Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zdá se vám, že den nemá dost hodin, nebo že nemáte dost peněz? Stále máte prázdnou nádrž a plný odpadkový koš? Trpíte běžným problémem – jste příliš zaneprázdnění, nemáte čas nazbyt a nemáte čas ani sami na sebe. I pro vás je tady ale řešení – organizovanost! Dodržujte náš postup a brzy budete mít čas na relaxaci a pohodu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Duševní organizovanost

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, proč vám chybí organizovanost. Proč se cítíte zavaleni povinnostmi? Některým lidem příliš mnoho úkolů práci ztěžuje a znemožňuje jim práci. Ostatním chybí jen motivace nebo know-how. Začněte si organizovat svůj život, nejprve ale zjistěte, proč to musíte udělat a rozhodněte se to změnit.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, co přesně si chcete zorganizovat. Je jednoduché říct „všechno“, ale jistě přijdete na konkrétní oblasti života, které potřebují zásah více, než ostatní. Co je vaší největší slabinou? Jde o plánování, úklid nebo pochůzky? Které z těchto věcí jsou pro vás nejvíce stresující? Nezapomeňte zahrnout také svůj pracovní život, přátele a obecné myšlenkové procesy.
 3. 3
  Vyplňte si kalendář. Pokud jste hodně zaneprázdnění (ale i když nejste), kupte si pořádný kalendář a dejte si ho někam, kde ho pravidelně uvidíte. Můžete si ho položit na poličku s klíči, na lednici nebo na stůl v pracovně. Udělejte si chvíli čas a vyplňte si všechny důležité události a označte si data, na která nesmíte zapomenout.
  • Nezapisujte si do kalendáře běžné aktivity, pouze ho tím zaplníte. Zapisujte si pouze pevné plány a povinnosti. Například přednášky, pracovní rozpis směn, návštěvy lékaře a velké události, jako jsou svatby nebo pohřby.
  • Pravidelně svůj kalendář sledujte a zjistěte, jaký je váš typický pracovní týden. Kdy máte přestávky? Máte během dne chvíli volna, kterou byste mohli využít? Kdy máte naopak nejvíce práce?
 4. 4
  Pořiďte si dobrý plánovač. O něco lepší než kalendář je plánovač – ultra organizovaný seznam denních aktivit. Plánovač se vám sice může zdát jako hloupý nápad, ale organizovaní a vytížení lidé ho používají neustále. Kdykoli si něco naplánujete, dostanete nějaký projekt do práce nebo do školy, nebo potřebujete zjistit, co musíte který den zařídit, najdete to ve svém plánovači.
  • Používejte v plánovači také barevné kódy. Jednou barvou si označte události (například výlety) a jinou barvou zase úkoly (například červenou si označte nejdůležitější úkoly, které musíte splnit co nejdříve).
  • Noste si svůj plánovač všude s sebou. Mít plánovač, který leží doma na stole, je nanic. Pokud chcete být organizovaní, noste si ho s sebou v kabelce, mějte ho v autě, na stole v práci nebo někde, kde ho budete mít stále na očích.
 5. 5
  Pište si seznamy úkolů. Seznam úkolů zní skoro jako plánovač, že? Když se ale zamyslíte a sestavíte si takový seznam, který můžete rozdělit do dnů a plnit tak menší cíle, budou pro vás vaše úkoly snadnější. Nepište si velké, nicneříkající projekty (například „více cvičit“ nebo „uklízet“). Dejte sami sobě jasný a konkrétní úkol (například „uběhnout pět kilometrů“ nebo „uklidit v kuchyni“).
  • Každý splněný úkol si označte fajfkou nebo si ho škrtněte. Během dne tak stále uvidíte, jak tvrdě pracujete a budete mít motivaci dokončit vše, co je třeba udělat.
  • Tento seznam úkolů mějte také na dobře viditelném místě, abyste si mohli připomínat, co máte již za sebou a co vás ještě čeká. Je dobré si ho nosit společně s plánovačem.
  • Ze seznamu nejprve plňte větší projekty a potom teprve přejděte k menším. Například nejprve splňte „vydrhnout ledničku“ a až potom „projít emaily“, abyste měli lepší motivaci a byli produktivnější.
 6. 6
  Neprokrastinujte. Toto je asi to nejtěžší, co na seznamu je. Prokrastinace je velkým problémem, pokud se snažíte zorganizovat si život. Neodkládejte věci a udělejte je ihned. Donuťte se splnit vše, co chcete. Pokud nějaký úkol lze udělat během dvou minut nebo méně, vždy ho udělejte okamžitě a snažte se dělit si větší úkoly na menší snazší části.
  • Nastavte si budík za 15 minut a pracujte jako šílení. Nenechejte se ničím rozptýlit, nedělejte si pauzy ani se nezastavujte pokud nepůjde o nic extrémně důležitého. Po zazvonění budíku si řekněte, že můžete přestat. Je ale pravděpodobné, že budete chtít pracovat dál, protože jste pohnuli s projektem, kterému jste se dlouho vyhýbali.
  • Odstraňte všechny zdroje rozptýlení. Často jde o internet, telefon, spánek nebo třeba dobrou knihu. Je jedno, co vás rozptyluje – při práci tyto věci vždy odstraňte z dosahu a snažte se nenechat se ničím rozptýlit.
 7. 7
  Začněte svůj den správně. Ráno snězte dobrou snídani, dejte si sprchu nebo se umyjte, oblečte se a obujte si boty. Dělejte vše, co byste dělali normálně každý jiný den, jako kdybyste šli do práce. Změníte tím svůj pohled na svět. Když se dobře připravíte na cestu ven, budete připraveni na úspěch. Budete sebevědomější, protože budete vědět, že jste připraveni na cokoli a budete mít chuť dokázat více a být organizovanější. [1]
 8. 8
  Všechno si pište. Kdykoli vás napadne něco důležitého, vzpomenete si na něco, co nechcete zapomenout nebo vám někdo něco připomene, napište si to. Můžete si to zapisovat do plánovače, nebo například do nějakého sešitu. Když si myšlenky napíšete, nejen je odstraníte z mysli (a budete mít čistější vědomí), ale také si je uložíte a nebudete se muset bát, že je zapomenete.
 9. 9
  Snažte se nepřehltit. Když zjistíte, že máte málo času a moc práce, snažte se méně důležité věci ze svého plánu vypustit. Pokud jde například o kávu s kamarádkou, je opravdu nutné udělat to dnes? Co vaše plány že budete pracovat na projektu do práce? Pokud chcete udělat příliš mnoho věcí najednou, budete neorganizovaní a budete trpět úzkostmi. Když je to nutné, zrušte plány a dopřejte si trochu více času.
  • Naučte se zadávat projekty ostatním. Pokud si chcete jít nakoupit, ale máte tak moc práce, že na to nemůžete ani pomyslet, požádejte kamaráda nebo někoho z rodiny, aby vám nakoupil. Když nebudete odkládat velké úkoly, nebo ostatním lidem zadávat důležité věci, může to pro vás být přínosné.
  • Nemusíte souhlasit se vším, co se po vás chce, když víte, že to nestihnete. Vaši kamarádi vás nebudou nenávidět, váš šéf vás nevyhodí a váš partner také jistě pochopí, když budete potřebovat trochu času pro sebe a pro svoji vlastní práci. [2]
 10. 10
  Nebuďte perfekcionisté. Pokud máte pocit, že jste úkol dokončili pouze pokud je výsledek „dokonalý“, budete mít život zahlcený nedokončenými úkoly. Stejně tak platí, že pokud čekáte s úkoly na to, až budete mít „dokonale“ čistou mysl, budete čekat opravdu dlouho.
  • Neodkládejte své projekty a nezapomínejte na to, jak správně projekty dokončit. Když se dostanete do bodu, kdy je práce uspokojivá a výsledek v pořádku, přejděte k dalšímu úkolu.
  • Pokud máte projekty, které nedokážete doladit k dokonalosti, zkuste si od nich dáte chvíli pauzu a vrátit se k nim po dokončení několika dalších menších úkolů. V kratším čase toho stihnete více, nebudete se nudit a nebudete marnit čas u jediného nedokonalého projektu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Zorganizujte si život doma a v práci

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vše by mělo mít své místo. Pokud máte neorganizovaný domov, pravděpodobně nemáte pro každou věc své místo. Naházejte věci tam, kam vás zrovna napadne a každou věc vždy vracejte tam, kam patří.
  • Nenechávejte věci jen tak ležet na nočním stolku, na každou věc si najděte zvláštní místo. Udělejte to tak se vším v domě.
  • Vezměte si k ruce krabici nebo košík a dávejte do nich věci, kterými se budete zabývat později, až budete mít více času. To může být například pošta, věci z obchodu nebo věci z práce či ze školy.
 2. 2
  Uklízejte dům postupně. Vyberte si jeden den v týdnu, kdy máte většinu času volnou. Potom si vyberte jednu místnost nebo oblast domu, kterou je potřeba uklidit. Například pokoj, garáž, auto nebo kancelář v práci. Pracujte na tomto pokoji celý den a postupně se takto zbavujte nepořádku ze svého života.
  • Pořiďte si organizační pořadače, složky a krabice, díky kterým budete mít věci přehledně uložené. Můžete si koupit i krásné designové úložné prostory, ale lze použít krabice od bot, hrníčky a různé nádoby. Když je polepíte samolepkami nebo natřete barvou, budou vypadat o něco lépe.
  • Zamyslete se nad tím, kdy jste naposled použili každou z věcí, které uklízíte. Pokud je to déle, než několik měsíců nebo i let, pravděpodobně ji můžete vyhodit.
 3. 3
  Zbavte se věcí, které nepotřebujete. Sice možná předpokládáte, že „potřebujete“ všechno, neorganizovaný dům je pravděpodobně plný věcí, které opravdu nepotřebujete. Prodějte vše, co způsobuje nepořádek a rozhodněte, jak užitečná pro vás každý věc je. Pokud jste něco dlouho nepoužili, používáte to jen zřídka, nelíbí se vám to nebo to nepotřebujete, zbavte se toho.
  • Snažte se své emoce oddělit od věcí, kterými se probíráte. Jistě, to porcelánové udělátko vám dala babička, ale skutečně ho chcete nebo potřebujete? Snažte se tyto věci třídit ukázněně a nemějte špatný pocit z toho, že něco vyhodíte.
  • Rozdělujte věci na hromady, například odpad, charita, sklep, prodat atd. Potom se vypořádejte s každou hromadou zvlášť.
  • Udělejte si zahradní bazar a zkuste prodat některé z věcí, které byste jinak vyhodili. Velké věci, například nábytek nebo elektroniku, můžete zkusit prodat na eBay nebo Craiglist, abyste nemuseli pořádat velkou akci jen kvůli troše peněz.[3]
 4. 4
  Nenoste si domů další zbytečnosti. Snažte se nekazit si tento proces tím, že si budete nosit další věci, které nepotřebujete. Jednou z příčin toho jsou slevy v obchodech. Nekupujte věci jen proto, že jsou levné – nakoupíte spoustu věcí, které vlastně vůbec nepotřebujete, protože chcete využít akce.
  • Když jdete nakupovat a chcete si něco koupit, představte si, kam si to doma dáte. Najdete tomu speciální místo, na kterém to bude moci zůstat napořád?
  • Když jdete do obchodu, noste si s sebou nákupní seznam. Potom procházejte uličkami tak, abyste koupili jen to, co máte na seznamu. Domů si přinesete věci, které potřebujete a ne věci, které jste pouze chtěli.
  • Zamyslete se nad tím, že když se vyhnete slevám, ušetříte peníze. Přestože si koupíte věci, které jsou za skvělé ceny, stále utrácíte peníze, které byste jinak neutratili.
 5. 5
  Vracejte věci na svá místa. Každý to dělá – vezme si pero z šuplíku, napíše si něco a nechá pero ležet na stole. Nepodléhejte této lenosti a vracejte vše vždy zpět na své místo.
  • Pokud úkol, který chcete udělat trvá méně než 2 minuty, udělejte ho ihned. Budete tak mít rychleji vše splněno a později nebudete muset dělat tolik věcí.
  • Pokud se vám na jednom místě válí několik věcí, udělejte si chvilku a všechny je ukliďte. Zabráníte tím tomu, aby hora nepořádku rostla.
 6. 6
  Rozdělujte si své úkoly. Kolikrát jste už měli nepořádek v domě, protože jste odkládali úklid? Přestože to je spojeno hlavně s leností, můžete si své úkoly udělat snadnější, stačí si je rozdělit na menší. Vyberte si jeden úkol – například utřít prach – a určete si na něj čas, během kterého ho musíte stihnout. Když to tak uděláte s každým úkolem, brzy budete mít krásně uklizeno a nebudete tím muset trávit dlouhé hodiny. [4]
 7. 7
  Vše si označte. Máte krabice nebo šuplíky plné tajemných věcí, na které jste již dávno zapomněli? Pořiďte si tedy štítkovač (nebo použijte klasický lihový fix) a označte si vše, co máte. Dávejte věci zpět na svá místa a i značkování pro vás bude snadnější.
  Reklama

Tipy

 • Pomáhá také dělit si různé typy úkolů do různých seznamů. Všechny pracovní úkoly si pište do jednoho sešitu a všechny domácí práce do jiného.
 • Poslouchejte hudbu – klasika, taneční, rocková, nebo domorodá... jde o to, abyste se uvolnili a umožnili své mysli soustředit se na to, co je důležité.
 • Nechejte své myšlenky odejít, netravte s nimi příliš mnoho času – brzy se k vám zase vrátí.
Reklama

Varování

 • Nesnažte se dělat více věcí najednou. Vyberte si jeden úkol, splňte ho až do konce a odškrtněte si ho ze seznamu. Jinak budete mít stále příliš mnoho nesplněných úkolů a nebudete mít motivaci. Je to jako začarovaný kruh.
 • Myslet na to, že plníte úkoly, není to samé, jako je skutečně plnit. Když se chytnete do myšlenek na to, co vše musíte udělat, nakonec neuděláte nic – vyčerpáte se přemýšlením. Zkuste tip s 15 minutami, který je popsán výše.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 48 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 683 krát
Stránka byla zobrazena 12 683 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama