Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také jste vášniví čtenáři, a často se ztrácíte v množství rozečtených knížek? Žádný strach, s námi se naučíte vyrobit si vlastní záložku v mnoha různých stylech a tak už nikdy nezapomenete, na které stránce jste byli. Naučte se vyrobit záložku papírovou, magnetickou, korálkovou a několik dalších podle návodu níže.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Tradiční Papírová Záložka

 1. 1
  Vyberte si vhodný papír. Nejlepší je papír s vysokou gramáží, který vypadá spíše jako karton. To bude základ vaší záložky. Pak jej můžete dozdobit obrázkem nebo vzorkem podle své fantazie, který můžete na základ nalepit nebo nakreslit. Klidně se pusťte i do koláže z několika obrázků, můžete se kreativně vyřádit.
 2. 2
  Záložku vystřihněte. Její velikost záleží jen na vás. Může být jen 5 cm dlouhá, úzká a drobná, nebo si můžete vyrobit tradičnější, dlouhou záložku širokou 3 - 5 cm. Záložka by neměla být delší, než 12 cm, jinak může z knih vypadávat, protože bude koukat její horní i spodní konec.
 3. 3
  Přidejte ozdobné detaily. Použijte dekorační papír, výstřižky, obrázky, a nalepte je na tělo záložky. Nalepte vzorovaný papír nebo výstřižek z magazínu, tím dodáte záložce osobitý styl.
  • Třpytky a samolepky jsou jednoduchý způsob, jak záložce dodat šmrnc bez velké námahy.
  • Popište záložku fixy a barevnými tužkami svými oblíbenými citáty, slovy nebo jen písmeny. Můžete také kreslit vlastní obrázky nebo přidat drobné detaily na nalepené výstřižky.
  • Vyrobte koláž z obrázků a časopisových výstřižků. Nalepte je na záložku různě přes sebe. Stejným způsobem můžete použít vlastní fotografie.
 4. 4
  Svou záložku obalte. Abyste papír ochránili před opotřebením a roztřepením, přidejte ochranný obal. Máte-li možnost, je nejlepší záložku nechat zalaminovat do průhledné fólie.
  • Podobného efektu můžete dosáhnout i prostým oblepením širokou, průhlednou llepicí páskou, kterou pečlivě nalepíte na obě strany záložky.
  • Zvažte použití hobby epoxidového tekutého gelu, který nanesete z obou stran záložky. Nejprve okryjte jednu stranu, nechejte dobře zaschnout, a pak stejným způsobem ošetřete druhou stranu.
 5. 5
  Dokončete dílo. Vrchol záložky můžete proskřípnout děrovačkou. Ustřihněte 10 - 15 cm stužky a přeložte ji napůl. Přehnutý konec pak prostrčte dírkou a dva volné konce protáhněte skrz vzniklou smyčku a utáhněte.
  • Chcete-li víc bare a textury, přiejte tolik stužek, kolik jen chcete.
  • Konce stužek můžete ozdobit korálky, záložka tak dostane šmrnc. Navlékněte na konec stužky pár korálků a zajistěte je uzlíkem, aby nesjížděly.
  • Konce stužek je dobré opálit sirkou nebo zapalovačem, aby se netřepily. Plamen roztaví umělé vlákno a konce stužek tak budou krásně začištěné.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Záložka ze Stužky a Korálků

 1. 1
  Vyberte si svou stužku a korálky. Stužka by měla být tenká a ohebná, bez drátů nebo jiného zpevnění. Korálky mohou být jakékoliv velikosti, tvaru a stylu, musí mít ale dostatečně širokou dírku na to, aby jí prošla vámi zvolená stužka.Na konce stužky se nebojte použít i jiné přívěsky.
 2. 2
  Ustřihněte stužku. Nůžkami stužku zkraťte na asi 50 cm. Zapalovačem nebo sirkou začistěte její konce, aby se netřepily.
 3. 3
  Navlékněte korálky. Korálky a jiné přívěsky podle svého výběru, které mají viset na přední straně záložky teď navlékněte. Pokud se rozhodnete pro větší přívěsek, umístěte jej do středu stužky, tu pak přehněte napůl a korálky teprve potom přidejte na jednu ze stužek.
  • Pokud přívěsek nepoužijete, doprostřed stužky navlékněte jeden korálek (stužka jím bude procházet pouze jednou), pak ji přeložte na polovinu a volné konce dozdobte korálky podle své fantazie.
  • Navlečené korálky zajistěte uzlíkem, který uvážete na každém konci stužky.
  • Ponechte asi 20-25 cm volné stužky a pak oba konce svažte uzlem dohromady. Přidejte na horní konec případně další korálky nebo ozdoby a opět zajistěte uzlíkem.
 4. 4
  Použijte záložku při čtení. Sklad uprostřed stužky by měl mezi jejími dvěma částmi vytvořit prostornou smyčku. Vložte do knihy tak, že jednu část stužky dáte na příslušnou stránku a druhou, ozdobenou část na desky. Záložka tak bude dobře držet.[2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Rohová záložka

 1. 1
  Vytvořte si šablonu. Na kusu tvrdšího papíru si předkreslete tužkou čtverec o straně 12x12 cm. Pak jej s pomocí pravítka rozdělte na 4 stejně velké menší čtverce. Nakonec vygumujte čtverec vpravo nahoře. Zbudou vám 3 čtverce, tvořící tvar písmene L.
 2. 2
  Horní levý čtverec teď diagonálně rozdělte směrem od dolního levého rohu k pravému hornímu. To samé proveďte s pravým dolním čtvercem. Teď už jen dolní levý čtverec má svůj původní tvar.
 3. 3
  Vyplňte trojúhelníky. Tužkou rychle vystínujte nejhořejší a nejspodnější vzniklé trojúhelníky. Vznikne vám tak tvar, čtverce, spojeného se dvěma trojúhelníky, jedním na levé a jedním na pravé straně.
 4. 4
  Vystřihněte šablonu. Po obvodu vzniklého tvaru šablonu vystřihněte, bez vystínovaných trojúhelníků. Budete mít tvar trochu podobný šipce, směřující vlevo.
 5. 5
  Šablonu použijte pro výrobu záložky.Vezměte vystřižený tvar a položte na karton nebo ozdobný papír dle vašeho výběru. Pak obkreslený tvar z dekorativního papíru vystřihněte.
 6. 6
  Vystřižený tvar teď přeložte. Oba trojúhelníky přeložte dovnitř, kde by měly znovu vytvořit původní tvar čtverce.
 7. 7
  Zformujte záložku. Horní trojúhelník trochou lepidla připevněte ke spodnímu, aby vznikla kapsička. Chcete-li, můžete špičku čtverce a trojúhelníků odstřihnout, aby vám vznikl pravidelnější tvar. Záložka je hotová!
 8. 8
  Ozdobte svou novou záložku. Přidejte na obě strany další ozdobný papír. Nakreslete na ni obrázek, napište svůj oblíbený citát nebo úryvek z knihy. Když budete s výrobkem spokojeni, máte hotovo! Nevlékněte záložku na roh rozečtené stránky.[3]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Záložka z kancelářské sponky a látky

 1. 1
  Najděte kousek nějaké pěkné látky. Můžete použít jakoukoliv, která má rozměry alespoň 3 cm na šířku a 12 na délku. Než začnete výrobu této záložky, látku naškrobte nebo jinak natužte, aby se vám s ní lépe pracovalo.
 2. 2
  Ustřihněte látku. Abyste vytvořili mašli, budete látku muset rozstřihnout na tři díly: jeden, který vytvoří strany mašle, jeden pro visící stužky a jeden, který ji bude uprostřed držet pohromadě. Rozstřihněte pruh látky podélně napůl tak, aby byl každý široký 1,5 cm. Kus, který bude tvořit mašličku by měl být dlouhý 12 cm, kus, tvořící volné konce stužky postačí v délce 7-8 cm. Zbývající 4-5 cm použijte na svázání celého dílka dohromady.
 3. 3
  Složte všechny kousky dohromady. Nejdelší proužek látky přeložte do smyčky a zajistěte konce kapkou lepidla k sobě. Uprostřed stiskněte a přidejte přeložený pruh, tvořící volné konce. Střed mašličky zajistěte kouskem nitě a zavažte na pevný uzlík. Měl by vám vzniknout klasický, upravený tvar mašličky.
 4. 4
  Přidejte kancelářskou sponku. Širší konec sponky umístěte na zadní stranu mašličky, kde jste vše zajistili uzlíkem. Vezměte poslední proužek látky a uvažte jej okolo středu mašličky a zároveň skrz širší část sponky. Zajistěte s pomocí tavicí pistole nebo lepidla.
 5. 5
  Použijte záložku. Nechte lepidlo dobře zaschnout a pak jednoduše kancelářskou sponku nasaďte na rozečtenou stránku. Mašlička bude z knihy koukat ven, dávejte pozor, abyste ji nepoškodili.[4]
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Magnetická Záložka

 1. 1
  Vyberte si papír. Pro tuto záložku je nejvhodnější silnější ozdobná nebo vzorovaná čtvrtka. Až budete hotovi s výrobou, můžete samozřejmě horní část záložky ozdobit dalším papírem podle své fantazie.
 2. 2
  Papír odstřihněte na požadovanou velikost. Nejlépe obdélník, široký 5 cm a dlouhý 12cm. Pak jej přehněte napůl, takže budete mít dva obdélníky 5x6 cm.
 3. 3
  Přidejte magnety. Vezměte malé magnetky nebo kus magnetického papíru, který je k dostání v obchodech s hobby potřebami. Z něj ustřihněte malé kousky, postačí 1x1cm. Každý kousek přilepte na vnitřní stranu přehnutého papíru, přesně naproti sobě. Když bude papír přehnutý, magnetky budou držet pevně u sebe.
 4. 4
  Záložku ozdobte. Přidejte dekorativní papír na přední i zadní stranu, nebo nakreslete vlastní obrázky. Nebojte se použít glitry a třpytky nebo i kousky látky. Nakonec přelakujte čirým gelem, aby se papír netřepil a nalepené dekorace neopadávaly.
 5. 5
  Použijte záložku. Jednoduše ji přeložte přes rozečtenou stránku, s magnetkami, které se spojí a záložka tak bude v knize dobře držet. Protože magnetky mohou být trochu silnější, tuto záložku je dobré umístit co nejblíže ke hřbetu knihy, než k okraji stránky.[5]
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Záložka ze Zvýrazňovače a Lepidla

 1. 1
  Na čistý plastový nebo skleněný povrch nakreslete design své záložky kancelářským zvýrazňovačem.
 2. 2
  Místo pak opatrně překryjte PVA bílým lepidlem.
 3. 3
  Nechte dobře zaschnout. To může trvat i 2 dny.
 4. 4
  Opatrně sloupněte suché lepidlo z povrchu. Nůžkami sestřihněte na požadovaný tvar a máte cool záložku ze zvýrazňovače a lepidla.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Pěnová Záložka

 1. 1
  Z hobby pěny vystřihněte obdélník nebo jakýkoliv tvar vaší záložky.
 2. 2
  Ozdobte podle své fantazie. Můžete například přidat fotky svého psa nebo kočky, fotky přátel, rodiny atd. Nebo nalepte tvary z jiné hobby pěny, samolepku, stužku, flitry, cokoliv vás napadne.
 3. 3
  Záložku olemujte. Můžete ji klidně obšít ozdobným stehem.
 4. 4
  Přidejte střapec. Tento krok je samozřejmě nepovinný, ale může záložce dodat šmrnc.
 5. 5
  Hotovo. Pěnovou záložku můžete ihned použít. Je to také hezký dárek pro někoho z blízkých, kdo rád čte.
  Reklama

Tipy

 • Použijte některou kresbu vašich dětí pro výrobu záložky do jejich knížky pohádek.
 • Pokud vyrábíte najednou více papírových záložek, ušetříte peníze i životní prostředí, pokud je zalaminujete spolu. Ponechte mezi nimi rozestupy asi 1,3 cm. Zajistěte je na místě kapičkou čirého lepidla a zatavte je všechny najednou.
 • Mají-li vaše korálky velmi široké dírky, budete je možná muset zajistit několika uzlíky, aby nepropadávaly.
 • Pokud nemáte rádi velké a těžké střapce, ozdobte konec stužky peříčkem, kouskem hedvábí, nebo jej nechte volný a bez ozdob.
 • Na internetu je zadarmo ke stažení spousta šablon a obrázků na záložky, stačí je jen vytisknout.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 74 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 31 788 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 31 788 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama