Tento článek spoluautorem článku je Stan Kats. Stan Kats je profesionální technolog a COO a hlavní technolog pro skupinu STG IT Consulting Group ve West Hollywoodu v Kalifornii. Stan poskytuje komplexní technologická řešení podnikům prostřednictvím spravovaných IT služeb a jednotlivcům prostřednictvím svého podnikání v oblasti spotřebitelských služeb Stan's Tech Garage. Stan získal bakalářský titul v mezinárodních vztazích na University of Southern California. Svou kariéru zahájil prací ve světě Fortune 500 IT. Stan založil své společnosti, aby nabízel odborné znalosti na úrovni podniků pro malé podniky a jednotlivce.
Tento článek byl zobrazen 24 731 krát
Dostali jste na fóru ban za to, že jste nahlas řekli svůj názor? Možná vás přichytili při zkoušení nějakých hacků ve videohrách, takže teď nemůžete hrát. Bany na IP adresu dovedou otrávit, zvláště když vám překáží v každodenních internetových kratochvílích. Postupujte dle tohoto návodu a změňte si IP adresu, abyste si opět mohli na internetu dělat, co si zamanete. Můžete si tak změnit i IP adresu počítače v síti, což se hodí při řešení problémů s připojením. Tento průvodce vás naučí, jak na to.
Postup
Změna veřejné IP
-
1Odpojte modem. Většina poskytovatelů připojení přiřazuje IP dynamicky, takže se čas od času mění. Odpojením modemu na delší čas nejspíše dostanete po jeho připojení přiřazenou novou IP adresu.
-
2Počkejte pět minut. Někteří poskytovatelé přiřadí novou IP adresu už asi za 5 minut. Znovu zapojte modem a zkontroluje svou veřejnou IP. Pokud se nezměnila, modem znovu odpojte a počkejte přes noc (nebo alespoň 8 hodin).
-
3Připojte se jiným zařízením. IP adresy mohou být přidělovány na základě prvního zařízení, které je připojeno k modemu. Tím je obvykle router. Pro získání nové adresy tedy zkuste připojit počítač přímo k modemu:
- Vše vypněte. Aby se vymazala stará nastavení modemu, musíte zajistit, že je vše ze sítě zcela vypnuté, a že je modem od routeru odpojen. Na modemu by neměly svítit žádné kontrolky. Počítač vypněte také.
- Počítač připojíte přímo k internetu bez ochrany, kterou mu poskytuje router, i když jen na pár minut. Proto před vypnutím PC a pokračováním zkontroluje, že máte aktualizovaný antivirus.
- Propojte modem s počítačem pomocí Ethernetu. Port na modemu s označením Internet připojte rovnou k ethernetovému portu počítače.
- Nejprve zapněte modem. Nechte jej zcela naběhnout, což může pár minut trvat.
- Zapněte počítač. Nechte jej úplně nastartovat a připojit se k internetu. Hned po připojení jej vypněte.
- Znovu připojte router. Jakmile jste vypnuli počítač, zapojte internetový port modemu do WAN portu na routeru. Vaše nastavení sítě by se nemělo změnit, měli byste však mít novou veřejnou IP adresu. [1]
-
4Kontaktujte svého poskytovatele. Ve vzácných případech můžete mít poskytovatelem internetu přiřazenou statickou IP adresu. Abyste to změnili, musíte přímo kontaktovat jeho technickou podporu. Často to však lze změnit jen jednou. [2]
-
5Zamaskujte svou IP adresu pomocí proxy. Využitím proxy či VPN (Virtual Private Network = „virtuální soukromá síť“) se vašemu připojení navenek přiřadí jiná IP adresa, často pocházející z jiné části země či světa. Spolehlivé proxy a VPN často vyžadují měsíční předplatné.Reklama
Změna soukromé IP
-
1Obnovte si IP adresu z příkazového řádku. Pro otevření příkazového řádku zadejte “cmd” do vyhledávacího pole v nabídce Start. Ve Windows 8 napište “cmd” na obrazovce Start.
- Po otevření příkazového řádku napište: “ipconfig /release”
- Po zobrazení zprávy napište: “ipconfig /renew”
- Uvidíte svou novou IP adresu a další nastavení připojení.
-
2Změňte si IP adresu přes router. Routery každému zařízení v síti přiřazují soukromou IP adresu. Adresu každého zařízení pak můžete změnit ze stránky nastavení routeru.
- Otevřete sekci Nastavení LAN. Přesný název sekce se bude lišit podle značky routeru. Hledejte sekci Rezervace adres. Zde můžete konkrétnímu zařízení trvale přiřadit soukromou IP. Vytvořte nový záznam.
- Ze seznamu připojených zařízení vyberte požadované. Pokud jej nevidíte, zadejte ručně MAC adresu a jméno zařízení.
- Zvolte si IP adresu. První tři části adresy můžete obvykle ponechat beze změny (většinou jde o 192.168.1). V poslední části je číslo, které musíte změnit. Na většině routerů můžete zadat jakékoliv číslo mezi 1 a 100, ačkoliv některé modely vás nechají dojít až ke 254.
- Zkontrolujte, že vybranou adresu aktuálně nepoužívá žádné jiné zařízení v síti. To by způsobilo konflikt a jedno ze zařízení by se odpojilo.
-
3Změňte IP adresu přes Síťová připojení Windows. Otevřete Síťová připojení. Klikněte na tlačítko Start, a pak pravým na Síť. Vyberte z menu Vlastnosti. Tím otevřete Centrum síťových připojení a sdílení. V levém rámečku zvolte Změnit nastavení adaptéru.
- Uživatelé Windows 8 mohou začít psát “centrum síťových připojení a sdílení” na obrazovce Start, a poté vybrat ikonu ze seznamu.
- Uživatelé Windows XP mohou v nabídce Start kliknout pravým tlačítkem na Moje místa v síti a vybrat Vlastnosti, čímž se zobrazí seznam připojení.
-
4Pravým tlačítkem klikněte na připojení, které chcete změnit. Zvolte Vlastnosti. Budete-li vyzváni k zadání administrátorského hesla či potvrzení, proveďte to.
-
5Klikněte na záložku Sítě. Pod Toto připojení používá následující položky klikněte buďto na Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4), nebo na Protokol IP verze 6 (TCP/IPv6). Pak klikněte na tlačítko Vlastnosti.
- Pro nastavení IP adresy v IPv4 klikněte na Použít následující IP adresu. Poté zadejte nastavení IP adresy do polí IP adresa, Maska podsítě a Výchozí brána.
- Pro nastavení IP adresy v IPv6 klikněte na Použít následující IP adresu. Poté zadejte nastavení IP adresy do polí IPv6 adresa, Délka předpony podsítě a Výchozí brána.
- Obvyklá adresa IPv4 vypadá jako 192.168.1.2; obvyklá maska podsítě je 255.255.255.0. Výchozí brána je nejčastěji adresa routeru. Například čísla našeho počítače jsou následující:
- IP Adresa: 192.168.0.2 do 192.168.0.12 (pro vícero počítačů)
- Maska podsítě: 255.255.255.0
- Výchozí brána: 192.168.0.1
-
6Klikněte na OK.Reklama
Varování
- Je také možné přiřadit si IP adresu manuálně, riskujete však velmi pravděpodobně to, že vám váš poskytovatel připojení k internetu odepře přístup k internetu. Pro ruční změnu své IP postupujte podle kroků výše u Síťových připojení. Zadejte IP podobnou té zobrazené v příkazovém řádku. Například je-li v příkazovém řádku IP 75.1.2.3, změňte svou IP na 75.1.2.4. Také budete muset ručně zadat Podsíť, Bránu a IP adresu DNS serveru. Pokud vám vybraná adresa nefunguje, je možné, že už byla poskytovatelem přiřazena někomu jinému. Budete se muset zkusit posunout zase o jedno číslo a zkoušet to, dokud nenajdete prázdnou IP. Někteří poskytovatelé nicméně spojují IP adresu s MAC adresou či daty z modemu. Pokud nebudou tyto dvě informace souhlasit, nebudete se prostě moci připojit. Pokud je IP adresa přiřazována nikoliv počítači, ale routeru, budete se muset připojit do jeho rozhraní a přiřadit IP adresu tam. Je to v podstatě ta samá metoda jako při přiřazování IP počítači. Co se liší, je způsob přístupu do rozhraní routeru. Instrukce k tomu získáte na stránkách výrobce routeru.
- Jak bylo zmíněno dříve, tyto kroky budou fungovat jen tehdy, když jak váš počítač, tak síť využívají DHCP. Pokud používáte router se zapnutým DHCP, kroky výše uvedené ovlivní jen IP adresu, kterou počítač používá v LAN (Local Area Network) mezi počítačem a prvním routerem „stojícím v cestě“ k internetu. Pro změnu veřejné IP adresy, použité pro připojení k poskytovateli služeb, musíte změnit IP adresu, kterou používá poslední zařízení s IP (OSI 3. vrstvy), které dělí internet od vašeho počítače.