Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tento článek vám ukáže, jak zesvětlit váš odstín pokožky několika jednoduchými a přesto efektivními způsoby. Můžete se rozhodnout pro přírodní, doma vyráběné produkty, nebo profesionální přípravky. Ve článku také najdete užitečné rady a tipy, jak se o svou pokožku starat. Popsané metody pomohou i při zesvětlování pih, či skvrn od slunce.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Lidové recepty

  1. 1
    Použijte čerstvou citrónovou šťávu. Přeřízněte citron napůl a jednu jeho polovinu použijte. Tu druhou uskladněte na chladném místě, například v lednici. Vymačkejte citron do misky. Předtím dužinu několikrát propíchněte nožem – vymačkávání šťávy pak půjde lépe.
    • Namočte do vymačkané šťávy smotek vaty a masírujte jím místo, které chcete zesvětlit – ať už obličej, krk, nebo jinou část těla. Dejte pozor, aby se vám citrónová šťáva nedostala do očí.
    • Nechte asi 15 – 20 minut působit a pak omyjte teplou vodou. Po použití citrónové šťávy vždycky pokožku hydratujte tělovým mlékem.
    • Postup opakujte 2 – 3 krát týdně. Používat citrónovou šťávu častěji, než jedenkrát denně se nedoporučuje.
    • Připadá-li vám citrónová šťáva při kontaktu s pokožkou příliš agresivní, zkuste ji zředit napůl s vodou.
  2. 2
    Vyrobte si citrónovou masku. Maska umožní postupné pronikání kyselin do pokožky, a tím se urychlí změna její struktury.
    • Na zesvětlující citrónovou masku smíchejte: 1 lžíci citrónové šťávy, 1 lžíci rajčatového džusu, 1 lžíci okurkové šťávy a 1 lžíci drceného santalového dřeva. Aplikujte na pokožku a nechte působit 15 – 20 minut. Pak opláchněte vodou a hydratujte krémem či tělovým mlékem.
    • Máte-li velmi suchou pokožku, smíchejte 1 lžíci sušeného mléka, 1 lžíci medu, 1 lžíci citrónové šťávy a 2 kapky esenciálního oleje. Aplikujte na pokožku a nechte 15 – 20 minut působit. Omyjte teplou vodou a hydratujte.
    • Masky, exfolianty a peelingy používejte maximálně jednou až dvakrát týdně. Příliš mnoho přípravků, které kůži vysušují, může vést k podráždění pokožky.
  3. 3
    Vyrobte si citrónový peeling. Peeling pomůže pokožku zesvětlit jak díky přirozenému obsahu kyseliny citrónové, tak díky obroušení zrohovatělé vrstvy (epidermis).
    • Na citrónový peeling smíchejte 2 lžíce hnědého cukru, 1 vaječný bílek a 1 lžíci citrónové šťávy.
    • Vmasírujte peeling do pokožky jemnými, kruhovými pohyby. Nechte 10 – 15 minut působit, pak opláchněte teplou vodou a hydratujte.
  4. 4
    Vyzkoušejte kokosovou vodu. Kokosová voda údajně zesvětluje pokožku, a zároveň ji zanechává hebkou a vláčnou. Namočte vatový tampon v kokosové vodě, a pak jím potřete tvář, nebo jinou část těla. Kokosovou vodu není potřeba omývat.
    • Kokosovou vodu můžete také pít, a pokožku hydratovat zevnitř. Kokosová voda je skvělým zdrojem důležitých minerálů, a má málo kalorií. [1]
  5. 5
    Použijte aloe vera. šťáva z aloe je přírodní zklidňující látka, která pomáhá hojit popáleniny a kožní onemocnění. Pokožku hydratuje a podporuje její obnovování – což může být užitečné při zesvětlování tmavých skvrn.
    • Rozmačkejte list aloe (zakoupíte v zahradnictví) a dužinu aplikujte na místa, která si přejete zesvětlit.
    • Aloe vera můžete na pokožku používat neomezeně, bez obav z vedlejších účinků. [2]
  6. 6
    Vyzkoušejte syrovou bramboru. šťáva ze syrové brambory má lehké bělicí účinky díky velkému obsahu vitamínu C (ten je obsažen ve většině profesionálních přípravků na zesvětlení pleti).
    • Jednoduše přeřízněte syrovou bramboru napůl, a řeznou stranou potírejte místo, které si přejete zesvětlit. Pro viditelné výsledky budete muset postup často opakovat.
    • Další zelenina, která účinkuje podobně, jsou údajně okurky a rajčata, protože také obsahují hodně vitamínu C.[3]
  7. 7
    Použijte kurkumu. Kurkuma je koření, oblíbené zejména v indické kuchyni. Bylo zjištěno, že kurkuma inhibuje produkci melaninu (pigment, zodpovědný za odstín pokožky) a může tak napomoci tomu, aby se po opálení pokožka vrátila do původního odstínu.
    • Vyrobte si masku, do které přidáte půl lžičky kurkumy, 2 lžičky citrónové šťávy a 2 lžičky okurkové šťávy, a potřete místo, které chcete zesvětlit.
    • Nechte 15 minut působit a pak opláchněte. Kurkuma může pokožku dočasně zabarvit dožluta. Nemějte obavy, brzy žlutá barva zmizí.[4]
    • Kurkumu můžete užívat i vnitřně. Zkuste si uvařit indické curry.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Použití profesionálních přípravků

  1. 1
    Vyzkoušejte zesvětlující krém. Sáhněte po krému s obsahem kyseliny karboxylové, glykolové, vitamínu C nebo arbutinu (známého také jako extrakt z medvědice), což jsou všechno přísady s bělicím účinkem.
    • Můžete si rovněž nechat po konzultaci s dermatologem předepsat silnější přípravek s obsahem retinoidů (kyselá forma vitamínu A), nebo hydrochinonu.
    • Všechny tyto bělicí přípravky pracují na principu redukování melaninu, což je barevný pigment, tvořený specializovanými buňkami - melanocyty.[5]

Uvědomte si rizika, spojená se zesvětlujícími přípravky. Vše, čím si natíráte pokožku, z ní přechází do krevního řečiště. Obzvláště přípravky, vyráběné v Asii, ale prodávané na západních trzích mohou obsahovat rtuť, která může způsobit otravu. Navíc:

  1. 1
    • Dlouhodobé používání zesvětlovacích krémů může vést k předčasnému stárnutí pokožky, protože se tím zvyšuje její citlivost na UVA a UVB záření.
    • Ze stejného důvodu může být pokožka náchylnější k různým formám rakoviny kůže.
    • Steroidy, jež jsou v některých zesvětlujících přípravcích obsaženy, mohou podráždit pokožku a zvýšit tak její náchylnost k zánětům a akné.
    • Hydrochinon může způsobit trvalé barevné změny na kůži, navíc pokud je užíván orálně, způsobuje rakovinu dutiny ústní.
    • Většina přírodních bělicích prostředků může vést k podráždění pokožky, nebo k alergickým reakcím.
  2. 2
    Vyzkoušejte chemický peeling nebo mikrodermabrázi. Tyto metody vám může k zesvětlení pokožky doporučit dermatolog. Obě fungují na principu obroušení svrchní, tmavé vrstvy kůže a odhalení spodní, světlé vrstvy. Používají se rovněž pro léčbu jizviček po akné, tmavých skvrn a jiných poruch pigmentace.
    • Chemický peeling spočívá v použití koncentrované kyselé sloučeniny, kterou na pokožku nanese dermatolog. Ta spálí svrchní, tmavou vrstvu pokožky, a tak odhalí světlejší pokožku pod ní.
    • Mikrodermabráze dosáhne stejných výsledků, ale jiným postupem - používá se rotační drátěný kartáček, který tmavou vrstvu pokožky obrousí.
    • Oba způsoby mohou být trochu bolestivé, a pokožka po nich může pár dní zůstat zarudlá a podrážděná. Nicméně, mohou být velmi účinné. Poraďte se se svým dermatologem, zda se hodí i pro vás.[6]
  3. 3
    Myslete na své zdraví a bezpečnost. Přípravky, zesvětlující pokožku s sebou nesou rizika, přečtěte si vždy dobře příbalový leták.
    • Poraďte se s lékařem, než začnete jakýkoli bělicí přípravek používat. Dermatolog vám pomůže vyvarovat se zbytečných chyb.
    • Vyhýbejte se všem přípravkům, které obsahují rtuť. Obzvlášť opatrní buďte s přípravky, vyrobenými v Asii. Rtuť bývá často uvedena také jako "calomel," "mercuric," "mercurous," nebo "mercurio."
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Pečujte o svou pokožku

  1. 1
    Přestaňte s kouřením. Kouření způsobuje žloutnutí pokožky (a také samozřejmě vrásky), takže chcete-li udělat pro svou kůži to nejlepší, přestaňte kouřit.
  2. 2
    Každý den se natírejte opalovacím krémem]]. Slunce kůži poškozuje mnoha způsoby - od slunečních skvrn, přes spáleniny až po rakovinu. Je proto nezbytné používat opalovací krém každý den a udržovat tak kůži zdravou. I když je zataženo, UV paprsky na zem dopadají. Je proto nezbytné se chránit i v zimě.
  3. 3
    Pijte hodně vody. Správná hydratace - i když nepomůže k jejímu zesvětlení - je cesta ke zdravé pokožce. Zdravá pokožka se lépe a rychleji regeneruje, zbavuje se starých zrohovatělých vrstev a vytváří nové. Pigmentované vrstvy se tak "sloupnou" rychleji a odhalí ty nové, zdravé pod nimi. Snažte se pít každý den alespoň 6 - 8 sklenic vody.
  4. 4
    Pokožce dopřávejte pravidelné čištění. Správná péče o pokožku zahrnuje několik věcí, které byste měli dodržovat. Jen tak ji udržíte v tom nejlepším stavu.
    • Dvakrát denně si umyjte obličej pěnovým čističem nebo jemným mýdlem, a použijte hydratační krém. Jednou týdně také používejte peeling pro odstranění odumřelých buněk.
    • Vždy používejte přípravky vhodné pro váš typ pleti, jinak pokožka může zarudnout - a to je přece to poslední, co byste chtěli.
    • Před spaním se vždy nezapomeňte odlíčit. Jinak vám hrozí ucpané póry, které přispívají k nesjednocenému tónu pleti. Může se objevit i akné.
    • Pro zesvětlení kůže na těle se doporučuje také bio mýdlo z papáji. Může ale pokožku hodně vysoušet, takže dbejte na dostatečnou hydrataci.[7]
  5. 5
    Jezte zdravě. Jídelníček, bohatý na vitamíny a minerály, rovněž pomůže k tomu, aby vaše pokožka byla zdravá a vypadala skvěle. Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny - obzvláště druhů bohatých na vitamíny A, C a E, které se projevují na kvalitě pokožky.
    Reklama

Tipy

  • Pokud možno se co nejvíce vyhýbejte slunci.
  • Opalovací krém je nezbytnost, chcete-li si uchovat světlou pokožku. Používejte jej i když je oblačno, UV paprsky totiž k zemi stejně dopadnou.
  • Buďte hrdí na to, jací jste, bez ohledu na to, co říkají ostatní!
  • Investujte do přípravků na zesvětlení pokožky.
Reklama

Varování

  • Citrónová šťáva je silně kyselá a může pokožku podráždit. Pokud se tak stane, používejte ji jen jednou za dva dny, nikoli každý den. Pokud i nadále dochází k podráždění, přestaňte citrónovou šťávu používat úplně.
  • Dobře si přečtěte složení každého přípravku, než jej poprvé použijete!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 408 krát
Stránka byla zobrazena 9 408 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama