Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je stále těžší vymýšlet hesla, která jsou bezpečná a snadno zapamatovatelná, protože si v dnešní době všichni musíme pamatovat spoustu hesel. Kombinace slov, frází, čísel a jejich kódování vám zajistí naprosté bezpečí vašich osobních informací. Je důležité umět vymyslet heslo, které je dostatečně osobní na to, abyste si ho zapamatovali, ale zároveň dostatečně komplexní na to, aby bylo bezpečné. V tomto článku se naučíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Použijte frázi

 1. 1
  Vymyslete si slovní obrat nebo výraz. Je chytré zkombinovat několik slov, která pro vás mají určitý význam a vytvořit z nich jedno heslo. Můžete například použít „pelechméhopsa“ nebo „petrovaženaanna“.
  • Bezpečnější je každé z těchto slov začít velkým písmenem, například „PelechMéhoPsa“. Je také lepší mít heslo delší a mít v něm náhodná čísla, písmena a symboly. [1]
 2. 2
  Spojte si první písmena slov z nějaké věty. Vymyslete si heslo obsahující první písmena slov z nějaké věty nebo fráze, například z nějakého sloganu. Například: „Zde jsem člověkem“ by bylo „ZjČ“.
 3. 3
  Vyberte si dvě slova a zkombinujte jejich písmena. Vezměte si jedno písmeno z prvního slova a jedno písmeno z druhého slova a poskládejte si tato dvě slova tímto způsobem za sebe. Zde je příklad:
  • Řekněme, že jste si vybrali slova „dům“ a „letadlo“:
  • Heslo: dlůemtadlo
 4. 4
  Vymyslete si nějakou frázi. Delší fráze jsou vždy lepší, ale musíte si je dokázat zapamatovat. Pokud umíte dobře psát na klávesnici, vezměte si nějakou delší frázi z knihy, nebo třeba z filmu:
  • „Byla černá a větrná noc.“
  • „Mí drazí Američané!“
  • „Houstone, máme problém.“
  • Delší fráze jsou bezpečnější, i když v nich nepoužíváte žádné speciální symboly. Pomůže vám to vymyslet si heslo pro stránky, které použití symbolů zakazují.
  • Využívejte velká písmena a interpunkci a vymyslete si bezpečnou frázi, která dodržuje základní pravidla pro hesla.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Šifry

 1. 1
  Udělejte si z písmen čísla. Nejprve si vymyslete frázi a potom si ji přepište podle čísel na klávesnici, abyste měli místo slov řadu čísel. Pokud chcete ještě bezpečnější heslo, přidejte si k číslům nějaké písmeno nebo symbol.
  • Nahrazování písmen čísly je metoda zvaná Leetspeak. Tato technika je naprogramovaná do většiny nástrojů pro prolamování hesel, takže již není tak bezpečná. Měli byste ji používat pouze jako součást větších kombinovaných hesel.
 2. 2
  Najděte si na číselníku telefonu své telefonní číslo nebo poštovní směrovací číslo. Podívejte se na písmena, která jsou pod nimi. Pokud jste si například vybrali číslo 1, písmena hned pod ním jsou Q, A a Z. Nyní si vytvořte heslo tak, že stisknete první vybrané číslo, a potom všechna písmena, která jsou pod ním. Udělejte to takto se všemi čísly. Budete si tak muset pamatovat pouze čísla. Z čísel 39503 tak bude heslo 3edc9ol5tgb0p3edc.
  • Pokud chcete složitější heslo, nahraďte některá malá písmena velkými písmeny, místo jednoho z čísel napište nějaký symbol, nebo všechny tyto metody zkombinujte.
 3. 3
  Vezměte si frázi nebo slovo a zbavte ho všech samohlásek. Například „sněz ten hamburger“ bez samohlásek je „snztnhmbrgr“.
  • Nahraďte samohlásky v této frázi čísly. Použijte metodu Leetspeak. Například „a“ bude 4 a „e“ bude 3. Použijte písmena, která jsou nad samohláskami v řadě na klávesnici.
 4. 4
  Posuňte prst o jednu klávesu mimo. Pokud vaše heslo neobsahuje Q, A nebo Z, můžete použít klávesu nalevo od vašeho hesla. Můžete se posunout i doprava (pokud nemáte v hesle P, L nebo M). „Speedracer“ funguje na obě strany, ale místo „wikiHow“ můžete mít „qudugig“ nebo „eolojpe“. Můžete se pohybovat také nahoru, doprava nebo doleva. Potom se z „wikiHow“ stane „28i8y92“ nebo „39o9u03“.
 5. 5
  Použijte aktuální rok a první tři písmena aktuálního měsíce. Potom přidejte tři písmena například ze svého jména. V tomto případě bude heslo například: „2013mayBob“. Příští měsíc si heslo změňte na „2013junBob“. Díky tomu nebude možné mít jedno heslo vícekrát, nebo ho zapomenout.
 6. 6
  Zkombinujte si komponenty data do delšího hesla. Pomůže vám to v případě, že si budete muset heslo čas od času změnit. Neměli byste ovšem používat pouze datum – hesla, která obsahují pouze data, jsou snáze prolomitelná.
 7. 7
  Vyberte si nějakou svoji oblíbenou pasáž z knihy a použijte ji. Vyberte si svoji oblíbenou knihu a najděte si pasáž, kterou máte rádi a pamatujete si ji. Můžete si z této pasáže také vybrat pouze oblíbené slovo. K tomuto slovu potom přidejte nějaké číslice a symboly.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Dvojitá hesla

 1. 1
  Vytvořte si heslo pomocí jedné z metod popsaných výše. Najděte si heslo, které zahrnuje buď frázi, nebo je vytvořeno nějakým stylem šifrování.
 2. 2
  Zdvojte si toto heslo bez mezer. Napište si heslo dvakrát za sebou bez mezery a máte hotovo. Budete mít silnější heslo, které si budete pamatovat stejně dobře, jako jeho původní verzi. Jediné, co nesmíte zapomenout je to, že jste heslo zdvojili.
 3. 3
  Zkuste si zdvojit nějaké jednodušší heslo. Delší hesla jsou vždy bezpečnější, takže pokud si chcete heslo zdvojit, můžete si vybrat i nějaké jednodušší. Nebudete si muset pamatovat nic navíc a stále budete mít silné heslo.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Metoda Bridge Shuffle

 1. 1
  Vyberte si nějaké slovo a sekvenci čísel se stejným počtem znaků jako toto slovo.
 2. 2
  Napište si buď vybrané slovo, nebo vybraná čísla obráceně a vytvořte si heslo střídáním písmen a číslic.
  • Řekněme, že jste si vybrali slovo „kitty“ a číslice „56789“. Začněte u písmen a obraťte čísla. Vaše heslo tedy bude: k9i8t7t6y5.
  • Můžete první písmeno napsat velkým písmem, aby vaše heslo bylo bezpečnější.
  • Nemusíte mít slovo a sekvenci čísel o stejném počtu znaků – můžete mít na jednom konci hesla více písmen, nebo více číslic. Vaše heslo tedy může vypadat například takto: K8i1t8ty, nebo takto: B9o8b765.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Převrácená slova a psaní pozpátku

 1. 1
  Využijte metodu Leet a napište si své jméno nebo nějakou frázi převráceně (a pozpátku). Využijte písmena i slova. Pokud nenajdete číslo, které se hodí k vybranému písmenu, můžete použít samotné písmeno, ale napište si ho tak, jak vypadá převrácené vzhůru nohama. Budete tak mít heslo, které bude obsahovat jak číslice, tak písmena. Tato metoda závisí více na tom, co považujete za nejbližší číselný ekvivalent daného písmene.
  • Pokud je například vaše jméno Brown, vaše heslo může vypadat takto: UM0J8 (vzhůru nohama). Smith může vypadat například takto: HL!W5. Když budete mít v hesle i interpunkční znaménka, bude bezpečnější.
  • Nevýhodou této metody je to, že s ní často dosáhnete kombinací, které se špatně pamatují. Když si svá hesla ale zapamatujete, jistě si na ně vzpomenete kdykoli je budete potřebovat. Výhodou je to, že jsou tato hesla skutečně bezpečná, protože je téměř nemožné je prolomit pomocí hackerských programů. Jde v podstatě o ideál bezpečného hesla.

Tipy

 • Když si budete své heslo při zadávání v duchu opakovat, najdete si jeho rytmus a snáze si ho zapamatujete.
 • Můžete zkombinovat několik metod a stále vymyslet velmi bezpečné heslo.
 • Při vymýšlení mnemonické věty se snažte vymyslet si takovou větu, která vám dává smysl. Bude pro vás potom jednodušší si heslo zapamatovat.
 • Nejbezpečnější hesla obsahují malá písmena, velká písmena, číslice i symboly.
 • Zvykněte si podržet klávesu shift na první tři písmena, nebo třeba na poslední tři písmena. Díky tomu nebudete muset pokaždé vzpomínat, kam jste zařadili vykřičník, nebo kde máte místo malého s velké S.
 • Recyklujte čísla, které si pamatujete, ale nepoužíváte je a nevztahují se k vašemu životu. Můžete použít například své staré telefonní číslo, nebo poštovní směrovací číslo ze starého bydliště.


Reklama

Varování

 • Nepoužívejte stejné heslo k několika stránkám, hlavně pokud jde o citlivé osobní informace. Při přihlašování na nové webové stránky, které po vás chtějí emailovou adresu, nikdy nepoužívejte stejné heslo, jaké máte nastavené u emailové schránky.
 • Nepoužívejte žádná čísla, která pro vás mají nějaký význam, jako například telefonní čísla, adresy, nebo číslo občanského průkazu.
Reklama

Související články

Jak udělat screenshot ve WindowsJak udělat screenshot ve Windows
Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak hackovatJak hackovat
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak zobrazit XML souboryJak zobrazit XML soubory
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpoznáJak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpozná
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Reklama

O tomto wikiHow

Luigi Oppido
Spoluautorem článku je :
Počítačový technik opravář & majitel Pleasure Point Computers
Tento článek spoluautorem článku je Luigi Oppido. Luigi Oppido je vlastníkem a provozovatelem firmy Pleasure Point Computers v Santa Cruz v Kalifornii. Má více než 16 let zkušeností v oblasti oprav počítačů, obnovy dat, odstraňování virů a upgradů. Je hrdý na svůj zákaznický servis a transparentní tvorbu cen. Tento článek byl zobrazen 6 361 krát
Stránka byla zobrazena 6 361 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama