Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud hledáte nové způsoby, jak snížit náklady, můžete si vyrobit svůj vlastní prací prostředek za cenu jen několika centů na dávku. Domácí prostředky vyperou vaše oblečení stejně dobře a jsou k prostředí méně toxické. Čtěte dál a naučte se, jak vyrobit práškový nebo tekutý prostředek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Výroba práškového prostředku

 1. 1
  Připravte si přísady. Tento jednoduchý, laciný způsob výroby pracího prášku vyžaduje pouze tři ingredience:
  • Kostku kastilského mýdla. Zvolte buď neparfemované nebo si kupte kostku s vaší oblíbenou vůní, jako je levandule nebo citron.
  • Krabici prací sody. Nazývá se také uhličitan sodný nebo sodný louh a je dostupná v supermarketech.
  • Krabici boraxu. To je přirozeně se vyskytující minerál, který je k sehnání ve formě prášku a je také dostupný v supermarketech. [1]
 2. 2
  Kostku mýdla nastrouhejte najemno. Postavte ji do mísy a za pomoci struhadla na sýr nastrouhejte celou kostku. Můžete jí také dát do mixéru a namlet jí na pěknou jemnou konzistenci. Když skončíte, neměli by zůstat žádné velké kusy; chcete to mít dost jemné, abyste to smíchali s jinými prášky.
 3. 3
  Smíchejte dva díly prací sody a dva díly boraxu. Dejte je do velké mísy, kterou nebudete používat pro účely přípravy potravin a lžící je dobře smíchejte.
 4. 4
  Přidejte jeden díl nastrouhaného mýdla. Pokud jste použili 3 hrnky prací sody a 3 hrnky boraxu vmíchejte do směsi minimálně 1 a půl hrnku nastrouhaného mýdla – pochopili jste!
 5. 5
  Přidejte jedlou sodu nebo vonný olej. To je dobrovolný krok, pro který se můžete rozhodnout, pokud si přejete přizpůsobit svůj prací prostředek potřebám vaší rodiny. Jedlá soda pomáhá osvěžit oblečení s těžkou vůni, kterou je třeba odstranit, a esenciální oleje dodávají extra vůni, která se vám může líbit. Několik kapek postačí. [2]
 6. 6
  Uchovávejte prací prostředek v uzavíratelném plastovém boxu s odměrkou. Pokud chcete vyprat extra velkou dávku prádla, použijte ¼ hrnku na dávku. Na menší dávky použijte 1/8 hrnku.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Výroba tekutého prostředku

 1. 1
  Připravte si přísady. Tekutý prací prostředek vyžaduje úplně stejné přísady jako práškový, jen se tentokrát přidává voda ke zkapalnění prášku. Přísady, které budete potřebovat, jsou na seznamu zde:
  • Kostku kastilského mýdla, parfemovanou nebo neparfemovanou.
  • Krabici prací sody.
  • Krabici boraxu.
  • Několik litrů vody.
  • 20ti litrový kýbl.
 2. 2
  Nastrouhejte kostku mýdla. Použijte struhadlo na sýr nebo mixér a strouhejte mýdlo dokud z něj nebude jemný prášek a nezbydou žádné velké kusy.
 3. 3
  Zahřejte mýdlo s 2 litry vody. Dejte mýdlové vločky a 2 litry vody do hrnce na střední teplotu. Při ohřívání směs míchejte a míchejte dokud se mýdlo ve vodě úplně nerozpustí.
 4. 4
  Ohřejte 4 a půl litru kohoutkové vody. Nalijte vodu do velkého hrnce a ohřejte jí dokud se nebude skoro vařit. Až budete hotovi, nalijte vodu do 20ti litrového kýble.
 5. 5
  Vmíchejte hrnek prací sody a hrnek boraxu. Nepřestávejte míchat, dokud se prášky nerozpustí.
 6. 6
  Vmíchejte do vodní směsi mýdlovou vodu.
 7. 7
  Přiklopte kýbl a nechte usadit. Přísady se potřebují přes noc spojit.
 8. 8
  Rozdělte do nádob na skladování. Mějte v blízkosti odměrku. Na velkou dávku prádla použijte hrnek tekutého prostředku; na menší dávku použijte ½ hrnku.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete, můžete pro aroma přidat vonné oleje.
Reklama

Varování

 • Silná prací soda by se neměla používat k praní vlny nebo hedvábí, protože může váš oděv poškodit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 1 641 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 1 641 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama