektu a jak mořidlo reaguje se dřevem. Je lepší rám natřít ještě dřív, než ho složíte dohromady, bude pak vypadat lépe. Pokud chcete dosáhnout profesionálního vzhledu, pořiďte si na natírání speciální štětec. Po zaschnutí můžete rámu ještě dát jeden nátěr laku, bude se hezky lesknout.
 6. 6
  Dejte to všechno dohromady. Složte všechny části rámu jako puzzle, aby vznikl obdélníkový rám. Vše upravte tak, jak bude potřeba, jen myslete na to, že když příliš pozměníte úhly, rámeček pak k sobě nebude sedět. Udělejte to následujícím způsobem:
  • Nejprve k sobě slepte rám s pomocí úhelníků a svorek tak, aby úhly byly pravé.
  • Až lepidlo zaschne, jemně přitlučte do každého rohu hřebíček a části rámu tak zajistěte. Hřebíčky zatlučte do jedné části rámu tak, aby prošel do druhého kusu, co nejvíce ke středu, jak je jen možné. měli byste je zatlouct kolmo k linii spoje.
  • Všechny praskliny a mezery vyplňte tmelem na dřevo.
 7. 7
  Vložte do rámu sklo. Pravděpodobně bude muset být ve specifické velikosti, aby sedělo do vámi vyrobeného rámu. Můžete to udělat sami, ale většinou je levnější a jednodušší nechat si sklo uříznout přímo ve sklenářství nebo obchodě pro výtvarníky, protože jsou k tomu zapotřebí speciální nástroje.
  • Nemusíte použít skutečné sklo. Plexisklo nebo jiný čirý plast může také posloužit velmi dobře. Tyto materiály nevypadají tak hezky, jako pravé sklo, ale jsou odolnější proti poškození a nerozbijí se, když obraz náhodou spadne.
 8. 8
  Dejte pod sklo obrázek nebo fotku. Položte rám sklem dolů a vložte do něj obrázek a podklad. Až bude vše správně vycentrované, zajistěte podklad několika hřebíčky nebo připínáčky, které dáte kolmo k rámu, aby rám, sklo, obrázek a podklad držely pohromadě. Je to poslední krok k dokončení vašeho rámu. Můžete ho ještě dále dozdobit a nezapomeňte pro něj vybrat hezké místo na stěně, kam svůj rámeček pověsíte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Dokončení a ozdobení

 1. 1
  Ozdobte svůj vyrobený rámeček. Můžete mu dodat další rozměr různými ozdobami. Možností máte mnoho, například zvýraznit detaily zlatou barvou, aby rám vypadal starobyle. nebojte se ani polepení drobnými předměty, například mušlemi nebo knoflíky. Je to skvělý způsob, jak rám sladit s tématem obrázku. Tady je několik dalších tipů na ozdobení:
  • Vezměte kousky rozbité bižuterie a přilepte je tavnou pistolí na rám. Například, pokud máte hezkou kytičku, která se ulomila z prstýnku nebo přívěsek, který býval na náhrdelníku, zajímavou náušnici, která je jen jedna a tak dále, můžete je přilepit na různé části rámu a zkombinovat do hezkého vzoru.[2]
  • Zarámujte fotografii do stránky ze staré knihy nebo novin. Udělejte to tak, že obkreslíte podklad obrázku na noviny a pak vystřihněte. Pak do středu dejte fotografii, odměřte asi 1 cm navíc a noviny dejte před fotografii. Vložte do rámu. Pokud chcete, aby byla dekorace trvanlivější, můžete noviny s obrázkem předem zalaminovat.[3]
  • Ozdobte rámeček razítky. Najděte něco, co se bude hodit k fotografii nebo k osobě, které rámeček chcete dát - například pokud má vaše holčička ráda hvězdy, použijte razítko ve tvaru hvězdičky. Nejlépe se tato technika hodí pro rámečky, natřené bílou nebo jinou světlou barvou, aby byla razítka dobře vidět a kontrastovala s rámem.[4]
 2. 2
  Pověste svůj výtvor. Existují dva hlavní způsoby, jak ozdobený a hotový rámeček jednoduše pověsit na zeď. Dávejte pozor jen na to, aby byl rámeček suchý a všechny ozdoby bezpečně přilepené. Ať už obrázek pověsíte jakýmkoliv způsobem, dbejte na to, abyste ho vycentrovali a aby visel rovně. Tady je popis obou nejčastějších způsobů zavěšení:
  • Můžete k rámu připevnit šňůrku, vyrobenou buď z kovu nebo z nějakého jiného pevného materiálu, napříč přes zadní stranu. Na každou stranu zatlučte malý hřebíček nebo kolíček a přivažte na ně provázek.
  • Další možností je připevnit k rámu háček, který pak zaháknete za hřebík nebo šroubek na zdi.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 689 krát
Kategorie: Dekorace
Stránka byla zobrazena 22 689 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama