Data jsou to nejdůležitější, co v počítači máte. Ať už jde o rodinné fotografie, důležité dokumenty, umělecká díla, hudbu, školní a výzkumné práce nebo cokoli jiného, jednoduše není možné o tato data přijít. Bohužel i počítače se mohou rozbít a děje se to vcelku často. Když budete pravidelně zálohovat všechna data, vyhnete se nepříjemnostem spojeným se ztrátou svých souborů. Naštěstí je v dnešní době zálohování skutečně jednoduché. V tomto článku se to naučíte také.

Metoda 1 ze 5:
Ruční zálohování souborů

 1. 1
  Vložte do počítače úložné zařízení. Nejjednodušším způsobem, jako zálohovat data, je použít externí hard disk, nebo flash disk a zkopírovat si data na něj. Můžete použít i CD nebo DVD, ale tyto nosiče se hůře skladují a jsou náchylnější k poškození nebo ztrátám. Budete si na ně data také muset vypalovat, zatímco s použitím externího disku je pouze kopírujete.
 2. 2
  Rozhodněte se, co si chcete zálohovat. Při manuálním zálohování je jen na vás se rozhodnout, které soubory budete chtít zálohovat. Projděte si svůj počítač a najděte si všechno, co si chcete uložit.
 3. 3
  Určete si prioritu pro svá data. Ujistěte se, že máte vždy zálohovaná ta nejdůležitější data. Ta zahrnují citlivé a důležité dokumenty, fotografie a další nenahraditelné soubory. Kopírování souborů nějakou dobu trvá, takže se snažte vždy zálohovat jen to, na čem vám skutečně záleží.
 4. 4
  Zkopírujte si svá data. Až se rozhodnete, co si chcete uložit, začněte si tato data kopírovat na své zálohovací nosiče. Pokud používáte flash disk nebo externí hard disk, přetáhněte tato data na disk a počkejte, než se zkopírují. Pokud si data vypalujete na CD nebo DVD, najděte si návod k vypalování.
  • Pokud chcete mít data zabezpečená lépe, zálohujte si je na dvě různá místa. Když se vám jeden disk rozbije, budete mít vše uloženo ještě jednou.
 5. 5
  Pravidelně si zálohy aktualizujte. Při ručním zálohování nemáte nastaveny žádné pravidelné aktualizace souborů. Bude jen na vás udržovat si pravidelný režim a zálohovat si všechna data tak, abyste je měli v bezpečí.
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Použití zálohovacího programu

 1. 1
  Stáhněte si nějaký program pro zálohování. Na internetu najdete tyto programy zdarma, ale i za peníze. Většina z nich obsahuje stejné základní funkce. Jednou z výhod placených programů oproti manuálnímu zálohování je to, že si můžete nastavit automatické zálohování. Díky tomu se nebudete muset starat o to, kdy je potřeba soubory zálohovat. [1]
  • Některé programy zálohovaná data komprimují, aby ušetřily místo na úložišti, jiná je zase zrcadlově zkopírují, aby zůstala přístupná i za cenu, že zaberou více místa. Některé programy nabízejí obě tyto možnosti.
 2. 2
  Vyberte si to, co si chcete zálohovat. Všechny programy po vás budou chtít určit přesné složky a soubory, které si budete chtít zálohovat. Zaškrtněte si všechny své důležité složky a nezapomeňte ani na skryté soubory.
 3. 3
  Zapojte si úložiště. Budete potřebovat síťový nebo externí hard disk. Před zahájením zálohování ho zapojte.
 4. 4
  Nastavte si pravidelné zálohování. Časové údaje zálohování budou záviset na tom, jak často upravujete a přidáváte soubory do složek. Pokud stále děláte změny, které je nutné ukládat, měli byste si svá data zálohovat co nejčastěji, klidně každou hodinu. Nejvíce se to hodí umělcům, spisovatelům a lidem, kteří pracují s finančními dokumenty.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Program File History (Windows 8)

 1. 1
  Otevřete si program File History. Pokud chcete nahrát starší verze složek nebo souborů, budete muset umožnit funkci File History, která vyžaduje použití externího disku, nebo přístup k síťové složce. Windows je použije k zálohování starších verzí vašich souborů a umožní vám opravit staré a přepsané dokumenty. Také vám zálohuje všechny osobní dokumenty pro případ ztráty dat.
 2. 2
  Zapněte si program. Pokud máte zapojený externí disk, ukáže se vám tlačítko Turn On. Pokud chcete změnit umístění na síťový disk, klikněte na tlačítko Select Drive a potom na možnost Add network location. Potom si budete moci vyhledat svůj síťový disk. [2]
 3. 3
 4. 4
  Přidejte si do knihovny všechny důležité složky a soubory. Windows 8 File History vám neumožní přidat to, co již máte zálohováno. Místo toho automaticky zálohuje vše, co máte v uživatelských knihovnách (Dokumenty, Obrázky atd.). Pokud máte soubory k zálohování na jiných místech, přesuňte si je do jedné z těchto složek.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Použití Time Machine (Mac OS X)

 1. 1
 2. 2
  Time Machine by se vám měl otevřít automaticky. Pokud jste si ho zatím nenastavili, dialog pro nastavení se vám otevře po připojení disku k počítači. Klikněte na Use as Backup Disk a připojte tak disk k Time Machine. [3]
 3. 3
  Umožněte Time Machine automatické zálohování. Až budete mít disk určený jako úložiště pro Time Machine, data se vám budou automaticky ukládat každou hodinu. Time Machine bude ukládat kopii za posledních 24 hodin, každodenní kopii za poslední měsíc a vytvářet týdenní zálohy na tolik souborů, kolik prostoru bude na disku mít.
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Zálohování na Cloud

 1. 1
  Najděte si službu Cloud. Existuje několik takových služeb zdarma, které můžete použít jako online zálohovací umístění pro své soubory. Jsou to například Google Drive, Microsoft SkyDrive, Apple iCloud, DropBox a další. Tyto služby poskytují spoustu úložného prostoru zdarma a za peníze můžete upgradovat na účty s ještě větším množstvím prostoru.
 2. 2
  Zkopírujte si své soubory na cloud. Pokud používáte službu zdarma, budete si muset své zálohy spravovat manuálně. Musíte si tedy soubory zálohovat ručně, podobně jako při ručním zálohování dat na disky. Některé služby, jako například SkyDrive nebo Google Drive vám dají složku, kterou si můžete umístit na svoji plochu. Vše, co do této složky dáte, se vám automaticky uloží také na cloud.
 3. 3
  Sledujte svůj úložný prostor. Možná se vám zdá, že máte spoustu úložného prostoru, ale je možné, že zanedlouho zjistíte, že se vám do něj všechna data nevejdou. Buďte opatrní a zálohujte si hlavně ty nejdůležitější soubory a pravidelně si procházejte své zálohy na cloudu, abyste mohli smazat staré verze.
  Reklama

Tipy

 • Zálohujte si všechna data pravidelně.
 • Je dobré si zálohovat data různými způsoby, abyste měli zálohy pro případ selhání jednoho ze zálohovacích médií. Můžete si také koupit speciální nosič na zálohy určitých souborů – například flash disk na zálohy psaných dokumentů, nebo externí disk pouze na hudbu či fotografie.

Reklama

Varování

 • Bez ohledu na to, jak často se vám budou soubory ukládat, budete muset mít disk k počítači stále připojen, jinak se záloha nevytvoří.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od
wikiHow redaktor
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 341 krát
Stránka byla zobrazena 2 341 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama