Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Soli do koupele jsou skvělým doplňkem k vašemu relaxačnímu rituálu. Skvěle zbavují odumřelé kůže, pokožku vyživují a snižují napětí. Navíc se dají snadno a levně vyrobit doma pro vlastní potřebu nebo jako dárky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Přísady

 1. 1
  Najděte dobré soli. Každá koupelová sůl do základu sice potřebuje alespoň síran hořečnatý, pro různé účinky a vzhled však můžete přidávat další solné směsi. Třeba mořskou sůl pro jemnější zrníčka nebo růžovou himalájskou sůl pro větší obsah minerálů.
 2. 2
  Vyberte éterický vonný olej. Můžete sice vytvořit sůl do koupele bez vůně, vůně přidaného éterického oleje ale přidá vaší koupeli nádherou voňavou atmosféru. K navození relaxační atmosféry zvolte květinové, ovocně, nebo dřevnaté vůně.
  • Mezi oblíbené květinové vůně patří levandule, růže a šeřík. Všechny tři ulevují od stresu a nejsou příliš těžké, takže vaše koupel bude působit jemně a vzdušně.
  • Mezi silnější vůně patří eukalyptus, citrusy a máta. Ty povzbudí vaše smysly a pomohou se soustředěním.
  • K vytvoření unikátních aromat můžete různé vůně kombinovat. Abyste udrželi mezi vůněmi skvělé proporce, přidávejte pouze pár kapek od každého oleje.
 3. 3
  Rozhodněte se, zda přidáte sušené rostliny. Do své koupelové soli můžete přidat sušené bylinky nebo květiny, aby vypadala i voněla lépe. Vyzkoušejte rozmarýn, tymián nebo nahrubo rozdrcené lístky máty. Nebo vyzkoušejte usušenou růži či okvětní plátky levandule. Můžete je přidat buď celé, nebo předem rozemleté v mixéru.
 4. 4
  Vyberte barvu. Přidávat barvu do solí není nutné, ale s použitím pár kapek potravinového barviva budou vypadat profesionálně. Vybírejte barvy, které se hodí k vůním solí, jako fialovou pro levandulovou vůni nebo zelenou pro eukalyptus.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Směs mořské soli

 1. 1
  Odměřte si přísady. Budete potřebovat jeden hrníček mořské soli, jeden hrníček síranu hořečnatého a čajovou lžičku vonného oleje vaší volby. Pro výraznější vůni také můžete přidat sušené bylinky nebo poupata květin – rozemelte je před vmícháním v mixéru na prášek.
 2. 2
  Smíchejte všechny přísady. Nejprve smíchejte v misce soli. Pak pomalu přidejte vonný olej. Ujistěte se, že vše dobře zamícháte a vmícháte olej tak, že se jím provoní veškerá sůl.
 3. 3
  Skladujte své koupelové soli. Mějte je v uzavřené nádobě. Na koupel používejte pár polévkových lžic soli, kterou rozprášíte v teplé vodě a necháte rozpustit. Užijte si to! [1]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Směs soli a jedlé sody

 1. 1
  Odměřte si přísady. Budete potřebovat hrníček síranu hořečnatého, hrníček jedlé sody, dvě polévkové lžíce tekutý glycerín a vonné oleje. Přidáním sušených bylin nebo květin můžete přidat soli na vůni a vzhledu.
 2. 2
  Smíchejte přísady. Nejprve smíchejte síran hořečnatý s jedlou sodou. Pak přidejte tekutý glycerín a dobře promíchejte. Použijte libovolné množství vonného oleje, ale ujistěte se, že ho dobře smícháte s ostatními přísadami.
 3. 3
  Skladujte svůj finální produkt. Nasypte sůl do nádoby s víkem, ve které ji budete mezi používáním uchovávat. Do teplé vody na koupání přidejte pár polévkových lžic a užijte si pleť zjemňujících účinků![2]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Směs soli, jílu a boraxu

 1. 1
  Odměřte si přísady. Použijte dva hrníčky síranu hořečnatého a dva hrníčky boraxu, polovinu hrníčku kaolinového jílu v prášku a libovolné vonné oleje. Kaolinový jíl a borax spolu nejen zjemní vodu a vaši pleť, ale i poskytnou minerály, které pomáhají k uvolnění svalů a snižování napětí.
 2. 2
  Smíchejte přísady. Dejte všechny přísady do velké mísy a dobře promíchejte. Pomalu přidávejte vonné oleje ve vámi požadovaném množství tak, aby se spojily s celou směsí.
 3. 3
  Skladujte. Hotovou sůl mezi používáním uchovávejte ve velké, uzavřené nádobě. Nasypte do vody ve vaně pár polévkových lžic a nechte odeznít napětí. Užijte si to![3]
  Reklama

Tipy

 • Pokud tuto směs budete skladovat, nebo ji někomu darujete – nechte ji přes noc kompletně vyschnout, jinak ztvrdne a bude se těžko vyndávat z nádoby. Potom, co směs přes noc odpočívala v zakryté míchací misce, ji promíchejte, abyste se zbavili veškerých hrudek.
 • Také potravinářské příchutě, jako třeba mátový extrakt hezky koupelovou sůl navoní.
 • Vyzkoušejte sůl přidat přímo předtím, než vlezete do vany. Pokud ji přidáte příliš brzy, tak se kvůli teplotě vody odpaří její vůně.
 • Pokud se chystáte sůl darovat, můžete také připojit naběračku na vyndávání soli z nádoby a kartičku s návodem, jak ji používat: Přidejte dvě polévkové lžíce do teplé vody.
 • Můžete tyto soli používat jako relaxační lázeňskou kúru! Jednoduše zapalte okolo vany svíce bez vůně a přidejte si do vany sůl do koupele.
Reklama

Varování

 • Možná byste neměli používat glycerín, pokud máte problémy s vysušováním. Ač glycerin hydratuje pokožku, také váže vlhkost na sebe, takže by nakonec vaše sůl mohla být tvrdá jako kámen.
 • Ve vlhké koupelně by mohla sůl hrudkovatět. Rozbijte hrudky před použitím naběračkou, nebo často třeste s nádobou.
 • Nepoužívejte pro nemluvňata nebo malé děti.
 • Těhotné ženy, především ženy v třetím trimestru, lidé s vysokým krevním tlakem nebo s otoky by koupelové soli používat neměli.
 • Měli byste si dávat pozor na vonné oleje, které mohou dráždit pokožku. Stává se to třeba u olejů z citronu, citronové trávy, máty nebo libavky. Před použitím se poraďte s odborníkem.
 • Pokud přidáte příliš vonného oleje, mohlo by to podráždit vaši pokožku.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 224 krát
Stránka byla zobrazena 4 224 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama