Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Spouštíte YouTube kanál? YouTube je úžasný způsob, aby si vás internetová komunita všimla, a v případě úspěchu si tak můžete i vydělávat na živobytí! Budete ale potřebovat odhodlání a motivaci.

Část 1
Část 1 ze 5:

Vytvoření kanálu

  1. 1
    Přejděte na YouTube a přihlašte se svým Google účtem. Po přihlášení uvidíte v horní části nabídky vlevo své jméno nebo uživatelské jméno. Klikněte na něj a dostanete se na svou uživatelskou stránku.
  2. 2
    Přidejte ikonu kanálu. Ikona kanálu je malý obrázek nebo fotka, zobrazená v horní části vaší stránky. YouTube vám ukáže příklady, jak bude fotka vypadat na webové stránce, v televizi a na mobilních zařízeních.
    • Použijte obrázek, který upoutá pozornost diváků. Tento profilový obrázek nebo fotka musí být dobře odlišitelná od ostatních prvků na stránkách YouTube.
    • Zkuste do ikony kanálu napsat název vašeho kanálu nebo nějakou zprávu či poselství. Díky tomu si vás diváci lépe zapamatují.
    • Ikonu kanálu pravidelně měňte. Zvažte průběžné obměny ikony kanálu podle obsahu, jakým budete svůj kanál plnit (pokud tedy neplánujete postavit svou image na tom, že ikonu nikdy nezměníte). Nahráváte-li například humorná videa nebo scénky, změňte ikonu kanálu podle motivu aktuálně nahraného videa.
  3. 3
    Nezapomeňte na popis kanálu. Stručný popis umožní divákovi lépe pochopit, co na vašem kanále najde a co na něm může očekávat. Upravit popis kanálu můžete kliknutím na kartu Můj kanál v hlavní nabídce. Tam kliknete na možnost Informace a poté na tlačítko “+ Popis kanálu”.
    • V popisu uvádějte například odkazy na vaše webové stránky nebo průběžné informace o vašem kanálu. Zmiňte se o tom, kdo se objevil ve vašem videu a odkazujte na ostatní spřátelené kanály.
  4. 4
    Pojmenujte svůj kanál. Mrkněte na popis svého kanálu a promyslete, jaký obsah budete nahrávat. Podle toho si zvolte pro svůj kanál vhodný název.
    • Pokud se například budou vaše videa týkat pletení krásných klobouků, mohl by název kanálu být například: Pletené klobouky; Pletení klobouků od nevidím do nevidím; nebo Království pletených klobouků. A tak dále.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Vývoj obsahu

  1. 1
    Rozhlédněte se po tom, co frčí. Prvním krokem, co se týče vkládání obsahu, je rozhodnutí, co vlastně se světem chcete sdílet. Lidé používají YouTube za různým účelem. Sledují videa, baví se u komediálních scének, učí se podle různých návodů a mnoho dalších. Promyslete si, čím můžete diváky obohatit vy, zda jim můžete nabídnout něco, co jim ještě nikdo nikde nenabízí.
  2. 2
    Určete si, jaké jsou vaše silné stránky. Pokud vám přátelé neustále říkají, že jste vtipní, zkuste natáčení humorných videí. Pokud rádi zpíváte, nahrajte videa s nějakým svým vystoupením. Klíčem úspěchu je vytvářet obsah, kvůli kterému se budou diváci na váš kanál vracet.
  3. 3
    Promyslete recenze. Recenze či hodnocení jsou skvělý způsob, jak přilákat diváky, zejména pokud hodnotíte něco, co lidé budou hledat. Pokud lidé přemýšlí o koupi něčeho konkrétního, vždy je zajímají dobré recenze daného produktu či služby. Natáčet můžete recenze na spoustu věcí či témat, například:
    • Nová alba
    • Nejnovější gadgety
    • TV a filmy
    • Videohry
    • Knihy
    • Restaurace a potravinářské produkty
    • Firmy
  4. 4
    Filmujte co možná nejvíce. Snažte se neustále vytvářet nový obsah. Nejenže si díky tomu udržíte pozornost diváků, kteří se k vám budou vracet, ale zároveň budete zlepšovat svůj styl natáčení a úpravy videí.
    • Připomeňte si základní techniky nahrávání videí. Pokud mluvíte do kamery, ujistěte se, že je kamera v klidu, vy mluvte zřetelně a nahlas. Můžete natočit to nejvtipnější video na světě, ale pokud vás nebude slyšet nebo vidět, moc diváků nezískáte.
  5. 5
    Procvičujte techniku editace videa. Dobře upravené video udělá na diváky lepší dojem, než něco jen tak narychlo nastříhané. Věnujte tomu více času a naučte se, co všechno vám software na stříhání videa umožňuje. Spoustu návodů jak používat základní editační funkce najdete na internetu.
    • Existuje celá řada bezplatných open source programů na úpravu videa. Mnohé z nich nabízejí stejné nebo podobné funkce jako drahé profesionální programy.
  6. 6
    Nezapomeňte na přesvědčivý úvod. Většina videí upoutá divákovu pozornost během několika prvních sekund. Snažte se, aby vaše úvody, neboli intra, byly zábavné a zároveň poučné. Čím déle budou diváci vaše video sledovat, tím výše ho bude YouTube zařazovat ve výsledcích vyhledávání.
    • Do úvodu natříhejte krátké záběry z toho, co divák ve videu uvidí.
    • Nezapomínejte na to, že vaše osoba musí být středobodem úvodu všech videí. Mluvte přímo k divákům. Osobně své video představte, stručně naznačte, co bude obsahovat (nezapomeňte zmínit, ale neprozradit zápletku!).
    • Pokud už máte zavedenou značku, například vaše jméno nebo název seriálu, který natáčíte, pamatujte na to, aby byl úvod vašich videí profesionální a odlišný od ostatních.
    • Při vytváření naučných videí, například recenzí či různých manuálů, pamatujte na to, že všem musí být už zezačátku jasný důvod natočení videa. Jinak si divák začne hned hledat nějaké jiné video.
  7. 7
    Získejte sledovanost. Média v průběhu roku neustále točí reportáže o chystaných událostech, jde o jakési reportážní "taháky" na všechny možné akce z různých oblastí zájmu. Zamyslete se a určete si, co by mohlo být tahákem pro vaše diváky.
    • Točte videa o nějaké blížící se události. Získáte díky tomu další diváky, kteří se na takovou akci chystají a hledají o ní informace. Čím více se o akci ví, tím více lidí bude vyhledávat obsah s ní spojený.
    • Vytvářejte videa během konkrétní akce. Je to skvělé například pro ty, kteří se události nemohli zúčastnit osobně.
    • Natáčejte navazující videa i po události. Shrňte v nich divákům, co všechno se na akci dělo, co tam bylo k vidění, použijte veškeré dostupné informace.
    • Neustále se svými diváky komunikujte. Budou se na váš kanál vracet.
    • Během velkých akcí natáčejte víc videí. Získáte tím spoustu dalších diváků. Když budete tvořit více obsahu, dáte divákům najevo, že máte o akci opravdu zájem.
  8. 8
    Vyprávějte příběh. V každém videu, ať už jde o fikci nebo nějaké naučné video, je třeba vyprávět příběh. Musí být jasně odlišený úvod, hlavní část i konec. To platí jak pro humornou scénku, tak i pro videonávod jak pečovat o květiny.
    • Dlouhá videa rozdělte na segmenty, které se zaměřují na různé aspekty většího problému, o kterém ve videu pojednáváte. Díky tomu bude obsah pro diváka přehlednější.
  9. 9
    Používejte poznámky (anotace). Jsou to takové grafické boxy s textem, které se objevují během přehrávání videa. Můžete díky nim nasměrovat diváky na další videa, kanály, externí weby a podobně.
    • Poznámky, neboli anotace, můžete použít i jako výzvu divákům k odběru vašeho kanálu.
    • Anotacemi také můžete upozornit na starší videa, jejichž obsah jste aktualizovali.
    • Anotace u delších videí také můžou posloužit podobně jako obsah knížky. Můžete díky nim odkazovat na konkrétní čas (stopáž) ve videu.
  10. 10
    Jednou za čas zkuste změnu. Pokud jste si už udělali jméno natáčením parodií, natočte nějakou epizodu věnovanou přímo divákům, odpovídejte na jejich otázky v komentářích, vysvětlujte, jak natáčíte videa apod. Tento pohled do zákulisí natáčení vašich videí vytvoří mezi vámi a vašimi diváky silnější pouto, protože diváci budou mít pocit, že se na natáčení videí také podílejí.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Nahrávání videí

  1. 1
    Nahrávejte videa. Přihlašte se k účtu YouTube a na hlavní uživatelské stránce klikněte na kartu Videa. Zde klikněte na tlačítko "Nahrát". Klikněte na tlačítko “Vybrat soubory, které chcete nahrát” a vyhledejte příslušné video soubory na svém počítači, nebo je do okna prohlížeče "přetáhněte". YouTube spustí konverzi a nahrávání videa.
    • Pokud chcete mít pod kontrolou, kdo bude moci videa sledovat, klikněte na rozbalovací menu Soukromí a nastavte video jako Soukromé. Poté můžete zadat YouTube uživatelská jména nebo emailové adresy lidí, kterým sledování videa povolíte. Můžete zaslat maximálně 50 pozvánek na jedno video.
    • Pokud chcete nahrát video, které je delší než 15 minut, budete muset ověřit svůj účet s Googlem.
  2. 2
    Vymýšlejte kreativní tagy (štítky). Pokud divák hledá nějaký specifický obsah, vámi zadané štítky mu jeho hledání usnadní. Pamatujte na to, že štítky musí mít s videem nějakou souvislost, zároveň ale nepoužívejte úplně stejné štítky, které jsou použity u videí stejného žánru.
    • Při vymýšlení štítků se snažte zúžit svou kreativitu jen na několik klíčových slov. Místo toho, abyste k videu přidali jen obecný štítek "zpěv", označte ho konkrétněji, například "bluesový zpěv, country zpěv, freestyle rap, atd.
    • K videím přidávejte takové štítky, o kterých si myslíte, že je budou lidé zadávat jako klíčová slova při vyhledávání. Štítky by měly přesně vystihovat obsah videa.
    • Používejte obecné i konkrétní štítky zároveň. Pokud například točíte humornou scénku na téma ninja, použijte štítky “krátký film”, “ninja”, “vtipné”, “bojové umění”, “akce”, “souboje”, “hlupák”, atd.
    • Štítky se vám hodí i v případě natáčení série několika videí. Vymyslete originální štítek, který pak použijete u všech svých videí, které k sobě tímto způsobem přidružíte. Díky tomu si vaše videa pustí více diváků.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Údržba kanálu

  1. 1
    Nepřestávejte vkládat nová videa. Pokud chcete, aby byl váš kanál úspěšný, budete muset jeho obsah neustále plnit. Snažte se ho aktualizovat minimálně jednou za pár týdnů. Pokud máte v plánu vzít si delší volno, sdělte divákům, kdy se asi vrátíte.
    • Pokud budete pravidelně zveřejňovat nová videa, poroste počet těch, kteří vás budou sledovat. Berte to tak, jako byste měli svůj pořad v TV. Každý se těší na nový díl své oblíbené show a ví přesně, kdy se bude vysílat. Snažte se přidávat nové video každých 7 - 14 dní.
  2. 2
    Komunikujte s diváky. Ve volném čase se snažte odpovídat na komentáře. Vybudujete si tím s diváky lepší vztahy. Diváci, kteří budou mít pocit, že na nich tvůrci videí záleží, se budou rádi vracet, dívat se na další videa a také je sdílet s přáteli.
    • Několik hodin po nahrání videa rozhodně kontrolujte komentáře a odpovídejte na ně. Tito první diváci jsou vaši nejoddanější, protože netrpělivě očekávají každé vaše nové video a nebojí se ho komentovat. Chovejte se k nim slušně a uvidíte, jak jejich počet poroste.
    • Moderujte komentáře. Čtení nenávistných komentářů vás může někdy i pobavit, ale myslete na to, že vám budou odvádět diváky. Odstraňujte komentáře, které urážejí ostatní, a nahlašte takové uživatele za nevhodné chování. Získáte tím mnohem příjemnější a přátelštější prostředí pro pravidelné diváky.
    • Pokládejte divákům otázky. Snažte se, aby byly otázky jednoduché a dalo se na ně odpovědět jen Ano/Ne nebo zkuste hlasovací otázky. Tím minimalizujete negativní zpětnou vazbu a rozproudíte diskusi mezi diváky.
  3. 3
    Aktualizujte stará videa. Pokud máte nějaká stará videa, která novější diváci neviděli, dejte je do feedu, aby je viděli všichni na vaší hlavní stránce. Díky tomu dosáhnete u starších videí lepší sledovanost.
  4. 4
    Sledujte ostatní kanály. Na YouTube byste měli být co možná nejčastěji, a to i v případě, kdy svůj kanál vůbec nemáte v úmyslu spravovat či aktualizovat. Měli byste sledovat videa jiných uživatelů, komunikovat s nimi a aktivně hledat a sledovat videa s podobným obsahem či zaměřením.
    • Odkazujte na obsah jiných uživatelů, který doplňuje nebo má něco společného s tím vaším. Díky tomu se bude vaše video zobrazovat ve výsledcích vyhledávání podobných videí.
    • Snažte se nastavit si i harmonogram pro přidávání externích odkazů na jiná videa. Na dny, kdy nebudete nahrávat vlastní obsah, si naplánujte zveřejňování vašich oblíbených videí. Zkrátíte tím čekání diváků na vaše videa a oni přitom budou mít stále co sledovat i komentovat.
    • Při lajkování jiných videí pamatujte na to, abyste jimi zacílili na co nejširší diváckou základnu. Nechcete přece přijít o diváky kvůli tomu, že lajkujete videa, která se jim nelíbí.
    Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Propagace

  1. 1
    Vkládejte do videí i videa vašich diváků. Snažte se zakomponovat do videí i komentáře diváků nebo jimi vytvořená videa. Vyzvěte diváky k akci, například je požádejte, aby začali odebírat váš kanál.
  2. 2
    Spolupracujte s jinými tvůrci. Udržujte kontakt s jinými tvůrci videí, kteří točí stejný žánr jako vy. Propagujte své kanály navzájem, abyste získali další diváky. Objevujte se jako host ve videích jiných osob a pozvěte ostatní, aby si zahráli v těch vašich.
    • Ujistěte se, že kanály, se kterými spolupracujete, jsou pro vaše diváky dostupné. Vaši diváci si tak budou moci prohlížet i další obsah, který vytvořila vaše komunita.
  3. 3
    Propagujte své jméno na sociálních sítích. Sdílejte odkazy na vaše videa a playlisty z vašich kanálů na sítích Facebook, Google+, Twitter a dalších. Vyzvěte své přátele, online i offline, aby vaše videa doporučovali ostatním.
    • Vyhněte se spamování sociálních sítí odkazy na vaše videa. Jednou za čas poslat přátelům odkaz na video je fajn, ale nikomu se asi nebude líbit, když je budete neustále zahlcovat dalšími a dalšími odkazy.
  4. 4
    Říkejte divákům, ať vás doporučí ostatním. Nikomu to nevnucujte, ale pokud se divákům vaše videa líbí, navrhněte jim, aby je také sdíleli. Takové výzvy je nejlepší zařazovat na závěr videa, až divák zhlédne celý obsah. Nezapomeňte divákům připomenout, aby vaše videa "lajkovala".
    Reklama

Tipy

  • Název kanálu si při jeho vytváření na YouTube vybírejte velmi pečlivě. V budoucnu ho už nebudete moci měnit. Zvolte si jméno nebo název, který má souvislost s obsahem, který budete na YouTube vkládat. Musí být jedinečné, snadno zapamatovatelné a odlišné od ostatních YouTuberů. Zkontrolujte, zda někdo vámi zvolené jméno nebo nějaké velmi podobné již nepoužívá!
  • Materiálu, který chcete ve svém kanálu zveřejňovat, byste měli rozumět. Bylo by divné, kdybyste točili o něčem, čemu nerozumíte. Například na LifeSimmer najdete jen videa týkající se The Sims, zatímco Pewdiepie točí videa o spoustě různých her.
Reklama

Varování

  • Připravte se i na negativní komentáře. Nedělejte si z nich ale moc velkou hlavu a pokračujte dál. Rozhodně se ale nebraňte konstruktivní kritice. Pokud vaše video někdo kritizuje, vezměte si to k srdci, aby to další video bylo lepší.
  • Pamatujte na to, že vaše videa musí být v souladu s podmínkami YouTube. Pokud tyto podmínky vaše video porušuje, bude odstraněno a váš účet může být zablokován. Ujistěte se, že vše, co nahráváte, je v souladu s pravidly YouTube.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 100 krát
Stránka byla zobrazena 8 100 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama