Jak si vytáhnout cizí předmět z oka

V tomto článku:Menší předmětyJak odstranit velké/nebezpečné předmětyReference

Když vám něco spadne do oka, je to velmi nepříjemné, bez ohledu na to, o jak velký předmět se jedná. Ať už máte v oku smítko prachu, nebo střep, je důležité vědět, jak postupovat, abyste si oko nezranili. V tomto článku se dozvíte, jak si z oka vyndat cizí předmět.

1
Menší předměty

 1. 1
  Neprotírejte si oči. Lidé si často instinktivně protírají oči, když jim do nich něco spadne, ale to může být nebezpečné. Když si protřete oči, můžete cizí předmět zatlačit dál pod víčko, nebo si poškrábat rohovku. V tomto případě si můžete vážně poškodit oko a způsobit si silnou bolest. Snažte se na oko vůbec netlačit.
 2. 2
  Zkuste velmi rychle mrkat. Je nepříjemné mít něco v oku, ale měli byste se spolehnout na přirozený mechanismus vašeho těla – mrkání. Když budete rychle mrkat, utvoří se vám více slz a nečistoty se vyplaví. Pravděpodobně se vám nebude chtít plakat, ale když to překonáte, cizí předmět se vám z oka dostane ven.
 3. 3
  Vytáhněte si víčko. Někdy se vám do oka dostanou nečistoty, které se uchytí pod víčkem. Měli byste se nejprve pokusit mrkat a když to nepomůže, můžete si za víčko zatahat a potom zkusit opět mrkat. Měli byste tím předmět uvolnit. Pokud se vám to nepodaří napoprvé, zkuste to znovu. [1]
 4. 4
  Opláchněte si oči vodou. Pokud máte speciální nádobku na vyplachování očí, vypláchněte si oči čistou studenou vodou. Můžete použít i misku a nastříkat si vodu do oka rukou, nebo můžete oko strčit pod kohoutek s tekoucí vodou. Voda vám oko nepoškodí, takže se nemusíte bát ho otevřít.
 5. 5
  Použijte vatovou tyčinku nebo vlhký hadr. Někdy je jednodušší oko otřít (pokud na něm například vidíte kus špíny). Navlhčete si vatovou tyčinku nebo kapesníček a velmi jemně ho přitiskněte na oko. Nedřete oko, ani netlačte na rohovku – bolelo by vás to. Pokud máte bílý kapesníček nebo hadřík, měli byste snadno vidět, že se vám podařilo nečistoty vytáhnout.
 6. 6
  Požádejte o pomoc kamaráda. Pokud se vám nedaří dostat nečistoty z oka, obraťte se na kamaráda. Zvedněte si víčko a požádejte ho, aby se podíval, kde přesně cizí předmět máte. Pokud vám to nebude vadit, můžete ho požádat, aby vám ho vatovou tyčinkou vyndal. Pokud s tím máte problém, vypláchněte si oči vodou a zkuste cizí předmět vytáhnout sami. [2]
 7. 7
  Použijte oční kapky. Účelem očních kapek je propláchnout oko, když nemáte dostatek slz. Pokud se vám nedaří se rozplakat a dostat cizí předmět z oka mrkáním, nakapejte si do očí trochu kapek. Řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku.

2
Jak odstranit velké/nebezpečné předměty

 1. 1
  Zjistěte, co v oku máte. Pokud vám do oka spadl větší kousek špíny, nebo prachu, budete ho moci vytáhnout relativně snadno. Pokud ovšem máte v oku něco nebezpečného – střep, chemikálie, nebo nějaký ostrý/toxický předmět, musíte ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nesnažte se nebezpečný předmět z oka vytáhnout sami.
  • Pokud trpíte silnou bolestí, měli byste ihned vyhledat lékaře.
  • Pokud máte cizí předmět v oku déle než 30 minut, jeďte do nemocnice.
 2. 2
  15-30 minut si vyplachujte oko vodou. Pokud máte v oku nějaký nebezpečný předmět, budete si ho muset vyplachovat dlouho v kuse, abyste ho udrželi čisté. Použijte šálek na vyplachování očí, nebo oko strčte pod tekoucí vodu. Můžete si dělat přestávky, ale měli byste oko nechat pod vodou co nejdéle.
  • Platí to zejména v případě toxických chemických látek.
 3. 3
  Přiložte si na oko vlhký hadr. Po cestě k lékaři byste měli mít oko přikryté vlhkým hadrem. Namočte si hadr nebo žínku do vody a jemně si ho přiložte na oko. Neprotírejte si oko, pouze si na něm přidržujte žínku.
 4. 4
  Vyhledejte lékaře. Větší předměty by z oka měl vytahovat vždy lékař. Pokud máte něco uvnitř oka, pravděpodobně budete muset podstoupit menší operaci. V opačném případě vám lékař oko znecitliví a odborně předmět vytáhne. Než se oko zahojí, budete muset nosit pásku. [3]

Tipy

 • Nesahejte si na zornice rukama.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: První pomoc a mimořádné situace

V jiných jazycích:

English: Remove Something from Your Eye, Español: sacar una partícula del ojo, Português: Remover Algo de seu Olho, Deutsch: Etwas aus dem Auge entfernen, Italiano: Rimuovere Qualcosa da un Occhio, Français: retirer quelque chose de votre œil, Русский: удалить попавшую в глаз соринку, 中文: 清理眼中的异物, Nederlands: Een vuiltje uit je oog verwijderen, Bahasa Indonesia: Mengeluarkan Sesuatu dari Mata, हिन्दी: आँख से कचरा निकालें, العربية: إزالة جسم غريب من عينك, Tiếng Việt: Lấy Dị vật ra khỏi Mắt, 한국어: 눈에 들어간 이물질 제거하는 방법, 日本語: 目に入った異物を取り除く, ไทย: กำจัดสิ่งแปลกปลอมออกจากตา

Stránka byla zobrazena 6 868 krát.
Byl tento článek přesný?