Jak si změřit obvod pasu

Znát své míry je užitečné z několika různých důvodů, ať už kvůli sledování zdravotního stavu, nebo při výběru správné velikosti oblečení. Změřit si obvod pasu je snadné, pokud postupujete správně. Stačí vám jen obyčejný krejčovský metr a trocha know-how a s přesným měřením jste hotoví za okamžik.

Postup

 1. 1
  Odložte si nebo si vyhrňte oblečení. Svlékněte si tričko nebo si ho vyhrňte pod prsa. Aby bylo měření přesné, je nutné odstranit všechny vrstvy oblečení v úrovni pasu.
 2. 2
  Najděte svůj pas. Pomocí prstů nahmatejte vrchol vašich boků a nejnižší okraj hrudního koše. Pas je měkký masitý úsek mezi těmito kostěnými částmi. Zároveň je to nejužší část vašeho trupu.
 3. 3
  Vezměte svou míru. Stůjte rovně a pomalu vydechněte. Konec krejčovského metru si přidržte na pupíku a pásmo obtočte kolem svého břicha zpět dopředu. Páska metru by měla vést vodorovně s podlahou a pohodlně obepínat vaše břicho, aniž by se zařezávalo do kůže.[1]
 4. 4
  Přečtěte délku na pásce. Podívejte se na pásek na místo, kde se začátek metru setkává s druhým koncem. V tomto bodě najdete hodnotu označující obvod vašeho pasu.[2]
 5. 5
  Výsledek přeměřte. Zopakujte měření ještě jednou, abyste měli jistotu, že jste první měření provedli přesně. Pokud se výsledek druhého měření výrazně liší, proveďte měření potřetí a spočítejte průměr ze všech tří hodnot.

Tipy

 • Pokud chcete mít přehled o změnách, provádějte měření pravidelně každý měsíc. To může být užitečné jednak pro sledování vašeho zdravotního stavu, ale také všech změn, pokud vás čeká událost, pro kterou si necháváte šít šaty, jako je například svatba, promoce, vystoupení, apod.
 • Obvod pasu hraje důležitou roli, především pokud jde o zdraví. Ženy by měly mít obvod pasu menší než 82 cm a obvod pasu u mužů by měl být pod 97 cm.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Textil

V jiných jazycích:

English: Measure Your Waist, Español: medir tu cintura, Português: Medir Sua Cintura, Deutsch: Die eigene Taille messen, Italiano: Misurare il Girovita, Français: mesurer son tour de taille, Nederlands: Je middel opmeten, Русский: измерить талию, 中文: 测量腰围, Bahasa Indonesia: Mengukur Lingkar Pinggang, 日本語: ウエストの測定, ไทย: วัดรอบเอว, العربية: قياس خصرك, हिन्दी: अपनी कमर को मापें, Tiếng Việt: Đo Vòng eo của Bạn, 한국어: 허리 치수 재는 방법, Türkçe: Bel Nasıl Ölçülür

Stránka byla zobrazena 4 544 krát.
Byl tento článek přesný?