Jak si změřit IQ

V tomto článku:ZačínámeVýsledkyReference

IQ testy vám umožní zhodnotit vaši inteligenci a schopnost řešit problémy. Pokud vás zajímá, jaké je vaše IQ, máte několik možností, jak to zjistit. Nejprve se ale ujistěte, že se svým výsledkem budete spokojeni.

1
Začínáme

 1. 1
  Zjistěte si, zda vám někdy v minulosti již IQ nebylo změřeno. Je možné, že jste někdy v minulosti nějaké IQ testy již absolvovali. Pokud šlo o nějaký obsáhlejší výzkum nebo test, pravděpodobně vám výsledek tohoto testu nikdo nesdělil. V některých případech ovšem můžete výsledky IQ testu získat:
  • Když se přihlásíte do armády, budete muset absolvovat IQ test, který zjistí, co dokážete. Pokud je to váš případ, požádejte o výsledky testu svého vyššího důstojníka.
  • Pokud jste někdy měli depresi, nebo jste trpěli nějakou psychickou poruchou, je možné, že jste test absolvovali u psychiatra. IQ testy se provádějí zejména v případech, kdy je nutné nasadit psychofarmaka.
  • Pokud jste byli ve škole považování za extrémně nadaného studenta, je také možné, že jste někdy absolvovali IQ test. Pokud jste test ovšem dělali jako dítě a nyní jste již dospělí, budete si ho muset udělat znovu, protože testy pro děti se od testů pro dospělé lidi liší.
 2. 2
  Využijte různé zdroje. Pokud jste test nikdy neabsolvovali, najděte si všechny dostupné zdroje. Online testy nejsou příliš přesné – psycholog může provést test, který není možné udělat přes internet.
  • Zkuste se zeptat v místní psychologické poradně. Najděte si telefonní čísla na podobné organizace a zjistěte, zda je možné u nich udělat IQ test.
  • si test udělat také u psychologa. Tato alternativa je lepší, protože testy u psychologů jsou přesnější a také bývají levnější. Pokud test potřebujete z lékařských důvodů (například pokud jste utrpěli těžký otřes mozku), pojišťovna vám ho pravděpodobně zaplatí.
  • Na internetu najdete velkou spoustu IQ testů, ale většina z nich je jen pro zábavu. Online test vám nemůže poskytnout legitimní výsledek.
 3. 3
  Udělejte si test. Existuje několik variant těchto testů. Poraďte se s psychologem a vyberte společně test, který vám bude nejvíce vyhovovat. Každý test by vám měl poskytnout trochu jiné výsledky, protože každý test má stanovenu standardní odchylku.
  • Dospělí lidé mají na výběr Raven’s Progressive Matric test, Wechsler Adult Intelligence Scale test, Stanford-Binet test a Woodcock-Johnson Test of Congitive Abilities. Testy pro dospělé jsou určeny pro lidi starší 17 let. Tyto testy měří spíše potenciál, než vzdělání. [1]
  • Všechny testy jsou zaměřeny na prostorovou orientaci, matematiku, slovní zásobu, analytické schopnosti, řešení problémů a krátkodobou paměť. Z těchto faktorů potom test určí váš obecný intelekt. [2]
   • Tyto testy jsou statisticky vysoce spolehlivé. Vaše skutečné IQ je na 95% tři body nad nebo pod výsledkem testu (kvůli standardní odchylce). Kliničtí psychologové tyto testy berou jako dostatečný základ pro mnoho klinických procedur a účelů. [1]

2
Výsledky

 1. 1
  Co vaše číslo znamená? Průměrné IQ je 100. U většiny testů jsou výsledky v rozpětí 85 a 115, což je hranice průměrné inteligence. Přestože lidem IQ roste asi o tři body za deset let, škála je nastavena tak, že průměrné IQ je 100. [1] Nejde ovšem o percentil a je nutné znát určitá fakta.
  • Běžná odchylka je 15 bodů. 95% populace spadá do rozsahu této odchylky, takže většina lidí má IQ mezi 70 a 130. 98% všech lidí má IQ nižší než 131. [1]
  • IQ škála ovšem není jen číslo – jde o řádovou škálu, takže IQ 50 není to samé, jako polovina IQ 100. Tato čísla představují kognitivní schopnosti a kognitivní schopnosti nejsou lineární. [1]
  • IQ rodičů je většinou v rozmezí 10 bodů od IQ jejich dětí. Kromě toho hrají roli i jiné faktory, například společenské postavení a prostředí.[1]
 2. 2
  Pokud jste si udělali test na internetu, měli byste si udělat ještě jeden. Když si uděláte dva profesionální testy, budete mít přesnou představu o svém IQ. Pokud jste test absolvovali unavení nebo rozzlobení, měli byste si ho raději udělat znovu.
  • Vaše IQ se čas od času liší, ale jde jen o malou odchylku. Všechny testy fungují podobně, stejně jako například osobní váhy. Každá váha je trochu jiná, ale můžete použít jakoukoli a získáte relativně přesnou představu o tom, kolik vážíte.

Tipy

 • Nejlepší bude zaplatit si profesionální testy, které vám poskytnou přesné výsledky.
 • Nedělejte z IQ zbytečně velkou vědu. Je to jen číslo, které není důležité. Záleží jen na tom, co se svým životem uděláte.

Varování

 • Neměli byste věřit výsledkům IQ testů z internetu. Zejména různé testy na sociálních sítích jsou zpravidla značně nepřesné.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Duševní zdraví a psychická rovnováha

V jiných jazycích:

English: Test Your IQ, Italiano: Controllare il Tuo Quoziente Intellettivo, Português: Verificar Seu QI, Deutsch: Den eigenen IQ testen, Français: connaitre son QI, 中文: 测试你的智商(IQ), Nederlands: Je IQ testen, Русский: проверить свой IQ, Español: evaluar tu coeficiente intelectual, हिन्दी: अपना आइ.क्यू. टेस्ट करें, Tiếng Việt: Kiểm tra IQ của Bạn, ไทย: ทดสอบไอคิว, العربية: اختبار مستوى ذكائك

Stránka byla zobrazena 2 166 krát.
Byl tento článek přesný?