Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výroba scrapbooku je báječný způsob, jak si uchovat vzpomínky a procvičit svou kreativitu a šikovnost. Nejen, že si při tom utřídíte vzpomínky, ale může to být také hezký dárek pro rodinu a přátele, kteří budou mít hezkou památku na příjemné chvíle. V našem článku se soustředíme na tradiční papírové scrapbooky, nicméně pokud jste spíše technického založení, klidně si můžete vyrobit digitální verzi. Nejprve si řekneme něco o základních materiálech a pomůckách a pak už se pustíme do samotného tvoření.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vyberte si vhodné materiály

  1. 1
    Rozmyslete si styl svého scrapbooku. Alba se vyrábějí v mnoha různých formátech, promyslete si tedy, kde budete to vaše uchovávat a v jakém duchu chcete tvořit jeho obsah.
    • Album se třemi kroužky. Jako scrapbook můžete použít obyčejné fotoalbum se třemi kroužky. Snadno do něj můžete vkládat papíry o velikosti A4, které jsou levné a jsou snadno k dostání. Album se navíc vejde do většiny knihoven o běžných rozměrech. Mezi listy bývají ochranné zásadité papíry, které chrání fotografie před poškozením. Největší nevýhodou je, že nemůžete vytvářet dvojstránky, protože místo s kroužkovou vazbou bude vždycky působit rušivě.
    • Album se šroubovací vazbou. Tyto scrapbooky jsou spojeny malými kovovými kolíky, které můžete odšroubovat a zase přišroubovat, pokud chcete přidat nové stránky. Stejně jako u kroužkového alba můžete stránky přidat kamkoliv - šroubování samozřejmě trvá trochu déle, než rozevření kroužků. Nutno ovšem říci, že šroubovací album je nejvhodnější na vytváření dvoustránek - spoj mezi nimi je téměř neviditelný. Hotové stránky můžete snadno vkládat do ochranných obalů v albu.
    • Vázané album. Můžete si také koupit scrapbookové album s pevně daným počtem stránek ve vazbě - což ovšem znamená, že nemůžete stránky přidávat ani ubírat. Toto album vyžaduje pečlivé plánování a výrobu, protože není snadné opravit případné chyby. Vázaná alba také postrádají ochranné obaly, což může být výhoda i nevýhoda. Scrapbook s vazbou je vhodný, pokud chcete stránky zdobit silnější vrstvou dekorací, nebo do něj lepit obálky s větším množstvím fotografií. Absence ochranných vrstev ovšem vyžaduje opatrnější zacházení s hotovými stránkami.
  2. 2
    Rozhodněte se, jak by mělo být album velké. Dvě základní velikosti scrapbooků jsou A4 a čtvercový formát 30 x 30 cm. Existuje samozřejmě nepřeberné množství jiných formátů. Jaké bude mít konkrétně vaše album styl, by mělo záviset také na jeho velikosti.
    • A4. Alba velikosti A4 jsou nejekonomičtější řešení. Papíry, které tvoří podklad stránek, jsou levnější, než čtvercové a jsou také častěji ke koupi. Ochranné obaly navíc seženete i v běžném papírnictví či kancelářských potřebách. Jako samotné album poslouží koneckonců i pěkné kroužkové desky, které opět seženete v obchodě s kancelářskými potřebami.
    • 30 x 30. Tento formát scrapbooku je čím dál populárnější a díky tomu se už dá koupit velmi pestrá škála podkladových a dekorativních papírů odpovídající velikosti. Výhodou velkého alba je hlavně to, že se do něj vejde více fotografií.
    • Speciální formáty. Alba na scrapbooking jsou k dostání v nepřeberném množství velikostí a tvarů - od malých, které se vejdou do kapsy, až po velkoformátové knihy. Většina jich je vázaných a stránky se tak do nich nedají přidávat. Jsou dobrou volbou, pokud vyrábíte scrapbook, zasvěcený jedné události, například narození dítěte nebo oslavě kulatých narozenin.
  3. 3
    Vyberte si papíry. Je to ten nejzábavnější a také často nejvíce frustrující krok při výrobě scrapbooku. Papírů jsou totiž na výběr tisíce. Existují papíry s motivy vánočními, sportovními, květinovými, geometrickými, hobby - a to jich jmenujeme jen zlomek. Vyberte si to, co se vám líbí a co se bude hodit k fotografiím a celkovému ladění té které stránky.
    • Papíry na scrapbooking jsou k dostání buď jednotlivě, nebo v sadách.
    • Není podmínkou kupovat papíry jen ve speciálním obchodě pro výtvarníky. Jednoduše použijte to, co vám padne do oka. Snažte se jen o to, aby byl papír označen jako "bez kyselých složek", protože ty časem poškozují fotografie a jiné zdobení.
    • Kupte o trochu více, než potřebujete - obzvlášť to platí pro papír v designu, který se vám velmi líbí. Budete tak mít dostatek materiálu pro případ, že se stránka napoprvé nepovede.
    • Zamyslete se také nad kompozicí celého alba, někdy je hezké mít vždy dvě stránky se stejným podkladem. Někteří lidé rádi scrapbook takto rozčleňují na jednotlivé sekce. Můžete také koupit dva papíry se stejným potiskem ale v jiné barvě. Například papír se vzorem sněhových vloček v červené a zelené.
  4. 4
    Pořiďte si základní vybavení. Technicky vzato můžete do scrapbooku použít cokoli, co se vám líbí a zapadá to do vaší vize. Novinový papír nebo nalepené těstoviny? Klidně. Nicméně, ať už se rozhodněte pro cokoliv, budete potřebovat tři základní věci a to jsou nůžky, lepidlo a papíry.
    • Nůžky. Pořiďte si kvalitní ostré nůžky s rovným okrajem. Budete je používat často, nebojte se tedy trochu do nich investovat. Bohatě se vám to vrátí.
      • Chcete-li, můžete si koupit také kotoučovou nebo pákovou řezačku na papír. Jejich ceny čítají zpravidla od několika set do tisíců korun.
      • Ke koupi jsou také nůžky s dekorativními nožnicemi, které mohou fotografiím i papírům dodat zajímavý tvar. Užijete si s nimi zábavu, ale jejich pořízení není nutné, obzvlášť pro začátečníky.
    • Lepidlo. Existuje mnoho způsobů, jak fotky a dekorace přichytit k podkladovému papíru, ale pravděpodobně nepotřebujete nic víc, než tyčinku kvalitního lepidla. Je snadné na použití a vyrábí se také ve variantě bez kyselin, takže se hodí k lepení fotografií.
      • Pokud nechcete fotografie lepit, pořiďte si průhledné růžky. Do nich fotku zasunete a pak je přilepíte k podkladu. Obrázek pak budete moct kdykoliv vytáhnout ven, růžky ale zůstanou na místě.
    • Papíry. Kupte si balíček různobarevných papírů A4. Využijete je jako podklad pro fotky a můžete z nich vystřihovat dekorace a ozdoby, do kterých můžete napsat třeba vtipné popisky k fotkám.
      • Pokud vytváříte scrapbook formátu A4, můžete barevné papíry použít také rovnou jako podklad.
  5. 5
    Nasbírejte si dekorativní předměty a ozdoby. K vytváření scrapbookových stránek budete také potřebovat několik dalších základních věcí. Scrapbooking může být poměrně nákladným koníčkem - ozdob existuje velká spousta a jejich sbírání je zábava sama o sobě. Pravdou nicméně zůstává, že nádherné album můžete vytvořit i z pouhých několika věcí.
    • Plastikové šablony. Pořiďte si základní sadu šablon standardních tvarů (kruhy, ovály, čtverce, obdélníky, kosočtverce atd.). S jejich pomocí budete moci ořezávat fotky a vystřihovat tvary, které můžete použít například na textová políčka.
    • Fixy. Budete potřebovat alespoň jeden dobrý černý fix na psaní popisků. Pokud můžete, pořiďte si více barev (vynechejte ale barvy, které se obtížně čtou, jako světle žlutá nebo růžová) a také různou tloušťku špičky.
    • Ozdoby. Za ozdoby a dekorace byste mohli utratit jmění. Kamínky, flitry, výstřižky - dekorací existuje nekonečné množství. Nemusíte je ani kupovat ve specializovaném obchodě, ledacos pořídíte v obyčejném papírnictví a výsledný scrapbook přitom bude nádherný.
      • Porozhlédněte se u sebe doma, určitě najdete věci, které by se daly použít. Obrázky, vystřižené ze starých pohlednic, kousky látek, stužky, to všechno má doma každý a ve scrapbooku to vypadá skvěle.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Vytváření vlastních stránek

  1. 1
    Rozhodněte se, jaké téma bude stránka mít. Pravděpodobně máte balíček fotografií a jiných věcí, které chcete do scrapbooku zahrnout. Je na čase je vytáhnout, rozložit a zamyslet se nad tím, kde začnete.
    • Nechte materiály, ať vás samy vedou. Projděte si fotografie, pohlednice, vstupenky, stuhy, papíry, výstřižky a další materiály, které s vaším tématem nějak souvisejí. Tématem může být nějaká zvláštní příležitost, nebo třeba roční období (promoce, letní prázdniny, Vánoce atd.). Vyberte si podkladový papír, který se k materiálům nejlépe hodí.
    • O barevném schématu přemýšlejte dopředu. Možná se vdala vaše sestra a její svatba byla v černobílém duchu, nebo se někomu z příbuzných narodila dcerka. Rozložte si před sebe podkladové papíry, fotografie a ostatní materiály a rozhodněte se, co k nim bude nejlépe ladit.
  2. 2
    Pohrajte si s rozvržením stránky. Než začnete lepit, měli byste vědět, jak předměty na stránku rozložíte. Někteří lidé si naplánují vše do posledního detailu, než začnou s finálním lepením, jiní si pouze udělají rámcovou představu a pak se nechají vést intuicí.
    • Vezměte si obyčejný, čistý papír stejné velikosti jako má vaše stránka. Tužkou si na něj načrtněte, jak by měla stránka vypadat.Vyznačte si, kam přijdou fotografie, kde bude text a další ozdoby.
    • Můžete buď nejprve nalepit fotografie a teprve potom přidávat drobné dekorace, nebo si naplánovat vše až do posledního detailu. Experimentujte a najděte si způsob, který vám nejlépe vyhovuje a který vás baví.
  3. 3
    Vyzkoušejte tvorbu dvojstránek. To jsou dvě k sobě přiléhající stránky v albu. Místo toho, aby byla každá stránka samostatná, prohlédněte si, jak by vypadaly, až bude album otevřené a stránky budou vedle sebe. Začněte rozvržení stránek plánovat po dvojicích, abyste oživili album dvojstránkami.
    • Při tvorbě dvojstránek je snazší vyvarovat se toho, aby spolu dvě přilehlé stránky soupeřily o pozornost a jejich barvy se tloukly.
    • Nemusíte používat ten samý podkladový papír, nicméně papíry by měly barevně a/nebo vzorově ladit.
  4. 4
    Ořežte fotografie. Až se rozhodnete, kde budou na stránce fotky umístěny, můžete je oříznout na odpovídající velikost a tvar. Použijte nůžky, řezačku nebo plastikové šablony, kterými fotky upravíte podle svého vkusu.
    • Pokud se obáváte, abyste nezničili důležitou fotografii, udělejte si její kopii a do alba použijte právě tu. Nebo si fotku naskenujte a znovu vytiskněte.
  5. 5
    Řiďte se svým návrhem. Až fotky ořežete, naskládejte všechno na stránku podle předchozího návrhu. Je možné, že něco, co vypadalo dobře nakreslené tužkou, nebude působit tak pěkně v reálu, buďte tedy flexibilní a nebojte se změn, pokud cítíte, že by výsledku prospěly. Než všechno nalepíte, důkladně se zamyslete, jak se vám stránka líbí.
  6. 6
    Přidejte text. Můžete k fotkám přidat titulek, popisky, nebo políčko s krátkým textem, které podtrhne vzpomínky. Text si můžete naplánovat už v návrhu, nebo se pro něj rozhodněte až ve chvíli, kdy uvidíte všechno na místě.
    • Nepište příliš. Vaše fotografie, obrázky a materiály by měly příběh vyprávět samy, omezte se tedy na jednu či dvě věty, které řeknou něco zajímavého, co si chcete o události/zážitku zapamatovat.
    • Zvažte umístění data. Možná tomu nebudete věřit, ale lidé zapomínají a je možné, že i vy zapomenete, kdy se co odehrálo. Život utíká a zážitků přibývá. Fotoalba se navíc často dědí z generace na generaci a vaše děti budou jednou vděčné, že jste na stránky datum napsali.
  7. 7
    Přidejte dekorace. Dekorace stránkám dodají na zajímavosti, podtrhnou celkovou atmosféru, přitáhnou pohled a pomohou fotografiím vyniknout. U dekorací platí jediné - řiďte se zkrátka tím, co se vám líbí a co vás vizuálně uspokojuje. Tady je jen několik častých nápadů na využití a rozložení dekorací.
    • Seskupte je. Sbírkám to nejvíc sluší ve skupinách a totéž může platit o dekoracích. Přilepte je na stránku společně, aby tak lépe vynikly.
      • Podle počtu dekorací z nich můžete udělat několik skupinek. Myslete na tzv. "pravidlo tří" - lidskému oku je nejpříjemnější číslo tři, nebo alespoň lichý počet.
    • Ozdobte rohy. Dejte dekorace do rohů fotografií nebo textových políček, aby lépe splynuly se stránkou. Fotky tak získají "váhu", která je pomůže opticky zasadit do pozadí.
      • Dekorace můžete rovněž umístit do rohů stránky. Máte-li několik stránek, které patří ke stejnému tématu, použití ladících dekorací do jejich rohů pomůže stránky sjednotit.
    • Navrstvěte je. Nalepte dvě nebo tři dekorace jednu na druhou. Pozor, myslete na to, že přidáváte stránce na objemu. Nejlépe se na to hodí vázané album bez ochranných obalů, takže si můžete dovolit silnější stránky.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Pozdvihněte to na další úroveň

  1. 1
    Zapište se na kurz. Výtvarné ateliéry a hobby obchody často pořádají kurzy scrapbookingu. Koupit si můžete i výukové DVD nebo knížku s nápady. Pokud máte peníze a čas, můžete se zúčastnit i nějakého víkendového workshopu nebo letního soustředění.
  2. 2
    Využívejte internet. Jeden z nejrychlejších způsobů, jak se učit, je sdílet nápady na internetu a prohlížet si tvorbu ostatních. Čtěte blogy o scrapbookingu, diskutujte v tematických klubech a na sociálních sítích.
    • Pokud se zapíšete na kurz nebo strávíte chvíli v oddělení papíru v hobby obchodě, pravděpodobně narazíte na další scrapbookové nadšence. Když se dáte do řeči, můžete získat užitečné informace, nebo spolu můžete založit třeba místní scrapbookový klub.
  3. 3
    Zúčastňujte se setkání s ostatními. Na internetu a v hobby časopisech najdete pozvánky na nejrůznější veletrhy, workshopy a další události. Zapojte se do komunity.
  4. 4
    Začněte se scrapbookingem živit. Pokud vás výroba alb baví a chcete se o svůj koníček podělit, můžete si zkusit scrapbookingem vydělat. Nabídněte své služby ostatním.
    • Staňte se učitelem. Když někoho druhého naučíte, jak scrapbook vyrobit, jste pravděpodobně už velmi zdatní. Budete potřebovat trpělivost, pedagogický talent a schopnost druhé nadchnout. Sledujte trendy v kompozici a materiálech, abyste svým studentům byli schopni předat co nejvíce.
      • Zeptejte se v místním hobby obchodě, zda by neuvítali instruktora scrapbookingu. Můžete samozřejmě také pořádat kurzy a lekce u sebe doma. Inzerujte v novinách a na internetu.
  5. 5
    Vyrábějte scrapbooky pro ostatní. Ne každý má dostatek kreativity, trpělivosti a šikovnosti, aby si vyrobil scrapbook a není málo lidí, kteří jsou ochotní zaplatit za to, aby měli hezkou knihu vzpomínek. Nabídněte své služby online nebo is otevřete stánek na trhu rukodělných výrobků. Přineste si své nejlepší výrobky a dostatek vizitek s kontaktem na sebe.
    • Můžete si založit své webové stránky nebo blog. Ukažte zde své nejlepší výtvory nebo začněte vyrábět digitální scrapbookové stránky, aby potenciální klienti měli představu o vaší práci.
    • Začněte o scrapbookingu psát. Pokud máte talent na slova, můžete se stát spisovatelem na volné noze. Spousta webových stránek hledá spisovatele a překladatele k vytvoření obsahu, napsat můžete dokonce i digitální knihu. Existuje i spousta časopisů, zaměřených na kreativní tvoření, kontaktujte je a zeptejte se na spolupráci.
      • Sledujte diskusní fóra, abyste neustále měli nápady na články. Budete tak mít navíc přehled o nejčastějších otázkách a potížích, které tvůrci mají. Získáte také spoustu užitečných kontaktů.
    • Začněte sami plánovat a pořádat různé akce. Máte-li dobré organizační schopnosti a smysl pro to, co scrapbookoví nadšenci chtějí znát a vidět, uspořádejte setkání nebo se třeba podílejte na nějakém kreativním veletrhu. Nabídněte své služby obchodu, který prodává potřeby na výrobu scrapbookových alb.
    Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 967 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 11 967 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama