Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Číslo pí je poměr obvodu kruhu k jeho průměru (průměr je 2 krát poloměr). Výpočet pí je klasickou metodou, jak posoudit výpočetní výkon superpočítačů, přičemž matematikové v současné době znají přibližně 10 bilionů desetinných míst čísla pí. Ti nejlepší na světě jsou schopni odrecitovat desítky tisíc číslic a profesor neurochirurgie Andrij Sljusarčuk dokonce tvrdí, že zná zpaměti 30 milionů desetinných míst čísla pí. Nepřetržité vyřčení takového počtu číslic by mu trvalo 347 dnů. Úchvatné!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Seskupení číslic

 1. 1
  Vytvořte si schéma. Vypište si číslo pí v rozsahu tolika číslic, kolik si myslíte, že si dokážete zapamatovat. Poté z nich vytvořte skupiny o stejném počtu číslic a každou skupinu dejte do závorek.
  • Nejprve si vytvořte skupiny po čtyřech číslicích: (3.141)(5926)(5358)(9793)(2384)(6264)(3383), atd.
 2. 2
  Nespěchejte. Nejjednodušší způsob, jak si cokoliv zapamatovat, je, že začnete s malými skupinami číslic, které budete postupně rozšiřovat. Je to stejné jako při vzpírání nebo sprintu, kde máte dané série a opakování. Nenakládejte si od začátku příliš velkou zátěž a nesnažte se do vašeho mozku natlačit stovky číslic najednou.
  • Nejprve se pokuste zapamatovat si čtyři skupiny číslic po čtyřech. Následně můžete pomalu zvyšovat počet až na deset skupin po čtyřech číslicích. Poté upravte délku na pět skupin po osmi číslicích. Sice se jedná o stejný počet číslic, vytvořením početnějších "sad" si ale utvoříte větší paměťový prostor.
 3. 3
  Snažte se uspořádat čísla do podoby telefonních čísel. Většina paměťových technik či mnemotechnických pomůcek využívají základní pravidlo, podle kterého je jednodušší pamatovat si jiné věci, jako například telefonní čísla, než-li složité posloupnosti číslic. Jakmile rozvinete svou paměť a budete pracovat se skupinami o deseti číslicích, můžete si tyto číslice uspořádat do podoby telefonních čísel, která se daleko snadněji ukládají do paměti: Petr 314 159 265, Jana 358 979 323, Karel 846 264 338, atd.
  • Přiřadíte-li těmto číslům abecední jména a prvních 260 čísel si uložíte do paměti, můžete si vytvořit celý „telefonní seznam“.
 4. 4
  Zaměřte se na detaily a zkoordinujte seznam.[1] Tímto způsobem si dokáží profesionálové nejen zapamatovat posloupnosti čísel, ale v případě potřeby si umí také určitou skupinu vytáhnout. Snažte se použít jména s počtem písmen, které korespondují s prvními číslicemi posloupnosti: Iva 314 159 265.
  • Použijte jména lidí, které znáte a pokuste si je spojit s určitými věcmi, nebo si s danou osobou spojte nějakou smyšlenou věc. Čím těsněji se vám v hlavě podaří spojit čísla se jmény na seznamu, tím snadněji si celou posloupnost zapamatujete.
  • Tuto techniku je možné kombinovat s master systémem a dalšími technikami popsanými níže.
 5. 5
  Zaznamejte si skupiny číslic na poznámkový papír. Ten s sebou po celý den noste a pracujte na své paměti. Jakmile bez problémů dokážete zopakovat všechny skupiny čísel, přidejte další, dokud se vám nepodaří dosáhnout vytyčeného cíle.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Slovní a zvuková substituce

 1. 1
  Napište si číslo pí pomocí slov. Vytvořte si větu, ve které bude počet písmen zvolených slov odpovídat příslušné číslici pí. Například věta „Sám u sebe v hlavě magického pí číslic deset mám“ = 3141592653. Mike Keith tak ve své krátkém příběhu nazvaném Cadeic Cadenza z roku 1996 použil 3800 číslic pí.[2] Keith rovněž vyvinul metodu použití slov obsahujících více než 10 písmen reprezentujích číselné sekvence.
 2. 2
  Vymýšlejte říkanky, ve kterých budou zvolená slova odpovídat číslicím pí. Vaše říkanky budou tedy začínat slovem skládajícím se ze tři písmen. Rýmovaný text si potom snadněji zapamatujete.
  • Říkanka: Lín a kapr u hráze / prohlídli si rybáře, / udici měl novou, / jikrnáči neuplavou. /
 3. 3
  Rýmovačky. Existuje spousta školních mnemotechnických pomůcek, které vám pomohou zapamatovat si několik prvních desetinných míst čísla pí: Plus, mínus, děleno, krát / Tři celé čtrnáct. Tyto mnemotechnické pomůcky využívají pro zapamatování čísla rýmovaný vzorec.
  • Stejnou techniku využívají i různé memorizační písničky: "Kdyby měla čísla nebe / jejich Bohem by určitě bylo / 3.14159 / 26535."
  • Existují nejrůznější popěvky na zapamatování pí
  • Zkuste si napsat vlastní písničku nebo říkanku, které vám pomohou se zapamatováním.[3] .
 4. 4
  Naučte se master systém. Nejlepší světoví mnemonisté používají nejrůznější formy master systému. Tato mimořádně komplexní technika zaměňuje každou číslici nebo skupinu číslic za odpovídající slovo, které je foneticky podobné. Spojením těchto slov můžete poskládat celý příběh.
  Reklama

Tipy

 • Učte se bloky číslic místo celého čísla najednou.
 • Spojte si číslo s nějakým jednoduchým popěvkem. Zapamatujete si ho tak snadněji.
 • Promítejte si čísla v hlavě před spaním, nebo během jízdy v autě.
 • Napište si číslo na malou kartičku, a kdykoliv budete někde jen tak sedět, pokuste se naučit další číslice.
 • Vyberte si nějakou známou písničku a snažte se do jejích rýmů vložit číslice pí.
 • Určete si cíl a, pokud je to možné, snažte se ho překonat.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 114 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 008 krát
Kategorie: Matematika
Stránka byla zobrazena 5 008 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama