Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Založit kompost je jedna z nejjednodušších, ale zároveň také jedna z nejdůležitějších věcí, kterou na zahradě budete muset udělat. Když bude mít organický materiál dostatek času a bude vystaven přírodním vlivům, postupně se rozloží. Tento proces ale můžete i urychlit pomocí kompostování. Kompost poskytuje rostlinám výživu, zlepšuje kvalitu hlíny, dodává potravu mikrobům a udržuje v zemi všechny důležité látky. Kromě toho je zakládání kompostu zábava! V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Připravte si základ pro kompost

 1. 1
  Vyberte si nejlepší místo. Hromada by měla být snadno přístupná a ideálně byste ji měli umístit na nějaké skryté místo, aby kompost nebyl uprostřed zahrady. Některým lidem kompost nevadí, ale přesto je lepší mu v zahradě najít vhodné místo.
  • Kompost musí být snadno přístupný, protože ho budete často používat. Budete k němu stále přidávat další a další materiál.
  • Když bude venku sucho, budete kompost muset i zalévat, takže byste ho neměli zakládat příliš daleko od domu. Je ale také nutné dát kompost co nejdál od všech staveb, protože by jinak mohl způsobit uhnívání domu, plotu, nebo stodoly.
  • Zjistěte si, zda máte povoleno založit si na zahradě vlastní kompost. V některých městech se budete muset řídit konkrétními pravidly. [1]
 2. 2
  Kompost musíte založit ve správnou dobu. Můžete ho sice založit kdykoli, ale některá období jsou vhodnější, než jiná. Na jaře a v létě jsou všude dusíkaté látky, ale uhlíkových látek je méně. Na podzim je dostatek dusíkatých, ale i uhlíkových látek. [2]
 3. 3
  Rozhodněte se, jak velký kompost budete chtít. Nejrychleji kompost založíte tak, že uděláte jednu hromadu – všechno naházíte na sebe a necháte to hnít. Můžete ale hromadu také ohraničit kameny, prkny, nebo betonovými pláty.
  • Pokud chcete mít kompost co nejrychleji hotový, kupte si kompostový barel. Když bude kompost uzavřený v barelu, organické materiály se budou rozkládat rychleji.
 4. 4
  Postavte si naprosté základy kompostu. Existuje spousta způsobů, jak založit základy kompostu. Můžete udělat jednoduchou hromadu, ale pokud chcete, můžete si postavit i estetičtější základy:
  • Najděte si místo o velikosti 2x2 metry. Na tuto plochu se vám snadno vejde všechen organický materiál.
  • Nachystejte si dřevěná prkna (nebo středně silné větve) a postavte z nich okolo kompostu ohradu. Budete potřebovat cca 15-20 prken.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Začněte kompostovat

 1. 1
  Co můžete na kompost dát? Do kompostu se hodí vše, co může shnít, kromě mastných nebo nemocných rostlin. Maso nebo sýry se také nehodí, protože špatně hnijí a přitahují hlodavce a hmyz.
  • Nemocné rostliny byste měli kompostovat ve zvláštní nádobě, ve které horko zabije všechny patogeny. Kompost se zahřívá nerovnoměrně, takže pokud chcete rostliny dávat přímo na hromadu, musíte kompost pravidelně otáčet a dávat rostliny doprostřed. Je ovšem snadnější nemocné rostliny na kompost nedávat – budete mít jistotu, že se patogeny nedostanou do vaší zahrady.
 2. 2
  Snažte se vyrovnat podíl uhlíkového (mrtvého/suchého/hnědého) materiálu a dusíkového (zeleného) materiálu. Doporučujeme přidávat je na kompost v poměru 60:40. [3] Kompost pravidelně mírně stříkejte vodou ze zahradní hadice.
  • Pokud máte pouze zelené rostlinné materiály, můžete ke kompostu přidat trochu novin. Mezi další zdroje rozložitelného uhlíku patří:
   • Sláma
   • Natrhaný karton
   • Piliny
   • Malé větvičky
   • Papírové ubrousky[4]
 3. 3
  Rozhodněte se, zda budete chtít materiál na kompost drtit. Je to jen na vás. Pokud chcete, aby se kompost tvořil rychleji, drcení materiálu tomu napomůže. Kromě toho bude hromada vypadat lépe a bude se snáze obracet.
  • Když budete materiál drtit, organické látky budou mít více prostoru, takže se v nich budou moci lépe množit bakterie. [5] Větší kousky na kompostu zpomalují správný rozklad.
  • Vegetativní a vlhké organické materiály nedrťte, byly by příliš mokré.
 4. 4
  Začněte materiály vrstvit. Všechny materiály na kompost musíte přidávat ve vrstvách. Kompost má tři základní vrstvy a je důležité je na sebe dávat ve správném pořadí.
  • První vrstva – organické materiály: Mezi tyto věci patří zbytky od zeleniny, sláma, tráva, listy, slupky od kukuřice, malé větvičky a nepořádek ze zahrady. Větší věci dejte raději na dno hromady a na ně dejte lehčí materiály.
  • Druhá vrstva – hnojiva a hnoje: Tyto materiály nastartují rozklad celého kompostu. Hnůj a hnojiva poskytnou důležitý dusík.
  • Třetí vrstva – horní hlína: Nepoužívejte sterilní hlínu z obchodu, které obsahují insekticidy, protože tyto druhy hlíny nemají dostatek potřebných mikrobů.
 5. 5
  Pokud máte k dispozici větve, přidávejte je na kompost. Přidávejte ke kompostu i hrubší materiály, jako jsou například větvičky nebo silnější stonky, které zajistí dostatečný přívod vzduchu. Můžete použít i materiál, který se nerozkládá, ale musíte si dávat pozor, aby se do kompostu nedostaly toxické látky. Kompost je v podstatě živý organismus. Proces rozkladu je urychlován mikroby a prospěšnými druhy hmyzu, které potřebují vodu a vzduch.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak udržovat kompost

 1. 1
  Čas od času hromadu „promíchejte.“ Jednoduše ji přeházejte jako hnůj ze stran směrem doprostřed. Pokud je hromada suchá, zalejte ji vodou. Díky tomu se budou všechny materiály rozkládat stejně rychle.
 2. 2
  Udržujte kompost. Střed hromady by měl být teplý a vlhký. Když jeho teplota klesne pod 43 stupňů Celsia, vezměte si lopatu a hromadu přeházejte. [6]
  • V chladnějším počasí uvidíte, jak se z kompostu zvedá pára, v teplejším počasí to poznáte podle toho, že při přehazování kompostu ucítíte teplo, které z něho vychází.
  • Když kompost zalejete příliš, utopíte prospěšné mikroby a zaženete červy. Kromě toho byste tím také mohli zhoršit zápach kompostu. Když ale bude hromada příliš suchá, proces rozkladu se zastaví. Měli byste se snažit zajistit, aby byl kompost rovnoměrně vlhký.
 3. 3
  Menší a méně aktivní hromady kompostu zalévejte a přehazujte pouze jednou za 4-6 týdnů. Pokud na kompost přidáváte relativně málo věcí, nebudete ho muset přehazovat příliš často. Malý kompost založený na podzim bude na jaře připraven k použití. .
 4. 4
  Kompost musí být horký. V teple se bude kompost rozkládat mnohem rychleji. Můžete jednoduše všechno naházet na jednu hromadu a nechat to volně hnít, ale bude to trvat i rok. Pokud chcete, aby byl kompost stále horký, budete ho muset čas od času přeházet.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Řešení běžných problémů

Příznaky Možný problém Co dělat
Nepříjemný zápach Příliš mnoho vody, příliš udusaná hlína Přidejte piliny, obraťte hromadu kompostu, přikryjte kompost před deštěm, přidejte více uhlíkových materiálů
Hromada není dostatečně teplá Hromada je malá, není dost vlhká, nemá k ní přístup vzduch Přidejte více organického materiálu, zalejte hromadu, nalejte vodu přímo doprostřed, přidejte více dusíkatých materiálů
Hromada je příliš horká INedostatek vzduchu, nedostatek uhlíku Obracejte kompost častěji, přidejte více uhlíkových materiálů (piliny, mrtvé listy)
Hromada je vlhká pouze uprostřed Hromada je příliš malá Přidejte více organických materiálů, správně kompost navrstvěte a udržujte správný poměr dusíku a uhlíku
Na kompost vám lezou hlodavci Kousky masa Odstraňte z kompostu tužší materiály, jako je maso. Zakryjte hromadu, aby se k ní nedostala žádná zvířata
Velké kousky kompostu se rozkládají pomalu Malý povrch Vytáhněte z kompostu větší kousky materiálu a nadrťte je
 1. 1
  Hotovo.

Tipy

 • Pokud máte pocit, že je hromada nevzhledná, vytvořte si vlastní nádobu na kompost. Existuje spousta způsobů, jak tuto nádobu vytvořit.
 • Můžete větší kousky materiálu z kompostu vytáhnout. Někteří lidé tvrdí, že se díky tomu kompost rozloží rychleji.
 • Až se kompost přestane zahřívat a bude vypadat jako bláto, bude hotový. Také by měl čerstvě a zemitě vonět.
 • Na kompostu je skvělé to, že se o něho téměř nemusíte starat.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 669 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 2 669 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama