Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zjednodušit si život nemusí být komplikované. Když se naučíte vést tišší, vyrovnanější život, může vám to v mnohém pomoci. Začněte malými krůčky. Když se zbavíte zbytečností, naučíte se uklízet, zjednodušíte své vztahy a naučíte se zpomalit a ocenit maličkosti, budete mít jednodušší a klidnější život. Začít můžete hned teď!

Metoda 1 ze 4:
Zbavte se nepořádku

 1. 1
  Rozhodněte se, které věci nepotřebujete. Zjednodušování nemusí být složité – rozhodněte se, které věci jsou pro vás důležité a všeho ostatního se zbavte. Představte si, že byste si museli sbalit všechny své věci během hodiny a na deset let se odstěhovat do jiné země. Co byste si vzali s sebou? Co by pro vás bylo nepostradatelné? Zkuste se zaměřit pouze na nezbytnosti a zbavte se všeho, co vám pouze zabírá prostor.
  • Rozhodněte se, které věci nepotřebujete. Zjednodušování nemusí být složité – rozhodněte se, které věci jsou pro vás důležité a všeho ostatního se zbavte. Představte si, že byste si museli sbalit všechny své věci během hodiny a na deset let se odstěhovat do jiné země. Co byste si vzali s sebou? Co by pro vás bylo nepostradatelné? Zkuste se zaměřit pouze na nezbytnosti a zbavte se všeho, co vám pouze zabírá prostor.
  • Pokud jste nějakou věc nepoužili rok a půl, pravděpodobně se jí můžete s klidným srdcem zbavit.
 2. 2
  Uklízejte rychle. Projděte celý byt s velkým odpadkovým košem a vyhoďte všechno, co nepotřebujete. Pusťte si k tomu nějakou svoji oblíbenou hudbu a snažte se během 15 minut uklidit co nejvíce věcí. Vyhazujte odpadky, házejte na hromadu oblečení, které musíte vyprat atd. Pokud narazíte na něco, co nutně nepotřebujete, vyhoďte to.
  • Zaměřte se na místa, na kterých trávíte hodně času, například na obývací pokoj a kuchyň. Pokud máte plný dřez nádobí, nebudete mít pocit, že máte doma uklizeno, i když zbytek domu bude naprosto čistý. V případě, že nemáte moc času, se zaměřte pouze na ta nejdůležitější místa.
  • Nemusíte vymetat prach z každého rohu a utírat všechny povrchy. Zaměřte se pouze na úklid věcí. Uložte vše na své místo a všechno urovnejte.
 3. 3
  Každou sezónu udělejte velký úklid. Dvakrát do roka byste se měli zbavovat nahromaděných věcí, uklízet si v domě úplně všechno a také se zbavovat prachu a špíny. Chlupy od domácích zvířat, prach a další špína se dostane i na ty nejčistší místa, takže je důležité čas od času pořádně uklidit. Vysajte, vyčistěte koberec, umyjte toalety, otřete zdi a umyjte okna. Jednoduše se zbavte veškeré špíny.
  • Projděte si všechny své stoly a zásuvky a zbavte se nepotřebných papírů. Vyhoďte všechny papíry a nedůležité dokumenty a snažte se většinu důležitých dokumentů digitalizovat, abyste je nemuseli skladovat v domě.
 4. 4
  Omezte množství oblečení. Najděte si své nejoblíbenější oblečení a zbytek věcí darujte charitě. Pokud je něco již obnošené, zbavte se toho. Pokud vám něco již nesedí, najděte někoho, komu to můžete věnovat. Pokud máte věci, které jste vždy chtěli nosit, ale nikdy nepřišla správná příležitost, vzdejte to.
  • Pokud máte opravdu hodně oblečení, ke kterému máte vztah, pokuste se šatním zjednodušovat po sezónách. Není důvod, abyste se v létě museli prohrabovat horou svetrů, takže si sezónní oblečení uložte na jiné místo a vytáhněte ho až přijde jeho čas. Sejde z očí, sejde z mysli.
  • Pozvěte si kamarádky, které mají také spoustu oblečení, které nenosí a navzájem si ho rozdejte. Pokud máte například krásné kalhoty, které vám již nesedí, nebo je nerada nosíte, jistě najdete někoho, kdo si je rád vezme. Vše, co nakonec zbyde, darujte charitě.
 5. 5
  Přestaňte si kupovat nové věci, které nepotřebujete. Pokud máte v prohlížeči stále otevřené okno s online obchodem, snažte se tento zlozvyk omezit. To, že najdete něco ve slevě neznamená, že si to musíte koupit. Snažte se netahat domů příliš mnoho zbytečností.
  • Nekupujte si nové knihy. Začněte chodit do knihovny a půjčujte si je. Až si knihu přečtete, vraťte ji. Ušetříte tím spoustu místa v policích.
  • Nekupujte si nové věci do domácnosti. Opravdu potřebujete nový automatický lis na česnek? Pravděpodobně ne. Opravdu potřebujete speciální nůž na pizzu? Jistě to zvládnete i bez něho. Alton Brown tvrdí, že jediná věc v kuchyni, která má jen jedno využití, by měl být hasící přístroj.
  • Pokud něco potřebujete, pronajměte si ho. Pokud například stavíte na zahradě altán, jistě si můžete všechny potřebné nástroje a nářadí někde vypůjčit. V poslední době není problém si pronajmout téměř cokoli.
 6. 6
  Omezte množství věcí, které potřebujete. Mějte malý, ale útulný domov a naučte se žít s menším množstvím věcí. Kupujte méně věcí a zaměřte se na kvalitu a začněte spořit peníze na dovolenou nebo pro případ nouze.
  • Místo nakupování si věci raději půjčujte nebo pronajímejte. Nebudete potom muset řešit, kam všechny věci dáte, ani nebudete muset platit za případné opravy.
  • Mějte doma méně věcí, ale zaměřte se na to, aby každá věc byla využitelná více způsoby. Nejlepší jsou věci, které lze využít různě. Pamatujte si, že pracovat proto, abyste si mohli kupovat věci, není správný přístup. Měli byste přehodnotit své priority.
 7. 7
  Vytvořte prázdný prostor. Když budete mít doma ve svém pokoji nebo v kanceláři kus prázdného prostoru, budete moci relaxovat a užívat si jednoduchost. Nezaplňujte všechny zdi obrazy a plakáty, ale užívejte si eleganci prázdnoty. V jednoduchosti je krása.
  • Prázdný prostor nemusí být nutně bílý. Pokud nemáte rádi sterilní prostory, využijte přírodní dřevo, cihly, nebo jednoduché vzory, které vás uklidňují. Důležité je zbavit se nepořádku a zbytečností. Žádné poličky, plakáty, ani dekorace – pouze jednoduché linie a čisté prostory.
 8. 8
  Každý den si stelte postel. Trvá to jen několik minut a náladu vám to zvedne na celý den. Když budete mít ustláno, vaše ložnice bude vypadat elegantně a čistě. Když si ráno v klidu ustelete, zbavíte se stresu a zjednodušíte svůj život.
  • Pokud je pro vás jednodušší nechávat si peřiny na hromadě, nemusíte si stlát. Jde jen o to, abyste si trochu zjednodušili den. Můžete si místo toho ráno udělat dobrou kávu, a chvíli meditovat, nebo můžete den začít tím, že si pustíte rádio a uklidíte si v kuchyni. Jednoduše si najděte něco, co vás každé ráno uklidní a připraví na nadcházející den.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Buďte organizovaní

 1. 1
  Vše si plánujte, nebo naopak přijměte svůj vnitřní chaos. Pro některé lidi nemá smysl si plánovat výlet dříve, než hodinu před odjezdem, protože se nechtějí tři dny stresovat balením. Jiní zase mají naplánovanou každou chvíli života, zvažují výhody a nevýhody každé věci a rozhodují se pečlivě, dokud nemají vše pod kontrolou.
  • Pokud jste spíše lenivější, nenuťte se měnit se, pokud vám to nepůsobí v životě problémy. Když vám to vyhovuje, není důvod s tím něco dělat. Musíte jen mít jistotu, že vše stíháte a nesmíte dovolit, aby vás zahltily termíny práce.
  • Pokud se stresujete nedokončenými úkoly, snažte se je dělat dříve, abyste jich neměli plnou hlavu. Nepřestávejte s balením na dovolenou jen proto, že jste začali příliš brzy – dokončete to a nebudete na to muset myslet. Zjednodušujte věci tím, že je budete dělat hned a budete je mít za sebou. Potom se budete moci uvolnit.
 2. 2
  Rozdělujte si domácí práce. Běžným zdrojem komplikací a stresu je nepořádek v domě. Najděte si čas na praní, mytí nádobí, vaření a další domácí práce a postupujte jednoduše a organizovaně. Sejděte se s rodinou nebo se spolubydlícími a dohodněte si jednoduchý způsob dělení práce. [1]
  • Rozdělujte si úkoly na dny. Zajistěte, aby všichni vysypávali odpadky a prali prádlo, ale ne každý den. Nechejte někoho jiného, aby nějakou dobu dělal „špinavější“ práce a připravte si plán pro všechny. Napište rozpis práce, se kterým budou všichni souhlasit a pověste ho do kuchyně.
  • Rozdělujte úkoly podle preferencí. Pokud například nesnášíte praní a čekáte tak dlouho, dokud nemáte plný pokoj špinavého prádla, dohodněte se se spolubydlícími – když se postarají o prádlo, vy budete třikrát týdně pro všechny vařit, nebo budete stále umývat nádobí. Najděte si způsob, jak vyrovnat množství práce, kterou bude každý muset udělat.
 3. 3
  Zjednodušte své finance. Není nic komplikovanějšího, než peníze. Pokud je to pro vás možné, snažte se zjednodušit si své finance co nejvíce. Zkonsolidujte si dluhy a zajistěte, abyste každý měsíc museli platit co nejméně plateb. Vytvořte si rozpočet a spočítejte si průměrné výdaje na každý měsíc. Držte se svého plánu a správa financí pro vás bude jednodušší.
  • Nastavte si trvalé příkazy pro všechny platby. Když si vytvoříte přesný rozpočet, nebudete se muset zabývat placením účtů.
  • Spoření by pro vás mělo být prioritou. Pokud nevíte, jak zjednodušit správu svých financí, zkuste více spořit. Čím méně budete utrácet, tím méně se budete muset o peníze starat.
 4. 4
  Najděte si místo pro každou věc. Kam patří dálkový ovladač? Kam dáváte všechna svá saka? Kam patří hračky pro psa? Pokud neznáte odpovědi na tyto otázky, nebude snadné se zbavit nepořádku. Pokud spousta věcí jednoduše nemá své místo, budete mít doma stále nepořádek. Nemělo by být těžké každé věci najít správné místo – nemusí to být to nejlepší místo, stačí když to bude místo, na které ji budete vždy vracet.
 5. 5
  Připravujte rychlá jídla. Na konci těžkého dne byste se neměli zabývat dvouhodinovým vařením složitého jídla. Najděte si recepty, které se připravují snadno a rychle a vařte z ingrediencí, které již máte doma. Ušetříte tím spoustu času, který budete moci strávit s rodinou.
 6. 6
  Zjednodušte rodičovství. Nevařte oběd, neperte špinavé oblečení, neuklízejte hračky. Naučte své děti, aby se o sebe co nejdříve staraly samy. Z dlouhodobého hlediska není jednodušší dělat vše za ně, protože je stejně budete muset naučit samostatnosti. Říkejte svým dětem, kam všechny věci patří a nechejte je, aby se o sebe staraly samy – několikrát jim vše ukažte, ale potom jim nechejte volnou ruku.
  • Vytvořte si doma rozpis domácích prací, které vaše děti musejí plnit. Zapojte je do přípravy tohoto rozpisu a ujistěte se, že nemají problém dělat to, co po nich chcete.
  • Přestaňte příliš plánovat. Děti nemusí chodit každý den do zájmových kroužků. Vůbec nevadí, když budou mít po škole někdy volno a budou se moci věnovat tomu, co je baví.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Zjednodušte své vztahy

 1. 1
  Rozpoznejte špatné vztahy a ukončete je. Nemarněte čas s přáteli, kteří vás pomlouvají, berou vám energii, nebo vás nudí. Pokud chcete zjednodušit svůj společenský život, začněte tím, že se zbavíte vztahů, které vám ho komplikují. Ponechejte si dobré přátele, se kterými rádi trávíte čas a (přestože byste si neměli přestat hledat nové přátele) nezahazujte se s lidmi, kteří za to nestojí.
 2. 2
  Snažte se trávit více času s lidmi, které máte rádi. Jednoduchost neznamená, že se musíte zbavit všeho – musíte se jen naučit zjednodušit svůj společenský život tak, aby pro vás měl smysl. Udržujte si skupinu blízkých přátel a snažte se s nimi trávit více času. Nemarněte čas tím, že se budete bavit s lidmi, kteří pro vás nejsou důležití. Travte čas s těmi, na kterých vám skutečně záleží.
  • Nemusíte se chovat neslušně – nepište si žádné statusy na Facebook o tom, kolik lidí si mažete z přátel. Jen se přestaňte zbytečně snažit a nemějte pocit, že musíte vidět a zažít všechno.
 3. 3
  Naučte se říkat lidem „ne“. Často nám komplikuje život právě to, že souhlasíme se vším, co po nás ostatní lidé chtějí. Myslíme si, že je jednodušší nechat rozhodovat ostatní – kam jít na oběd, jakou práci dělat, zda máte čas vyzvednout kamaráda na letišti atd. Když po sobě necháte šlapat, nebudete mít jednodušší život a klesnete tím v očích lidí, kteří vás mají rádi. Nedovolte, aby za vás rozhodovali ostatní lidé a naučte se říkat „ne“.
  • Pokud jste asertivní a nemáte problém dávat lidem najevo své pocity, možná si můžete usnadnit život tím, že někdy budete potichu. Naučte se nevyvolávat zbytečné konflikty a nedramatizovat každou situaci.
 4. 4
  Travte více času o samotě. Udržování vztahů je složité. Když se budete zaměřovat pouze na ostatní lidi, zapomenete sami na sebe a na své potřeby. Nakonec budete komplikovat život sobě i ostatním. Není sobecké chtít mít trochu času jen pro sebe.
  • Jeďte například sami na dovolenou někam, kam jste se vždy chtěli podívat. Spoléhejte se na své orientační schopnosti. Můžete si zajet například do nějakého kláštera a chvíli si odpočinout.
  • Romantické vztahy jsou komplikované. Čím méně problémů budete muset řešit, tím jednodušší život budete mít. Pokud jste kvůli svým vztahům neustále ve stresu, zamyslete se nad tím, zda by nebylo lepší věnovat nějaký čas práci na sobě. Přestaňte randit, dokud nebudete mít pocit, že máte jednodušší a organizovanější život.
 5. 5
  Travte méně času na sociálních sítích. Nepořádek není vždy jen fyzického charakteru. Psychický nepořádek ve formě statusů, Tweetů a fotek na Instagramu vám může také značně zkomplikovat život. Nemusíte si prohlížet příspěvky všech ostatních lidí a neustále kontrolovat, co se na sociálních sítích děje. Až budete mít chvíli volna, můžete se tam podívat a pravděpodobně si uvědomíte, že jste stejně o nic nepřišli.
  • Pokud na to máte chuť, zkuste se sociálních sítí zbavit úplně. Prioritou by pro vás měla být osobní komunikace a čas strávený s lidmi, kteří se skutečně zajímají o váš život. Pokud vás zajímá, jak se někdo má, měli byste se s ním sejít a popovídat si osobně, ne sledovat jeho stránku na Facebooku.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Zpomalte

 1. 1
  Odložte telefon. Nic vám nenaruší soustředění více, než když si budete každou chvíli kontrolovat zprávy na telefonu. Esemesky, emaily, příspěvky na Facebooku a další upozornění na vás mohou klidně několik hodin počkat.
  • Když budete s přáteli nebo s rodinou, odložte telefon a vypněte si zvuk. Nejlepší bude, když ho necháte v autě. V žádném případě se na něho nedívejte. Stanovte si pravidlo, že ten, kdo se na srazu s přáteli první podívá na telefon, bude platit celý účet. Soustřeďte se na své přátele a užijte si jednoduchý večer.
  • Stále více lidí trpí fenoménem zvaným „strach z toho, že mi něco unikne.“ Co se stane, když si příspěvek na Facebooku nepřečtete první? Co se stane, když někdo zareaguje vtipným komentářem dříve, než vy? Co když vám napíše váš idol a vy neodpovíte ihned? Nedovolte, aby vám pohodlná technologie způsobovala stres v životě. Buďte ochotní přijít o některé věci za cenu toho, že si užijete přítomnou chvíli v reálném světě.
 2. 2
  Přestaňte číst knihy a blogy o tom, jak být lepším člověkem. Rady do života od ostatních lidí vám mohou způsobovat značný stres. Zjednodušte svůj život tím, že se vzdáte touhy po dokonalosti. Buďte sebejistí a uvědomte si, že jste dobrým partnerem, dobrým rodičem a dobrým člověkem. Důvěřujte si a dělejte to, co je pro vás přirozené.
 3. 3
  Připravte si jednoduchý seznam úkolů. Pro mnoho lidí je jednodušší, když mají na každý den seznam úkolů, které musejí splnit. Připravte si jednoduchý seznam a snažte se držet se ho. Co vše chcete dnes udělat? Co chcete udělat do konce týdne?
  • Pro některé lidi je dobré vymyslet si více dlouhodobějších cílů a plánů a stanovovat si priority. Zjednodušte si svůj život dlouhodobě tím, že si naplánujete, kde budete chtít být za pět let. Co musíte udělat již nyní, abyste toho dosáhli?
  • Pokud máte pocit, že vám čas letí příliš rychle, zapisujte si vše, co každý den musíte udělat. Když budete mít diář a budete ho používat, budete mít jednodušší život, protože nebudete muset neustále myslet na všechno, co vás čeká.
  • Za každý úspěch se něčím odměňte. Pracovat se seznamem úkolů je zábava pouze v případě, že se za dosažené úspěchy odměníte. Uklidili jste celý byt a připravili jste si práci na zítřek? Dopřejte si sklenici vína a chvilku klidného přemýšlení. [2]
 4. 4
  Zbavte se digitálního nepořádku. Ukliďte si v počítači, vytvořte si složky na všechny důležité soubory a dávejte si pozor, abyste nechytili počítačový vir.
  • Dávejte si pozor, abyste netrávili na internetu zbytečně moc času. Pokud jste neustále online, stanovte si dobu, kterou smíte strávit na internetu a nepřekračujte ji. Možná vám pomůže i stanovit si pravidelné přestávky.
  • Snažte se mít prázdnou emailovou schránku. Na všechny emaily odpovídejte, ukládejte je, nebo je hned po přečtení mažte.
 5. 5
  Dělejte vždy jen jednu věc. Multitasking některým lidem pomáhá dosáhnout lepších výsledků, ale jiným lidem působí problémy a stres. Zaměřte se vždy jen na jednu věc a dodělejte ji až do konce. Nestarejte se o to, co budete muset dělat později, nebo následující den – soustřeďte se na to, co děláte právě teď. [3]
  • Jeden zenový příběh vypráví o učiteli, který vynadal mnichům za to, že si povídali v době, kdy se měli věnovat práci. „Když je čas mluvit, mluvte. Když je čas pracovat, pracujte,“ řekl jim. Následující den u oběda mnichové viděli učitele, jak jí a zároveň si čte noviny. Připomněli mu jeho lekci z předešlého dne a zeptali se ho, proč se nevěnuje pouze četbě, nebo pouze jídlu. Učitel jim odpověděl: „Když je čas jíst a číst si noviny, jím a čtu si noviny.“
 6. 6
  Nenoste si práci s sebou domů. Nedovolte, aby vám práce komplikovala osobní život a nenoste si ji domů, abyste ji mohli večer dodělat – raději zůstaňte v práci déle. Pokud jste i po skončení pracovní doby ve stresu, věnujte se něčemu uvolňujícímu, abyste nemuseli svoji rodinu a přátele zatěžovat svými problémy. Nerozšiřujte stres – zjednodušujte život sobě i ostatním.
  • Snažte se omezit dobu, kterou musíte trávit v práci. Pokud vám práce znepříjemňuje život, měli byste jí věnovat méně času. Pokud chcete mít jednodušší život, pracovat méně vám to rozhodně umožní. Méně peněz znamená i méně zbytečností.
  • Přestaňte pracovat o víkendech. I pokud máte svoji práci rádi, byste jí neměli věnovat víkendy, jinak budete mít nevyrovnaný život. Nyní vám to tak možná nepřipadá, ale nakonec to nevyhnutelně povede k syndromu vyhoření a ztrátě zájmu. Rozhodněte se, že následujících 6 měsíců nebudete o víkendu nikdy pracovat.
 7. 7
  Každý den 15 minut meditujte. Stačí jen patnáct minut, což je jen polovina dílu sitkomu, nebo polovina času, který strávíte cestou z práce. Pomůže vám to zbavit se stresu, zjednodušit váš život a udržet si chladnou hlavu. Snažte se trávit každý den alespoň trochu času potichu a jen tak seďte a soustřeďte se na svůj dech. Uvolněte tělo a nechejte mysl, aby se zklidnila.
  Reklama

Tipy

 • Rozumně se rozhodněte, zda si chcete pořídit nějaké domácí zvíře a jaké. Například psi vyžadují více pozornosti než kočky, protože s nimi musíte chodit ven. Na druhou stranu vás procházky se psem mohou uklidnit a umožnit vám chodit častěji do přírody.
 • Když budete řešit nějakou situaci, zeptejte se sami sebe, co by na vašem místě udělal moudrý člověk. Chvíli se nad tím zamyslete. Možná díky tomu budete některé věci řešit jinak.
 • Všichni pořád tvrdí, že byste měli být sami sebou. Toto neustále omílané klišé má svůj důvod – když budete předstírat, že jste někým, kým nejste, budete marnit spoustu energie. Když budete skutečně sami sebou, budete mnohem šťastnější a váš život bude jednodušší.
 • Přestaňte se strachovat. Zbytečné obavy způsobují stres, vysávají lidem energii a komplikují jim život. Místo obav a strachování si raději připravujte plány a řešte všechny problémy aktivně. Jak řekla Eleanor Rooseveltová: „Místo proklínání temnoty raději zapalte svíčku.“
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 338 krát
Kategorie: Rodinné soužití
Stránka byla zobrazena 4 338 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama