Stáhnout PDF Stáhnout PDF

IQ testy vám umožní zhodnotit vaši inteligenci a schopnost řešit problémy. Pokud vás zajímá, jaké je vaše IQ, máte několik možností, jak to zjistit. Nejprve se ale ujistěte, že se svým výsledkem budete spokojeni.

Metoda 1 ze 2:
Začínáme

 1. 1
  Zjistěte si, zda vám někdy v minulosti již IQ nebylo změřeno. Je možné, že jste někdy v minulosti nějaké IQ testy již absolvovali. Pokud šlo o nějaký obsáhlejší výzkum nebo test, pravděpodobně vám výsledek tohoto testu nikdo nesdělil. V některých případech ovšem můžete výsledky IQ testu získat:
  • Když se přihlásíte do armády, budete muset absolvovat IQ test, který zjistí, co dokážete. Pokud je to váš případ, požádejte o výsledky testu svého vyššího důstojníka.
  • Pokud jste někdy měli depresi, nebo jste trpěli nějakou psychickou poruchou, je možné, že jste test absolvovali u psychiatra. IQ testy se provádějí zejména v případech, kdy je nutné nasadit psychofarmaka.
  • Pokud jste byli ve škole považování za extrémně nadaného studenta, je také možné, že jste někdy absolvovali IQ test. Pokud jste test ovšem dělali jako dítě a nyní jste již dospělí, budete si ho muset udělat znovu, protože testy pro děti se od testů pro dospělé lidi liší.
 2. 2
  Využijte různé zdroje. Pokud jste test nikdy neabsolvovali, najděte si všechny dostupné zdroje. Online testy nejsou příliš přesné – psycholog může provést test, který není možné udělat přes internet.
  • Zkuste se zeptat v místní psychologické poradně. Najděte si telefonní čísla na podobné organizace a zjistěte, zda je možné u nich udělat IQ test.
  • si test udělat také u psychologa. Tato alternativa je lepší, protože testy u psychologů jsou přesnější a také bývají levnější. Pokud test potřebujete z lékařských důvodů (například pokud jste utrpěli těžký otřes mozku), pojišťovna vám ho pravděpodobně zaplatí.
  • Na internetu najdete velkou spoustu IQ testů, ale většina z nich je jen pro zábavu. Online test vám nemůže poskytnout legitimní výsledek.
 3. 3
  Udělejte si test. Existuje několik variant těchto testů. Poraďte se s psychologem a vyberte společně test, který vám bude nejvíce vyhovovat. Každý test by vám měl poskytnout trochu jiné výsledky, protože každý test má stanovenu standardní odchylku.
  • Dospělí lidé mají na výběr Raven’s Progressive Matric test, Wechsler Adult Intelligence Scale test, Stanford-Binet test a Woodcock-Johnson Test of Congitive Abilities. Testy pro dospělé jsou určeny pro lidi starší 17 let. Tyto testy měří spíše potenciál, než vzdělání. [1]
  • Všechny testy jsou zaměřeny na prostorovou orientaci, matematiku, slovní zásobu, analytické schopnosti, řešení problémů a krátkodobou paměť. Z těchto faktorů potom test určí váš obecný intelekt. [2]
   • Tyto testy jsou statisticky vysoce spolehlivé. Vaše skutečné IQ je na 95% tři body nad nebo pod výsledkem testu (kvůli standardní odchylce). Kliničtí psychologové tyto testy berou jako dostatečný základ pro mnoho klinických procedur a účelů. [1]
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Výsledky

 1. 1
  Co vaše číslo znamená? Průměrné IQ je 100. U většiny testů jsou výsledky v rozpětí 85 a 115, což je hranice průměrné inteligence. Přestože lidem IQ roste asi o tři body za deset let, škála je nastavena tak, že průměrné IQ je 100. [1] Nejde ovšem o percentil a je nutné znát určitá fakta.
  • Běžná odchylka je 15 bodů. 95% populace spadá do rozsahu této odchylky, takže většina lidí má IQ mezi 70 a 130. 98% všech lidí má IQ nižší než 131. [1]
  • IQ škála ovšem není jen číslo – jde o řádovou škálu, takže IQ 50 není to samé, jako polovina IQ 100. Tato čísla představují kognitivní schopnosti a kognitivní schopnosti nejsou lineární. [1]
  • IQ rodičů je většinou v rozmezí 10 bodů od IQ jejich dětí. Kromě toho hrají roli i jiné faktory, například společenské postavení a prostředí.[1]
 2. 2
  Pokud jste si udělali test na internetu, měli byste si udělat ještě jeden. Když si uděláte dva profesionální testy, budete mít přesnou představu o svém IQ. Pokud jste test absolvovali unavení nebo rozzlobení, měli byste si ho raději udělat znovu.
  • Vaše IQ se čas od času liší, ale jde jen o malou odchylku. Všechny testy fungují podobně, stejně jako například osobní váhy. Každá váha je trochu jiná, ale můžete použít jakoukoli a získáte relativně přesnou představu o tom, kolik vážíte.
  Reklama

Tipy

 • Nejlepší bude zaplatit si profesionální testy, které vám poskytnou přesné výsledky.
 • Nedělejte z IQ zbytečně velkou vědu. Je to jen číslo, které není důležité. Záleží jen na tom, co se svým životem uděláte.
Reklama

Varování

 • Neměli byste věřit výsledkům IQ testů z internetu. Zejména různé testy na sociálních sítích jsou zpravidla značně nepřesné.
Reklama

Související články

Jak poznat člověka s asociální poruchou osobnostiJak poznat člověka s asociální poruchou osobnosti
Jak se zbavit všech emocíJak se zbavit všech emocí
Jak odpustit sám soběJak odpustit sám sobě
Jak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebeJak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebe
Jak poznat, zda je člověk sociopatJak poznat, zda je člověk sociopat
Jak převzít kontrolu nad svými emocemiJak převzít kontrolu nad svými emocemi
Jak se ochránit před toxickými lidmiJak se ochránit před toxickými lidmi
Jak nechat minulost za sebouJak nechat minulost za sebou
Jak být duševně a emocionálně silnýJak být duševně a emocionálně silný
Jak se přestat cítit osaměleJak se přestat cítit osaměle
Jak se uvolnit a zbavit se stresuJak se uvolnit a zbavit se stresu
Jak poznat, zda trpíte bipolární poruchouJak poznat, zda trpíte bipolární poruchou
Jak zapomenout na nepříjemnou vzpomínkuJak zapomenout na nepříjemnou vzpomínku
Jak zjistit, zda jste duševně nemocníJak zjistit, zda jste duševně nemocní
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 204 krát
Stránka byla zobrazena 3 204 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama