Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je dobré si pravidelně měřit krevní tlak. Mnoho lidí ale trpí zvýšeným tlakem z úzkosti, která se objeví kdykoli se k nim blíží lékař s tlakoměrem. Když se budete měřit v klidu doma, zbavíte se této úzkosti a budete si moci měřit svůj tlak pravidelně, abyste znali jeho průměrné hodnoty.

Část 1 ze 3:
Připravte si vybavení

 1. 1
  Posaďte se a otevřete si krabici s tlakoměrem. Položte si ji na stůl, abyste si mohli rozložit všechno potřebné vybavení. Vyndejte si manžetu, stetoskop, manometr a měch a rozmotejte si všechny trubičky a kabely.
 2. 2
  Zvedněte ruku do výšky srdce. Když ruku pokrčíte, měli byste mít loket paralelně se srdcem. Díky tomu získáte správný výsledek měření. Je také důležité mít ruku při měření podepřenou, takže byste si ji měli položit na rovný povrch.
 3. 3
  Nasaďte si manžetu na ruku. Pokud máte dlouhý rukáv, nejprve si ho vyhrňte, protože manžeta by měla být přímo na těle. Spodní konec manžety byste měli mít asi dva centimetry pod loktem. [1]
  • Někteří experti doporučují provádět měření na levé ruce, jiní tvrdí, že lze použít obě ruce. Nejprve byste ale měli měření provádět na své nedominantní ruce, aby to pro vás bylo jednodušší.
 4. 4
  Manžeta by měla být těsně, ale ne příliš těsně. Když budete mít manžetu moc volnou, nebude se dobře stahovat, takže měření nebude přesné. Když bude manžeta příliš těsná, výsledkem měření bude vysoký tlak a vy také nezískáte přesné výsledky. [2]
 5. 5
  Položte si stetoskop na paži. Stetoskop (neboli diafragma) by měl být položen na kůži na vnitřní straně paže. Jeho okraj by měl být těsně pod manžetou, na brachiální žíle. Opatrně si vložte sluchátka stetoskopu do uší.
  • Nedržte stetoskop palcem – palec má svůj vlastní pulz a při odečítání výsledku měření by vás to mátlo.
  • Je dobré si stetoskop držet ukazováčkem a prostředníčkem. Tak byste neměli slyšet žádné tepání, dokud nezačnete nafukovat manžetu.
 6. 6
  Připněte si manometr k nějakému pevnému povrchu. Pokud je manometr připojen k manžetě, odpojte ho a připněte ho k něčemu pevnému, například ke knize. Budete si ji moci položit na stůl a dobře na ni uvidíte. Je důležité mít manometr stabilně upevněn.
  • Měli byste měření provádět za dobrého osvětlení, abyste viděli jehlu přístroje a mohli sledovat celé měření.
 7. 7
  Vezměte si balonek a utáhněte jeho ventil. Než začnete s měřením, ventil musí být uzavřený, aby při pumpování neunikal žádný vzduch. Zatáhněte ventil tak, aby byl úplně zavřený.
  • Je také důležité nestahovat ventil příliš, jinak se moc otevře a vzduch bude unikat moc rychle.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Měření krevního tlaku

 1. 1
  Nafoukněte manžetu. Rychle mačkejte balonek, aby se manžeta nafoukla. Pumpujte tak dlouho, dokud se jehla na měřidle nedostane k 180mmHg. Tlak v manžetě stlačí velkou tepnu v paži a na chvíli jí zastaví přívod krve. Proto je toto měření trochu nepříjemné.
 2. 2
  Uvolněte ventil. Jemně otočte ventilem v protisměru hodinových ručiček, aby se manžeta začala postupně vypouštět. Stále sledujte měřidlo. Pokud chcete měřit skutečně přesně, jehla by se měla pohybovat dolů rychlostí 3mm za vteřinu. [3]
  • Uvolnit ventil a stále držet stetoskop může být trochu problém. Zkuste uvolnit ventil rukou, kterou máte v manžetě a volnou rukou si držte stetoskop.
 3. 3
  Zapište si systolický tlak. Při poklesu tlaku stetoskopem poslouchejte tepání. Když uslyšíte první top, zapište si tlak na měření. Toto číslo značí systolický krevní tlak.
  • Systolický krevní tlak představuje tlak, kterým krev tlačí na stěny tepny po tom, co se srdce stáhne. Jde o vyšší číslo z obou čísel měření. Když se zapisuje krevní tlak, toto číslo se píše nahoru. [4]
 4. 4
  Zapište si diastolický tlak. Sledujte měřič a stále poslouchejte tepání ze stetoskopu. Nakonec místo tepání uslyšíte jen takové „hvízdnutí“. Je dobré si tuto změnu zapsat, protože to znamená, že se blížíte ke svému diastolickému tlaku. Jakmile tento zvuk přestane a vy už neuslyšíte nic, zapište si číslo na měřiči. Toto číslo představuje váš diastolický krevní tlak.
  • Diastolický tlak je tlak, kterým vaše krev tlačí na tepny, když je srdce mezi stahy uvolněné. Jde o nižší číslo z obou čísel znázorňujících krevní tlak a při zápisu se píše dolů.
 5. 5
  Pokud se vám měření nepovede, nedělejte si starosti. Pokud jste nezvládli odečíst jedno z čísel, můžete si manžetu zase přifouknout a změřit si tlak znovu.
  • Můžete si také přehodit manžetu na druhou ruku a měření zopakovat.
  • Změřte si tlak znovu. Krevní tlak se mění v řádu minut (někdy velmi dramaticky), takže když provedete dvě měření během deseti minut, získáte přesnější výsledky.
 6. 6
  Pokud chcete získat nejpřesnější výsledky, proveďte druhé měření během 5-10 minut po prvním měření.
  • Pro druhé měření byste měli použít druhou ruku, hlavně v případě, že první měření poskytlo abnormální výsledky.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak interpretovat výsledky

 1. 1
  Co znamenají výsledky měření. Až si změříte tlak, budete muset zjistit, co vaše čísla znamenají. Zde je tabulka hodnot krevního tlaku:
  • Normální tlak: Systolický tlak je menší než 120 a diastolický menší než 80.
  • Mírně zvýšený tlak: Systolický tlak mezi 120 a 139 a diastolický mezi 80 a 89.
  • První stádium vysokého tlaku: Systolický tlak mezi 140 a 159, diastolický mezi 90 a 99.
  • Druhé stádium vysokého tlaku: Systolický tlak vyšší než 160 a diastolický vyšší než 100.
  • Velmi vysoký tlak: Systolický tlak vyšší než 180 a diastolický vyšší než 10. [5]
 2. 2
  Pokud máte nízký tlak, nemusíte si dělat starosti. I když máte tlak nižší, než 120/80, nemusíte se ničeho obávat. Nízký krevní tlak, například 88/58, je naprosto normální, pokud nejsou přítomny žádné příznaky nízkého tlaku.
  • Pokud ale trpíte závratěmi, omdléváte, jste dehydrovaní, není vám dobře nebo se vám zamlžuje zrak, měli byste si zajít k lékaři, protože váš snížený tlak může být příznakem nějaké nemoci. [6]
 3. 3
  Kdy si zajít k lékaři. Je důležité vědět, že jedno měření tlaku většinou neznamená, že máte zvýšený tlak. Výsledek měření je ovlivněn mnoha faktory.
  • Pokud máte vysoký tlak po cvičení, po slaném jídle, kouření nebo pití kávy, nebo v období stresu, je to normální. Pokud si utáhnete manžetu moc silně, nebo moc vilně, nebo máte moc silnou ruku, měření může být nepřesné. Neměli byste si tedy dělat starosti s výsledkem jediného měření, hlavně pokud se váš tlak při příštím měření vrátí zase do normálu.
  • Pokud ale máte tlak stabilně vyšší, než 140/90, měli byste se zeptat svého lékaře, zda je nutné tento problém řešit. Většinou se doporučuje zdravé stravování a cvičení.
  • Pokud máte systolický tlak vyšší než 180, nebo diastolický vyšší než 110, počkejte několik minut, proveďte nové měření a pokud se výsledky nezlepší, okamžitě si zavolejte záchranku. Je možné, že trpíte hypertenzní krizí. [5]
  Reklama

Tipy

 • Své zápisky ukažte svému lékaři. Ten může z výsledků vašeho krevního tlaku vyčíst nějaký problém a doporučit vhodnou léčbu.
 • Akceptujte fakt, že při prvním měření pravděpodobně uděláte chybu a budete trochu nervózní. Až se do toho dostanete, bude to jednodušší, brzy se to naučíte. Většina tlakoměrů se prodává s návodem k použití, takže si ho dobře prostudujte.
 • Zkuste si změřit tlak, když budete úplně uvolnění. Také byste si ale měli změřit tlak, když budete naštvaní, i když je to možná nepříjemná představa. Měli byste vědět, jak vysoký tlak máte, když jste frustrovaní.
 • Můžete si také změřit tlak hned po cvičení (nebo po meditaci a jiných relaxačních činnostech), abyste viděli, zda se vaše výsledky zlepšují. Měli byste vidět určité zlepšení, což by vás mělo povzbudit v cvičení (cvičení a stravování je klíčem k dobrému krevnímu tlaku).
 • Je také dobré se měřit v různých polohách – vestoje, vsedě a vleže (vleže by vám měl tlak měřit někdo jiný). V tomto případě jde o ortostatický krevní tlak a slouží k určení změn, které ve vašem tlaku nastávají v různých polohách.
 • Veďte si deník svých měření. Zapisujte si, ve kterou dobu jste si tlak měřili, co jste dělali před tím a hned potom a jak jste se cítili.
Reklama

Varování

 • Krevní tlak se zvyšuje, když kouříte, jíte, nebo pijete nápoje s kofeinem. Po kouření, po kávě nebo po jídle byste měli počkat alespoň hodinu.
 • Můžete si také změřit tlak hned po kouření – třeba vás jeho náhlé zvýšení přiměje s tím přestat (to samé platí také pro kávu a slaná jídla, pokud jde o vaši Achillovu patu).
 • Měření pomocí nedigitálního tlakoměru není spolehlivé. Nejlepší je nechat se změřit někým, kdo s tím má zkušenosti.
Reklama
 1. Practice taking blood pressure - simulated patients and blood pressure cuff

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 519 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 2 519 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama