X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 5 820 krát
Studijní plán je praktická a levná pomůcka, díky které budete mít své studium pod kontrolou. Se studijním plánem lépe uvidíte, co potřebujete udělat a kolik času na to máte. Takže pokud chcete mít ve věcech lepší řád a mít motivaci pro odvedení té nejlepší práce, tak si zkuste vytvořit svůj vlastní studijní plán.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Vyrábění studijního plánu
-
1Udělejte si seznam všech vašich povinností. Potřebujete si promyslet a zapsat všechny vaše povinnosti, abyste je dokázali zahrnout do vašeho plánu. Navíc přemýšlením o nich dostatečnou dobu dopředu, si dokážete vytvořit svůj studijní plán bez větších problémů. [1]
- Nezapomeňte na všechny vaše hodiny, kurzy, pracovní povinnosti, povinnosti v domácnosti, sporty a cvičení a cokoliv jiného, čím se pravidelně zabýváte v době, kdybyste mohli studovat.
- Nezapomeňte na narozeniny vašich přátel a rodiny a na žádné velké svátky.
- Pravděpodobně si hned nevzpomenete na všechno, ale to je v pořádku – můžete cokoliv přidat později.
-
2Dejte dohromady všechny informace o vašich školních povinnostech (vyučování, písemky atd.). To znamená, že pravděpodobně budete muset dát dohromady celou osnovu vašeho předmětu a všechna zadání na vaše písemky a projekty. Pokud vaše škola používá nějaký studijní informační systém, navštivte jej. [2]
-
3Zvažte jaká doba je pro vás optimální pro studium. Popřemýšlejte nad tím, kdy se vám nejlépe studuje. Jste ranní ptáče nebo noční sova? Ujasnění si to dopředu vám pomůže si připravit ten nejlepší studijní plán, díky kterému se budete připravovat na těžké zkoušky v době, kdy je to pro vás nejefektivnější.[3]
- Když dokončujete tento krok, tak zkuste nemyslet na vaše další povinnosti (jako je práce, atd.); pouze si poznamenejte čas, kdy se vám nejlépe studuje.
-
4Rozhodněte se, jaký použijete formát. Můžete si vytvořit plán na kousku papíru nebo v dokumentu na počítači, případně i v aplikaci na mobilu či tabletu.
- Programy, jako jsou Microsoft Excel nebo Apple Numbers, dávají na výběr spoustu řešení. Také textové programy (jako je Word) nabízí šablony vhodné k tvorbě studijního plánu. [4]
- Můžete si také vybrat nějaké jiné „online“ řešení. Dobré recenze má My Study Life, který se dá používat buď jako aplikace nebo jako internetová stránka.
- I když jste často na internetu, tak vám může nejlépe sedět studijní plán na papíře. Může to být vhodné i pro případ, kdy nemáte povoleno být na elektronických zařízeních během vyučování.
- Obojí, studijní plán na papíře a na počítači, má své výhody. Studijní plán na počítači může být jednodušší sestavit a upravovat, zatímco studijní plán na papíře si můžete neustále upravovat i mimo počítač. Papírová verze také může být jednodušší na barevné zvýrazňovaní (nebo přinejmenším zábavnější) a lze si ji i lépe upravit podle osobních preferencí.
- Můžete kombinovat papír a „digitál“. Vytiskněte si list/y (podle počtu týdnů, na které si hodláte udělat studijní plán) s tabulkou, do které jste už zapsali dny a časy, a ručně je vyplňte.
-
5Načrtněte si tabulku. Jakýkoliv studijní plán by měla tvořit tabulka s položkami jako je „datum“ a „čas“. Dny by měly být umístěny kolem horní strany tabulky, zatímco časy by měly být po straně.
- Pokud si vytváříte tabulku ručně na papíře, tak budete muset vytvořit tabulka sami. Můžete na to použít obyčejný sešit nebo prázdný list papíru. Načrtněte si linky podle pravítka.
- Největší nevýhodou papírové verze je fakt, že bude obtížné dělat později jakékoliv změny. I přesto, že na všechno používáte tužku, bude opravdu obtížné pak jakkoliv upravit počet řad a sloupců. Navíc pokud potřebujete vytvořit plán na několik stran (např. jedna na každý měsíc), tak budete muset každou stránku připravit individuálně.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Vyplňování studijního plánu
-
1Vyberte si druh studijního plánu. Můžete se rozhodnout pro fixní studijní plán, který bude každý týden stejný. Nebo se můžete rozhodnout pro studijní plán, který se bude měnit na základě aktuální situace. Všechny tabulky by však měly mít stejné časy, takže si je můžete připravit na několik týdnů dopředu.
- U přípravy neustále měnícího se studijního plánu začněte od toho nejtěžšího. Začněte s velkými úkoly nebo závěrečnými zkouškami a postupně se dostávejte k jednodušším nebo méně důležitým úkolům. Váš studijní harmonogram se bude měnit na základě toho, jak těžké úkoly a zkoušky vás čekají.[5]
- Nezapomeňte do vašeho studijního plánu zahrnout vše nad čím jste přemýšleli v přípravě. Měli byste si to promyslet předtím, než začnete vypisovat své tabulky. Zahrňte i pravidelné povinnosti jako je trénink ve fotbale nebo tenise. Je potřebné si vše promyslet dopředu, takže víte, kam co patří.
- Pokud si připravujete studijní plán, který se každý týden mění, tak nezapomeňte do něj zahrnout výjimečné situace, jako jsou narozeniny a svátky.
-
2Zablokujte si studijní časy. Snažte se „zablokovat“ si dostatečně dlouhou dobu, asi 2-4 hodiny v kuse. Pomůže vám to plně se soustředit a být produktivnější.[6]
- Jen to, že nemáte k dispozici nějaký delší čas na studium, neznamená, že si nemůžete naplánovat čas na studium. Pokud si myslíte, že vám pomůže studovat chvíli 45 minut a později další hodinu, udělejte to.
- Snažte se naplánovat si více času na těžší předměty.[7]
-
3Naplánujte si přestávky. Přestávky jsou nezbytné pro úspěšné studium. Nejste robot, takže nemůžete pracovat donekonečna. Celkově budete mít lepší výsledky, pokud si budete dělat pravidelné přestávky od vaší práce.[8]
- Spousta expertů doporučuje pracovat každou hodinu 45 minut a pak si dát na 15 minut pauzu. Každý jsme však jiný a vám může sedět něco jiného, takže nezapomeňte experimentovat.[9]
-
4Buďte co nejvíce specifičtí. Pamatujete si, jak jste měli dát dohromady všechny vaše úkoly a osnovy všech vašich předmětů? Teď nastal čas k jejich použití. Můžete si naplánovat časové úseky pro určité předměty anebo si naplánovat dostatečně dlouho dobu pro práci na určitých úkolech.
- Věci se po čase mění a proto je možné, že něco, co jste si naplánovali před měsícem, již nemusí platit. Nenechte vás to zastavit. Podíváte-li se na tento návod, dostanete se zpět na správnou cestu a budete moct si rozplánovat práci na těžkých úkolech.
- Pokud máte do nějakého předmětu pravidelně stejné množství úkolů, tak je vhodné to nějak přidat do vašeho studijního plánu. Například, pokud musíte každý týden spočítat 20 příkladů do matematiky, tak si jejich spočítání můžete rozplánovat v průběhu týdne.
-
5Naplánujte si studium několika předmětů během každého učení. Během jednoho učení vám pomůže lépe se soustředit a vyhnout se nudě, když se budete postupně věnovat několika různým předmětům.[10]
- Samozřejmě plán můžete upravit, když máte pololetí nebo zkouškové a potřebujete se nějakému předmětu věnovat více času!
-
6Udělejte svůj plán pěkný. Zvýrazněte si barevně nejrůznější předměty a povinnosti, pomůže vám to lépe se ve vašem plánu orientovat a lépe jej používat. Navíc na začátku se budete na váš plán dívat velmi často – tak ať se vám opravdu líbí!
- Pokud máte papírovou verzi, tak používejte zvýrazňovače. Nebo si jednotlivé věci zvýrazněte na počítači a vytiskněte si váš plán barevně. Pokud používáte nějakou aplikaci, tak aplikace už jsou většinou velmi barevné – je však pravděpodobné, že si budete moct barvy do určité míry upravit.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Používání studijního plánu
-
1Dodržujte váš plán. Může to chvíli trvat si na vše zvyknout a začít pořádně používat studijní plán. Snažte se jej však dodržovat. Stane se tak brzy vaší rutinou a to vám pouze pomůže!
-
2Nestresujte se. Nemějte pocit, že pokud vybočíte z plánu, tak se všechno zhroutí. Je to pouze pomůcka, která vám může pomoct mít lepší známky ve škole. Snažte se si podle něj rozplánovat čas, ale nestresujte se, pokud se vám nedaří jej perfektně dodržovat.
-
3Neustále jej upravujte. Zjistěte, co vám vyhovuje a co ne. Pokud vám něco nevyhovuje, změňte to! Už teď jste vyvinuli velkou snahu, takže není důvod se jej nepokusit trochu nevylepšit. Vždy se však snažte dodržovat svůj časový harmonogram.Reklama
Tipy
- Pokud se vám zdá, že dělat si plán od toho nejtěžšího a zároveň si dělat studijní plán, který se mění každý týden, je dost náročné, tak nezapomeňte, že si stále můžete udělat standardní plán, který je velmi jednoduchý. I když se vám každý týden trochu mění, tak stále pro vás bude velmi přínosné mít nějaký plán.
- Zkuste si vyhledat na internetu nějaké obrázky ukázkových studijních plánů (na Flickru nebo Pinterestu), které můžete zdarma použít.
Reklama
Reference
- ↑ http://au.reachout.com/how-to-write-a-study-timetable
- ↑ http://www.eng.monash.edu.au/current-students/download/preparing-timetable.pdf
- ↑ http://www.studentbox.com.au/notes/Set_up_a_study_timetable
- ↑ http://www.studentbox.com.au/notes/Set_up_a_study_timetable
- ↑ http://www.eng.monash.edu.au/current-students/download/preparing-timetable.pdf
- ↑ http://www.eng.monash.edu.au/current-students/download/preparing-timetable.pdf
- ↑ http://www.eng.monash.edu.au/current-students/download/preparing-timetable.pdf
- ↑ http://au.reachout.com/how-to-write-a-study-timetable
- ↑ http://www.studentbox.com.au/notes/Set_up_a_study_timetable
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Make a Study Timetable
Español:hacer un calendario de estudios
Русский:составить график учебы
Français:établir un planning d'étudiant
Bahasa Indonesia:Membuat Jadwal Belajar
Nederlands:Een studierooster maken
中文:制作学习时间表
العربية:عمل جدول زمني للمذاكرة
ไทย:ทำตารางเรียน
日本語:勉強予定表を作る
한국어:공부 시간표 만드는 방법
Tiếng Việt:Làm thời gian biểu học tập
Stránka byla zobrazena 5 820 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama