Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když si budete umět zkontrolovat puls, budete vědět, jak rychle vám bije srdce a nebudete k tomu potřebovat žádné speciální vybavení. Může se to hodit, pokud například chcete zhubnout, nebo pokud trpíte srdeční chorobou. V tomto článku najdete postup jak si jednoduše a bezbolestně změřit puls.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak najít puls

Stáhnout PDF
  1. 1
    Puls si hledejte pomocí prstů. Nepoužívejte palec, protože palec má svůj vlastní puls.
    • Najděte si radiální puls. To je puls, který nahmatáte na zápěstí. Použijte dva prsty a položte je na zápěstí pod konec palce. Jemně zatlačte a počkejte, až ucítíte puls. Pohybujte prsty tak, abyste ho našli.
    • Najděte si puls aorty. Tento puls nahmatáte na krku. Položte si dva prsty do prohlubně mezi průduškou a svaly na krku. Zatlačte a počkejte, až ucítíte puls.
  2. 2
    Zapište si svůj puls. Vezměte si stopky nebo hodinky a zapište si počet pulsů za minutu.
    • Pokud nemáte hodinky ani stopky, zkuste Clevelandskou metodu zjištění pulzu. Počítejte pulsy 15 vteřin a znásobte si výsledek čtyřmi:

    • Puls je: (počet pulsů za 15 vteřin) x 4 = y (celkový pulz). [1] Můžete také počítat pulsy během 30 vteřin a vynásobit je dvěma.
  3. 3
    Určete svůj tep. U dospělých lidí je běžný ten 60-100 za minutu. U dětí pod 18 let je normální 70-100 pulsů za minutu. Tak by mělo tlouct vaše srdce, když jste v klidu. Svůj klidový tep si určete pomocí postupu uvedeného výše.
    • Můžete měřit puls jen 15 vteřin a vynásobit ho čtyřmi.
  4. 4
    Zkontrolujte si, zda máte slabý nebo silný tep. Je možné vypočítat sílu pulsu. Když měříte puls, měli byste být schopni určit, zda je „slabý“, „silný“ nebo „tepající“. [2]
  5. 5
    Zkontrolujte si rytmus. Při měření pulsu si všímejte také pravidelnosti a rozestupů. Měřte si tep a zjistěte tak, zda ho máte pravidelný nebo nepravidelný. [3]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Co dělat, když nemůžete puls nahmatat

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zkuste místo bříšek prstů použít špičky prstů. Pohybujte prsty po zápěstí tak dlouho, dokud puls nenahmatáte. [4]
  2. 2
    Zkuste měnit tlak, kterým na zápěstí tlačíte. Někdy stačí pouze velmi jemný tlak. [5]
  3. 3
    Zkuste namířit ruku směrem dolů. Pokud jste si ruku drželi u obličeje, zkuste ji svěsit dolů. Změna v proudění krve vám jistě pomůže najít puls. [6]
  4. 4
    Pokud máte stetoskop, můžete jej nyní použít. Vyhrňte si tričko, přiložte stetoskop na kůži na hrudníku a poslouchejte. Počítejte údery a sledujte jakékoliv nepravidelnosti.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zjistěte svoji maximální tepovou frekvenci

Stáhnout PDF
  1. 1
    Maximální tepová frekvence je maximální puls, který můžete mít. Tuto hodnotu musíte znát, abyste mohli určit svoji optimální tepovou frekvenci při cvičení. Vzorec je následující: 220-věk = předpokládaná maximální tepová frekvence.
    • Zkuste cvičit velmi intenzivně asi 30 minut a ihned potom si zkontrolujte puls. Srovnejte tuto tepovou frekvenci s potenciální maximální frekvencí. Tato čísla by se neměla moc lišit.
    • Pokud si měříte puls přímo při cvičení, snažte se přitom neustále hýbat nohama, aby se vám krev nenahromadila v končetinách. [7]
  2. 2
    Zjistěte svoji optimální tepovou frekvenci. Mělo by to být 60-85% vaší maximální tepové frekvence. Takové rozmezí je proto, že je každý člověk jinak zdatný. Při cvičení si kontrolujte puls asi 15 vteřin. Měl by zapadat do 60-75% vaší maximální tepové frekvence. Pokud je pomalejší, přidejte na intenzitě.
    Reklama

Tipy

  • Pokud si chcete měřit klidový puls, před měřením si na minutu lehněte na zem a nehýbejte se.
  • Puls si můžete měřit i na hrudníku nebo na spánku, ale tato místa nejsou moc obvyklá.
  • Nyní existuje mnoho aplikací, které vám změří puls. Nainstalujte si takovou aplikaci a změřte si s ní puls (většinou pomocí přiložení prstu na čočku fotoaparátu).
Reklama

Varování

  • Pokud máte jakkoli nepravidelný puls, co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Pokud je jasné, že máte velmi slabý nebo nepravidelný puls, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Netlačte příliš na krk, mohli byste si spustit reflex, který zpomaluje srdeční činnost. [8]
  • Pokud vám při měření pulsu srdce někdy vynechává, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Netlačte najednou na obě tepny na krku, protože byste tím omezili přívod krve do mozku.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 16 455 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 16 455 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama