Tento článek spoluautorem článku je Guy Reichard. Guy Reichard je výkonný life kouč a zakladatel Coaching Breakthroughs, profesionální praxe pro životní a exekutivní koučování se sídlem v kanadském Torontu. Pracuje s lidmi, aby v jejich životech vytvořil větší smysl, účel, mír a naplnění. Guy má více než 10 let tréninku osobního růstu a tréninku odolnosti, který pomáhá klientům objevit jejich autentické já a propojit se s jejich nejhlubšími hodnotami. Je Adler Certified Professional Coach (ACPC) a je akreditován Mezinárodní federací koučů. V roce 1997 získal titul BA v psychologii na York University a v roce 2000 Master of Business Administration (MBA) na York University.
V tomto článku je 18 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 19 425 krát
Někdy není snadné důvěřovat sám sobě, hlavně když máte pocit, že nemáte co nabídnout, nebo že jste k ničemu. Musíte si ale uvědomit, že jste schopní a zasloužíte si úctu. Pokud máte problém vidět své silné stránky a pozitivní vlastnosti, existuje několik věcí, které vám mohou pomoci. Můžete si začít všímat toho, co jste všechno dokázali, určit si cíle, najít si nové přátele a hledat příležitosti, jak zužitkovat vaše schopnosti, abyste měli vyšší sebevědomí. V tomto článku se dozvíte, jak si začít věřit.
Postup
Mějte pozitivní myšlení
-
1Napište si seznam všech vašich úspěchů. Když si napíšete seznam všeho, čeho jste kdy dosáhli, pomůže vám to začít si více věřit. Posaďte se a napište si všechny věci, které se vám kdy v životě povedly. Můžete si napsat i ty nejjednodušší činnosti, jako je například smontování nábytku z IKEA, nebo uspořádání narozeninového večírku pro kamaráda.
- Až si napíšete kratší seznam, snažte se najít v něm určité vzorce. Zjistěte, co se vám opakovaně dařilo, abyste lépe porozuměli svým schopnostem.
- Až najdete dovednosti, které vám pomohly dosáhnout vašich úspěchů, začněte si tyto dovednosti zapisovat do druhého sloupce. Můžete si udělat také třetí sloupec, do kterého si budete zapisovat věci, které sami na sobě obdivujete. [1]
- Pokud si například všimnete, že se umíte dobře starat o kočky nebo psy, může to znamenat, že jste přirozeně soucitný člověk. V takovém případě byste se měli snažit hledat činnosti, které vám pomohou tuto vlastnost využít, například dobrovolnickou práci v místním útulku pro zvířata.
-
2Promluvte si s lidmi, které máte rádi. Pokud máte problém najít na sobě něco pozitivního, můžete si o tom promluvit s někým, kdo vás má rád. Lidé někdy nevidí to, co je na nich nejlepší, ale naši blízcí si těchto věcí dobře všímají.
- Řekněte například: „Mám poslední dobou pocit, že mi nic nejde, ale snažím se to překonat a najít své silné stránky. V čem jsem podle tebe dobrý?“
-
3Najděte si něco, čemu věříte. Je těžké důvěřovat sám sobě, když se snažíte neustále potěšit ostatní. Snažte se hledat si vlastní projekty a věci, které vás zajímají a kterým skutečně věříte. Vášeň, kterou do těchto věcí vložíte, vám pomůže pracovat tvrději a uvědomovat si, jakých úspěchů můžete dosáhnout.
-
4Stanovte si realistický cíl. Když si budete určovat realistické cíle, pomůže vám to důvěřovat ve své schopnosti. Ujistěte se, že jsou vaše cíle adekvátní vašim schopnostem a že je možné jich dosáhnout. Pokud se například rozhodnete, že si chcete splnit dlouhodobý sen a stát se veterinárním asistentem, protože vás baví práce se zvířaty, můžete si tento cíl rozdělit na menší dosažitelnější cíle, které vám pomohou tohoto cíle dosáhnout. [2]
- Připravte se opustit svoji zónu komfortu a zkoušet nové věci. I když si stanovíte realistické cíle, budete muset dělat věci, které běžně neděláte, jinak svých cílů nedosáhnete.
- Až si určíte nějaký cíl, pracujte tvrdě na tom, abyste ho dosáhli. Nevzdávejte se cílů jen proto, že začne být těžké jich dosáhnout. Pokud je pro vás nějaký cíl obtížný, rozdělte si ho na menší cíle a soustřeďte se vždy jen na jednu věc.
-
5Na konci každého dne se zamyslete. Sebereflexe je důležitou součástí práce na sobě. Pomůže vám uvědomit si, jak jste si vedli a na čem musíte ještě pracovat. Každý večer se na chvíli zamyslete nad tím, co se vám stalo a jak jste reagovali. Když budete mít den, kdy nedosáhnete tolika úspěchů, kolik jste si představovali, snažte se poučit se z toho a v budoucnu už neopakovat stejné chyby.[3]
- Pokud máte například problémy s ranním vstáváním, abyste mohli jít běhat, možná jste zjistili, že vám po ránu chybí motivace. Nastavte si několik budíků a jeden z nich si dejte až několik kroků od postele, abyste museli vstát a jít ho vypnout. Můžete si vybrat jinou dobu k běhání, abyste se nemuseli nutit chodit běhat ráno.
-
6Vytrvejte. Někdy máme chuť to vzdát, protože si uvědomíme, že neúspěch je reálnou možností, ale je naprosto normální, že se vám někdy nebude dařit. Místo toho, abyste se obviňovali a mysleli si, že jste udělali něco špatně, si dovolte experimentovat a nezabývejte se možnými důsledky. Někteří z nejslavnějších inovátorů zjistili, že improvizace vyžaduje určitý „hravý“ styl myšlení a soustředit se na jediný fixní cíl není vhodné. [4]Reklama
Kultivujte dobré zvyky
-
1Propojujte se s lidmi. V neurovědě se objevují nové názory, které zdůrazňují důležitost práce na mezilidských vztazích z hlediska podpory funkčních procesů mozku. [5] Proto pravděpodobně není možné změnit naše návyky, aniž bychom si první uvědomili, jak moc je naše chování podmíněno, nebo alespoň v určitém smyslu závislé na ostatních lidech.[6]
- Pokud máte pocit, že k vám ostatní lidé stále chodí pro rady, ale sami nemáte nikoho, s kým byste si mohli v těžkých chvílích promluvit, možná je to proto, že sloužíte jako vrba pro celý okruh svých přátel. Není nic špatného na tom pomáhat ostatním, ale je nutné pečovat také o sebe. Lidé někdy pomáhají ostatním více, než sami sobě, protože jsou na to již zvyklí. Zamyslete se nad tím, proč máte tendenci pomáhat ostatním lidem a zjistěte, jaký vliv to má na vás.
-
2Vypracujte se. Pracujte na pozitivním myšlení tím, že budete pozitivně smýšlet o sobě a o svém chování. Odolejte pokušení být negativní a každý den si připomeňte dvě ze svých pozitivních vlastností.
- Snažte se co nejrychleji zastavit a změnit každou negativní a neproduktivní myšlenku. Když zjistíte, že sami o sobě smýšlíte negativně a říkáte si například „jsem k ničemu,“ „nikdo mě nemá rád,“ nebo „nic se mi nedaří,“ zastavte se a vyvraťte si tuto myšlenku. Najděte si pozitivní myšlenky a přebijte jimi ty negativní. Čím častěji si to budete trénovat, tím snazší to pro vás bude. [7]
- Když se například přistihnete, jak si říkáte: „Jsem špatný v matematice,“ přetvořte tuto myšlenku produktivněji a řekněte si například: „Matematika je pro mě těžká, ale pracuji na sobě a stále se zlepšuji.“
-
3Hledejte způsoby, jak se udržet na správné cestě. Někdy budete mít pocit, že žijete ve stereotypu a nebudete vědět, jak to udělat, abyste mohli pokračovat dál. V těchto případech se zhluboka nadechněte a snažte se uvědomovat si přítomný okamžik objektivně. Lidé se často soustředí pouze na to negativní a ignorují pozitivní aspekty situace. [8] Někdy stačí jen změnit prostředí, nebo udělat nějakou menší změnu režimu.
- Pokud trpíte dlouhodobými pocity beznaděje a strachu, pravděpodobně bude nejlepší promluvit si s psychologem, nebo terapeutem.
- Najděte si způsoby, jak narušit váš běžný režim. Pokud máte například pocit, že jste obklopeni negativními lidmi, můžete si najít nové přátele, nebo se zapsat do nějakého sportovního týmu, kde poznáte nové lidi.[9]
-
4Buďte aktivní. Prokrastinace, nebo odkládání těžkých úkolů na později, je recept na neúspěch. Když budete mít na daný úkol méně času, budete spěchat a uděláte chyby. Dělejte raději vše včas, abyste se tomu mohli věnovat plně. Když dosáhnete těchto malých úspěchů a splníte své úkoly, budete věřit tomu, že se vám podaří dosáhnout i větších cílů.
- Můžete mít například doma plný dřez nádobí, ale budete mytí odkládat, protože si chcete pustit svůj oblíbený seriál. Než se nadějete, objeví se několik dalších úkolů, například se vám rozbije televize, takže budete muset mytí nádobí odkládat ještě dále.
- Místo toho, abyste nechali každodenní úkoly hromadit, se je snažte plnit co nejdříve. Ze začátku to pravděpodobně bude trochu nepříjemné, ale brzy si na to zvyknete a bude to pro vás naprosto přirozené. Díky tomu pro vás každodenní činnosti nebudou představovat žádný problém.
- Pokud chronicky prokrastinujete, můžete si o tom promluvit s psychologem, nebo si najít nějakou podpůrnou skupinu. Kognitivně-behaviorální terapie vám může pomoci.[10]
-
5Zaměřte se na pozitiva. Psychologové zjistili, že se lidé často soustředí pouze na negativní poznámky ostatních a ignorují pochvalu a komplimenty.[11] Také předpokládáme, že se na nás lidé soustředí mnohem více, než je tomu ve skutečnosti.[12] Připomínejte si, že se máte soustředit na pozitivní věci a ne na ty negativní. Pokud zjistíte, že jste k sobě příliš kritičtí, nebo vás příliš kritizují ostatní, zamyslete se nad tím, co byste měli změnit.[13]
-
6Dělejte obtížné věci. Kdybychom dělali vše jen tím nejsnadnějším způsobem, snadno bychom si mohli myslet, že nejsme schopni udělat nic složitého. Dokažte sami sobě, že jste schopní a klaďte si výzvy. Dělejte věci, které vám přinesou radost, i když bude velmi těžké jich dosáhnout. Uvědomte si, že na to máte! připomínejte si, že každý těžký úkol je možné rozdělit na menší, zvladatelnější úkoly.
-
7Naučte se postavit se za sebe. Když se okolo vás bude něco dít a vy na to budete mít názor, nebo budete něco vědět lépe než ostatní, nebojte se promluvit! Nemusíte akceptovat vše tak, jak to je. Můžete se aktivně podílet na situaci. Dáte tím ostatním lidem najevo, že umíte převzít kontrolu a vyjádřit své potřeby a touhy. Když budete říkat, co si myslíte, pomůže vám to obklopit se lidmi, kteří s vámi sdílejí názory a myšlenky. Tyto věci jsou důležité pro to, abyste se ve svém prostředí cítili dobře, což je zase nezbytné pro získání vyššího sebevědomí a schopnosti projevovat své touhy a potřeby. [14]
- Pokud například jeden z vašich kolegů neustále vypráví urážlivé vtipy o ženách, snažte se vymyslet způsob, jak mu dát produktivně a slušně najevo, že se vám to nelíbí. Můžete mu jednoduše říct: „Tvoje vtipy mě uráží, protože zlehčují velmi vážné téma.“ Je možné, že se budete muset pohádat, ale čím častěji budete trénovat tento přístup a budete si stát za svými názory na důležitá témata, jako je například rovnost pohlaví, tím snazší to pro vás bude.
- Pokud máte strach o to, jak si ostatní lidé vaše chování vyloží a kvůli tomu raději nic neříkáte, snažte se tento zlozvyk zrušit. Trénujte si vyjadřování vlastních myšlenek a pocitů před ostatními lidmi, abyste se nebáli toho, co si o tom pomyslí. Pravděpodobně budete muset řešit několik nedorozumění, ale tím se naučíte lépe komunikovat s lidmi. [15]
- Když dojde k nějakému nedorozumění, nebojte se s lidmi sdílet svůj vlastní pohled na věc a vyprávět jim o tom, jak jste se naučili komunikovat s lidmi. Je důležité, aby si všichni uvědomili, že nedorozumění není nikdy chybou jedné strany, ale jde o příležitosti, jak se něco naučit a dozvědět se více o tom, jakým způsobem se vyjadřují ostatní lidé.
-
8Pomáhejte ostatním. Když budete pomáhat ostatním, získáte lepší pohled na své schopnosti a budete ze sebe mít lepší pocit. Když budete dělat dobrovolnickou práci, nebo každý den někomu pomáhat malými laskavostmi, budete mít skvělý pocit naplnění. Také tím získáte příležitosti pracovat na svých dovednostech. [16] Když budete pomáhat ostatním, také vám to zlepší sebevědomí.Reklama
Pečujte o sebe
-
1Věnujte pozornost svému vzhledu a hygieně. Když se budete cítit sebejistě a dobře ve své kůži, bude pro vás snadnější si důvěřovat. Když o sebe budete pravidelně pečovat a budete dodržovat hygienu, budete se cítit sebevědomě. [17] Měli byste pravidelně dělat tyto věci:
- koupel nebo sprcha
- úprava vlasů
- stříhání nebo pilování nehtů
- holení a úprava vousů (muži)
- čištění zubů (2x denně)
- používání deodorantu, parfému a tělových mlék s parfémy
- nošení oblečení, které vám sluší a cítíte se v něm dobře
- používání make-upu, který zvýrazní vaše přednosti (ženy)
-
2Vyživujte své tělo zdravým jídlem. Jídlo, které každý den jíte, má velký vliv na to, jak se budete cítit fyzicky i emocionálně. Když si budete připravovat jídlo sami, budete se cítit mnohem lépe, než když si dáte pytlík brambůrek a limonádu. Snažte se jíst pouze zdravé jídlo, které vám zlepší zdraví i duševní pohodu.[18]
-
3Každý den cvičte. Cvičení dokáže snížit stres a zlepšit náladu, ale některé studie prokázaly, že má vliv také na sebevědomí člověka. Cvičte každý den alespoň 30 minut, abyste si udrželi pevné tělesné i duševní zdraví.[19]
-
4Dostatečně spěte. Nedostatek spánku může zhoršit nedostatek sebevědomí a další negativní emocionální tendence, takže je důležité každou noc dostatečně spát.[20] Když se budete cítit nesebejistě, nebudete si věřit. Snažte se spát alespoň 8 hodin každý den, abyste se těmto negativním účinkům vyhnuli.
-
5Každý den odpočívejte. Měli byste si každý den najít alespoň chvíli na odpočinek. Když budete meditovat, věnovat se józe, dechovým cvičením, aromaterapii a dalším relaxačním technikám, zbavíte se negativních myšlenek a bude pro vás snadnější si věřit. Najděte si něco, co u vás bude fungovat a věnujte se tomu každý den.[21]
-
6Udržujte si příjemné prostředí. Vaše prostředí ovlivňuje to, jaký pocit ze sebe máte, takže je důležité udržovat si kolem sebe čisté a příjemné prostředí. Uklízejte si v bytě (nebo alespoň ve svém pokoji) a snažte se zajistit si příjemné okolí. Dejte si do pokoje věci, které pro vás mají nějaký význam a které vám dodají energii a povzbudí vás.[22]Reklama
Tipy
- Pokud zjistíte, že máte stále problémy se sebevědomím, i když se snažíte to změnit, najděte si zkušeného psychologa, který vám pomůže. Možná potřebujete pomoci více, než jak si dokážete pomoci sami.
Reference
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201205/building-confidence-and-self-esteem
- ↑ http://www.mindtools.com/page6.html
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/the-social-self/201009/reflection-critical-self-improvement
- ↑ https://books.google.com/books?id=3f6UdmTaAH0C
- ↑ http://doi.org/10.3389/fnhum.2012.00163
- ↑ http://psycnet.apa.org/books/14458/012
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201205/building-confidence-and-self-esteem
- ↑ http://www.entrepreneur.com/article/246720
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/memory-medic/201304/getting-out-rut-break-bad-habits
- ↑ https://www.psychologytoday.com/articles/200308/procrastination-ten-things-know
- ↑ http://io9.com/5974468/the-most-common-cognitive-biases-that-prevent-you-from-being-rational
- ↑ Baron, J, (2007), Thinking and Deciding, ISBN 978-0521680431
- ↑ http://www.oprah.com/spirit/How-to-Believe-in-Yourself-Stop-Negative-Thinking
- ↑ Richardson, C., & Skott-Myhre, H A, (2012), Habitus of the Hood, ISBN 978-1841504797
- ↑ http://cedb.asce.org/cgi/WWWdisplay.cgi?128931
- ↑ http://www.apa.org/monitor/dec06/helping.aspx
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201205/building-confidence-and-self-esteem
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201205/building-confidence-and-self-esteem
- ↑ http://www.webmd.com/fitness-exercise/20140130/stressed-by-work-life-balance--just-exercise
- ↑ http://web.stanford.edu/~dement/adolescent.html
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201205/building-confidence-and-self-esteem
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201205/building-confidence-and-self-esteem