Pokud hledáte nové způsoby, jak snížit náklady, můžete si vyrobit svůj vlastní prací prostředek za cenu jen několika centů na dávku. Domácí prostředky vyperou vaše oblečení stejně dobře a jsou k prostředí méně toxické. Čtěte dál a naučte se, jak vyrobit práškový nebo tekutý prostředek.

Metoda 1 ze 2:
Výroba práškového prostředku

 1. 1
  Připravte si přísady. Tento jednoduchý, laciný způsob výroby pracího prášku vyžaduje pouze tři ingredience:
  • Kostku kastilského mýdla. Zvolte buď neparfemované nebo si kupte kostku s vaší oblíbenou vůní, jako je levandule nebo citron.
  • Krabici prací sody. Nazývá se také uhličitan sodný nebo sodný louh a je dostupná v supermarketech.
  • Krabici boraxu. To je přirozeně se vyskytující minerál, který je k sehnání ve formě prášku a je také dostupný v supermarketech. [1]
 2. 2
  Kostku mýdla nastrouhejte najemno. Postavte ji do mísy a za pomoci struhadla na sýr nastrouhejte celou kostku. Můžete jí také dát do mixéru a namlet jí na pěknou jemnou konzistenci. Když skončíte, neměli by zůstat žádné velké kusy; chcete to mít dost jemné, abyste to smíchali s jinými prášky.
 3. 3
  Smíchejte dva díly prací sody a dva díly boraxu. Dejte je do velké mísy, kterou nebudete používat pro účely přípravy potravin a lžící je dobře smíchejte.
 4. 4
  Přidejte jeden díl nastrouhaného mýdla. Pokud jste použili 3 hrnky prací sody a 3 hrnky boraxu vmíchejte do směsi minimálně 1 a půl hrnku nastrouhaného mýdla – pochopili jste!
 5. 5
  Přidejte jedlou sodu nebo vonný olej. To je dobrovolný krok, pro který se můžete rozhodnout, pokud si přejete přizpůsobit svůj prací prostředek potřebám vaší rodiny. Jedlá soda pomáhá osvěžit oblečení s těžkou vůni, kterou je třeba odstranit, a esenciální oleje dodávají extra vůni, která se vám může líbit. Několik kapek postačí. [2]
 6. 6
  Uchovávejte prací prostředek v uzavíratelném plastovém boxu s odměrkou. Pokud chcete vyprat extra velkou dávku prádla, použijte ¼ hrnku na dávku. Na menší dávky použijte 1/8 hrnku.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Výroba tekutého prostředku

 1. 1
  Připravte si přísady. Tekutý prací prostředek vyžaduje úplně stejné přísady jako práškový, jen se tentokrát přidává voda ke zkapalnění prášku. Přísady, které budete potřebovat, jsou na seznamu zde:
  • Kostku kastilského mýdla, parfemovanou nebo neparfemovanou.
  • Krabici prací sody.
  • Krabici boraxu.
  • Několik litrů vody.
  • 20ti litrový kýbl.
 2. 2
  Nastrouhejte kostku mýdla. Použijte struhadlo na sýr nebo mixér a strouhejte mýdlo dokud z něj nebude jemný prášek a nezbydou žádné velké kusy.
 3. 3
  Zahřejte mýdlo s 2 litry vody. Dejte mýdlové vločky a 2 litry vody do hrnce na střední teplotu. Při ohřívání směs míchejte a míchejte dokud se mýdlo ve vodě úplně nerozpustí.
 4. 4
  Ohřejte 4 a půl litru kohoutkové vody. Nalijte vodu do velkého hrnce a ohřejte jí dokud se nebude skoro vařit. Až budete hotovi, nalijte vodu do 20ti litrového kýble.
 5. 5
  Vmíchejte hrnek prací sody a hrnek boraxu. Nepřestávejte míchat, dokud se prášky nerozpustí.
 6. 6
  Vmíchejte do vodní směsi mýdlovou vodu.
 7. 7
  Přiklopte kýbl a nechte usadit. Přísady se potřebují přes noc spojit.
 8. 8
  Rozdělte do nádob na skladování. Mějte v blízkosti odměrku. Na velkou dávku prádla použijte hrnek tekutého prostředku; na menší dávku použijte ½ hrnku.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete, můžete pro aroma přidat vonné oleje.

Reklama

Varování

 • Silná prací soda by se neměla používat k praní vlny nebo hedvábí, protože může váš oděv poškodit.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 1 466 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 1 466 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama