Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čerstvé hrozny jsou bohaté na antioxidanty, vitamín C a spoustu dalších vitamínů, které jsou důležité pro zdravé srdce, podporují kognitivní schopnosti, zrak a vyrovnávají hladinu krevního tlaku.[1] Existuje mnoho způsobů, jak hrozny uchovávat, abyste si je mohli vychutnat i několik dní či týdnů po nákupu.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak vybrat čerstvé hrozny

 1. 1
  Hledejte hrozny se zelenými stonky, na který jednotlivé hrozny pevně drží. Hrozny s hnědými stonky snadno ze stonků opadávají a jsou obvykle přezrálé, takže rychleji shnijí.
 2. 2
  Prohlédněte si zabarvení hroznů a určete jejich zralost. Bílé hrozny by měly být ledově zelené, zatímco červené a modré hrozny by měly mít plné, tmavé zabarvení.[2]
  • Nekupujte si hrozny, které jsou nahnědlé nebo mají nějaké abnormální zabarvení. Pravděpodobně jsou nahnilé.
 3. 3
  Zkontrolujte, zda hrozny voní čerstvě a sladce. Nahnilé hrozny mohou být cítit po kvašení.
 4. 4
  Hledejte na trsu hroznů příznaky plísně. Pokud jsou některé hrozny příliš měkké na dotek anebo na nich vidíte místečka s bílou nebo šedou plísní, vyberte si jiný trs. Plíseň se rychle rozšíří i na ostatní hrozny v trsu, takže vám rychle shnijí.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak hrozny uchovávat

 1. 1
  Dejte hrozny do lednice okamžitě po příchodu domů. Hrozny zůstanou nejčerstvější, když je budete uchovávat mezi -1 a 0 °C.
 2. 2
  Dejte hrozny do uzavíratelného plastového sáčku nebo pevně uzaviratelné nádoby, aniž byste je předem umývali. Umývaní hroznů urychlí jejich proces zrání, díky čemuž rychleji shnijí už během prvních 7 dnů.
  • Hrozny umyjte pouze pokud je chcete dát zmrazit. Předtím než dáte hrozny do mrazáku, vyskládejte hrozny na plech, aby se v mrazáku nespojily dohromady. Poté, co je každá kulička zmrazená, je všechny naskládejte do nádoby, v které je můžete v mrazáku dále uchovávat.[3]
 3. 3
  Dejte hrozny v ledničce dozadu. Zadní strana lednice je obvykle chladnější a hrozny tam zůstanou čerstvé až 2-3 týdny.
 4. 4
  Když kupujete více hroznů najednou, oddělte jednotlivé trsy od sebe, aby se provzdušnily. Hrozny rychleji shnijí, pokud trsy budou naskládané na sebe.
 5. 5
  Uchovávejte hrozny mimo dosah silně zapáchajících potravin, jako jsou cibule nebo pórek. Hrozny mají schopnost absorbovat cizí pachy a tudíž budou nedobře chutnat, pokud je budete uchovávat poblíž páchnoucích potravin.
  Reklama

Tipy

 • Pokud si rádi dáváte hrozny do obědových balíčků, tak je uchovejte v mrazáku a vyndejte je z mrazáku těsně před balením svého obědového balíčku. Do té doby, než budete jíst oběd, hrozny plně rozmrznou a budete je mít vychlazené a čerstvé.
Reklama

Varování

 • Hrozny zrají i po sesbírání. Chcete-li je uchovat co nejdéle čerstvé, dejte je do lednice nebo mrazáku.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 859 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 5 859 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama