Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni chceme, aby nás naši vrstevníci respektovali, ale někdy není snadné si jejich úctu získat. Pokud chcete být úspěšní, šťastní a zdraví, vaším cílem by mělo být získat si úctu ostatních lidí. Když se budete sami chovat uctivě, budete jednat sebejistě a budete se chovat spolehlivě, brzy vás začnou všichni okolo vás respektovat. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Projevujte úctu

 1. 1
  Buďte upřímní. Když lidé uvidí, že jednáte vždy upřímně a stojíte si za svými slovy, činy a myšlenkami, budou vás brát jako člověka, který si zaslouží úctu. Naučte se chovat se ke svým přátelům, kolegům a ostatním lidem vždy upřímně.
  • Když budete mezi různými skupinami lidí, chovejte se vždy tak, jako kdybyste byli o samotě, nebo tak, jako kdybyste byli s jinými lidmi. Všichni jsme někdy pod tlakem a společnost nás nutí chovat se určitým způsobem a všichni jsme už někdy zažili to, že se někdo začal mezi určitými lidmi chovat úplně jinak, než v soukromí. Buďte konzistentní a chovejte se vždy stejně, bez ohledu na to, s kým trávíte čas. [1]
  • Zkuste začlenit do svého každodenního života postupy, jako jsou dechová cvičení, deníky vděčnosti a meditace. Ty vám mohou pomoci najít ve vašem životě více pozitivity, což vám zase pomůže lépe vycházet s ostatními.
 2. 2
  Naslouchejte a učte se. Mnoho lidí při rozhovoru s ostatními jen čeká na to, až budou moci sami něco říct a vůbec neposlouchají, co jim ostatní říkají. Na ostatní lidi to působí velmi nepříjemně a sebestředně. Všichni máme na srdci spoustu věcí, které bychom chtěli ostatním říct, ale když se naučíte aktivně naslouchat, lidé se díky tomu začnou více zajímat o to, co jim chcete sdělit. Pokud si chcete získat úctu lidí, se kterými mluvíte, naučte se aktivně naslouchat a získejte pověst člověka, který ostatním věnuje pozornost.
  • Ptejte se lidí na spoustu otázek. I když budete mluvit s někým, koho dobře znáte, snažte se dozvědět se toho co nejvíce a ptejte se ho na běžné otázky, doplňující otázky i na osobní otázky. Lidé mají rádi, když se ostatní zajímají o to, co jim chtějí říci. Když projevíte upřímný zájem o ostatní lidi, získáte si tím jejich úctu. Ptejte se na konkrétní věci, například „Kolik máš sourozenců?“ a na doplňující otázky, jako „Jaký je tvůj bratr?“
  • Navazujte na předchozí rozhovory. Pokud vám někdo doporučí nějakou knihu nebo album, napište mu zprávu a řekněte mu, že jste si již přečetli několik prvních kapitol a jak se vám dané dílo líbí. [2]
 3. 3
  Lichoťte ostatním za jejich práci. Když budete mít pocit, že se vašim přátelům, kolegům, nebo i cizím lidem něco obzvláště povedlo, pochvalte je. Někteří lidé často žárlí na úspěchy ostatních. Pokud si chcete získat úctu všech okolo vás, měli byste umět ocenit práci a píli ostatních lidí a neměli byste se bát své blízké chválit.
  • Ukažte ostatním, že se o ně zajímáte, nejen sebe.
  • Buďte ovšem vždy upřímní. Když budete lichotit příliš nadšeně a neupřímně, nezískáte si tím úctu ostatních, ale budete působit jako patolízal. Když na vás někdo udělá dobrý dojem, dejte mu to najevo, ale nepřehánějte to.
  • Snažte se chválit lidem jejich činy a skutky, místo povrchních věcí, jako je vzhled a majetek. Řekněte například: „Máš skvělý módní vkus,“ místo „Líbí se mi tvoje šaty.“
 4. 4
  Naučte se soucítit s ostatními. Když si osvojíte empatii, uděláte velký krok k tomu, abyste si získali úctu ostatních lidí. Pokud dokážete předpokládat potřeby ostatních lidí, lidé si vás budou vážit a budou vás brát jako ohleduplného a přemýšlivého člověka, kterému záleží na tom, aby se lidé v jeho okolí měli dobře.
  • Všímejte si řeči těla ostatních lidí. Pokud jsou lidé smutní nebo frustrovaní, často nemají chuť to ostatním lidem dávat najevo. Když se naučíte tyto pocity vnímat díky sledování řeči těla, budete tomu moci přizpůsobit své chování.
  • Buďte lidem k dispozici v době, kdy budou potřebovat emocionální podporu a naučte se ustoupit, když ji nebudou ctít. Pokud váš kamarád právě prožívá nepříjemný rozchod, zamyslete se nad tím, co potřebuje. Někteří lidé si potřebují ulevit tím, že budou nadávat a zoufat si a v takovém případě je můžete vyslechnout. Jiní zase budou chtít své problémy ignorovat a řešit si je o samotě, takže byste je neměli otravovat. Každý se se smutkem vypořádává po svém.
 5. 5
  Udržujte kontakt se svými přáteli. Každý potřebuje čas od času nějakou laskavost, ale pokud si chcete získat úctu ostatních, měli byste se svými přáteli, kolegy a rodinou udržovat kontakt i v době, kdy od nich nebudete nic potřebovat.
  • Zavolejte nějakému svému kamarádovi, abyste si s ním popovídali. Posílejte svým přátelům odkazy na vtipné obrázky a články na internetu, nebo jim jen dejte vědět, že na ně myslíte.
  • Dávejte své rodině vědět o svých úspěších a neúspěších, zejména pokud žijete v jiném městě, nebo v jiné zemi. Udržujte kontakt se svými rodiči a informujte je o tom, jak se vám daří ve škole nebo v práci a jak vám jdou vaše vztahy. Naučte se pustit lidi do svého života.
  • Berte své kolegy jako skutečné přátele. Nekontaktujte je pouze v případě, kdy budete chtít zjistit, co vás v práci čeká následující týden, nebo abyste se zeptali, o co jste přišli na poslední schůzi. Zajímejte se o jejich životy a chovejte se k nimi uctivě. Uvidíte, že vás za to budou také respektovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte spolehliví

 1. 1
  Vždy dodržte to, co slíbíte. Nikdo vás nebude respektovat, když budete působit nespolehlivým dojmem. Pokud si chcete získat úctu ostatních, musíte dodržovat vše, co slíbíte. Když někomu řeknete, že mu zavoláte, udělejte to. Odevzdávejte svoji práci vždy včas a stůjte si za vším, co řeknete a uděláte.
  • Pokud musíte zrušit nějakou schůzku nebo jiné plány, naučte se říkat vždy pravdu a nepoužívat otřepané výmluvy. Když někomu řeknete, že s ním půjdete v pátek večer do baru, ale ve skutečnosti budete chtít ležet doma a dívat se na televizi, je v pořádku říct: „Nemám moc chuť dnes jít ven“ a domluvit se na příští týden. Snažte se ovšem všechny plány rušit v dostatečném předstihu.
 2. 2
  Nabízejte lidem pomoc, i když to nebude vaší povinností. Když se některý z vašich přátel bude stěhovat, můžete mít pocit, že stojíte před situací, ze které není úniku. Najednou se všichni dívají do země a nikdo není ochotný nabídnout pomoc. Pokud si chcete získat úctu a být spolehliví, nabídněte kamarádovi svoji pomoc sami od sebe. Dělejte pro lidi věci, které je potřeba udělat – ne jen věci, které umíte dělat dobře.
  • Měli byste ovšem také umět ocenit talent a schopnosti ostatních lidí. Když budete spolehliví, lidé vás budou často žádat o laskavosti i v případech, kdy existují mnohem schopnější lidé, kteří ovšem v danou chvíli mlčí a nenabídnou svoji pomoc. Požádejte tyto lidi o pomoc sami, nebo danému člověku doporučte někoho, kdo se s úkolem vypořádá mnohem snáze a odvede lepší práci. Získáte si tím úctu u obou zúčastněných stran.
 3. 3
  Udělejte vždy ještě něco navíc. Můžete pochopitelně dělat vždy jen minimum toho, co se od vás očekává, ale můžete se také snažit ze všech sil udělat vše pro to, abyste své úkoly splnili co nejlépe a dotáhli je k dokonalosti.
  • Pokud skončíte s nějakým úkolem dříve a zůstane vám čas navíc, využijte toho. Lidé často čekají na poslední chvíli a píšou úkoly do školy den před odevzdáním, nebo dělají na pracovních projektech až do rána. Stanovujte si falešné termíny pro své úkoly a zbývající čas využijte k tomu, abyste doladili všechny detaily.
  • I když se vám nepodaří dosáhnout vašich cílů, měli byste se snažit vždy ze všech sil. Budete alespoň vědět, že jste udělali vše, co bylo ve vašich silách a dali do práce kus sebe, což vám rozhodně pomůže získat si úctu ostatních lidí.
 4. 4
  Naučte se očekávat potřeby ostatních. Pokud víte, že má váš spolubydlící nebo partner před sebou těžký pracovní den, ukliďte doma a připravte mu dobrou večeři, nebo nachystejte na večer koktejly. Když převezmete iniciativu a pokusíte se někomu zlepšit den, získáte si tím jeho úctu.
  • Dělejte věci pro ostatní, aniž byste byli požádáni. To ukazuje, že jste ohleduplný člověk, který se stará o ostatní a respektuje je. To způsobí, že vás ostatní budou vnímat v pozitivnějším světle, což zvýší jejich úctu k vám.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Chovejte se sebejistě

 1. 1
  Buďte pokorní. Naučte se neklást přílišný důraz na své úspěchy a udržujte si objektivní pohled na svět. Budete díky tomu šťastní a spokojení a získáte si úctu ostatních lidí. Nechejte za sebe mluvit své činy a dovolte lidem, aby si udělali vlastní názor na vaše dovednosti a schopnosti. Neměli byste chválit sami sebe – nechejte to na ostatních.
  • Když budete pracovat na tom, abyste byli ve všem nejlepší, nebudete své schopnosti muset nikomu dokazovat.
 2. 2
  Mluvte méně. Každý má na všechno svůj názor, ale to neznamená, že je nutné tyto názory sdílet s ostatními. Uvolněte se a nechejte někdy mluvit ostatní lidi, zejména pokud máte sklony k upovídanosti. Pokud chcete k diskusi něčím přispět, zamyslete se nad názory ostatních lidí. Pokud nic říct nechcete, mlčte.
  • Když se uvolníte a necháte mluvit ostatní lidi, poskytne vám to příležitost jim naslouchat s a něco se o nich dozvědět. Díky tomu jim lépe porozumíte a budete chápat, odkud pocházejí jejich názory.
  • Pokud jste tišší, naučte se mluvit trochu hlasitěji a častěji. Neměli byste dovolit, aby vás ovládala vaše pokora a touha po stoickém klidu. Někdy je nutné umět projevit svůj názor. Když se bude zdát, že je vám všechno jedno, lidé vás nebudou respektovat.
 3. 3
  Převezměte odpovědnost za své činy. Pokud si chcete získat něčí úctu, musíte vždy dělat to, co řeknete a stejně tak musíte být konzistentní ve svých činech. Vždy dokončete to, co začnete. Každý čas od času udělá nějakou chybu. Když se vám to stane, musíte to umět přiznat a pokusit se to napravit.
  • Pokud něco zvládnete sami, neříkejte si o pomoc ostatním. Tyto věci byste si měli být schopni vyřídit sami, i když to nebude snadné.
  • Na druhou stranu byste měli požádat o pomoc, když ji opravdu potřebujete. To lidem ukazuje, že jste pokorní a znáte své limity. Ukazuje také, že jste připraveni být zranitelní vůči ostatním. Tím si získá respekt lidí.[3]
 4. 4
  Chovejte se asertivně. Lidi, kteří po sobě nechají ostatní šlapat, nikdo nerespektuje. Pokud se vám něco nelíbí, řekněte to. Pokud máte na něco jasný názor a máte pocit, že máte pravdu, také byste to měli říct. Asertivita znamená chovat se slušně, vychovaně a uctivě a zároveň být schopen projevit svůj názor a nesouhlas s ostatními lidmi.
 5. 5
  Mějte sebeúctu. Existuje přísloví, které říká: „Respektujte sami sebe a budete respektováni ostatními.“ Pokud si chcete získat úctu ostatních lidí, musíte zejména respektovat sami sebe. Musíte mít na sebe jasný názor a musíte mít dobrý pocit z toho, kým jste a vědět, co vás dělá dobrým člověkem. Začněte sami u sebe.
  Reklama

Varování

 • Respekt můžete velmi snadno ztratit. Pokud jste si ho roky pracně získávali, dejte si pozor, abyste o něj nepřišli.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Reklama

O tomto wikiHow

Camber Hill
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Camber Hill. Camber Hill je numerolog, autor, řečník a majitel Camber Hill Coaching se sídlem v Long Beach v Kalifornii. Více než 37 let Camber trénuje podnikatele, kreativce, obchodní manažery a profesionální sportovce. Inspiroval také kreativce v zábavním průmyslu, jako jsou profesionální režiséři, spisovatelé, herci a špičkové rozhlasové osobnosti. Jedinečné použití numerologie Camberovi umožňuje porozumět tomu, co nutí jeho klienty k vytváření dlouhodobých řešení a měřitelných výsledků. Jeho práce byla uvedena v The Human Calculator, The Human Calculator, The Los Angeles Times, Palm Springs Life Magazine a kalifornských rozhlasových programech. Je také členem Mezinárodní federace koučování a je členem představenstva správní rady ICF Orange County. Kromě toho se Camber vyznačuje jako certifikovaný vlastník podniku National Gay and Lesbian Chamber of Commerce. Tento článek byl zobrazen 7 004 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 7 004 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama