Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kdo začal voodoo panenky používat jako prostředek k zaříkávání lidí není známo, nicméně podobně jako například tarotové karty se staly oblíbenou rekvizitou i mimo původní náboženskou tradici, ze které vzešly. Jejich výroba je zábavná hlavně proto, že k ní můžete použít prakticky cokoliv!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Panenka z provázků

 1. 1
  Obalte pěnovou kuličku provázkem nebo vlnou. To bude hlava. Panenka může být velká jak chcete. Kuličku pečlivě obalte provázkem (na materiálu příliš nezáleží, poslouží klidně klubíčko vlny), aby pěnová výztuha nebyla vidět. Zafixujte konec kapkou lepidla.
  • Nemáte-li pěnovou kuličku, vyrobte si výplň z provázku. Namotávejte jej na prst a až ho bude dostatečné množství, stáhněte jej a přeložte do tvaru číslice 8. Pak začněte provázek namotávat okolo, dokud nevznikne kulička. Dobře utahujte, aby se vám nerozvázala! Pak kuličku zajistěte buď protažením konců skrze ni, nebo kápnutím trochy lepidla.
 2. 2
  Podle žádané délky těla namotejte další provázek. Udělejte to nadvakrát. Jedna část bude tvořit levou ruku a nohu, další pravou ruku a nohu.
  • Není vám to jasné? Řekněme, že chcete mít panenku dlouhou 10 cm (pro roztomilejší vzhled by měla být hlava v poměru k tělu celkem velká). Vezměte kus vlny, odměřte 10 cm, pak přehněte, odměřte dalších 10, pak dalších 10 a tak dále, až budete mít vlny dostatečné množství. Odstřihněte ji a to samé zopakujte ještě jednou pro druhou stranu panenky.
 3. 3
  Obalte tyto dva smotky dalším provázkem. Postupujte odspoda nahoru a spirálovitě provázky omotávejte. Dobře utahujte! Konce zajistěte kapkou lepidla. měli byste mít dva 10 cm dlouhé, utažené smotky.
 4. 4
  Omotejte několik centimetrů vlákna okolo hlavičky panenky. Pevně je uvažte na jejím spodním konci. Nechte 2,5 - 5 cm navíc, abyste mohli vše důkladně utáhnout k sobě.
 5. 5
  Rozložte nově uvázané části jako končetiny. Dva omotané kousky rozložte pod kulatou hlavičkou do tvaru nohou a rukou. Provázek, který jste si v minulém kroku nechali navíc, poslouží jako část těla.
 6. 6
  Začněte omotávat okolo "podpaží" a dolů k bokům. Propracovávejte se po celé délce těla a pak zpět až ke krku. Chcete-li mít voodoo panenku silnější, několikrát to zopakujte.
  • Těsně před dokončením omotejte několik posledních vláken okolo ramínek ve tvaru písmene"X". Panenka vypadá trochu jako mumie. Konec provázku přilepte na její zadní stranu kapkou lepidla.
 7. 7
  Přilepte nebo přišijte oči. Máte-li po ruce jehlu s nití, přišijte oči z knoflíků - vypadají velmi pěkně. Můžete také najít dva korálky a místo očí je nalepit. Tadááá! Voodoo panenka je na světě.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Panenka z přírodních materiálů

 1. 1
  Sesbírejte vhodný materiál. Na výrobu autentické voodoo panenky z New Orleans budete potřebovat několik základních věcí: dva klacíky, nějakou "výplň" (jehličí, seno, suchý mech), provázek či šňůrku, kousky látky a lepidlo. Budete-li chtít panenku víc ozdobit, můžete použít pírka, knoflíky, zbytky látky a další věci, které podle vás danou osobu vystihují.
 2. 2
  Vyrobte z klacíků kříž. Delší klacík bude zákad těla, kratší, uvázaný přibližně 1/4 délky od hlavy, bude základ rukou. Svažte k sobě klacíky do kříže provázkem, voskovanou šňůrkou nebo drátkem.
 3. 3
  Obalte klacíky výplní. Aby dobře držela, začněte uprostřed. Pak postupně omotávejte hlavu, jednu ruku, zpět přes tělo druhou ruku, střed těla a dolů k nohám.
  • Je-li to možné, snažte se výplň na panenku namotat v jednom nepřerušeném kuse. Říká se, že pak bude působit silněji.
 4. 4
  Výplň omotejte pruhy látky. Nechte výplň trochu vykukovat, třeba na hlavě (jako vlasy) a na koncích rukou a nohou. Možná budete látku muset zajistit několika stehy.
 5. 5
  Přidejte tvář. Nití přišijte oči z korálků nebo knoflíků, nebo místo nich přilepte dvě malé fazolky.Přidejte knoflík či korálek, který bude tvořit ústa.
  • Tento krok není povinný. Voodoo panenky jsou stejně účinné i bez obličejů.
 6. 6
  Oblečte panenku (nepovinné). Oblečení může panence dodat osobitost a také určit, zda symbolizuje muže či ženu. Můžete jí dát i další doplňky nebo třeba talisman.
  • Myslete na to, že voodoo panenka má symbolizovat skutečnou osobu či ducha. Někdy to má být osoba, kterou znáte, a v tom případě byste měli mít vlasy, kousek oblečení, fotografii nebo jiný osobní předmět, který danému člověku patří. Nabijete tak panenku jeho energií.
  • Oblíbený je talisman v podobě malého koženého váčku, který obsahuje kouzelnou formuli, motlitbu, nebo jiný osobní předmět.[1]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Panenka z fotografie a látky

 1. 1
  • Najděte fotku celé postavy člověka, podle kterého chcete vyrobit panenku. Konečně! Facebook se bude hodit! Snažte se najít fotku, kde dotyčný stojí přímo čelem a dívá se do objektivu.
 2. 2
  Vytiskněte fotku na papír, určený k přenosu fotografií na textil. Čím větší, tím lepší, až budete fotografii přenášet na látku. Panenka by měla být na výšku přibližně formátu A5.
 3. 3
  Přeneste obrázek na vyžehlenou bílou látku. Řiďte se instrukcemi pro ten který papír. Všeobecně většinou postačí žehlička a trocha trpělivosti.
 4. 4
  Vystřihněte tvar osoby na obrázku, myslete ovšem na extra místo na šev. 2,5 cm po obvodu by mělo stačit. Dá to panence objem a plastičnost. A také se vám bude snadněji stříhat!
 5. 5
  Vystřihněte ten samý tvar ještě jednou, z čisté látky bez obrázku. To bude zadní strana panenky. Chcete-li sáhnout po látce jiné barvy, směle do toho! Voodoo panenky mohou mít jakoukoliv barvu, velikost a tvar.
 6. 6
  Sešijte části k sobě. Udělejte to lícem k líci - tak, aby po obrácení byl šev uvnitř. Na spodní straně nechejte nesešitý otvor, kterým panenku v dalším kroku naplníte. Až budete hotovi, než panenku obrátíte narub, odstřihněte od švů přebytečnou látku.
 7. 7
  Pokud šev není dokonalý, nevadí! Bude schovaný uvnitř těla panenky.
  • Naplňte panenku. Můžete použít odstřižky látky, vlnu, bavlnu, nebo jakoukoliv jinou vhodnou výplň. Vatelín je neuvěřitelně lehký. Chcete-li něco těžšího, něco, co bude "živější", vyzkoušejte třeba rýži, zrní nebo písek.
 8. 8
  Zašijte díru pro výplň. Panenka je na světě! Co s ní teď uděláte? Využijete její sílu ke konání dobra...nebo zla?
 9. 9
  Chachachachachacha.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak s panenkou zacházet

 1. 1
  Pochopte, že voodoo panenku můžete použít ke konání dobra nebo zla. I když v popkultuře se většinou zmiňuje především negativní aspekt voodoo panenek, mohou být využity i pro přivolání dobra a štěstí.
  • Pro konání zla budete potřebovat hřebíky a provázek. Hřebíky se používají k působení bolesti, lanem můžete panenku svázat či oběsit.[2] Chcete-li použít panenku ke konání dobra (pamatujte si, že co kdo zaseje, to také sklidí), čtěte dál.
 2. 2
  Sežeňte si špendlíky s barevnými hlavičkami. Barva hlavičky symbolizuje oblast v životě, na kterou chcete působit. Pokud chcete například někomu pomocí voodoo panenky přivolat úspěch, vyberte si žlutou barvu. Špendlík zapíchněte do místa podle toho, co chcete ovlivnit. Srdce například znamená emoce, oblast břicha symbolizuje jistoty a hlava myšlenky.[3]
  • Žlutá: Úspěch
  • Bílá: Uzdravení
  • Červená: Síla
  • Fialová: Spiritualita
  • Zelená: Peníze
  • Modrá: Láska
  • Černá: Odpuzování/přitahování negativní energie
 3. 3
  "Starejte se" o svou voodoo panenku. Pokud jste ji nějaký čas nepoužívali, budete ji muset "reaktivovat" - což znamená pečovat o ni. Přišijte na ni ozdoby, pohrajte si s jejím vzhledem, přidejte stehy a uzly.
  • Voodoo panenka samozřejmě nemůže být pořád aktivní. Pokud jste ji měli několik let zavřenou v šuplíku, musíte její sílu obnovit. Aby duchové věděli, že je čeká práce, musíte se o panenku starat. Tak jako každý vztah, i tento je třeba rozvíjet.
 4. 4
  Použijte panenku v kombinaci se svíčkou a zprávou. Připravte si svíčku stejné barvy jako vaše přání (platí stejné pravidlo jako se špendlíky). Zapalte ji a papír s napsaným přáním položte pod ni. Držte svou panenku a soustřeďte se na přání.
  • Až budete mít pocit, že jste udělali, co jste mohli, položte panenku vedle svíčky, kterou nechte úplně vyhořet. Za devět dní pak papír s přáním spalte a popel rozfoukejte.[3]
 5. 5
  Vyrobte pro panenku oltář. Potřebuje přece také svoje místo! V posteli vedle vás to asi nebude to pravé, vyrobte pro ni proto oltář, kde můžete koncentrovat svá přání. Až budete po něčem toužit, soustřeďte své přání na oltář s panenkou, aby se energie lépe transformovala.
  • Oltář nemusí být velký. Místo pro panenku, pár svíček a malých, dekorativních předmětů úplně postačí. Je-li panenka symbolem jiné osoby, je vhodné také k oltáři umístit její osobní předměty - od ostříhaných nehtů až třeba po balzám na rty.
 6. 6
  Vyrobte celou sadu. Může to být vtipný dárek, nebo si ji nechte pro sebe. Dejte panenku do krabice spolu se zapalovačem, barevnými špendlíky a pár kousky papíru. Na takový narozeninový dárek nikdo nezapomene.
  • Ujistěte se, že obdarovaný pochopí, co takovým dárkem myslíte! Někteří lidé se voodoo vysmívají jako přežitku, jiní jej berou velmi vážně. Pokud si nejste jistí, sadu si nechte pro sebe a obdarovanému jen řekněte, že jste strávili celé dny tím, že jste mu přáli štěstí. A že to můžete dokázat!
  Reklama

Tipy

 • Je-li na fotografii osoby nápis, například na tričku, vytiskněte ji stranově převrácenou, aby se pak na látce objevila normálně. Můžete také tuto část zakrýt nalepeným srdíčkem, vystřiženým z červené látky.
 • Většina vyznavačů voodoo věří, že vše, co provádíte panence, se vám nějakým způsobem vrátí. Myslete na to, že škrtíte nejen dotyčnou osobu, ale i sami sebe. Cokoliv uděláte, dostanete nazpátek.
Reklama

Varování

 • Voodoo je svatá, duchovní cesta. Respektujte kořeny této víry.
 • Seno, mech či jehličí může být napadeno hmyzem. Než je použijete, dobře si je prohlédněte.
 • Neprovádějte rituál před lidmi, kterým stoprocentně nevěříte. Na mnoha místech světa je voodoo zakázané.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Panenka z provázků

 • Klubíčko vlny či provázku
 • Šňůrka
 • Oči (knoflíky či korálky)
 • Lepidlo

Panenka z přírodních materiálů

 • 2 klacíky různé délky
 • Šňůrka, provázek, drátek nebo něco jiného na svázání klacíků
 • Kousky látky, nastříhané na proužky
 • Jehla a nit v barvě, která ladí či kontrastuje s látkou
 • Lepidlo
 • Korálky, knoflíky, pírka a další ozdoby (nepovinné)

Panenka z fotografie a látky

 • Fotografie celé postavy vybrané osoby
 • Fotopapír pro transfer na látku
 • Bílá látka
 • Žehlička
 • Jehla a nit
 • Výplň (odstřižky látky, vatelín, vata, rýže atd.)

Reference

 1. http://www.voodooshop.com/products/gris_gris/
 2. http://www.planetvoodoo.com/voodoo-doll-curses.htm
 3. 3,03,1http://www.planetvoodoo.com/how-to-use-a-voodoo-doll.htm
 4. MysticVoodoo.com - Original source of New Orleans doll instructions, shared with permission by Denise Alvarado.
 5. JPG Magazine - Original source of modern doll instructions, shared with permission by Lauren Smith.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 21 545 krát
Kategorie: Náboženství
Stránka byla zobrazena 21 545 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama