Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte na zahradě několik ořešáků a nevíte, co udělat s tolika ořechy? Ukážeme vám několik základních tipů a rad, jak je správně sklidit. Ořechy jsou skvělé čerstvé nebo se výborně hodí do ořechového koláče či jiných receptů. Postupujte podle následujících kroků, abyste ořechy správně sklidili a připravili je ke konzumaci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak sklidit ořechy

 1. 1
  Posbírejte ořechy, které opadaly na zem. Některé ořešáky jsou velmi vysoké, takže není možné dosáhnout na všechny větvě. Navíc, sbírání ořechů přímo ze stromu může jeho větve poškodit, takže je lepší počkat, než ořechy opadají samy a pak je posbírat. Nezapomeňte však mít na rukou pracovní rukavice, jelikož jednorázové rukavice se vám rychle poškodí.
 2. 2
  Zbavte ořechy zelené slupky. Jakmile je ořech zralý, tak jeho oplodí se začne zbarvovat ze zelené do žlutozelené. Šťáva z oplodí však zanechává tmavé skvrny, takže je dobré při manipulaci s ořechy nosit rukavice nebo použít nějaké kleště. Palcem zmáčkněte slupku – na zralém ořechu se objeví otisk. Slupku lze odstranit malým nožíkem nebo můžete ořechy položit na silnici a přejet je autem! Někdy také stačí je přejet nohou a slupka se rozlouskne a vy ji pak lehce můžete odstranit. Všechny zmíněné metody budou fungovat.
  • Jednoduchý způsob, jak se zbavit otevřených slupek, je dát ořechy do vody. Slupky budou plavat na hladině, zatímco ořechy klesnou ke dnu.
 3. 3
  Vyhoďte slupky. Ořechy obsahují juglon, látku, která ohrožuje růst mnoha druhů rostlin. Juglon degraduje, když je vystaven teplu, slunci a vzduchu a měl by se během několika týdnů či měsíců na kompostu kompletně rozpadnout. Hotový kompost tak bude bezpečný i pro citlivé rostliny, jako jsou lilkovité rostliny (rajčata, brambory, lilek, paprika, atd.).
 4. 4
  Rozložte ořechy ve skořápkách tak, aby uschly. Rozložte je na vrstvu starých novin a nechte je několik dní sušit se. Někteří lidé je suší i delší dobu. Čím sušší ořech je, tím jednodušší je skořápku rozlousknout. Také je můžete uchovávat ve skořápkách na suchém místě, kam se nedostanou hlodavci – velmi rychle byste o své ořechy přišli.
 5. 5
  Na rozlousknutí skořápky použijte kladívko nebo svěrák. Svěrák však poškodí jádro méně než kladívko. Tato část může být náročná a není dobré ji uspěchat, pokud nechcete ořechy poškodit.
 6. 6
  Vyjměte ořechová jádra. Pokud vám jádra nejde vyjmout, tak můžete použít napichovátko (obvykle se dá koupit v obchodech spolu s louskáčkem - hlavně během ořechové sezony). Pokud však máte ořechy pouze na ořechový koláč, tak je jedno, jestli se vám uvnitř skořápky jádra rozdrtí. Na koláč to bohatě stačí.
 7. 7
  Vyhoďte skořápku. Skořápky se můžete zbavit jakýmkoliv způsobem chcete. Nezapomeňte, že skořápka je často velmi tvrdá a ostrá, takže si dávejte pozor, aby na ni někdo nestoupl. Rozdrcené skořápky se někdy používají jako brusná směs na leštění mosazných předmětů. Navíc, pokud máte hodně ořechů, tak je můžete v zimě použít jako topivo.
 8. 8
  Snězte ořechy čerstvé nebo si je uschovejte na později. Ořechy různých druhů ořešáků se liší svojí chutí a některé jsou silnější, než ostatní.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak odstranit zelené slupky ve vodě

 1. 1
  Dejte ořechy do vařící se vody na 30 sekund až 1 minutu.
 2. 2
  S pevnými rukavicemi zmáčkněte zelenou slupku a rozlouskněte ji. Mělo by to být jednoduché. Sundejte slupku z ořechu.
 3. 3
  Namočte ořechy do studené vody, aby vychládly.
 4. 4
  Usušte ořechy.
 5. 5
  Následně postupujte podle instrukcí výše.
  Reklama

Tipy

 • Noste kvalitní pracovní rukavice, nejlépe z gumy. Skvrny z oleje, který se nachází v ořeších, jsou odporné. Pokud si nenasadíte rukavice, tak počítejte s tím, že nějakou dobu budete chodit se žlutýma rukama.
 • Mějte na sobě staré oblečení, protože skvrny z ořechů na oblečení zůstanou natrvalo (kromě toho, že vám zašpiní ruce).
 • Ze zelených ořechových slupek můžete vyrobit mořidlo nebo domácí inkoust. Namočte zelené slupky do čerstvé dešťové vody a pak je zahřejte (nejlépe venku, protože to bude velmi zapáchat). Budete potřebovat kovovou pánev nebo přidat do směsi cokoliv kovového (např. několik kovových hřebíků nebo kus mědi), chcete-li mít trvalejší barvu. Následně směs nechte vychládnout a přelejte ji přes cedník. Nechte vodu vypařit se z barvy, abyste tak získali koncentrovanější, hnědý inkoust. Obvykle se k tomu ještě přidávaly černé saze z lamp, aby inkoust získal černou barvu.
 • Listy a slupky můžete dát na kompost. Udává se [1], že listy ořešáků se mohou dát na kompost, protože se jejich toxiny na vzduchu rozpadnou ve vzduch, vodu a bakterie. Přijdou tak o své toxické vlastnosti během 2 až 4 týdnů. V půdě však tento proces může trvat až 2 měsíce.
 • Na oddělení ořechů od listů udělejte: shrabejte listy a ořechy na velké hromady a ty pak dejte do kyblíků. Následně je vysypte na svažující se síto, přes které prosejte ořechy do prázdného kyblíku.
Reklama

Varování

 • Nedotýkejte se rukavicemi očí či úst. Skvrny z ořechů jsou silné a zapáchající a mohli byste si tak špinavými rukavicemi popálit oči nebo se přiotrávit. Nenechejte malé děti sklízet ořechy.
 • Ujistěte se, že ořechy nejsou jedovaté pro vaše domácí mazlíčky. Zjistěte si, jestli se jich mohou dotknout či je sníst, atd. Vždy mějte na mysli, co se může stát, když zanedbáte svoji péči. Vždy si musíte být jistí tím, že vše, co děláte, nijak nepoškodí vaše milovaná zvířata!
 • Nepoužívejte ořechové listy a slupky na mulčování. Ořešáky obsahují juglony, které jsou škodlivé pro mnoho rostlin.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kvalitní pracovní rukavice (nejlépe z gumy)
 • Kbelík nebo nějaká nádoba (nepoužívejte nic, co nechcete poskvrnit)
 • Svěrák nebo kladívko
 • Kapesní nožík, chcete-li slupky odřezat (volitelné)
 • Napichovátko (také se dá použít cokoliv špičatého) (volitelné)
 • Recept na ořechový koláč nebo dort (volitelné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 337 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 3 337 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama