Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Levandule je krásná kvetoucí bylinka, která roste v trsech, co se zvětšují každý rok. Plně vzrostlá levandule vám dá 7 – 8 svazečků květů, které můžete usušit a použít pro vaření nebo k výrobě voňavých pytlíčků a dalších předmětů. Stříhání a sklízení levandule správným způsobem dokáže prodloužit životnost keříku, který vám pak při troše štěstí bude dávat květy po mnoho dlouhých let. Začněte prvním krokem a naučte se, jak správně stříhat a sklízet levanduli.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Stříhání a sklízení levandule

  1. 1
    Stříhejte a sklízejte levanduli v době, kdy je rozkvetlá. Stříhání levandule je totožné s jejím sklízením – jednoduše květy odstraňujete z keříku. To podporuje nový růst v kořenech rostliny, která díky tomu vypadá upraveně a mimo to získáte 1 – 8 svazečků čerstvých levandulových květů. Levanduli je třeba stříhat těsně po tom, co se na jaře květy otevřely. V té době je nejkrásnější a také nejsilněji voní.[1]
    • Brzy zjara levanduli hlídejte, abyste stihli okamžik, kdy se květy poprvé otevřou.
    • Pokud levanduli ostříháte na jaře, rostlina bude mít dost času na to, aby vytvořila další květy pro druhou sklizeň.
  2. 2
    Naskládejte levanduli do svazečku. Rukama nasbírejte dostatek stonků, které se vám budou pohodlně držet v ruce. To je jeden svazeček levandule. Stonky jsou poměrně tuhé, takže je můžete sbírat ze všech částí keře, aniž byste museli mít obavy, že je potrháte.
    • První rok většinou levandule vyprodukuje množství rostlin maximálně na jeden nebo dva svazečky.
    • Plné dospělosti dosahují keře levandule po třech letech – během těch vyprodukují 8 – 10 svazečků květů.
  3. 3
    Odstřihněte levandulové stonky těsně nad jejich dřevnatou částí. Pokud si levandulový keřík dobře prohlédnete, zjistíte, že je do země vrostlý tuhým, dřevnatým kořenem, nad kterým vyrůstají zelené stonky a listy. Pokud byste zakrojili do dřevnaté části rostliny, můžete ji poškodit. Dejte jí dostatek prostoru a stříhejte 2 – 5 cm nad dřevnatými částmi.
    • Nejlepší na sklízení levandule je zahradnický nůž. Je ohnutý do oblouku jako srp a má zubatý okraj. Pokud takový nástroj nemáte, poslouží i obyčejné nůžky nebo ruční zahradnické kleště.
    • Pokud používáte zahradnický nůž, zahákněte ho okolo nahromaděného svazku levandule a přitáhněte nůž k sobě. Tím odříznete všechny stonky levandule najednou.
    • Pokračujte v řezání, dokud nebudou všechny stonky levandule zpracované a keřík nebude vypadat jako úhledný kopeček.
    • Řezejte levanduli poté, co rosa oschne, ale slunce ještě nevytáhne příliš moc esenciálních olejů (ty chcete uchovat, aby si levandule udržela svoji vůni.
  4. 4
    Odstřihněte stonky levandule, abyste podpořili květ. První sklizeň se uskutečňuje na začátku cyklu. Jak keř produkuje další květy během sezóny, stříhejte je podle potřeby. Oblasti s menším druhem levandule většinou kvetou v pravidelných intervalech a je proto potřeba je podle toho zastřihovat, aby květy vykvetly znovu. Všeobecně platí, že levandule se chová stejně jako jakákoliv jiná kvetoucí rostlina – když ji ostříháte brzy hned u paty, stihnou vyrůst nové květy a díky tomu budete moci sklízet víckrát, než jednou do roka.
    • Druhou sklizeň můžete obvykle očekávat do dvou týdnů až měsíce – jakmile se kvetení zpomalí (bude trvat asi měsíc), udělejte jednu konečnou sklizeň.
  5. 5
    Odstraňujte odumřelé části keříku. Všechny stonky, které jsou uschlé, spolu s odumřelými větvičkami a další hmotou z rostliny pravidelně odstřihávejte. Budete stříhat přímo při sklizni, ale občas může být nezbytné upravit nevzhledný keřík nebo ho na konci sezóny vytvarovat. Nikdy nestříhejte do dřevnaté části.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Sušení a používání levandule

  1. 1
    Usušte levanduli ve svazečcích nebo na mřížce. Můžete ji buďto pověsit stonkem vzhůru a nechat uschnout na chladném, tmavém místě, nebo usušit na mřížkách venku na slunci. Druhá zmiňovaná metoda negativně ovlivní barvu sušených levandulových květů, protože slunce je zesvětlí.
  2. 2
    Uskladněte sušenou levanduli na chladném a tmavém místě. Když ji uložíte mimo dosah slunce, vydrží vám déle čerstvá.
  3. 3
    Chcete-li, zbavte levandulové kvítky stonků. Drobné kultivary levandule vám dají nejmenší kvítky, ale zároveň vyžadují nejdelší dobu zpracování. Abyste kvítky zbavili stonků, položte celé stonky mezi dva kusy překližky. Zmáčkněte je a válejte mezi nimi. Odrhnutou levanduli prosejte přes síto a zachyťte drobné kvítky.
  4. 4
    Použijte levanduli buď na vaření, nebo na vytváření dekorací. Usušené stonky můžete dát do vázy a ozdobit si dům, odrhnuté kvítky můžete použít k výrobě voňavých pytlíčků do skříně, nebo třeba ke zdobení cukrářských výrobků. Tady je několik dalších nápadů:
    • Vyrobte si levandulové mýdlo.
    • Přidejte pár lžic levandule do těsta na sušenky. Upečte pak levandulové sušenky s cukrem.
    • Připravte si levandulový olej, který vám provoní dům květinovou vůní.
    Reklama

Tipy

  • Z odstřižených kousků můžete udělat semenáčky. Dejte je do truhlíku s hlínou, občas je zalijte, a měly by začít růst.
  • Nový růst se objeví na jaře. Pozor, ať levanduli nepřelijete. Měla by růst na přímém slunci. Když se začnou větve a větvičky zelenat, jedno silné prořezání (posledních podzimních květů) pomůže k dalšímu rozvětvení keře.
Reklama

Varování

  • Dávejte si pozor na prsty. Čím ostřejší nástroje, tím lépe.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 23 010 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 23 010 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama