Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vitaminy a doplňky stravy jsou klíčovým prvkem jídelníčků a zdravotních plánů mnoha z nás. Tyto přípravky mohou být velmi drahé, takže je důležité, abychom je skladovali správným způsobem, který zabrání jejich znehodnocení a tím pádem plýtvání penězi. Skladování se ve většině případů doporučuje v lednici nebo na nějakém chladném, tmavém místě. Vždy ale čtěte informace uvedené na obale a při skladování se jimi řiďte. Ujistěte se, že veškeré vitaminy a doplňky stravy uchováváte z dosahu dětí a domácích zvířat, a to i za předpokladu, že jsou v odolném obalu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Skladování vitaminů a doplňků stravy na chladném, tmavém místě

 1. 1
  Vyhněte se skříňkám v koupelně. Lidé často skladují vitaminy a doplňky stravy v koupelnových skříňkách. Průzkumy ovšem ukázaly, že vlhkost v koupelně postupem času snižuje efektivitu a sílu vitaminových tablet. Proces znehodnocování vitaminů ve vlhkých podmínkách se odborně nazývá delikvescence.
  • Snižuje se tak kvalita a trvanlivost produktu, což ve výsledku může znamenat, že nedostanete takovou výživu, za kterou jste si zaplatili.
  • Neustálé otevírání a zavírání lahviček s vitaminy a doplňky stravy ve vlhkém prostředí do nich navíc pokaždé vtáhne trochu vlhkosti.
  • Některé vitaminy mohou být k degradaci ve vlhkých podmínkách obzvláště náchylné. Jsou to většinou ty ve vodě rozpustné, jako je vitamin B, vitamin C, thiamin (B1) a vitamin B6.[1]
 2. 2
  Tablety neuchovávejte v lednici. Vitaminy a minerály mohou při skladování v lednici ztrácet na kvalitě. Uvnitř lednice je velmi vlhké prostředí, takže ačkoli je tam tma a chladno, není tam potřebné sucho. V ledničce vitaminy a doplňky stravy skladujte jen tehdy, je-li to přímo uvedeno na obale.[2]
 3. 3
  Neskladujte je ani blízko trouby nebo dřezu. Kuchyně může být vhodným místem pro uskladnění vitaminů i doplňků stravy, ovšem ve vzduchu může být často vlhkost a odpařený tuk z vaření, který může na vaše tablety sedat. Teplota i vlhkost v kuchyni neustále roste a klesá, podle toho, jak používáte troubu a sporák.
  • Kuchyňský dřez je další místo, které produkuje spoustu vlhkosti.
  • Chcete-li vitaminy uchovávat v kuchyni, skladujte je v suché skříňce, vzdálené od sporáku i dřezu.[3]
 4. 4
  Zvažte uskladnění vitaminů a doplňků stravy v ložnici. Ložnice je pravděpodobně tím nejlepším místem, protože v ní nedochází k takové fluktuaci vlhkosti a obvykle je v ní chladno a sucho. [4]
  • Rozhodně je skladujte dál od otevřených oken, mimo sluneční světlo, které by snižovalo jejich účinnost.
  • Neskladujte je v blízkosti radiátorů ani jiných zdrojů tepla.[5]
  • Za každých okolností musí být na bezpečném místě, z dosahu dětí a domácích zvířat, a to i pokud se jedná o nádobky s bezpečnostním uzávěrem.
 5. 5
  Používejte vzduchotěsnou nádobu. Pokud vitaminy a doplňky uskladníte ve vzduchotěsné nádobě nebo krabici, zabráníte tím přístupu vlhkosti. Nevyndávejte je z originálního obalu a rovnou je vložte do vzduchotěsné nádoby tak, jak jsou.
  • Vhodná je čirá, průsvitná nádoba, ale použít můžete také nějakou se žlutým nebo jiným nádechem. Tmavší nádoby navíc chrání obsah více před světlem. [6]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Skladování vitaminů a doplňků stravy v lednici

 1. 1
  Nejprve si přečtěte informace na obale. V některých případech byste měli vitaminy a doplňky stravy skladovat v lednici, ale pouze tehdy, když je to výslovně uvedeno na obale. Ačkoli by se většina vitaminů a doplňků stravy měla skladovat při pokojové teplotě, existují určité výjimky, které musíte uložit do lednice.[7]
  • Mezi takové přípravky patří tekuté vitaminy a některé esenciální mastné kyseliny a probiotika.
  • Probiotika obsahují aktivní kultury, které by při vystavení teplu, světlu nebo vzduchu zemřely, takže je důležité, abyste je skladovali v lednici.
  • Přesto ale ne všechny esenciální mastné kyseliny, tekuté vitaminy a probiotika vyžadují skladování v lednici, takže si nejprve skutečně přečtěte instrukce na obale.
  • U tekutin se s nutností skladování v lednici setkává pravděpodobně mnohem častěji než u jiných forem vitaminů a doplňků stravy.
  • Některé multivitaminové tablety byste měli skladovat v ledničce také.[8]
 2. 2
  Vitaminy uchovávejte v odolné nádobě. Ujistěte se, že jste použitou nádobu těsně zavíčkovali a zabránili tak pronikání vlhkosti. Pokud byste nechali v lednici nádobu s volným víčkem, vystavili byste tím dané vitaminy nadměrné vlhkosti, která by je mohla vážně poškodit a znehodnotit.[9]
  • Nádobu udržujte z dosahu všech dětí a domácích zvířat.
  • Dětem byste měli bránit v přístupu k těmto přípravkům i za předpokladu, že jsou uložené v nádobě s bezpečnostním víčkem.
 3. 3
  Oddělte je od jídla pomocí vzduchotěsných nádob. Doplňky stravy uchovávejte v samostatné vzduchotěsné nádobě, mimo ostatní jídlo. Zábráníte tím potencionální kontaminaci. Potraviny podléhající rychlé zkáze se mohou v ledničce snadno zkazit, takže je vždy vhodné umístit vitaminy i doplňky stravy do samostatné vzduchotěsné nádoby.
  • Jestliže se v blízkosti vašich nesprávně uložených doplňků stravy zkazí nějaké jídlo, velmi snadno se na ně začnou šířit plísně a bakterie.
  • Pamatujte, že vitaminy i suplementy musíte skladovat v jejich originálním obale.
  • Vzduchotěsné nádoby vlhkost nedokážou úplně eliminovat, protože ji dovnitř nějaké množství vpustíte pokaždé, když nádobu otevřete.[10]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Bezpečné skladování vitaminů a doplňků stravy

 1. 1
  Vždy si nejprve přečtěte instukce na obale. Pro ujištění o správném a bezpečném skladování vašich vitaminů a doplňků stravy byste měli vždy začít tím, že si přečtete informace uvedené na obale. Najdete tam pokyny pro to jak a kde doplňky stravy skladovat.
  • Některé doplňky stravy je potřeba skladovat speciálním způsobem, který bude popsaný na obale nebo v příbalovém letáku.
  • Etiketa na obale bude obsahovat pravděpodobně také informace o správném dávkování.
  • Uvedeno by tam mělo být také datum spotřeby daných vitaminů a suplementů.
  • Některé vitaminy a doplňky stravy nevydrží po otevření moc dlouho. [11]
 2. 2
  Držte je z dosahu dětí. Pokud vám po domě pobíhají děti, měli byste si dát záležet, abyste jakékoli vitaminy, doplňky stravy i další potencionálně toxické látky skladovali na bezpečném místě. Měli byste je uchovávat z dosahu dětí na nějaké poličce nebo ve skříňce vysoko nad zemí. Skříňku, ve které podobné přípravky skladujete, můžete navíc opatřit bezpečnostním zámkem.[12]
  • Nádobky sice mohou mít bezpečnostní uzávěr, ale přesto byste je měli od dětí uchovávat co nejdál.[13]
  • Veškeré vitaminy i doplňky stravy mohou být při požití dítětem nebezpečné.
  • Vitaminy a doplňky stravy určené pro dospělé budou obsahovat účinné látky v dávkách naprosto nevhodných pro děti.
 3. 3
  Po uplynutí data spotřeby tyto přípravky neužívejte. Pokud vitaminy a doplňky stravy skladujete správně, můžete jejich účinnost uchovat po dlouhou dobu. Přesto byste ale nikdy za žádných okolností neměli užívat jakékoli vitaminy či doplňky stravy po vypršení jejich trvanlivosti.[14]
  Reklama

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautorem článku je :
Lékař naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 2 560 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 560 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama