Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existuje spousta důvodů, proč lidé chtějí znát své míry – šití oblečení na zakázku, nákup oblečení, nebo třeba hubnutí. Pro každý účel je nutné míry vzít jiným způsobem, ale v tomto článku najdete základní pokyny, které vám pomohou začít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Krejčovský metr

 1. 1
  Vezměte si správný metr. Při zapisování tělesných měr budete potřebovat správný druh krejčovského metru. Budete muset použít látkový nebo gumový metr, který používají švadleny. Nepoužívejte hliníkový metr, který se používá například ve stavebnictví.
 2. 2
  Stoupněte si rovně. Postavte se rovně a dýchejte normálně. Některé míry se berou při výdechu, jiné zase při nádechu (záleží na účelu měření). Většinou není snadné si všechny míry změřit sami, takže bude nejlepší, když vám s tím někdo pomůže.
 3. 3
  Měřte správně. Musíte si být jistí, že měříte na správném místě a že máte metr rovně. U většiny obvodových měr budete muset mít metr rovnoběžně s podlahou, zatímco u délek budete muset měřit kolmo k zemi (nebo rovnoběžně – podle toho, jak je nastaveno tělo, které měříte).
 4. 4
  Vezměte si na sebe vhodné oblečení. Když budete mít na sobě volné pytlovité oblečení, nepodaří se vám změřit si míry přesně. Vezměte si na sebe něco těsnějšího, nebo se měřte nazí. U žen je potřeba obvod prsou měřit bez podprsenky.
  • Pokud potřebujete míry kvůli šití oděvu na zakázku, budete se měřit oblečení, aby bylo možné změřit délku kalhot, nebo šířku ramen.
 5. 5
  Měli byste vědět, kdy je nutné měřit obvod a kdy délku. Někdy je potřeba změřit obvod (například obvod pasu), jindy je zase potřeba měřit délku (vzdálenost mezi dvěma body). V pokynech níže najdete přesnější informace.
 6. 6
  Zapište si všechny míry. Všechna čísla, která naměříte, si zapište, abyste je nezapomněli a nemuseli se měřit znovu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Hubnutí

 1. 1
  Změřte si obvod paže v nejširším bodě nad loktem (většinou zhruba u bicepsu).
 2. 2
  Změřte si obvod hrudníku okolo nejširší části hrudníku. U mužů je to většinou těsně pod pažemi, u žen je to u bradavek prsou.
 3. 3
  Změřte si obvod pasu okolo pasu a také pod pasem (dvě různá čísla). Přirozený pas je nejužší místo pasu, kousek nad pupíkem. Obvod pod pasem se měří těsně pod pupíkem. Na tomto místě lidé většinou přibírají nejrychleji.
 4. 4
  Změřte si obvod boků v nejširším místě. Většinou je to kousek nad rozkrokem.
 5. 5
  Změřte si obvod horní části stehna v nejširším místě. Většinou je to asi ve ¾ stehna.
 6. 6
  Změřte si obvod lýtek v nejširším místě, většinou asi ve ¾ délky lýtka.
 7. 7
  Zvažte se. Pokud chcete hubnout a sledovat své pokroky, budete se muset také zvážit. Váha se měří pomocí osobní váhy, kterou koupíte v obchodě s elektronikou. Pokud váhu nemáte doma, najdete ji v každé posilovně, nebo u lékaře.
 8. 8
  Změřte si výšku. Nejjednodušším způsobem, jak si změřit výšku, je stoupnout si rovně bez bot ke zdi, položit si na hlavu rovně tužku a udělat si na zdi značku. Potom si vezměte krejčovský metr a změřte si vzdálenost mezi podlahou a značkou na zdi.
 9. 9
  Spočítejte si poměr tělesného tuku, nebo BMI. Pomocí výše zmíněných údajů si můžete vypočítat své BMI, které se vám při hubnutí bude hodit. Výpočty poměru tělesného tuku jsou vcelku nespolehlivé, ale BMI je přesnou hodnotou, kterou se můžete řídit (pokud nejste vysportovaný atlet se spoustou svalové hmoty – u takových lidí BMI nemá výpovědní hodnotu).
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Šití oděvů na zakázku

 1. 1
  Změřte si všechny míry uvedené výše. Budete potřebovat většinu měr, které jsme již uvedli. Přečtěte si tedy předchozí sekce tohoto článku.
 2. 2
  Změřte si šířku ramen, což je vzdálenost mezi ramenními klouby. Tuto míru byste měli měřit rovnoběžně s podlahou.
 3. 3
  Odměřte si délku ramenní šev, což je vzdálenost mezi ramenním švem a límcem košile.
 4. 4
  Změřte si délku rukávu. Odměřte si vzdálenost mezi ramenním švem a manžetou rukávu. Tuto míru byste měli měřit rovně po vnějším obvodu paže s nataženou rukou (rovnoběžně se zemí).
  • Pomůže to zajistit správnou délku rukávu, aby se rukávy příliš nezkracovaly, když natáhnete ruce.
 5. 5
  Změřte si délku saka. Odměřte si vzdálenost mezi horním ramenním švem a spodním lemem saka. Možná bude nutné měření provést také u zadního švu, tedy mezi středem límce a spodním lemem (pokud je límec vysoký).
 6. 6
  Změřte si vzdálenost mezi rameny a pasem. Odměřte si vzdálenost mezi ramenním švem a přirozeným místem pasu, které jsme popsali v předešlé sekci.
 7. 7
  Změřte si vzdálenost mezi ramenem a bradavkou. Tuto vzdálenost měřte mezi ramenním švem a místem, kde se nachází vaše bradavka. Mělo by jít o nejširší místo vašeho hrudníku.
 8. 8
  Změřte si horní obvod hrudníku, tedy obvod okolo horní (širší) části hrudníku, za zády a okolo prsou (rovnoběžně se zemí).
 9. 9
  Změřte si obvod pod prsy. Změřte si přesný obvod přímo pod prsy (rovnoběžně se zemí). Tento obvod změří šířku vašich žeber.
 10. 10
  Změřte si délku kalhot. Odměřte si vzdálenost mezi pasem a požadovaným lemem kalhot. Měli byste měřit rovně a po přední straně nohy.
 11. 11
  Změřte si vnitřní šev, tedy vzdálenost mezi rozkrokem kalhot a lemem kalhot, po vnitřní straně nohou. Toto měření je velmi osobní a měli byste zajistit, aby krejčí respektoval váš osobní prostor. Když se nebudete cítit dobře, nestyďte se to dát najevo.
 12. 12
  Změřte si obvod nohavice okolo kotníku a určete si, jak široké kalhoty chcete.
 13. 13
  Změřte si přední horní šev, tedy vzdálenost mezi středem lemu pasu a švem v rozkroku. Toto měření je také pro mnohé lidi nepříjemné – zajistěte, aby na vás krejčí zbytečně nesahal a pokud se nebudete cítit dobře, řekněte mu to.
 14. 14
  Změřte si zadní šev, tedy vzdálenost mezi zadním středem lemu pasu a švem v rozkroku. Toto měření je také pro mnohé lidi nepříjemné – zajistěte, aby na vás krejčí zbytečně nesahal a pokud se nebudete cítit dobře, řekněte mu to.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Výběr podprsenky

 1. 1
  Existuje více možností, jak si změřit velikost podprsenky. Každý výrobce používá jinou metodu. Pokud máte k dispozici tabulku velikostí výrobce vaší podprsenky, použijte ji. Můžete si také zajít do obchodu se spodním prádlem a nechat si změřit velikost podprsenky zdarma. Metoda, kterou popisujeme níže, se pro začátek hodí všem, ale možná budete muset experimentovat a najít si jinou metodu, která vám bude vyhovovat více.
  • Uvědomte si, že každý střih podprsenky by vám měl sedět jinak. U některého střihu budete potřebovat větší košíčky, než u jiného. Stejně jako se všemi druhy oblečení vám také podprsenky mohou být malé, nebo velké.
 2. 2
  Změřte si obvod pod prsy, použijte metodu uvedenou v předchozích sekcích. Výsledek bude o něco menší, než obvod podprsenky, který byste měli nosit.
 3. 3
  Změřte si obvod prsou u bradavek. Měla byste se metrem pouze jemně dotýkat kůže, abyste si na poprsí netlačila.
 4. 4
  Odečtěte obvod pod prsy od obvodu prsou. Čím menší číslo vám vyjde tím menší velikost košíčků budete mít. Zde jsou velikosti košíčků:
  • AA
  • A
  • B
  • C
  • D
  • DD
  • Toto měření nebývá vždy přesné v případě větších košíčků – řiďte se pokyny výrobce.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte na to, že při šití oblečení musíte nastříhat o něco více látky, abyste měli místo na švy a záševky.
 • Pokud hubnete, veďte si deník, do kterého si pravidelně zapisujte všechny své míry. Měřte se každý měsíc a nakonec odečtěte nové míry od těch původních, abyste zjistili, kolik centimetrů jsem zhubli.
Reklama

Varování

 • Nepřitahujte si metr příliš těsně, jinak vám nevyjde správné číslo.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Krejčovský metr
 • Deník
 • Tužka
 • Zrcadlo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 21 221 krát
Stránka byla zobrazena 21 221 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama