Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Registrace doménového jména je prvním krokem k získání webové stránky. V tomto článku se dozvíte, jak si zaregistrovat doménové jméno a jak se vyhnout běžným problémům a vybrat si to nejvhodnější doménové jméno, které vám zajistí vysokou návštěvnost stránek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Registrace domény

Hostingová služba

  1. 1
    Vyberte si službu. Vaše webová stránka se bude skládat ze série souborů, takže budete potřebovat místo na uložení těchto souborů. Můžete použít vlastní počítač (bez hostingu), nebo využít služeb některé hostingové společnosti. Většina těchto společností vám umožní i zvolit si doménové jméno. Vyberte si možnost, která vám bude nejvíce vyhovovat.
  2. 2
    Výběr hostingové služby. Vyberte si společnost pro svoji webovou stránku, nebo využijte služby, které již máte (pokud jste webovou stránku zdědili). Existuje spousta dobrých společností. Vyberte si nějakou s dobrou pověstí a s výhodnými podmínkami a cenami.
    • Mezi kvalitní společnosti patří Register.com, GoDaddy.com a eNom.com.
    • Všechny hostingové služby pracují s databází ICANN, která obsahuje všechna doménová jména, takže by vám měly vyjíždět stejné informace u všech společností. Zkontrolujte si dostupnost jména. Na stránkách hostingových společností si budete moci zkontrolovat, zda je vaše požadované doménové jméno dostupné. Některé stránky vám dokonce nabídnou levnější doménové jméno s menšími změnami.
  3. 3
    Vyberte si další služby. Až si najdete vhodné doménové jméno, vyberte ho a řiďte se pokyny na stránce. Při výběru doménového jména budete mít i možnost přidat další služby. Vyberte si všechny služby, které budete potřebovat.
  4. 4
    Vyplňte formuláře. Budete muset vyplnit formulář s vašimi údaji. Je nezbytné se zaregistrovat do databáze WHOIS, která obsahuje požadované informace. Tyto informace můžete nastavit jako veřejné, nebo si je můžete nechat pouze pro sebe (většinou za poplatek).
  5. 5
    Zaplaťte poplatek. Webové stránky nejsou zdarma! Zadejte své platební informace. Je vždy dobré vybrat si hostingovou službu s dobrou reputací, protože budete muset zadávat informace o své platební kartě.
  6. 6
    Využívejte nástroje, které vám hosting poskytne. Až budete zaregistrovaní, budete moci začít využívat poskytnuté nástroje a nahrávat soubory na svoji webovou stránku. Můžete nahrávat i pomocí programů jako je Firefox nebo Dreamweaver.
    Reklama

Bez hostingové služby

  1. 1
    Kontaktujte svého internetového poskytovatele. Pokud chcete mít vlastní webovou stránku bez hostingových služeb, zjistěte si, zda to váš poskytovatel umožňuje. Někteří poskytovatelé blokují návštěvnosti stránek, takže si zjistěte, zda máte možnost nevyužívat hostingové služby. Pokud zjistíte, že tuto možnost nemáte, budete muset využít hosting.
  2. 2
    Vyberte si registrátor. Vyberte si některou z velkých hostingových společností, nebo si najděte stránku, která vám umožní pouze registraci, například Domjax. Můžete si zaregistrovat doménové jméno i u hostingových společností, jejichž služby nevyužíváte. Je ovšem nutné vybrat si dobrou společnost.
    • Některé registrátory vám umožní zaregistrovat si pouze určité typy domén, například .org.
  3. 3
    Najděte si server. Budete potřebovat server, na kterém bude vaše stránka uložena. Můžete k tomu použít starý počítač, nebo si můžete pořídit přímo server. Musíte si ovšem zvolit server, který bude vaší stránce vyhovovat. Pokud máte pocit, že na vaši stránku bude chodit hodně lidí, budete potřebovat rychlý systém. Poraďte se s obsluhou v obchodě s počítači a vyberte si server, který vám bude vyhovovat.
  4. 4
    Pořiďte si statickou IP adresu. Budete si muset nastavit statickou IP adresu. Tyto adresy se většinou mění, ale když se vaše adresa bude měnit, lidé nebudou moci navštěvovat vaši stránku. IP adresa je v podstatě jako vaše poštovní adresa. Pokud chcete, aby vám chodila pošta, adresa musí být stále stejná.
  5. 5
    Pořiďte si nezbytný software. Budete potřebovat software, který vám umožní spouštění serveru. Vyberte si software, který vám bude vyhovovat a který se naučíte používat. Nejběžnější je Apache.
  6. 6
    Nakonfigurujte si router a firewall. Router i firewall budete muset překonfigurovat, aby vaše webová stránka fungovalo. Router budete muset přeposílat spojení na port 80 a firewall bude muset umožňovat pohyby na stránce. [1]
  7. 7
    Převeďte si doménový provoz na svůj počítač. Ujistěte se, že je vše správně nastaveno a že je doména spojena s vaším serverem. Až budete hotovi, otestujte si to na svém počítači i na jiných počítačích.
  8. 8
    Uvědomte si rizika. Budete si muset uvědomit, že mít vlastní server představuje určitá bezpečnostní rizika, protože je snadnější se do takového serveru dostat. Budete ho tedy muset dobře zabezpečit. Neustále svoji webovou stránku sledujte a dávejte si pozor na narušení bezpečnosti.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Výběr doménového jména

  1. 1
    Zjistili jste, že vaše požadované doménové jméno je již zabrané? Chcete si být jistí, že si zvolíte správné doménové jméno? Zkuste naše tipy, které vám pomohou.
  2. 2
    Jméno by mělo být aktuální. Vyberte si doménové jméno, které zní moderně. Nepoužívejte žádné číslice ani písmena namísto slov, nebo jiné zastaralé výrazy.
  3. 3
    Jméno by mělo být profesionální. Vyberte si doménové jméno, které zní profesionálně. Pokud nechcete, aby si lidé mysleli, že máte pornostránku, nebo že jste internetový podvodník, musíte mít vhodné a profesionální doménové jméno.
  4. 4
    Jméno musí být čitelné. Doménové jméno by mělo být dobře čitelné. Vyhněte se jménům složeným z několika slov se stejnými písmeny. Na mnoha počítačích by tato jména byla špatně čitelná.
  5. 5
    Jméno by mělo být krátké. Kratší doménová jména jsou lepší, protože si je lidé snadno zapamatují a nebudou mít problém je napsat. Pokud jde ale o několik málo písmen, nemusíte si s tím dělat starosti.
  6. 6
    Jméno by mělo být zapamatovatelné. Pokud se o vaší stránce někdo dozví od někoho jiného, bude důležité, aby si ji snadno zapamatoval. Proto je nejlepší stránku pojmenovat podle vaší společnosti, nebo podle vašeho jména.
  7. 7
    Vyberte si jméno, které se k vám hodí. Vaše doménové jméno by mělo být odrazem vaší značky, ne vašeho produktu. Díky tomu si ho lidé snáze zapamatují a vy ušetříte za doménu. Například wikihow.com je lepší, než goodinfo.com.
  8. 8
    Využívejte nástroje Google. Maximalizujte SEO (optimalizace vyhledávání) pomocí nástrojů jako je Google Trends a Google Keywords. Tyto nástroje vám umožní dosáhnout lepších výsledků ve vyhledávání.
  9. 9
    Dejte si pozor na porušení autorských práv. Nevybírejte si doménové jméno, které by mohlo porušovat autorský práva. Tomuto problému byste se měli za každou cenu vyhnout. Nepleťte si tento termín s intelektuálním vlastnictvím. V žádném případě byste například neměli svoji stránku pojmenovávat disneymovies.com nebo pedomickeymouse.com.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vyberte si top-level doménu

  1. 1
    Zvolte si nějakou běžnou TLD. TLD (top-level domain) je část doménového jména za poslední tečkou. Nejběžnější TLD bez ohledu na obsah stránek jsou .com a .net. Tyto domény jsou také nejvhodnější, protože lidé automaticky předpokládají, že je adresa obsahuje a zadávají je i v případě, že si přesné doménové jméno nepamatují.
  2. 2
    Použijte koncovku pro obchodní webové stránky. Existuje několik domén, které se používají pro byznys webové stránky. Kromě základních dvou můžete použít i některou z nich. Vaše webová stránka díky tomu bude levnější, protože registrace takové domény stojí méně peněz. Příkladem těchto domén je .biz nebo .info.
  3. 3
    Použijte koncovku pro organizace. TLD .org může použít kdokoli, ale většinou je dobré tuto koncovku používat pro webové stránky neziskových organizací. Pokud chcete založit webovou stránku nějaké organizace, vyberte si jednu z těchto domén. Vaše stránka díky tomu bude vypadat profesionálněji.
  4. 4
    Vyberte si TLD pro osobní stránku. Nejběžnější koncovky se používají velmi často i pro osobní stránky, ale možností je mnohem více. Pokud chcete ušetřit peníze, zjistěte si, jaké další koncovky můžete použít.
  5. 5
    Vyberte si koncovku podle regionu. Existují také TLD pro různé země a regiony. Pokud máte společnost, která operuje pouze ve vaší zemi, nejlepší bude vybrat si příslušnou koncovku (pro ČR je to .cz). Tyto koncovky vám také umožní ušetřit peníze, protože vaše doménové jméno bude dostupnější.
  6. 6
    Zamyslete se nad poslední frází. Vyberte si jméno a TLD, které budou dohromady znít dobře. Zkuste si najít způsob, jak doménové jméno upravit tak, aby bylo originální a snadno zapamatovatelné. Také se ujistěte, že není možné z vašeho doménového jména vytvořit nějaké neslušné nebo urážlivé slovní spojení.
  7. 7
    Nezapomínejte na svá omezení. Některé TLD vyžadují splnění podmínek. Patří mezi ně .aero, .int, .museum, nebo .pro. Pokud splňujete podmínky pro získání těchto koncovek, můžete si některou z nich vybrat. V opačném případě nebudete mít možnost je používat.
    Reklama

Tipy

  • Registrace doménového jména je první krok zveřejnění vaší webové stránky. Znamená to, že zaplatíte nějaké společnosti za to, že budete využívat jejich servery. Hostingobé společnosti mají své servery stále připojené k internetu, aby lidé mohli webové stránky navštěvovat. Mnoho společností nabízí hostingové služby (například WordPress). Zjistěte si, jaké máte možnosti, přečtěte si recenze uživatelů a vyberte si společnost, která vám bude nejvíce vyhovovat.
  • TLD na různých serverech mají rozdílné ceny, funkce a kapacity. Například WordPress stránky s TLD .com jsou levnější, ale mají více omezení, než stránky s TLD .org.
  • Network Solutions nabízí „whois“ službu zdarma, která vám zjistí, kdo vlastní které doménové jméno. Pokud je některé doménové jméno nedostupné, dostanete kontaktní informace na osobu, která ho vlastní, abyste jí mohli nabídnout, že ji odkoupíte.
Reklama

Varování

  • Dávejte si pozor na nabídky doménových jmen zdarma. Tyto nabídky jsou většinou podvodné, nebo vám doménu přidělí výměnou za hosting stránky. Pokud se ale rozhodnete změnit hosting, tyto stránky převezmou vlastnictví domény.
  • Profesionálové by si měli výběr doménového jména dobře rozmyslet. Pokud například vytváříte webovou stránku obchodu s počítači, měli byste si zvolit doménové jméno, které působí profesionálně. Lidé na doménová jména kladou velký důraz.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 489 krát
Stránka byla zobrazena 2 489 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama