Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tóga je nezbytným módním doplňkem pro každého, kdo často navštěvuje vysokoškolské párty; dá se nosit i na maškarní. Prostěradlo sice není na výrobu tógy tím nejlepším materiálem, ale je to všestranná a snadno dostupná věc, když není po ruce nic jiného.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Metoda první: klasická tóga (bez spon a špendlíků)

 1. 1
  Vezměte do ruky jeden roh prostěradla (kratší stranou nahoru) zhruba 15 až 20 cm od špičky. Držte jej před sebou zhruba ve výšce ramen
 2. 2
  Těsně si jím obtočte hrudník. Prostěradlo zastrčte pod druhou (pravou) ruku.
 3. 3
  Jestli je potřeba, zkraťte ho. Pokud je pro vás tóga zbytečně dlouhá, přeložte jeden konec zhruba o 15 cm a zkuste si ji znovu. Pokračujte, dokud nedosáhnete optimální délky – tóga by vám měla být po kolena.
 4. 4
  Obtočte si záda. Zastrčte tógu pod levou ruku a znovu si omotejte hrVezměte druhý roh prostěradla. Ten by měl být po kroku 4 zastrčený pod vaší pravou rukou. Omotejte ho ještě kousek a pak ho vytáhněte nahoru po zádech k prvnímu rohu. Konce prostěradla můžete spojit broží nebo spínacím špendlíkem, nebo je jednoduše svázat.
 5. 5
  Pořádně celé prostěradlo utáhněte. Zajistěte tógu několika spínacími špendlíky, které nebudou vidět. Dejte si pozor, aby vám špendlíky nevadily v pohybu.
 6. 6
  Běžte na párty a všem tu elegantní tógu předveďte!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Metoda druhá: tóga ve stylu sárí (se špendlíky)

 1. 1
  Vezměte do ruky jeden roh prostěradla a držte jej vlevo od těla ve výšce boků. Prostěradlo by vám mělo zakrývat předek těla, nikoliv záda.
 2. 2
  Obtočte si látku kolem sebe, jako by to byla sukně. Konec, který držíte, by se měl pár centimetrů překrývat s tím druhým.
 3. 3
  Zajistěte prostěradlo spínacím špendlíkem. Mělo by dobře držet a tvořit „opasek“.
 4. 4
  Přehoďte si zbytek prostěradla přes pravé rameno.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Metoda třetí: dívčí chitón (starořecké spodní prádlo)

 1. 1
  Rozhodněte se, jak má být vaše tóga dlouhá. Nejlepší je použít dětské prostěradlo, ale i obyčejné může dobře posloužit (zvláště pokud jste vyšší postavy). Přeložte prostěradlo podélně tak, abyste dosáhli požadované délky. U krátké tógy stačí prostěradlo přehnout napůl. Jestli chcete delší tógu, přeložte jenom kousek prostěradla – 15 cm by mělo stačit, může být i míň.
 2. 2
  Znovu prostěradlo přeložte napůl. Jedna polovina by měla zakrývat předek těla, druhá vaše záda. Přehnutá část by měla být nahoře a neměla by být zamotaná do zbytku látky.
 3. 3
  Připněte látku na ramenou. Na každé rameno použijte jeden nebo víc spínacích špendlíků, pokud je potřeba. Přední část prostěradla by měla být připnutá k zadní části v místě, kde se spojuje klíční kost s ramenem. Můžete si pro tuhle příležitost koupit ozdobné spony, ale stačí i klasické „placky“.
 4. 4
  Protáhněte vzniklými otvory ruce. Tyto otvory by se měly vytvořit sepnutím přední a zadní části prostěradla. Protáhněte jimi ruce.
 5. 5
  Tógu si utáhněte v pase. Použijte provaz, stuhu nebo těsný pásek. Aby vám nebylo vidět tělo, bude pravděpodobně potřeba tógu po stranách před zajištěním páskem trochu upravit.
 6. 6
  Užijte si svou tógu! Pokud chcete a pokud vás to láká, můžete lidem říkat, že máte na sobě historicky přesný řecký oděv.
  Reklama

Tipy

 • Pokud to jde, použijte dětské prostěradlo. Vznikne tak nejčistší a nejvěrohodnější tóga.
 • Dívky obvykle tógu v časech starověkého Řecka a Říma nenosily, ale v tomhle případě je to v pořádku – jde přece hlavně o zábavu a pěkné oblečení, na historickou přesnost se nehraje.
 • Pokud jdete v tóze ven, určitě použijte spínací špendlíky – jinak vám může spadnout!
 • Vzorované prostěradlo může tóze dodat šmrnc, obzvláště pokud chcete ostatní na maškarní trumfnout.
 • Pokud jste levák, je lepší zavázat si tógu na pravém rameni – bude na vás vypadat líp.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor, aby vaše tóga nebyla moc dlouhá, jinak o ni budete zakopávat.
 • Rozmyslete se, jestli si nevezmete pod tógu ještě další oblečení – může spadnout a odhalit něco, co mělo zůstat zakryté.
 • Prostěradlo před použitím vyperte. Jinak by mohlo vydávat nepříjemný zápach.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prostěradlo (nejlepší je dětská velikost)
 • Spínací špendlíky (nemusí být)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 79 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 672 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 20 672 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama