Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni, kdo se již někdy snažili nadobro skončit se žvýkáním tabáku, vědí, jak obtížné to je. Lékaři tvrdí, že žvýkání tabáku je dokonce více návykové, než samotné kouření. Osoba, která žvýká 8 až 10 krát denně zkonzumuje stejné množství nikotinu, jako osoba, která denně vykouří 30 až 40 cigaret. Zjistěte, jak přestat se žvýkáním tabáku pomocí plánu, který vám pomůže dostat se přes abstinenční příznaky a uchovat si nový, zdravý životní styl.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak se rozhodnout skončit

  1. 1
    Napište si důvody, proč chcete skončit se žvýkáním tabáku. Jaký máte důvod nebo důvody pro skoncování s tímto zlozvykem? Napište si osobní důvody, které vás motivují ke změně a ujasněte si, co vás k tomu vede. Bude se vám to hodit v momentech, kdy máte chuť vzdát se a znovu začít se žvýkáním.
  2. 2
    Udělejte si předsevzetí. Skoncování se žvýkáním tabáku vyžaduje silnou odhodlání. Začněte s jasným cílem. Jen tak dokážete přetrpět všechny mentální a fyzické abstinenční příznaky, díky kterým je skoncování s tabákem tak obtížné. Váš důvod pro skončení musí být důležitější než příjemný pocit, který zažíváte při žvýkání tabáku. Tady je několik běžných důvodů, proč lidé skoncovali se žvýkáním tabáku:
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak si udělat plán

  1. 1
    Dejte si datum. Je velmi důležité mít konkrétní datum v mysli, pokud chcete skončit se žvýkáním tabáku. Je možné, že dokážete skončit ze dne na de, ale pravděpodobnější, že se vám podaří úspěšně skoncovat s tabákem, pokud budete mít jasný plán. Budete-li znát datum, kdy chcete nadobro skončit se žvýkáním, tak se budete schopni na změnu lépe psychicky a fyzicky připravit.
  2. 2
    Získejte i vnější podporu. Skoncovat se žvýkáním tabáku sice můžete dokázat bez ničí pomoci, ale můžete si zvýšit šance na úspěch, pokud se poohlídnete i po vnější pomoci. Lékaři, terapeuti a jiné podpůrné skupiny vám mohou pomoct lépe překonat obtížné fáze vašeho odvykání.
  3. 3
    Začněte omezovat žvýkání tabáku. Čím méně nikotinu máte ve svém těle v den vašeho „nového startu“, tím lépe. Budete již totiž zvyklí žvýkat méně častěji a budete se schopni lépe vyrovnat s abstinenčními příznaky. Žvýkejte každý den méně tabáku a postupně snižujte dávky.
  4. 4
    Zjistěte si, co jsou vaši spouštěči. Existují lidé, místa nebo události, které vám spouštějí chutě na žvýkání tabáku? Každý má své spouštěče, které způsobují, že znovu propadne svým zlozvykům. Pokud si však ujasníte, o jaké věci se jedná, tak tím větší máte šanci se s nimi vyrovnat a překonat je.
  5. 5
    Připravte si svůj domov, pracovní místo a auto na svůj Den D. S přibližováním se vašeho Dne D, byste měli i upravit všechny prostory (zbavit je všech pokušení), v kterých se pravidelně pohybujete. Tento důležitý krok může udělat obrovskou změnu během vašeho prvního či druhého týdne odvykání.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak skončit a vyrovnat se s abstinenčními příznaky

  1. 1
    Nežvýkejte tabák. Jakmile přijde váš Den D, tak prostě přestaňte. Vaše chutě na tabák budou silné, ale nepoddejte se jim. Zůstaňte pevně odhodlaní skoncovat s vaší závislostí.
  2. 2
    Vyhněte se všem svým spouštěčům. Vyhněte se lidem, kteří žvýkají tabák a místům či událostem, na kterých jste rádi žvýkali. Je důležité se během prvních týdnů odvykání vyhnout všem rizikovým věcem.
  3. 3
    Mějte pod kontrolou své myšlenky. Spousta lidí tvrdí, že je obtížnější porazit mentální závislost, než fyzickou závislost. Můžete zjistit, že během prvních několika dnů a týdnů vašeho odvykání se vaše osobnost změnila. Procházíte si abstinenčními příznaky. Mějte je pod kontrolou:
    • Nepoddávejte se přílišné racionalizaci. Rozpoznejte, jaké jsou vaše nebezpečné myšlenky a udělejte si plán, jak je překonat. Například, pokud si myslíte, že „Co mi může udělat jen jedno jediné žvýkání tabáku?“, tak si ujasněte, že tato myšlenka není založena na realitě a raději si dejte nějakou alternativu žvýkacího tabáku (např. žvýkačku) nebo se běžte projet na kole.
      • Ostatní myšlenky zahrnují, „Každý na něco jednou zemře,“ „Jsem ve svobodné zemi,“ „Chci si užít život naplno,“ atd.[3]
    • Buďte o samotě, když máte pocit, že je to potřeba. Odvykání si od tabáku z vás může udělat extrémně popudlivou osobu ve vztahu k vaší rodině, kamarádům a kolegům. Pokud máte pocit, že se jste během hovoru čím dál, tím víc naštvanější, omluvte se z něj. Pokud si myslíte, že nedokážete přežít party, aniž byste se s někým nepohádali, vyhněte se jí. Lidé vás pochopí a během několika týdnů budete opět sami sebou.
    • Pokud je to pro vás velmi těžké, tak si přečtěte své důvody pro skoncování s tabákem. Zapamatujte si, jak dobré rozhodnutí to je a jak se vám to do budoucnu vyplatí.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak zůstat čistý od tabáku

  1. 1
    Udržte si dobré zvyky. Po dvou nebo třech týdnech ustoupí intenzivní chuť na tabák – to však neznamená, že bude pro vás jednoduché zůstat na dobro čistý od tabáku. Budete muset pokračovat v překonávání vašich spouštěčů a nebezpečných myšlenek. Použijte metody, které vám fungovaly na překonávání prvních těžkých momentů a nezabývejte se těmi, které vám nezafungovaly.
  2. 2
    Oslavujte každé své vítězství. Nastavte si milníky, ke kterým se chcete dostat – 2 týdny bez tabáku, 2 měsíce bez tabáku – a každý oslavte. Použijte peníze, které jste ušetřili na tabáku a kupte si odměnu, zajeďte si na výlet nebo vezměte svou partnerku či partnera na večeři. Odvykání si od tabáku je velmi těžké a zasloužíte si mít z toho skvělý pocit.
  3. 3
    Nenechte se zlákat zpět k tabáku. Často se stává, že se alespoň jednou necháte zlákat či poddáte nějakému impulzu. Pokud se to však stane, tak popřemýšlejte o tom, proč se tomu tak stalo a ujistěte, že víte jak podobným situacím, věcem či myšlenkám v budoucnu čelit. Důležité je znovu nepropadnout žvýkání tabáku.
    • Berte jakékoliv chyby vážně. Zavolejte svému terapeutovi nebo podpůrné skupině a promluvte si s nimi o tom, co se stalo. Napište si své myšlenky a připomeňte si, proč je pro vás důležité skončit s tabákem.
    • Pokud znovu propadnete tabáku, vraťte se na začátek. Popřemýšlejte o tom, co vám fungovalo a co ne a znovu to vyzkoušejte. Pokud máte silný cíl a pevný plán, tak nakonec se budete schopni se nadobro tohoto zlozvyku zbavit.
    Reklama

Tipy

  • Někteří lidé používají jako náhražku žvýkání čajové lístky – najdou si dobrou příchuť, roztrhnou sáček s čajem a žvýkají.
  • Lízátka a karamelky také mohou nahradit žvýkací tabák, jelikož je žvýkáte podobně jako tabák.
  • Vezměte si kousek ubrousku a nalijte si na něj ústní vodu. Dejte si jej na rty jako žvýkací tabák. Pak to můžete vyplivnout. Zbaví vás to orální fixace na žvýkání.
  • Zkuste žvýkat čajové lístky a používat nikotinové bonbony. Pak se přesuňte k používání pouze čajových lístků.
  • Je mnohem jednodušší o tom psát článek, než se opravdu zbavit závislosti. Lidé to však již dokázali a s vůlí a odhodláním to dokážete i vy.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 528 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 528 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama