Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když vám něco spadne do oka, je to velmi nepříjemné, bez ohledu na to, o jak velký předmět se jedná. Ať už máte v oku smítko prachu, nebo střep, je důležité vědět, jak postupovat, abyste si oko nezranili. V tomto článku se dozvíte, jak si z oka vyndat cizí předmět.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Menší předměty

  1. 1
    Neprotírejte si oči. Lidé si často instinktivně protírají oči, když jim do nich něco spadne, ale to může být nebezpečné. Když si protřete oči, můžete cizí předmět zatlačit dál pod víčko, nebo si poškrábat rohovku. V tomto případě si můžete vážně poškodit oko a způsobit si silnou bolest. Snažte se na oko vůbec netlačit.
  2. 2
    Zkuste velmi rychle mrkat. Je nepříjemné mít něco v oku, ale měli byste se spolehnout na přirozený mechanismus vašeho těla – mrkání. Když budete rychle mrkat, utvoří se vám více slz a nečistoty se vyplaví. Pravděpodobně se vám nebude chtít plakat, ale když to překonáte, cizí předmět se vám z oka dostane ven.
  3. 3
    Vytáhněte si víčko. Někdy se vám do oka dostanou nečistoty, které se uchytí pod víčkem. Měli byste se nejprve pokusit mrkat a když to nepomůže, můžete si za víčko zatahat a potom zkusit opět mrkat. Měli byste tím předmět uvolnit. Pokud se vám to nepodaří napoprvé, zkuste to znovu. [1]
  4. 4
    Opláchněte si oči vodou. Pokud máte speciální nádobku na vyplachování očí, vypláchněte si oči čistou studenou vodou. Můžete použít i misku a nastříkat si vodu do oka rukou, nebo můžete oko strčit pod kohoutek s tekoucí vodou. Voda vám oko nepoškodí, takže se nemusíte bát ho otevřít.
  5. 5
    Použijte vatovou tyčinku nebo vlhký hadr. Někdy je jednodušší oko otřít (pokud na něm například vidíte kus špíny). Navlhčete si vatovou tyčinku nebo kapesníček a velmi jemně ho přitiskněte na oko. Nedřete oko, ani netlačte na rohovku – bolelo by vás to. Pokud máte bílý kapesníček nebo hadřík, měli byste snadno vidět, že se vám podařilo nečistoty vytáhnout.
  6. 6
    Požádejte o pomoc kamaráda. Pokud se vám nedaří dostat nečistoty z oka, obraťte se na kamaráda. Zvedněte si víčko a požádejte ho, aby se podíval, kde přesně cizí předmět máte. Pokud vám to nebude vadit, můžete ho požádat, aby vám ho vatovou tyčinkou vyndal. Pokud s tím máte problém, vypláchněte si oči vodou a zkuste cizí předmět vytáhnout sami. [2]
  7. 7
    Použijte oční kapky. Účelem očních kapek je propláchnout oko, když nemáte dostatek slz. Pokud se vám nedaří se rozplakat a dostat cizí předmět z oka mrkáním, nakapejte si do očí trochu kapek. Řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak odstranit velké/nebezpečné předměty

  1. 1
    Zjistěte, co v oku máte. Pokud vám do oka spadl větší kousek špíny, nebo prachu, budete ho moci vytáhnout relativně snadno. Pokud ovšem máte v oku něco nebezpečného – střep, chemikálie, nebo nějaký ostrý/toxický předmět, musíte ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nesnažte se nebezpečný předmět z oka vytáhnout sami.
    • Pokud trpíte silnou bolestí, měli byste ihned vyhledat lékaře.
    • Pokud máte cizí předmět v oku déle než 30 minut, jeďte do nemocnice.
  2. 2
    15-30 minut si vyplachujte oko vodou. Pokud máte v oku nějaký nebezpečný předmět, budete si ho muset vyplachovat dlouho v kuse, abyste ho udrželi čisté. Použijte šálek na vyplachování očí, nebo oko strčte pod tekoucí vodu. Můžete si dělat přestávky, ale měli byste oko nechat pod vodou co nejdéle.
    • Platí to zejména v případě toxických chemických látek.
  3. 3
    Přiložte si na oko vlhký hadr. Po cestě k lékaři byste měli mít oko přikryté vlhkým hadrem. Namočte si hadr nebo žínku do vody a jemně si ho přiložte na oko. Neprotírejte si oko, pouze si na něm přidržujte žínku.
  4. 4
    Vyhledejte lékaře. Větší předměty by z oka měl vytahovat vždy lékař. Pokud máte něco uvnitř oka, pravděpodobně budete muset podstoupit menší operaci. V opačném případě vám lékař oko znecitliví a odborně předmět vytáhne. Než se oko zahojí, budete muset nosit pásku. [3]
    Reklama

Tipy

  • Nesahejte si na zornice rukama.
Reklama

Související články

Jak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkamiJak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkami
Jak zjistit, zda má člověk otřes mozkuJak zjistit, zda má člověk otřes mozku
Jak přežít pád z velké výškyJak přežít pád z velké výšky
Jak odstranit znaménka bez chirurgického zákrokuJak odstranit znaménka bez chirurgického zákroku
Jak ovázat vykloubené ramenoJak ovázat vykloubené rameno
Jak vyléčit požahání od medúzyJak vyléčit požahání od medúzy
Jak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevnímJak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevním
Jak ošetřit popáleninuJak ošetřit popáleninu
Jak se vyhnout sebevražděJak se vyhnout sebevraždě
Jak přežít uštknutí jedovatým hademJak přežít uštknutí jedovatým hadem
Jak obvázat ránu při první pomociJak obvázat ránu při první pomoci
Jak rodit domaJak rodit doma
Jak ovázat zraněníJak ovázat zranění
Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19
Reklama

O tomto wikiHow

Sarah Gehrke, RN, MS
Spoluautorem článku je :
Registrovaná zdravotní sestra
Spoluautorem tohoto článku je Sarah Gehrke, RN, MS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 27 303 krát
Stránka byla zobrazena 27 303 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama