Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zvyšte krevní tlak pomocí povědomí o základní první pomoci, abyste zmírnili problém. Pokud jste pacient, tyto body vám umožní, že se budete cítit lépe. Jako ten, kdo poskytuje pomoc, můžete být informováni, působit konejšivě a dostat pacienta z této krize. Když stav nevypadá dobře, hodí se trochu lékařských znalostí. Nicméně v nebezpečnějších případech může několik strategických kroků zachránit situaci, než dorazí zdravotnický personál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Během akutního záchvatu

 1. 1
  Posuďte situaci. Pokud se to stává často, může to být chronické. Zvažte zdraví dotyčné osoby. Je to výsledkem nemoci? Dělo se v té době něco neobvyklého, co mohlo mít účinek na snížení hladiny krevního cukru? Nejdůležitější je zůstat uvolněný. Nemusí se jednat o žádný větší problém. [1]
  • Budete potřebovat zjistit, jestli příznaky ukazují na nebezpečně nízký krevní tlak. Obvykle mezi příznaky patří závratě, točení hlavy, nestabilita, ztlumené nebo zamlžené vidění, slabost, únava, nevolnost, chlad, vlhká kůže, omdlévání a bledá pleť. [2]
 2. 2
  Uvařte si šálek horkého černého čaje. Přiveďte vodu k varu a čaj louhujte asi 5-7 minut, abyste získali plnou chuť. Přidejte 1 čajovou lžičku (4 g) cukru pro další zvýšení krevního tlaku. Ke zvýšení dojde do 45 minut po vypití čaje.
 3. 3
  Přimějte pacienta vypít hodně vody nebo jiných tekutin. Když se zvýší objem krve a zmírní dehydratace, hypotenze může zmizet. [3] Sportovní nápoje obsahující elektrolyty navracejí tělu také ztracené minerály. Jejich pití nebo pití vody zabrání výskytu dehydratace.
  • Dalším způsobem, jak nakopnout krevní tlak (dočasně) je pít kofein. Vědci si nejsou zcela jistí jak nebo proč to funguje, ale domnívají se, že buď blokuje hormony, které rozšiřují vaše tepny, nebo napumpuje hladinu adrenalinu, což přímo způsobí růst krevního tlaku. [4]
 4. 4
  Dejte pacientovi něco slaného k jídlu. Přebytečná sůl pomáhá způsobit růst krevního tlaku. To je důvod, proč kardiologičtí pacienti obvykle mají nízko sodíkové diety.
  • O sodíku je známo, že zvyšuje krevní tlak (a někdy značně), takže lékaře obecně doporučují jeho omezení. Než zvýšíte jeho příjem, poraďte se s vaším zdravotníkem - pokud budete přijímat množství, které pro vás není dobré, může to vést k selhání srdce (obzvlášť, pokud jste starší). [3]
 5. 5
  Přemýšlejte o potřebě oběhu ve vztahu ke krevnímu tlaku. Zvedněte nohy a vezměte si, pokud je to možné, kompresní punčochy. To jsou ty samé punčochy, které lidé používají ke zmírnění křečových žil a jsou stejně dobré na zmírnění srážení krve v nohách. [3]
 6. 6
  Určete, jestli pacient vynechal nezbytné léky nebo ne. Problém může spočívat jednoduše v dodržení pokynů lékaře. Mnoho léků snižuje nebo zvyšuje krevní tlak, dokonce jen jako vedlejší účinek. Určité kombinace mohou být také silnější, než když se léky berou samostatně.
 7. 7
  Dejte pacientovi vynechané léky. Ujistěte se, že (nebo vy, pokud je to váš případ) rozumí důležitosti nevynechávat dávky. Nebo tomu, aby nebral léků příliš!
  • Uvědomte si, že kromě jeho běžných léků, acetaminofen a určité protizánětlivé léky a antidepresiva mohou také zvýšit krevní tlak. Pokud máte nějaké k dispozici, zvažte v tomto případě jejich zařazení. [5]
 8. 8
  Několikrát zapumpujte nohami a rozhýbejte své ruce, než vstanete. Dokonce i u zdravých jedinců je běžný pokles krevního tlaku, když vstanou po dlouhé době sezení. Když se chystáte vstát (obzvlášť při vstávání z postele), nejprve se posaďte a pomalu se zvedejte. [6]
  • Pokud můžete, pravidelně cvičte, abyste podpořili krevní oběh. Pokud se jedná o chronický problém, cvičte a jezte často malá jídla.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Další činnost

 1. 1
  Kontaktujte pacientova lékaře, pokud je krevní tlak nebezpečně nízký. Zdravotníkovy rady budou během této situace k nezaplacení.
  • Pečlivě vysvětlete lékaři okolnosti nízkého krevního tlaku. Pokud může pacient mluvit, nechte ho popsat příznaky, co nejživěji bude možné.
  • Udělejte přesně to, co lékař doporučí. V případech nebezpečně nízkého krevního tlaku může lékař chtít, aby pacient jel na pohotovost.
 2. 2
  Pokud možno, sledujte krevní tlak, když krize přejde. Pokud je stále nízký, může být třeba vyhledat další lékařskou pomoc. Za ideální se považuje tlak mírně pod 120/80.
 3. 3
  Po hodině znovu posuďte pacienta a hodnoty, abyste určili, jestli je pacient mimo nebezpečí. Vykazuje nějaký příznaky? Jak se cítí? Přimějte ho pít tekutiny, i když nemá žízeň.
  Reklama

Tipy

 • Z toho, že vypijete během dne hodně vody, byste měli udělat pravidlo.
 • Pokud je nízký krevní tlak vašim problémem, měli byste investovat do domácího tlakoměru.
 • Užívání multivitaminu pomáhá udržet hladiny živin, což dále udržuje vhodné hladiny krevního tlaku.
 • Kompresní punčochy jsou nezbytnou pomůckou při udržování správného krevního oběhu.
Reklama

Varování

 • Nízký krevní tlak může způsobit točení hlavy. Také to může přivodit zimnice a ve vážných případech šok.
 • Alkohol dehydratuje tělo a jeho funkce. Tudíž ho nepijte.
 • Pamatujte, že dehydratace je nebezpečná a může pacienta zabít. Z toho důvodu jednejte v případě úpalu nebo jiného nedostatku tekutin rychle.
Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Reklama

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Tento článek spoluautorem článku je Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee je atestovaná sestra rodinného lékařství pracující v Tennessee. V roce 2006 získala titul MSN z University of Tennessee. Tento článek byl zobrazen 9 012 krát
Stránka byla zobrazena 9 012 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama