Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když jde o skladování chleba, lednička je váš nejhorší nepřítel. Chleba ve skutečnosti tvrdne v lednici rychleji než při běžné pokojové teplotě. Nejlepší způsob, jak uchovat bochník chleba v co nejlepším stavu, je nechat ho jeden nebo dva dny v pokojové teplotě a poté ho zabalit a pro dlouhodobější uchování zamrazit. Pak ho můžete kdykoliv rozmrazit a zahřát a bude opět chutnat jako čerstvě upečený.

Postup

 1. 1
  Zabalte bochník do igelitu nebo alobalu. Tyto druhy obalů zachytí přirozenou vlhkost chleba, takže ho chrání před vysušením a ztvrdnutím. Pokud jste chléb zakoupili v papírovém sáčku, vyndejte ho a pro další uchování ho zabalte do igelitu nebo alobalu.
  • Pokud máte krájený chléb, stačí ho pečlivě utěsnit v jeho původním igelitovém obalu. Výrobci tohoto druhu chleba doporučují uchovat ho v původním obalu, aby si chléb udržel svou přirozenou vlhkost.
  • Někdo dává přednost tomu, že nekrájený chléb nechá v papírovém sáčku nebo ho dokonce nechá nezakrytý na prkénku postavený na odkrojenou stranu. Díky tomu si sice kůrka uchová svou křupavost, ale chléb vystavený působení vzduchu během několika hodin ztvrdne.[1]
 2. 2
  Nenechávejte chléb při pokojové teplotě déle než dva dny. Pokojovou teplotou se rozumí teplota okolo 20ºC. Uchovávejte chleba mimo přímé sluneční světlo na chladnějším a suchém místě jako je spíž nebo chlebník.
  • Pokud máte doma vysokou vlhkost, chléb může při pokojové teplotě začít rychle plesnivět. V takovém případě se můžete rozhodnout zamrazit chléb hned, jakmile z něj sníte požadované množství, dokud je stále čerstvý.
 3. 3
  Přebytečný chléb zamražte. Pokud máte víc chleba, než dokážete sníst před tím, než během pár dní ztvrdne, nejlepší způsob, jak zbytek uchovat, je zamrazit ho. Zamrazení chleba sníží jeho teplotu dostatečně na to, aby se zastavila rekrystalizace chlebového škrobu a chléb neztvrdnul.
  • Ujistěte se, že jste před zamrazením zabalili chléb do igelitového sáčku určeného pro zamrazování potravin nebo do odolné fólie, protože běžné potravinové fólie nejsou do mrazáků vhodné.
  • Sáček s chlebem si označte a uveďte na něj datum zamrazení, aby se z něj po čase nestala záhadná ledová kostka.
  • Je praktické chléb před zamrazením nakrájet. Díky tomu ho nebudete muset krájet, dokud bude zmrzlý, nebo po rozmrznutí, kdy bývá rovněž obtížné ho nakrájet.
 4. 4
  Nedávejte chleba do ledničky. Vědecké pokusy dokázaly, že v ledničce chléb rychleji ztrácí svou vlhkost a tvrdne třikrát rychleji než při pokojové teplotě. To je způsobeno procesem, který se nazývá retrogradace, což jednoduše znamená, že molekuly škrobu krystalizují a chléb tvrdne.
 5. 5
  Rozmrazte zmražený chléb. Pokud jste si chléb zamrazili, vždy ho nechte rozmrazit při pokojové teplotě. Odstraňte obal, ve kterém byl zamrazen, a nechte ho stát. Pokud chcete, můžete ho poté nechat několik minut (ne déle než 5 minut) v troubě nebo topinkovači, aby byl chléb opět křupavý. Nezapomeňte, že chléb lze rozpéct pouze jednou, aby se mu vrátila křupavost; podruhé už byste rozpékali ztvrdlý chléb.
  Reklama

Tipy

 • Někteří lidé tvrdí, že je nutné vždy ponechat patku jako víčko, které udrží přirozenou vlhkost uvnitř chleba.
 • Pokud si domů přinesete čerstvě upečený chléb, nebo si upečete vlastní a rozhodnete se zabalit ho do igelitového sáčku, nejdřív počkejte, než úplně vychladne. Bochník, který byste zabalili ještě teplý nebo vlažný, by byl uvnitř mazlavý. Je lepší nechat čerstvý chléb několik hodin na prkénku chladnout, než ho zabalíte.
 • Chleby, které obsahují olej nebo tuk, vydrží déle; například chléb obsahující olivový olej, vajíčka, máslo, apod.[2]
Reklama

Varování

 • Odolejte pokušení rozpékat v mikrovlnné troubě zamrazený toustový chléb - byl by velmi mazlavý a jeho struktura by byla nepoživatelná (gumová až tuhá). Nicméně pokud domácí chléb necháte řádně vychladnout, než ho nakrájíte a zamrazíte, následné rozpečení jednotlivých krajíců v mikrovlnné troubě mu rychle navrátí původní texturu a chuť, aniž by byl rozmočený, gumový nebo tuhý. Experimentujte s časem rozpékání: podle tloušťky krajíců a výkonu trouby může stačit i několik sekund.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 445 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 4 445 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama