Tento článek spoluautor od Jack Lloyd. Jack Lloyd je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s tvorbou a editací článků souvisejících s technologiemi. Je technologickým nadšencem a učitelem angličtiny.
Tento článek byl zobrazen 2 452 krát
Data jsou to nejdůležitější, co v počítači máte. Ať už jde o rodinné fotografie, důležité dokumenty, umělecká díla, hudbu, školní a výzkumné práce nebo cokoli jiného, jednoduše není možné o tato data přijít. Bohužel i počítače se mohou rozbít a děje se to vcelku často. Když budete pravidelně zálohovat všechna data, vyhnete se nepříjemnostem spojeným se ztrátou svých souborů. Naštěstí je v dnešní době zálohování skutečně jednoduché. V tomto článku se to naučíte také.
Postup
Metoda 1 ze 5:
Ruční zálohování souborů
-
1Vložte do počítače úložné zařízení. Nejjednodušším způsobem, jako zálohovat data, je použít externí hard disk, nebo flash disk a zkopírovat si data na něj. Můžete použít i CD nebo DVD, ale tyto nosiče se hůře skladují a jsou náchylnější k poškození nebo ztrátám. Budete si na ně data také muset vypalovat, zatímco s použitím externího disku je pouze kopírujete.
- U manuálního zálohování je prostor velmi důležitý, hlavně pokud používáte CD, DVD nebo flash disky. Pokud máte velký externí hard disk, nebudete mít s prostorem problémy.
- Na CD se vejde asi 700 MB dat, na DVD se vejde 4.7 GB dat a flash disky se velikostí liší, ale většinou nejsou větší, než 16 GB. Externí disky seženete v mnoha velikostech až do mnoha terabytů (TB).
- Pokud jste připojeni k síti, můžete si svá data zálohovat také na jiný počítač.
-
2Rozhodněte se, co si chcete zálohovat. Při manuálním zálohování je jen na vás se rozhodnout, které soubory budete chtít zálohovat. Projděte si svůj počítač a najděte si všechno, co si chcete uložit.
-
3Určete si prioritu pro svá data. Ujistěte se, že máte vždy zálohovaná ta nejdůležitější data. Ta zahrnují citlivé a důležité dokumenty, fotografie a další nenahraditelné soubory. Kopírování souborů nějakou dobu trvá, takže se snažte vždy zálohovat jen to, na čem vám skutečně záleží.
- Programy zálohovat nelze a pokud se vám něco v systému pokazí, budete je muset přeinstalovat. Soubory s nastavením programů si ale zálohovat můžete. V dokumentaci k programům zjistíte, kde tyto soubory najdete.
-
4Zkopírujte si svá data. Až se rozhodnete, co si chcete uložit, začněte si tato data kopírovat na své zálohovací nosiče. Pokud používáte flash disk nebo externí hard disk, přetáhněte tato data na disk a počkejte, než se zkopírují. Pokud si data vypalujete na CD nebo DVD, najděte si návod k vypalování.
- Pokud chcete mít data zabezpečená lépe, zálohujte si je na dvě různá místa. Když se vám jeden disk rozbije, budete mít vše uloženo ještě jednou.
-
5Pravidelně si zálohy aktualizujte. Při ručním zálohování nemáte nastaveny žádné pravidelné aktualizace souborů. Bude jen na vás udržovat si pravidelný režim a zálohovat si všechna data tak, abyste je měli v bezpečí.Reklama
Metoda 2 ze 5:
Použití zálohovacího programu
-
1Stáhněte si nějaký program pro zálohování. Na internetu najdete tyto programy zdarma, ale i za peníze. Většina z nich obsahuje stejné základní funkce. Jednou z výhod placených programů oproti manuálnímu zálohování je to, že si můžete nastavit automatické zálohování. Díky tomu se nebudete muset starat o to, kdy je potřeba soubory zálohovat. [1]
- Některé programy zálohovaná data komprimují, aby ušetřily místo na úložišti, jiná je zase zrcadlově zkopírují, aby zůstala přístupná i za cenu, že zaberou více místa. Některé programy nabízejí obě tyto možnosti.
-
2Vyberte si to, co si chcete zálohovat. Všechny programy po vás budou chtít určit přesné složky a soubory, které si budete chtít zálohovat. Zaškrtněte si všechny své důležité složky a nezapomeňte ani na skryté soubory.
-
3Zapojte si úložiště. Budete potřebovat síťový nebo externí hard disk. Před zahájením zálohování ho zapojte.
-
4Nastavte si pravidelné zálohování. Časové údaje zálohování budou záviset na tom, jak často upravujete a přidáváte soubory do složek. Pokud stále děláte změny, které je nutné ukládat, měli byste si svá data zálohovat co nejčastěji, klidně každou hodinu. Nejvíce se to hodí umělcům, spisovatelům a lidem, kteří pracují s finančními dokumenty.
- Zálohování většinou ovlivní výkonnost počítače. Většina lidí tedy zálohuje pouze v době, kdy svůj počítač nevyužívají.
- V průběhu zálohování musíte mít úložiště stále připojené.
Reklama
Metoda 3 ze 5:
Program File History (Windows 8)
-
1Otevřete si program File History. Pokud chcete nahrát starší verze složek nebo souborů, budete muset umožnit funkci File History, která vyžaduje použití externího disku, nebo přístup k síťové složce. Windows je použije k zálohování starších verzí vašich souborů a umožní vám opravit staré a přepsané dokumenty. Také vám zálohuje všechny osobní dokumenty pro případ ztráty dat.
- File History můžete otevřít tak, že napíšete do vyhledávače v menu Start „file history“. Vyberte si z výsledků File History.
-
2Zapněte si program. Pokud máte zapojený externí disk, ukáže se vám tlačítko Turn On. Pokud chcete změnit umístění na síťový disk, klikněte na tlačítko Select Drive a potom na možnost Add network location. Potom si budete moci vyhledat svůj síťový disk. [2]
- Vyberte si, zda chcete k disku připojit HomeGroup. Pokud máte ve skupině více počítačů a chcete si zálohovat data ze všech těchto počítačů na jedno místo, klikněte na OK. V opačném případě klikněte na No.
-
3Nakonfigurujte si nastavení File History. Až budete mít File History spuštěný, můžete si upravit jeho nastavení pomocí menu Advanced settings na levé straně okna.
- Změňte si dobu uložení souborů pomocí menu Keep saved versions“. Základní nastavení je Forever (navždy).
- Změňte si frekvenci změny souborů pomocí menu Save copies of files. Základní nastavení je Every hour (každou hodinu).
-
4Přidejte si do knihovny všechny důležité složky a soubory. Windows 8 File History vám neumožní přidat to, co již máte zálohováno. Místo toho automaticky zálohuje vše, co máte v uživatelských knihovnách (Dokumenty, Obrázky atd.). Pokud máte soubory k zálohování na jiných místech, přesuňte si je do jedné z těchto složek.Reklama
Metoda 4 ze 5:
Použití Time Machine (Mac OS X)
-
1Připojte si k Macu externí disk. Měli byste na něm mít dost místa na to, aby se vám na něj vešla všechna data k zálohování a ještě vám nějaký prostor zbyl. To proto, že Time Machine v průběhu času pořizuje mnoho kopií souborů a je lepší, když si může vybrat z mnoha kopií.
- Disk můžete připojit pomocí USB, Thunderbolt nebo FireWire.
- Pokud nemáte externí disk naformátovaný, udělejte to. Dejte si pozor, abyste měli ve formátu disku navolenou možnost Mac Os X Extended (Journaled).
-
2Time Machine by se vám měl otevřít automaticky. Pokud jste si ho zatím nenastavili, dialog pro nastavení se vám otevře po připojení disku k počítači. Klikněte na Use as Backup Disk a připojte tak disk k Time Machine. [3]
- Pokud se okno neobjeví, můžete si Time Machine otevřít z nastavení System Preferences v menu Apple.
-
3Umožněte Time Machine automatické zálohování. Až budete mít disk určený jako úložiště pro Time Machine, data se vám budou automaticky ukládat každou hodinu. Time Machine bude ukládat kopii za posledních 24 hodin, každodenní kopii za poslední měsíc a vytvářet týdenní zálohy na tolik souborů, kolik prostoru bude na disku mít.Reklama
Metoda 5 ze 5:
Zálohování na Cloud
-
1Najděte si službu Cloud. Existuje několik takových služeb zdarma, které můžete použít jako online zálohovací umístění pro své soubory. Jsou to například Google Drive, Microsoft SkyDrive, Apple iCloud, DropBox a další. Tyto služby poskytují spoustu úložného prostoru zdarma a za peníze můžete upgradovat na účty s ještě větším množstvím prostoru.
- Existují také podobné služby, za které se platí roční poplatky. Většinou jsou lépe zaměřené na zálohování a umožňují automatické zálohy. Jsou to například CrashPlan+, Carbonite, Mozy, Backblaze nebo Acronis.
-
2Zkopírujte si své soubory na cloud. Pokud používáte službu zdarma, budete si muset své zálohy spravovat manuálně. Musíte si tedy soubory zálohovat ručně, podobně jako při ručním zálohování dat na disky. Některé služby, jako například SkyDrive nebo Google Drive vám dají složku, kterou si můžete umístit na svoji plochu. Vše, co do této složky dáte, se vám automaticky uloží také na cloud.
-
3Sledujte svůj úložný prostor. Možná se vám zdá, že máte spoustu úložného prostoru, ale je možné, že zanedlouho zjistíte, že se vám do něj všechna data nevejdou. Buďte opatrní a zálohujte si hlavně ty nejdůležitější soubory a pravidelně si procházejte své zálohy na cloudu, abyste mohli smazat staré verze.Reklama
Tipy
- Zálohujte si všechna data pravidelně.
- Je dobré si zálohovat data různými způsoby, abyste měli zálohy pro případ selhání jednoho ze zálohovacích médií. Můžete si také koupit speciální nosič na zálohy určitých souborů – například flash disk na zálohy psaných dokumentů, nebo externí disk pouze na hudbu či fotografie.
Varování
- Bez ohledu na to, jak často se vám budou soubory ukládat, budete muset mít disk k počítači stále připojen, jinak se záloha nevytvoří.