Jak skenovat dokumenty

Spoluautor Jack Lloyd

V tomto článku:Příprava ke skenováníSkenování vašich dokumentůÚprava dokumentů

Skenery se staly nezbytnou součástí dnešního neustále se vyvíjejícího digitálního světa, Ať již jsou potřeba v podnikovém prostředí nebo pro rekreační účely, používání skeneru je velmi důležité v moderním podnikatelském světě a naštěstí je to velmi jednoduché. Pokud nemáte vlastní skener, můžete jej nalézt například v místní knihovně nebo v místním kopírovacím centru. Ve své podstatě, skenování je jednoduše přenášení fyzických dokumentů do digitálního obrazu. Tento proces je proveden stejnou technologií, kterou používají kopírovací stroje a to tak, že se získává intenzivní obraz dokumentu. Nicméně, namísto vytištění kopie, skener ji přenese do počítače, kde může být použita k mnoha dalším účelům.

1
Příprava ke skenování

 1. 1
  Pořiďte si skener. Abyste mohli skenovat dokumenty, budete si nejdříve muset koupit skener. Můžete si vybrat mezi samostatnými skenery nebo kombinovaným systém nabízející funkci skenování (například fax, tiskárna nebo kopírovací stroj). Tyto přístroje mohou být zakoupeny z obchodu s kancelářskými potřebami, elektro obchodu, stejně jako z mnoha online zdrojů.
  • Jakmile jste si zakoupili skener, budete jej muset zapojit do vašeho počítače a nainstalovat s tím spojený software. Většinou se skener se připojí k počítači přes USB kabel (který by měl být součástí). Ve většině případů bude muset být zapojen do zásuvky. Nezapomeňte jej zapojit. Instalace softwaru je ve většině případů jednoduchá. Postupujte podle návodu, který je k dispozici v uživatelském manuálu nebo v instalačním disku.
 2. 2
  Budete potřebovat správný software. Budete potřebovat software k tomu, aby mohl skener fungovat. Většinou je k dispozici u nového skeneru, pokud jste si tedy nekoupili již použitý skener (proto je dobré se na software zeptat). Budete také potřebovat software pro editaci skenů, pokud máte v plánu s nimi nějak dále složitě pracovat.
  • Programy jako Adobe Acrobat vám umožní změnit oskenovaný text do několika čitelných dokumentů. Programy jako Adobe Photoshop vám umožní oskenované fotografie upravit a spravit nebo změnit oskenovaný text do velkých ploch.
 3. 3
  Potřebujete dokumenty, které lze oskenovat. Budete potřebovat dokumenty, které chcete oskenovat, protože je potřeba je umístit do skeneru (podobně jako u kopírovacího stroje). Také se budete muset ujistit, že vaše dokumenty lze oskenovat. Pokud nejsou rovné, větší než plocha pro skenování nebo musí obsahovat speciální bezpečností prvky, jako například speciální reflektivní materiál v šecích, potom takové položky nelze skenovat.

2
Skenování vašich dokumentů

 1. 1
  Otevřete skener. Jakmile máte váš skener k dispozici a je zapojen do vašeho počítače, můžete začít skenovat vaše dokumenty. Otevřete vrchní část skeneru, stejným způsobem jakým byste otevírali kopírovací stroj, aby byl vidět skleněný povrch pro skenování.
 2. 2
  Umístěte položky na skenovací podložku nebo sklo. Umístěte stranu dokumentu, kterou chcete oskenovat dolů na sklo. Tím umožníte fotoaparátu pod ním, aby položku viděl. Umístěte dokument do správného místa; místo pro papír standardní velikosti, stejně jako několik jiných běžných velikostí, bude označeno podél okrajů skla. Tu část dokumentu, která se nevejde na sklo, nebude možné oskenovat. Jakmile umístíte položku, zavřete horní část skeneru.
 3. 3
  Otevřete váš skenovací software. Nyní, když je položka ve správné poloze, otevřete váš skenovací software ve vašem počítači. Lze se do něj dostat mnoha způsoby. Zkuste nainstalovat software například tak, aby byla ikona softwaru vždy jednoduše k dispozici.
 4. 4
  Upravte nastavení skenování. Upravte nastavení podle potřeby pro dokument, který plánujete skenovat. Textové dokumenty mohou být často skenovány v černobíle podobě, přičemž některé skenovací softwary umožňují skenování fotografií a také skenování plakátů. Software se liší podle značek a zařízení, takže si s tím můžete trochu zaexperimentovat.
  • Nastavení, které budete chtít změnit, bude mít často vliv na kvalitu skenu. Skeny s vyšší kvalitou vám dodají mnohem větší soubory. Skenujte pouze v kvalitě, kterou potřebujete. Obrázky mohou být vyžadovány ve vyšší kvalitě, přičemž text může být často skenován ve velice nízké kvalitě. Některé softwary budou mít proto již předvolené nastavení.
 5. 5
  Vyberte “Skenovat”. Jakmile máte upravené nastavení, budete muset vašemu softwaru nebo skeneru dát pokyn, aby začal skenovat dokument. Můžete mít k dispozici tlačítko “Skenovat” na samotném přístroji. Pokud si nebudete vědět rady, přečtěte si uživatelský manuál.
 6. 6
  Proveďte další úpravy, pokud je potřeba. Jakmile je položka oskenována, většinou vám váš software nabídne možnost provést další úpravy, jako například změnu orientace obrázku. Proveďte úpravy, které pokládáte za vhodné a potom dejte pokyn vašemu softwaru, aby soubor uložil.
  • Mějte na paměti, že oskenované obrázky jsou většinou docela velké, především pokud jste se rozhodli skenovat ve vysokém nastavení. Změňte nastavení a proveďte znovu skenování obrázku, pokud je soubor prostě mnohem větší než potřebujete.
  • Dávejte si také pozor na formát souboru, ve kterém je váš dokument uložen. Můžete se rozhodnout pro něco jiného, než co je doporučeno jako výchozí.

3
Úprava dokumentů

 1. 1
  Upravte text. Jakmile je váš dokument oskenován, můžete použít program jako Adobe Acrobat a změnit soubory do formátu PDF nebo je dát dohromady do několikastránkového dokumentu. Můžete také nastavit Acrobat pro rozpoznání oskenovaného textu a umožnit, aby byl dohledatelný nebo jednoduchý na úpravu.
 2. 2
  Upravte obrázky. Otevřete obrázek s použitím buď základního softwaru pro fotografie z vašeho počítače, nebo mnohem složitějšího programu, jako například Photoshop. Zde můžete změnit kontrast, hladiny a množství jiných aspektů obrázku.

Informace o článku

Spoluautorem tohoto článku je Jack Lloyd. Jack Lloyd je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s tvorbou a editací článků souvisejících s technologiemi. Je technologickým nadšencem a učitelem angličtiny.

Kategorie: Kancelář

V jiných jazycích:

English: Scan Documents, Español: escanear documentos, Deutsch: Unterlagen scannen, Português: Digitalizar Documentos, Français: scanner des documents, Русский: сканировать документы, 中文: 扫描文档, Italiano: Scannerizzare Documenti, Nederlands: Documenten scannen, Bahasa Indonesia: Memindai Dokumen, العربية: مسح المستندات ضوئيًّا, हिन्दी: दस्तावेजों को स्कैन करें, ไทย: สแกนเอกสาร, Tiếng Việt: Scan Tài liệu, 한국어: 문서를 스캔하는 법, 日本語: ドキュメントをスキャンする, Türkçe: Belge Nasıl Taranır

Stránka byla zobrazena 12 574 krát.
Byl tento článek přesný?