Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jste pravým doutníkovým nadšencem, nebo se o doutníky zajímáte jen okrajově, může se vám hodit vědět, jak je skladovat. Správným skladováním uchováte čerstvost a říz doutníků. Když budete znát základní pravidla skladování, můžete své doutníky uchovat delší dobu v ideálním stavu. Pokračujte na první krok návodu a dozvíte se více.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Krátkodobé skladování doutníků

  1. 1
    Proveďte rychlou kontrolu klimatických podmínek. Dobrý doutník je jako živý organismus: potřebuje příjemně vytápěný prostor, jinak velmi rychle vyschne. Pokud se dostanete k dobrému doutníku a nebudete jej chtít vykouřit hned v ten den, můžete jej udržet svěží pomocí několika jednoduchých kroků.
    • Doutník byste měli uchovávat při teplotě okolo 21°C a zhruba 70% vlhkosti. V určitých klimatických pásmech (například v Miami) můžete nechat doutník v obalu a krátkodobě jej skladovat bez větších obav o uchování jeho čerstvosti. Pokud jste však například v Arizoně či na Aljašce, budete při delším než 24hodinovém skladování doutníku muset řešit jeho vysychání. [1]
    • Tabák kvalitních doutníků byl vypěstován v tropickém klimatu s vlhkostí mezi 65 a 72 %. Doutníky jsou vyráběny smotáním celých listů tabáku a jejich tvar závisí na tom, že zůstanou mírně olejovité a vlhké. Pokud doutníky nebudete skladovat při správné teplotě a vlhkosti, mohou vyschnout, popraskat či zplesnivět.
    • Pokud u vás začíná sílit vášeň pro doutníky a chcete jich uchovávat po delší dobu více, budete si muset pořídit k jejich skladování humidor. Přeskočte na další metodu článku.
  2. 2
    Několik málo doutníku si uložte do otevřeného plastového sáčku, dokud je nebudete chtít vykouřit. Pokud máte jeden či dva doutníky, které nemůžete ihned vykouřit, nejlépe uděláte, když je uložíte do otevřeného uzavíratelného plastového sáčku. K otvoru v sáčku položte mírně vlhký ručník a vše dejte na temné místo s teplotou okolo 21 °C.
    • Mnoho prodejců doutníků běžně nabízí i humidorové sáčky, ve kterých vydrží doutníky svěží i několik týdnů. Dobrý prodejce tabáků se vás také obvykle zeptá, jak dlouho chcete doutník skladovat, a pak vám jej třeba i zabalí do jednoho z takových sáčků. Nebojte se proto zeptat – můžete se toho hodně naučit.
    • Ručník by měl být čistý a jen opravdu mírně navlhčený, ideálně pak destilovanou vodou. Po pár hodinách zkontrolujte, že se v sáčku nesráží žádná vlhkost. Pokud ano, sáček více otevřete a ručník dejte dál. Doutníky mohou plesnivět.
    • Další variantou je uložení doutníků do plastové trubičky zakryté velmi mírně navlhčeným (takřka suchým) ručníkem. Trubičku pak dejte na místo se správnou teplotou. Ať už budete své doutníky skladovat jakkoliv, teplota a vlhkost hrají zásadní roli.
  3. 3
    Při převozu nechte doutníky v celofánu nebo trubičce. Pokud jste doutník pořídili v celofánovém obalu, cedrovém obalu nebo jiné tubě, můžete jej v ní nechat, dokud jej nevykouříte. Celofán propustí k doutníku vzduch, zatímco jiné tuby a obaly jej ochrání při převozu.
    • Doutníkoví nadšenci se rozcházejí v tom, zda doutníky při delším skladování nechávat v obalech, nebo je rozbalovat. Při krátkodobém skladování se není čeho bát. Všichni kuřáci doutníků však potvrzují, že doutník musíte buďto do dvou dnů vykouřit, nebo jej dát do humidoru.
  4. 4
    Nedávejte doutníky do ledničky. Jedním z rozšířených mýtů je to, že zchlazením či zmrazením dosáhnete uchování čerstvosti doutníků. Nic však nemůže být pravdě více vzdáleno… pokud tedy netoužíte po doutníku s příchutí ledničky. I když je doutník přehřátý a v pokoji je příliš (nebo naopak málo) vlhkosti, nikdy jej nedávejte do ledničky.
    • Doutníky se neskladují ve zcela uzavřených prostorách, protože potřebují dýchat. Pokud nechcete doutník zničit, nikdy jej nedávejte doutník do uzavíratelné plastové krabičky, ani do ledničky. Doutníky skladované s mokrým ručníkem uvnitř plastového boxu za krátkou chvíli nasáknou příliš mnoho vody a mohou dokonce zplesnivět.
    • Pokud nemáte naprosto žádné místo s parametry 21 °C/70 % vlhkosti, v teplém letním počasí dejte doutníky na chladnější místo v domě, zatímco v zimě je držte v kuchyni (respektive v nejteplejší místnosti). Do vzduchu pravidelně rozprašujte trochu vody, abyste zajistili aspoň provizorní zvlhčení. Není to ideální způsob, ale ušetříte tak svým doutníkům trochu trápení. Další možností pak je doutník okamžitě vykouřit.
  5. 5
    V obchodě s doutníky si vyptejte krabičku. Když kupujete doutník s tím, že jej nemáte kam dát a nechcete jej okamžitě vykouřit, zeptejte se v obchodě, co s ním. A optejte se také, jestli nemají (na prodej či dokonce zdarma) nějakou přebytečnou starou krabičku od doutníků, ideálně cedrovou. Někde vám ji prostě dají. V krabici na doutníky a v chladné místnosti vám doutníky chvíli vydrží.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Výběr humidoru

  1. 1
    Promyslete si, kolik chcete zaplatit. Existuje celá řada velikostí a typů humidorů v širokém cenovém rozpětí. Na to, abyste si pořídili kvalitní humidor, ve kterém si uchováte dobré doutníky čerstvé, však nemusíte vyloupit banku. Podívejte se na nabídku a ceny na internetu, nebo v místní prodejně tabáku.
    • Pěkný humidor se skleněným víkem a ovládáním teploty byste měli sehnat pod 1.500 či 1.700 Kč.
    • Velký rozdíl v ceně mohou tvořit prvky pro nastavování vlhkosti a teploty, jejichž kvalita se může trochu lišit. Nejlepším řešením je pořídit nejmenší dostačující humidor s co nejlepšími součástmi.
    • Ačkoliv jsou nejosvědčenějším a nejspolehlivějším způsobem skladování doutníků vysoce kvalitní cedrové humidory, můžete si (pokud méně lpíte na kvalitě) zkusit vyrobit krabici na doutníky z věcí, které máte v domácnosti. Chcete-li si vyrobit vlastní humidor, přeskočte na další metodu.
  2. 2
    Zvažte, kolik doutníků budete pravděpodobně naráz skladovat. Pokud vykouříte doutník jednou za uherský rok, nemá pro vás smysl investovat do humidoru se sedmi šuplíky, který pojme několik set doutníků. Zkuste odhadnout, kolik doutníků budete naráz doma uchovávat, a pořiďte si nejmenší dostačující humidor.
    • Stolní humidory pojmou okolo 25 doutníků, zatímco do velkých skříní jich dáte až 150. Humidory s více šuplíky nabídnou lepší organizaci a umožní vám v různých částech skladovat stovky kusů různých doutníků. Jsou však samozřejmě také nejdražší, stojí několik tisíc.
    • Cestovní humidory jsou malé, odolné, plastem vyztužené krabičky, které nabídnou prostor pro 10 až 15 doutníků. Pokud se chystáte na výlet s cílem přivést si pár doutníků, nebo jen hledáte malý a odolný humidor, cestovní provedení může za menší peníz nahradit dražší stolní varianty.
  3. 3
    Ověřte si, že je vámi vybraný humidor obložený cedrem. Obložení z cedrového dřeva pomáhá regulovat proudění vzduchu a vlhkost, je proto důležité, abyste jej v humidoru měli. Plastové či kovové humidory, i když budou vybavené správnými vlhkostními činidly, nikdy neudrží tak stálou optimální teplotu, jako humidor cedrový. Cedrové humidory vypadají krásně, hezky voní a navíc zajišťují správnou teplotu a vlhkost.
  4. 4
    Vyberte si do humidoru správný zvlhčovač. Řada humidorů obsahuje vestavěný zvlhčovač, se znalostí jednotlivých typů a schopností je odlišit se vám však bude lépe vybírat ten správný.
    • Zvlhčovače ve stylu houby jsou nejběžnější a nejlevnější. Obvykle lemují víku humidoru a jsou navlhčené propylenglykolem (běžně označovaným jako "PG"), který reguluje vlhkost v boxu. [2] Tuto kapalinu běžně seženete u prodejců tabáku, litr pak přijde na něco mezi 150 a 250 Kč. Populárními značkami kapalin do zvlhčovačů jsou Xikar a Cigar Mechanic.
    • Humidorové korálky, které jsou vyrobeny z akrylátu citlivého na vlhkost, nabízí extrémně dlouhou životnost a snadné použití. Lze je pravidelně doplňovat a tím udržovat v humidoru ideální vlhkost. Balíček korálků do humidoru stojí okolo 400 – 500 Kč, obvykle je však nebudete muset měnit – postačí je doplnit. Pro použití stačí korálky navlhčit destilovanou vodou, a následně je pravidelně ostřikovat vodou, aby byla zachována úroveň vlhkosti. Do humidoru je nejlépe dejte zabalené do nových dámských punčoch.
    • Digitální zvlhčovače jsou poměrně drahé, zato však nejefektivnější. Elektrický zvlhčovač stačí nastavit na správnou hodnotu, vložit do humidoru a dál se o něj nestarat.
  5. 5
    Pořiďte si vlhkoměr a zkalibrujte ho. Vlhkoměr slouží k měření vlhkosti v humidoru a můžete si jej pořídit v analogovém i digitálním provedení. Umisťuje se buďto dovnitř humidoru, nebo zvenčí. U některých humidorů najdete vestavěné „hodinové“ vlhkoměry na předním víku, kde je dobře vidíte. Digitální vlhkoměry lze použít hned po koupi, analogové je však třeba před použitím kalibrovat, aby měřily správné hodnotu.
    • Pro kalibraci zavřete vlhkoměr do plastového sáčku s čajovou lžičkou soli na zhruba 6 – 12 hodin. Po vytažení ze sáčku by měl vlhkoměr ukazovat 75% vlhkost. Pokud ne, pomocí šroubováku upravte číselník vlhkoměru tak, aby ukazoval 75 %, a máte hotovo.
  6. 6
    Nechte humidor uležet, aby se v něm vytvořilo mikroklima. Než humidor nacpete doutníky, musíte jej nechat asi sedm dní navlhčit a vytvořit správné mikroklima. Proces je to jednoduchý, avšak důležitý – humidor tak do formy ideální k tomu, aby poskytoval vašim doutníkům nejlepší možné zázemí. [3]
    • Přípravu humidoru proveďte tak, že si přichystáte vybraný zvlhčovač. Buďto navlhčete humidorové korálky či zvlhčovací houbu, nebo nastavte digitální zvlhčovač. Umístěte jej do humidoru.
    • Do čistého hrnku napusťte destilovanou vodu a vložte jej do humidoru. Stěny humidoru pak otřete velmi mírně navlhčenou utěrkou. Nevytírejte je příliš důrazně, jen velmi mírně.
    • Humidor zavřete a nechte asi týden stát. U toho průběžně sledujte teplotu a úroveň vlhkosti. Po týdnu můžete vyndat skleničku s vodou a humidor by měl být připravený pro nálož doutníků.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Výroba humidoru svépomoci

  1. 1
    Najděte si vhodnou krabici. Humidor si můžete vyrobit z plastových bedýnek, krabiček od nábojů nebo z krabic od doutníků. I když v takovýchto boxech doutníky nevydrží tak dlouho jako v humidoru, měly by jejich čerstvost o něco prodloužit. Pokud tedy plánujete skladovat doutníky déle než týden a nechcete investovat do humidoru, je jeho výroba dobrý nápad.
    • Vybranou krabici pořádně vymyjte antibakteriálním mýdlem a teplou vodou. Nechte ji zcela vyschnout. Krabice by měla být dost velká na to, aby se do ní doutníky vešly naležato.
    • Ujistěte se, že lze krabici kompletně zavřít, avšak se zachováním mírného proudění vzduchu. Díky tomu se vůně doutníků nebude ztrácet, ani mísit s jinými pachy. Pokud je krabice zcela vzduchotěsná, nezapomeňte doutníky minimálně každé dva týdny vyvětrat.
  2. 2
    Krabici zvlhčete. Stejně jako u koupeného humidoru, i v tom svém musíte nějakým způsobem zjistit vlhkost vzduchu okolo 70 %. Vložte proto do krabice plechovku zvlhčovacích korálků nebo gelu Xicar, který nejprve namočíte destilovanou vodou a necháte vyschnout.
    • V nejvyšší nouzi poslouží i malá, velmi mírně navlhčená hubka na nádobí, kterou umístíte do rohu na dně krabice. Zajistíte tím, že v kontejneru po uzavření zůstane alespoň nějaká vlhkost. Víko krabice s doutníky pořádně uzavřete.
    • V obchodě s kuřivem se zeptejte, jestli nemají nějaké cedrové dělící destičky z krabic od doutníků, které by mohli postrádat. Můžete je použít buďto na výrobu trubiček pro uložení jednotlivých doutníků, nebo na obložení stěn doma vyrobeného humidoru. Cedrové dělící destičky vám pomohou regulovat vlhkost.
  3. 3
    Krabici uložte na chladné a temné místo. V místě, kde doutníky uchováváte, měřte teplotu a kontrolujte, že nepřesáhne 21 °C. Ke krabici si umístěte teploměr a doutníky vykuřte co nejdříve to bude možné.
    • Doutníky pravidelně kontrolujte a ujišťujte se, že nejsou vystavené přílišné vlhkosti, nezatuchají a nejsou příliš vlhké. V humidoru hledejte známky plísně či kondenzující vlhkosti. Pokud je objevíte, vytáhněte zvlhčovač a nechte humidor vyvětrat.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Dlouhodobé skladování doutníků v humidoru

  1. 1
    Humidor uchovávejte za správné teploty. Humidory umí kontrolovat pouze vlhkost, sledovat teplotu je vaším úkolem. Humidor by měl být uložen v klimatizované místnosti, kde je za každých okolností teplota mezi 20 a 21 °C.
  2. 2
    Podobné doutníky uchovávejte pohromadě. Společným zájmem a zároveň tím, co mate všechny milovník doutníků s rozsáhlými kolekcemi, je to, kde různé doutníky skladovat. Pokud máte 15 doutníků maduro a řadu dalších různých typů rozličné síly a chutě, mohou všechny zrát pohromadě? Ano i ne. Přírodní doutníky skladujte s dalšími přírodními, ty ochucené nechte uložené s ochucenými.
    • Vůně a chutě se mohou mezi doutníky přenášet, platí to však jen pro určité druhy. Dobrým zvykem je rozhodně skladovat odděleně (zde přichází na scénu cedrové rozdělovací destičky, pamatujete?) všechny ochucené doutníky, které máte, od všech doutníků s přírodní tabákovou chutí. Například doutníky s chutí koňaku mohou rozšířit své aroma do přírodních doutníků, se kterými sdílí jeden prostor, takže budou všechny nakonec chutnat podobně. Základem tedy je uchovávat společně doutníky s čistou přírodní chutí, nezávisle na jejich síle a chuťovém profilu.
    • Pokud musíte různé doutníky ukládat společně do jediné krabice či humidoru, zvažte, zda je nezabalit do cedrových trubiček. Ty si můžete vytvořit i sami ze starého cedru, který získáte v prodejně doutníků.
  3. 3
    Zvažte, zda nenechat kvalitní doutníky zrát "holé." Dalším sporným tématem ve světě sběratelů doutníků je to, zda nechávat doutníky v celofánovém obalu, nebo je z obalu vytáhnout a skladovat je "holé". Máte-li k dispozici dobře udržovaný, vysoce kvalitní humidor a chcete-li si nechat déle vyzrát kvalitní doutníky, doporučuje se vyjmout je z obalu. Do značné míry to však závisí na vašich preferencích.
    • Pokud plánujete doutník zakrátko (do měsíce) vykouřit, bez obav jej můžete po tuto dobu v celofánovém obalu ponechat. A klidně i déle, pokud chcete. Ponechat doutníky v obalu, ve kterém je koupíte, je naprosto běžné – zvláště pokud se jedná o cedrem vykládané obaly.
  4. 4
    Doutníky, které chcete uchovávat déle než měsíc, v humidoru protáčejte. Abyste měli jistotu, že měsíc v humidoru nezatuchne, je dobré zvyknout si doutníky zhruba každý měsíc přeskládat. Pokud jste vášnivým kuřákem a s doutníky neustále hýbete, protože některé vytahujete a nahrazujete novými, nejspíše na toto nemusíte příliš myslet. Pokud však sbíráte a necháváte dlouho zrát vysoce kvalitní doutníky, je třeba občas s nimi pohnout.
    • Obecně je dobré skladovat doutníky naležato, což podporuje cirkulaci vzduchu. Nepokládejte je na sebe a nejlépe kolem jednotlivých kusů ponechte hodně místa.
  5. 5
    Humidor udržujte dle klimatu. Je dobrým zvykem alespoň jednou týdně kontrolovat vlhkoměr a ověřit, že je úroveň vlhkosti konstantní. V závislosti na lokálním klimatu pak jednou za pár měsíců vyměňte zvlhčovací kapalinu.
    • V obzvláště suchých a chladných klimatech je dobré vyměňovat zvlhčovací kapalinu nebo dolévat zvlhčovací kamínky zhruba každé 3 měsíce, a také vždy, když její hladina poklesne. V tropičtějších zeměpisných šířkách postačí provádět výměnu jednou za 9 – 12 měsíců.
    • Je také dobré jednou za šest měsíců kalibrovat vlhkoměr. Provedete to tak, že jej z humidoru vyjmete, uložíte do sáčku se solí a ověříte, že udává správnou hodnotu. Chybně ukazující vlhkoměry mají na svědomí nejvíce uživatelských chyb při skladování doutníků.

Tipy

  • Pokud se rozhodnete pro koupi humidoru, nezapomeňte jej před zaplacením vyzkoušet. Zvedněte jeho víko asi 7,5 cm vysoko a pusťte ho. Poslouchejte, zda vydá svištivý zvuk, když z něj bude unikat vzduch. Víko humidoru díky tomu při puštění nebouchne, což značí, že zajišťuje dostatečně kvalitní utěsnění.

Věci, které budete potřebovat

  • Vodu
  • Humidor
  • Hubku nebo papírový ubrousek
  • Zvlhčovač
  • Vlhkoměr


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 848 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 7 848 krát.

Pomohl vám tento článek?