Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zázvor si můžete užít jako delikatesu, přidávat ho do jídel jako koření, nebo ho použít i proti různým nemocem či jako lék proti bolesti žaludku. Zázvor se často používá při vaření různých asijských jídel a někdy se dává dokonce i do koktejlů. Jeho kořeny chutnají skvěle, ale problémem je to, že ho většinou nespotřebujete všechen najednou, takže ho musíte uchovávat. Pokud chcete, aby vám zázvor vydržel několik týdnů či dokonce měsíců, musíte vědět, jak ho skladovat v lednici nebo v mrazáku. V tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Základy

 1. 1
  Kupte si vždy čerstvý zázvor. Pokud chcete, aby vám zázvor vydržel opravdu co nejdéle, musíte si kupovat co nejčerstvější kořeny a využít je co nejdříve po jejich zakoupení. Kupujte kořeny, které svěže voní a mají jemnou kůru. Zázvor by měl být těžký a pevný. Nekupujte si kořeny, které jsou zvrásněné nebo měkké, jinak budete jíst zázvor, který se už pomalu kazí.
  • Nekupujte mokrý, vlhký ani plesnivý zázvor.
  • Rozhodněte se, zda chcete zázvor skladovat v lednici, nebo v mrazáku. Pokud víte, že budete zázvor brzy zase potřebovat, měli byste ho nechat v mrazáku, abyste ho snadno mohli vytáhnout, oloupat nebo nakrájet a použít. V lednici zázvor vydrží až tři týdny, takže pokud se ho během této doby nechystáte znovu použít, měli byste ho dát raději do mrazáku.
  • Můžete si to také namíchat. Pokud víte, že budete v blízké době potřebovat menší množství zázvoru, můžete si kousek ukrojit a dát ho do lednice a zbytek zmrazit na pozdější použití.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Skladování zázvoru v lednici

 1. 1
  Zázvor dejte do uzavíratelného plastového sáčku. Vezměte neoloupaný zázvor a vložte ho do plastového sáčku. Pořádně ze sáčku vymačkejte všechen vzduch a zavřete ho. Vložte ho do části lednice, kde skladujete zeleninu a zázvor vám vydrží několik týdnů hezky čerstvý. Ve srovnání s ostatními metodami, jako je například skladování v papírovém ubrousku, vám za použití této metody zázvor vydrží čerstvý až o několik týdnů déle. [1]
  • Pokud máte zázvor již oloupaný, můžete využít stejnou metodu, ale připravte se na to, že vám kořeny nevydrží čerstvé tak dlouho, jako když jsou neoloupané.
 2. 2
  Skladování zázvoru v papírovém ubrousku a papírovém sáčku. Kousky neoloupaného zázvoru můžete opatrně zabalit do papírového ubrousku tak, aby k nim nemohl žádný vzduch a potom je vložit do papírového pytlíku. Důkladně z pytlíku vymačkejte všechen vzduch a potom ho zalepte. Vložte takto zabalený zázvor do lednice a můžete ho skladovat několik týdnů.
 3. 3
  Skladování zázvoru v papírovém pytlíku. Pokud nemáte moc času, můžete zázvor pouze vložit do papírového pytlíku a ten nechat v lednici. Zázvor nevydrží tak dlouho, jako kdybyste použili jinou metodu, ale jde o rychlý a jednoduchý způsob, jak zázvor uchovat na několik dní. Tato metoda se používá také pro skladování bylinek, například koriandru nebo kopru.
 4. 4
  Čerstvě oloupaný zázvor skladujte v lihových nápojích. Vložte čerstvě oloupané kousky zázvoru do uzavíratelné nádoby s lihovinou, nebo nějakou kyselou tekutinou. Nejčastěji se používá vodka, sherry, rýžové víno, rýžový ocet nebo čerstvá limetková šťáva. Vodka a sherry jsou nejoblíbenější, přičemž ve vodce vám zázvor vydrží nejdéle čerstvý a jeho chuť zůstane téměř nezměněná. [2]
  • Přestože jde o funkční metodu skladování, každý lihový nápoj do jisté míry ovlivní chuť skladovaného zázvoru.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Skladování zázvoru v mrazáku

 1. 1
  Zabalte zázvor do potravinové folie a zavřete ho do uzavíratelného plastového sáčku. Opatrně si utrhněte kousek potravinové folie a obalte do něho neoloupaný zázvor. Potom vložte zabalený zázvor do uzavíratelného plastového sáčku a vymačkejte z něho všechen vzduch. Sáček se zázvorem vložte do mrazáku. Takto zabalený zázvor můžete skladovat až několik měsíců. Až ho vytáhnete zmrazený, zkuste ho nastrouhat na struhadle na sýry, je to velmi jednoduché.
 2. 2
  Mražení nakrájeného zázvoru. Nejprve si zázvor oloupejte a nakrájejte ho na malé kousky. Potom ho po malých kopkách rozložte na tác s pečícím papírem. Vložte tác do mrazáku a nechejte ho tam dokud všechen zázvor nezmrzne. Potom zázvor přendejte do vzduchotěsné krabičky nebo sklenice s těsným víkem. Vložte nádobu se zázvorem do mrazáku. Takto skladovaný zázvor vám vydrží v mrazáku až šest měsíců. [3]
 3. 3
  Mražení nasekaného zázvoru. Nasekejte si zázvor na kousky, jaké budete v budoucnu potřebovat k vaření – můžete mít větší kousky, ale i malé kousíčky. Zázvor krájejte se slupkou. Potom ho vložte do vzduchotěsné krabičky a krabičku vložte do mrazáku. [4]
 4. 4
  Oloupaný zázvor nakrájejte na medailonky. Pokud víte, že budete potřebovat zázvor k vaření ve formě medailonků, oloupejte si ho, nakrájejte si ho do požadovaného tvaru a potom ho vložte do skleněné misky, nebo nějaké jiné nádoby, kterou můžete vložit do mrazáku. Nádobu se zázvorem vložte do mrazáku, dokud zázvor úplně nezmrzne (po hodině můžete medailonky obrátit). Potom kousky zázvoru vložte do vzduchotěsné krabičky a krabičku dobře zavřete. Vložte krabičku se zázvorem do mrazáku. Takto uchovaný zázvor vám vydrží minimálně tři měsíce. [5]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Skladování zázvoru ve sklenici s vakuovým uzávěrem

Tato metoda vám umožní skladovat zázvor několik týdnů.

 1. 1
  Použijte sklenici s vakuovým uzávěrem, které vyrábí např. VacSys.
 2. 2
  Vložte zázvor do sklenice.
 3. 3
  Zavřete víčko.
 4. 4
  Ze sklenice odsajte vzduch. Nalepte na sklenici etiketu s názvem a datem.
 5. 5
  Skladujte v lednici. Spotřebujte během několika týdnů
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Skladování zázvoru ve vakuovém sáčku

Tato metoda slouží k delšímu uchování, než u předchozí metody.

 1. 1
  Vložte zázvor, který si přejete uskladnit do sáčku.
 2. 2
  Ze sáčku odsajte vzduch.
 3. 3
  Označte etiketou s datem. Uložte do mrazničky. Používejte dle potřeby.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete, můžete skladovat i jemně nakrájený nebo rozmixovaný zázvor v sherry. Díky tomu můžete skladovat více zázvoru a snadno ho potom použít k vaření. Pokud chcete skladovat rozmixovaný zázvor, přidejte do mixéru i trochu sherry.
 • Zázvor je nejlepší, když se nastrouhá na keramickém struhadle. Je to mnohem jednodušší, než strouhání na klasickém struhadle na sýr. Struhadlo na zázvor má zvýšené hrany, které zabraňují tomu, aby zázvor klouzal po bocích. Přirozeně vám tato struhadla nezreznou a můžete je použít i na jiné potraviny, například na čokoládu nebo muškátový oříšek.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zázvor
 • Papírový pytlík
 • Lednice a mrazák
 • Sherry


O tomto wikiHow

Yoko Isassi
Spoluautorem článku je :
Specialistka na japonské jídlo
Spoluautorem tohoto článku je Yoko Isassi, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 22 379 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 22 379 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama