Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tisíce let nazpět Římští vojáci skákali panáka, aby otestovali svou sílu a rychlost. Občas skákali až 100 stop (3,5m) s velmi těžkou zátěží![1] Dnes je skákání panáka hra pro děti na dvorku za domem (a odrostlých a bezstarostných dospělých) hraná po celém světě. I když jste se nikdy jako dítě nenaučili hrát tuto hru nebo ji jednoduše potřebujete malinko oprášit, tak se můžete velmi snadno tuto hru naučit a vytvořit různé variace, aby byla zajímavější.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Skákání klasického panáka

 1. 1
  Nakreslete panáka na zem. Nejlepší pomůckou pro malování na asfalt, kameny nebo beton, je křída. Čtverce musí být dostatečně velké na 1 nohu a ujistěte se, že kámen, který hodíte, vám ze čtverců nebude odskakovat. I když je několik způsobů, jak namalovat panáka, tak ten standardního školního skákacího panáka najdete zde.
  • Obvykle navrhneme místo pro číslo 10 tak, jak je vyobrazeno zde, jako malou zastávku. Toto místo je pro hráče místem, kde se může otočit a/nebo získat svou ztracenou rovnováhu zpět. Občas se tomuto místu dávají zajímavější jména jako např. „nebe“.[2]
 2. 2
  Hoďte placatý kámen nebo jemu podobný předmět (malý hakisak, mušli, knoflík, plastickou hračku) na první skákací pole. Předmět musí spadnout přímo do čtverce, aniž by se dotýkal stran či odskočil pryč. Pokud se vám nepodaří trefit doprostřed, tak musíte předat kámen spoluhráči a ztrácíte tak svou šanci. Pokud se vám to však podařilo, tak pokračujte krokem dále.
  • Skákacího panáka může hrát i jednotlivec. V tomto případě si určete hrací pravidla sami, aby vám vyhovovala!
 3. 3
  Skákejte po všech políčkách až na to, které jste si označili kamenem, to přeskočte. Po každém čtverci pouze jednou nohou. Kterou nohou začnete je však jen na vás. V jednu chvíli není možné mít na zemi obě chodidla, pouze tehdy, když jsou na zemi dva čtverce vedle sebe. V tomto případě můžete položit na zem obě nohy a to do čtverců vedle sebe. Vždy udržujte nohy ve čtvercích; když stoupnete na čáru, skočíte na špatný čtverec nebo skočíte mimo daný čtverec, tak ztrácíte svou šanci.
 4. 4
  Zvedněte svoji značku při zpáteční cestě. Až se dostanete na poslední číslo, tak se otočte (zůstaňte stále na jedné noze) a skákejte zpět. Při zpáteční cestě, až budete na čtverci těsně před tím, který máte označený, tak se sehněte (stále na jedné noze) a zvedněte ho. Poté přeskočte tento čtverec a dokončete panáka.
 5. 5
  Předejte štafetu dalšímu. Pokud se vám bezchybně podařilo dokončit první kolo, tak při příštím kole hoďte předmět na druhé políčko. Vaším cílem je dokončit všechna kola při použití značkovacího předmětu na každém čtverci. První člověk, který takto hru dokončí, vyhrává!
  • Ashrita Furman je držitelkou Guinnessova rekordu pro nejrychleji dokončeného skákání panáka v době 68 vteřin. Pokud by vás to zajímalo.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Přidáváním variací

 1. 1
  Změňte tvar skákacího panáka. Nakreslete ho dokola s čísly, jdoucími za sebou v kruhu. Možná proto ho Francouzi nazývají Escargot, neboli šnek.[3] Nebo vytvořte obdélník, trojúhelník nebo ohňostroj!
  • Nejjednodušší je začít ze středu do krajů. Touto cestou ho můžete udělat velkého, jak si přejete – než dokončit panáka posledním malým čtvercem.
 2. 2
  Zaměňte velikost a tvar čtverců. Některé z nich udělejte menší, tak budou muset lidé na špičky. Můžete dokonce některé udělat ve tvaru boty, abyste naznačili ten správný směr. Buďte kreativní!
 3. 3
  Udělejte z některých čtverců ostrůvky. Tak, aby člověk musel přeskakovat z jednoho na druhý pro dostání se na další čtverec. Jen se ujistěte, že je na místo možné skočit. Kdo řekl, že skákání panáka je jednoduché a nevyžaduje žádné velké dovednosti?
 4. 4
  Nastavte si časovač. Vytvořte si hru „Rychlý panák“. Člověk má na dokončení panáka určitý čas nebo ztrácí svou šanci nebo můžete ze skákání panáka udělat závod!
  Reklama

Tipy

 • Pro vytvoření šablony panáka můžete použít lepicí pásku, pokud chcete, pomůže vám ho snadno vytvořit a je skvělá pro skákání panáka v místnosti.
 • Poslední čtverec může být vytvořen jako „odpočinkový“, pokud byste si přáli odpočinout od skákání.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní při výběru okolí. Nejlépe se hraje na betonu než na štěrku či nerovném povrchu. Můžete se zranit!
Reklama

Reference

 1. Hopscotch By Elizabeth Dana Jaffe, Sherry L. Field, Linda D. Labbo. ISBN 0756501334
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Hopscotch
 3. http://www.grandparents.com/grandkids/activities-games-and-crafts/hopscotch

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 607 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 11 607 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama