Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Spletl si vás někdo s lékařem, když viděl váš rukopis? Mají děti ze základní školy čitelnější rukopis než vy? Ošklivý rukopis může být trapný a značně ovlivňovat váš akademický a profesionální život. Raději, než abyste nechali váš rukopis dále zhoršovat, udělejte změny ke zkrášlení vašeho podpisu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Analýza vašeho rukopisu

 1. 1
  Napište odstavec. Vyberte si téma - opravdu cokoliv - a napište o něm alespoň pět vět. Pokud se necítíte příliš kreativně, jednoduše okopírujte pasáž z knihy nebo novin. Cílem je získat představu o tom, jak váš rukopis vypadá. Čím více napíšete, tím přesnější bude vaše analýza.
 2. 2
  Určete základní tvary. Je váš rukopis plný smyček a křivek? Jsou to primárně rovné linie a tvrdý vzhled? Máte ostré hrany nebo se vaše písmenka prolínají?
 3. 3
  Podívejte se na sklon. Úhel, pod kterým píšete, může vytvářet nebo kazit váš rukopis. Je váš rukopis kolmý k lince pod ním? Padá značně doleva nebo doprava? Mírný sklon obvykle není problém, ale přílišný může čtení ztížit.
 4. 4
  Zkontrolujte zarovnání. Bývají vaše slova psána pod úhlem shora nebo zdola? Přesahují řádky na stránce? Má každé slovo jiný úhel nebo jsou celé vaše řádky textu v podobném směru od linky?
 5. 5
  Podívejte se na mezery. Vzdálenost mezi vašimi slovy a písmenky pomáhá určit kvalitu vašeho rukopisu. Mezi každým slovem by mělo být dost místa, aby se tam vešlo písmenko “O.” Používání větších nebo menších mezer než těchto, může být znakem špatného rukopisu. Věnujte pozornost také blízkosti každého jednotlivého písmenka. Úzké písmo nebo písmenka, která jsou daleko od sebe, je také těžké přečíst.
 6. 6
  Věnujte pozornost velikosti. Ukazuje se, že na velikosti záleží, alespoň co se týká rukopisu. Vyplní vaše písmo celý prostor mezi dvěma linkami? Můžete napsat všechna vaše slova na méně než polovinu místa mezi dvěma linkami? Používání hodně nebo příliš málo místa jsou oboje věci, kterým je třeba se vyvarovat.
 7. 7
  Analyzujte kvalitu vašich řádek. Podívejte se nyní na řádky, které obsahují vaše psaní. Jsou vytvořeny silným tlakem nebo jsou slabé a těžko čitelné? Jsou vaše řádky rovné nebo jsou tak nějak zakroucené a nerovnoměrné?
 8. 8
  Určete si vady. Při zvážení všeho výše uvedeného, co je to, co váš rukopis potřebuje k vylepšení? Změny můžete udělat ve tvaru písmen, mezerách, zarovnání, velikosti písma, kvalitě řádek a sklonu slov. Změna více z těchto věcí vylepší celkovou čitelnost vašeho rukopisu. [1]
 9. 9
  Pro inspiraci se podívejte na jiné styly rukopisu. Takže teď víte, že vaše písmena jsou příliš velká a tvary příliš oblé, co teď? Jděte na internetové stránky s fonty a podívejte se po vzorech rukopisu, které se vám líbí. Udělejte si kopii každého stylu rukopisu, který je pro vás možné napodobit. Nebojte se podívat se po vzorech, které se mohou značně lišit od vašeho vlastního rukopisu, protože si můžete vybrat určité aspekty různých rukopisů raději, než si osvojovat úplně nový.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Změna vašeho rukopisu

 1. 1
  Pište ve vzduchu. Většinou lidé s ošklivým nebo nečitelným rukopisem jednoduše vhodně netrénovali správnou skupinu svalů ve svých dlaních, pažích a ramenech. Vyhněte se “kreslení” písmen dlaní, a místo toho piště pohybem celé vaší ruky až k rameni. K procvičení tohoto je nejsnazší věcí psát věty ve vzduchu pomocí vašeho prstu. To vás donutí používat skupinu svalů ve vaší ruce a rameni, což pomáhá k vylepšení rukopisu a zabraňuje chaotickému nebo křečovitému vzhledu.
 2. 2
  Upravte tvar vaší dlaně. Vaše pero nebo tužka by měly být drženy mezi vaším palcem a ukazováčkem a (nepovinně) prostředníčkem. Konec psací potřeby by měl spočívat proti buď na měkké části mezi prsty, nebo proti kloubu ukazováčku. Držení tužky příliš pevně nebo volně (v této pozici nebo jiné) vyústí ve špatný rukopis. Pro nejlepší výsledky držte tužku v dolní třetině. [2]
 3. 3
  Procvičujte základní tvary. Častou chybou u špatného rukopisu je nepravidelnost a nedůslednost mezi písmenky a tvary. Všechna písmenka jsou vytvořena z přímých linek a kruhů nebo půlkruhů, takže věnujte trochu času jejich kreslení. Vyplňte celý list papíru paralelními vertikálními čárkami a paralelními diagonálními čárkami. Udělejte to samé také s listem tvaru ‘o’. Když budete moci důsledně vytvořit stejnou čáru znovu a znovu, jste připraveni posunout se k celým písmenkům. [3]
 4. 4
  Nastudujte si vzory. Přestože se může zdát, že to každý dělá trošku jinak, existuje určitý způsob, jak psát každé písmenko abecedy. Dodržování správného směru čáry, která tvoří každé písmeno, může hodně vylepšit váš rukopis. Například raději než začínat psací a ocáskem, začněte na vrhu kličky. Procvičte psaní každého písmena ve správném směru, přesně jako vás učili ve škole.
 5. 5
  Vyzkoušejte různé psací potřeby. Přestože se to může zdát puntičkářské, různí lidé jsou schopni psát lépe (nebo hůře) pomocí jiných psacích potřeb. Vyzkoušejte kromě tradičních a mechanických tužek řadu pomůcek včetně kuličkového pera, gelového pera a plnicího pera. Nalezení toho, se kterým si psaní užíváte, může být dost k vylepšení vašeho rukopisu jako takového.
 6. 6
  Procvičte si abecedu. Ano, jako v první třídě, vyplňte řádek po řádku každým písmenem abecedy tiskace i psace. Použijte váš vybraný vzor fontu stejně jako analýzu vašeho rukopisu, abyste se zaměřili na to, co potřebujete změnit. Pokud je vaším problémem sklon, soustřeďte se na to, udržet písmena vertikální. Pokud se snažíte změnit tvary vašich písmen, soustřeďte se na napodobování tvarů, které vidíte na vzoru rukopisu, který jste zvolili.
 7. 7
  Zautomatizujte si to. Když si jste jisti dokonalostí každého vašeho písmena, procvičujte jejich psaní v celých slovech a větách. Piště větu “ Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozzvučí síň úděsnými tóny waltzu, tanga a quickstepu” znovu a znovu - tato konkrétní věta obsahuje všechna písmenka abecedy, což vám dává dost času na procvičení. Přestože se to může zdát monotónní, přesně se tu ukazuje pořekadlo ‘cvičení dělá mistra’.
 8. 8
  Vždy si pište věci rukou. Zřekněte se možnosti napsat si osnovu eseje na počítači a místo toho vyviňte úsilí a zapište si svojí práci rukou. Využití příležitosti psát věci rukou, kdykoliv to bude možné, bude nejužitečnějším procvičením při vylepšování vašeho rukopisu. Může to trvat trochu déle, ale budujete svaly, které jsou důležité pro snadné a hladké psaní. [4]
  Reklama

Tipy

 • Písmenka by měla být stejné velikosti. To způsobí, že váš rukopis bude vypadat upraveně a úhledně.
 • Neuspěchejte to! Vaše psaní bude vždy vypadat úhledněji, když do něj vložíte čas a péči.
 • Piště na linkovaný papír, aby vám pomohl udržet vaše psaní zarovnané.
 • Aby to bylo zajímavější, zkuste napsat: "Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozzvučí síň úděsnými tóny waltzu, tanga a quickstepu." Udělejte to hůlkovým i psacím písmem. Tato fráze obsahuje všechna písmena z abecedy.
 • Snažte se napsat alespoň jeden odstavec každý den; pomůže vám to vylepšit váš rukopis.
 • Používejte dobrý druh tužky nebo pera, pomůže vám to krásně psát.
 • Mějte před sebou pro inspiraci stránku nebo dvě napsané dobrým rukopisem. To by pro vás měl být vzor.
 • Používejte druh tužky, jaký máte rádi.
 • Vybírejte si pro psaní s a na kvalitní materiály, protože to ovlivňuje vaše pohodlí při psaní.
 • Další podobnou frází je: "Ó, náhlý déšť již zvířil prach a čilá laň teď běží s houfcem gazel k úkrytům."
Reklama

Varování

 • Netlačte špičku vašeho pera při psaní silně do papíru, nebo si vytvoříte "písařskou křeč."
 • Nevyhazujte žádné vaše šablony nebo cvičné listy, mohli byste je časem potřebovat jako vodítko, abyste viděli, jak mají písmena vypadat a které věci byste neměli dělat.
 • Ujistěte se, že neplýtváte papírem při procvičování svého rukopisu. Používejte papíry několikrát a používejte přední i zadní stranu každého listu.
Reklama

O tomto wikiHow

Danielle Blinka, MA, MPA
Spoluautorem článku je :
Spisovatel pro wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je autor wikiHow, Danielle Blinka, MA, MPA. Danielle Blinka je spisovatelka, redaktorka, tvůrkyně podcastů, improvizátorka a umělkyně, která v současnosti žije v Houstonu v Texasu. Má také zkušenosti s výukou angličtiny a psaním pro ostatní. Danielle má bakalářský titul v angličtině, bakalářský titul v oboru politologie, magisterský titul v angličtině se zaměřením na psaní a magisterský titul z veřejné správy na Lamar University. Tento článek byl zobrazen 11 282 krát
Kategorie: Vylepšení
Stránka byla zobrazena 11 282 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama