Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čas od času každý z nás pociťuje nervozitu - takový ten upocený, roztřesený, horký pocit zmaru[1] . Může se objevit při pracovním pohovoru nebo třeba při čekání na ohodnocení písemné práce ve škole. Někdy můžete svou nervozitu dávat na odiv ostatním, kteří vás pochopí a podpoří, což může být uklidňující. Jindy se ale můžete dostat do situací, kdy byste spíš potřebovali, aby na vás nikdo nic nepoznal. Naštěstí existuje několik způsobů, jak svou nervozitu skrýt.

Část 1
Část 1 ze 3:
Tvařte se sebejistě

 1. 1
  Uvědomte si, že nevypadáte tak nervózně, jak se cítíte. Celou dobu myslete na to, že lidé netuší, co se vám odehrává v hlavě. Ačkoli můžete vykazovat určité známky nervozity, pravděpodobně nevypadáte tak nervózně, jak si představujete.
  • Pamatujte, že všechno je jen 'efekt bodového světla,' na jehož základě si myslíte, že na vás ostatní koukají více, než odpovídá realitě. Důvodem je prostě to, že se na celou věc díváte ze svého úhlu pohledu, takže se může někdy zdát, že se všechno točí pouze kolem vás.[2]
  • Pokud je vás v místnosti třeba deset, pak je pravděpodobné, že ostatní lidé kladou svou pozornost rovnoměrně na všechny osoby v místnosti a tím pádem se na vás nezaměřují takovým způsobem, jakým se vám to snaží namluvit vaše nervy.
 2. 2
  Rozšiřte své držení těla. Někdy se tomu říká pozice moci a obnáší rozšíření držení těla, dodávající člověku pocit větší síly, který se potom promítne v mysli pozorujících jako projev většího sebevědomí. Tato idea v podstatě využívá předstírání sebejistoty pro získání osobních cílů a studie prokázaly, že to skutečně funguje. Cítíte se totiž více sebejistě a nevypadáte tak nervózní. [3]
  • Pro zaujmutí této pozice trochu roztáhněte paže, rozkročte se a vypněte hruď. Zároveň se trochu prohněte v zádech.
  • Pokud je to možné, ukliďte se někam do soukromí, třeba do koupelny, a v klidu si tam tuto pozici nacvičujte, aniž by vás u toho někdo pozoroval.
  • Rozšířit své držení těla můžete i v případě, že žádnou možnost soukromí nemáte. Pokud například zrovna sedíte, natáhněte nohy dozadu pod stůl a zaberte tak více místa. Potom se prohněte v zádech, vypněte hrudník, zvedněte paže a propojte ruce za hlavou.
 3. 3
  Převezměte iniciativu. Pokud jste nervózní v průběhu nějaké konverzace, namísto přemýšlení o své nervozitě se začněte koncentrovat na člověka proti vám. Ptejte se ho na otázky typu "co si o tom myslíš?" nebo "jaký z toho máš pocit?" Pomůže vám to v lepší koncentraci na druhou osobu místo sebe sama.
  • Buďte opatrní a nevyptávejte se příliš. Tím byste totiž mohli vypadat naopak nervózně a nejistě. Potom, co položíte otázku, pozorně naslouchejte a snažte se skutečně pochopit proč druhá strana odpovídá právě takovým způsobem. Klíčem je odklon vlastní pozornosti od sebe samotného a její zaměření na někoho jiného.
 4. 4
  Dívejte se zpříma. Když na někoho mluvíte, dívejte se na něj a ne někam dozadu, na jeho boty nebo na hezký obrázek na zdi. Nemusí se sice jednat o setrvale přímý oční kontakt, ale pokud se budete na člověka, s kterým konverzujtete, dívat, nebudete vypadat tak nervózně. Vyhýbání se očnímu kontaktu je totiž jasnou známkou nervozity. [4]
 5. 5
  Neošívejte se. Nechcete-li vypadat nervózně, musíte zůstat v klidu. Jednou ze známek nervozity je neustálé pohybování rukou, poklepávání chodidly nebo pohrávání si s vlasy apod. Nervozitu nejlépe zakryjete, když zapřete své mentální síly a pokusíte se vydržet v klidu. [5]
 6. 6
  Držte v klidu své tělo. Další neklamnou známkou nervozity je houpání a naklánění dozadu a dopředu. Místo toho se soustřeďte a zůstaňte co nejvíce v klidu. Sami sebe si představte jako pevný, nehybný pilíř. Dalším způsobem, jak zabránit kymácení těla, je vzpřímený postoj. Houpání a kymácení těla pro vás bude v takto pevné poloze mnohem těžší. [6]
 7. 7
  Nekousejte si nehty. Lidé, kteří si koušou nehty, vypadají nervózně. Pokud máte pocit, že potřebujete pro zmírnění stresu či nervozity něco žvýkat, pak si dejte raději žýkačku nebo kousek pryže. Dělejte to ale pouze velmi jemně a nenápadně, protože nápadné žvýkání a kousání by naopak ukazovalo na vaši nervozitu ještě víc než okusování nehtů.[7]
 8. 8
  Kontrolujte svůj vzhled. Vaše držení těla je vyzařováno skrze fyzický postoj a také způsob, jakým používáte své ruce. Existuje celá řada věcí, které mohou vaše držení těla ovlivnit:
  • Ruce složené za zády. Tomu zabráníte tím, že se budete snažit držet paže po stranách těla. Dbejte ale na to, aby byly uvolněné.
  • Strnulé držení rukou po stranách těla. Nervozitu tím neskryjete, právě naopak. Všem bude jasné, že se snažíte o její zamaskování kontrolou pohybu. Pokud cítíte v pažích napětí, pak se jedná o známku, že je držíte příliš strnule.
  • Časté a opakované zasouvání rukou do kapes. Místo toho se snažte udržet ruce několik minut v kuse na jednom místě.
  • Zapínání a rozepínání bundy. Takové chování je úplně zbytečné a bude ukazovat na vaši nervozitu. Pokud si bundu chcete svléknout, pak ji rozpeněte. Jinak ji nechte tak, jak je.
  • Bezdůvodné sahání na obličej nebo brýle. Chcete-li tomu předejít, držte ruce po stranách těla, daleko od obličeje.
  • Pohrávání si se šperky nebo jinými předměty na ruce. Budete-li se snažit udržet své ruce po stranách těla, nebude vás to nutit nervózně manipulovat s jinými věcmi.
  • S trochou vědomého úsilí můžete všechny tyto projevy nervozity udržet pod kontrolou.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Myslete s rozvahou

 1. 1
  Zhodnoťte, z čeho jste vlastně nervózní. Identifikujte příčinu své nervozity. Přemýšlejte o tom, co se děje ve vašem životě tak zásadního, že to ve vás vyvolává nervozitu. Někdy je odpověď zřejmá a máte ji přímo před nosem - například strach z pronášení veřejných proslovů. Jindy může nervozita pramenit z jemnějších a více skrytých faktorů, jako je například očekávání rozhodnutí o přijetí na vysokou školu nebo čekání na výsledky lékařského vyšetření.
  • Jakmile zjistíte příčinu, můžete začít přemýšlet o tom, jak ji brát s větším klidem. Pokud se například nedostanete na zmíněnou vysokou školu, stále máte na výběr jiné školy nebo si můžete prostě říct, že zatím zkusíte nasbírat životní zkušenosti a přihlásíte se znovu až za rok.
 2. 2
  Zhluboka se nadechněte a relaxujte. Hluboké dýchání způsobuje v těle spoustu změn, přičemž mnoho z nich zmírňuje stres i nervozitu.[8] Předtím, než promluvíte, se proto jednou nebo dvakrát zhluboka nadechněte a zhodnoťte, jak se cítíte. Pravděpodobně budete méně nervózní a tím pádem tak taky budete vypadat.
 3. 3
  Pracujte vždy pouze na jedné věci najednou. Nervozita nás často přepadne ve chvílích, kdy si uvědomíme svou zaneprázdněnost. Skutečně efektivně ale můžeme pracovat vždy pouze na jedné věci zároveň. Zaměřte se tedy na úkol, kterému se zrovna věnujete, nastavte si jasné cíle a jakmile jich dosáhnete, přesuňte se k dalšímu úkolu.
  • Pamatujte, že ne všechny úkoly jsou rovnocené co do časové tísně. Ujistěte se proto, že jste všem úkolům přidělili prioritu podle důležitosti a termínů, které se s nimi pojí.
 4. 4
  Zmizte z dané situace. Jestliže jste nervózní kvůli nějakému konkrétnímu důvodu a nemůžete se uklidnit, zjistěte, zda se můžete nějak pohodlně z dané situace vyvázat. Řekněte třeba, že si potřebujete rychle odskočit nebo vyřídit důležitý hovor. Poskytne vám to několik minut na uklidněnou mimo zrak ostatních lidí.[9]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Uklidněte se

 1. 1
  Uvolněte své svaly. Nervozita může způsobovat napětí v těle. Zabráníte tomu uvolněním svalů technikou zvanou progresivní svalová relaxace (PMR).[10] Pamatujte, že byste ji měli kvůli jejímu charakteru provádět v soukromí, abyste nepůsobili zvláštně:
  • Nejprve se pomalu zhluboka nadechněte a potom zatněte určitou svalovou skupinu svého těla, například krční svalstvo. Svaly pevně zatněte alespoň na pět sekund. Pokud cítíte mírné nepohodlí a trochu se třesete, je to naprosto v pořádku.
   • Buďte opatrní, abyste svaly nezatínali příliš silně. Pokud pocítíte intenzivní, vystřelující bolest, okamžitě přestaňte.
  • Potom pomalu vydechněte a úplně povolte svalovou skupinu, na které zrovna pracujete. Povolně napětí a nechte svaly plně relaxovat. Svalstvo v procvičené svalové skupině by nyní mělo být zcela uvolněné. Soustřeďte se na rozdíl v pocitech při plně zatnutém svalstvu a při plně uvolněném.
  • V uvolněné pozici vydržte 15-20 sekund a potom se přesuňte k další svalové skupině.
 2. 2
  Cvičte. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá zlepšovat náladu a přináší větší pocit uvolnění. [11] Objevte proto nějaké cvičení, kterému se budete věnovat s chutí a vydržte u něj! Můžete chodit cvičit do posilovny, běhat na stadion, chodit na dlouhé procházky apod.
  • Pro udržení motivace poslouchejte při cvičení nějakou rytmickou a povzbuzující hudbu.
 3. 3
  Provádějte relaxační techniky. Pro zklidnění mysli existuje celá řada rozličných metod, které vám pomohou vypadat méně nervózně. Pamatujte ale, že provádění některých z těchto technik ve vás může vyvolat pocit větší nervozity, a to právě proto, že musíte takové techniky využívat. Pokud nechcete, aby si ostatní vaší nervozity všimli, měli byste se těmto technikám, vyvolávajícím ve vás zvláštní pocity, věnovat v soukromí.
  • Zhluboka se nadechněte nosem, napočítejte do pěti a potom pomalu, pět sekund, vydechujte ústy. V tomto cvičení pokračujte, dokud se necítíte v klidu. Potom budete vypadat méně nervózní.[12]
  • Snažte se myslet na něco jiného, z čeho nebudete tak nervózní. Vzpomeňte si na někoho blízkého, kdo vás podporuje, na vašeho psa nebo cokoli jiného, co do vaší hlavy vnese klid a mír.
  • Vizualizujte si klidnou a mírumilovnou scenérii. Například velmi klidnou pláž. Vlny se jemně přelévají přes oblázky a s příjemným, uklidňujícím zurčením se vracejí zpět do oceánu. Nad hlavou vám za tichého chechtotu proletí racek. Vánek vás jemně ovívá. Snažte se na takový výjev myslet co nejsilněji a přijměte ten klid, který přináší.[13]
 4. 4
  Provádějte mindfulness meditaci. Mindfulness neboli bdělá meditace, je zaměřování pozornosti na přítomný okamžik, který se přitom nesnažíte nijak hodnotit nebo soudit. Jedná se o velmi účinnou metodu pro zmírňování úzkosti, což vám pomůže vypadat méně nervózně. [14] Existujte spoustu způsobů, jak dosáhnout bdělosti.[15] Můžete si tak například uvědomovat projevy svého těla, aniž byste se je snažili nějak hodnotit. Všimněte si například, jak vás svědí jizva nebo jak se vzduch dotýká vaší kůže. Začněte u hlavy a postupně se propracujte celým tělem. Bdělost můžete věnovat také svým smyslům. Zaměřte se na ně: zrak, čich, chuť, sluch a hmat. Informace, které přijmete svými smysly, nehodnoťte. Nechte je prostě projít hlavou a pak je zas pusťte. Bdělí můžete být i ohledně svých emocí. Jakmile nějakou emoci pocítíte, pojmenujte ji - "strach", "úzkost", "nervozita". Opět je nijak nehodnoťte, jen je zaznamenejte, prožijte si je a nechte je jít.
 5. 5
  Zkuste meditovat. Meditace obnáší utišení vlastní mysli a prožívání přítomného okamžiku. Při meditaci dokážete lépe regulovat své emoce.[16] Pomůže vám to potlačit nervózní vzhled. Budete vypadat mnohem klidněji. Meditovat můžete různými způsoby. Ačkoli ovládnutí správné techniky meditací může trvat poměrně dlouhou dobu a měli byste se jí učit od odborníků, pokusit se o ni můžete i sami.[17] Zkuste řízenou meditaci. Použijte co nejvíce ze svých pěti smyslů a představte si v mysli nějakou uklidňující scénu. Vyzkoušet můžete také meditaci mantry. Tiše si v mysli opakujte nějaké slovo nebo frázi. Pomůže vám to zaměřit mysl a odstranit nechtěné myšlenky, vyvolávající úzkost.
  Reklama

Tipy

 • Nemněte si ruce a nehrajte si s vlasy. Někteří lidé takové věci dělají, aniž by si to uvědomovali.
 • Pokud víte, že budete muset podstoupit něco, z čeho budete nervózní, plánujte si věci předem. Zjistěte, co se bude dít a připravte se na to.
 • Pokud se připravujete na nějakou řeč nebo proslov, trénujte ji před zrcadlem.
 • Stůjte vzpřímeně - budete vypadat sebejistěji.


Reklama

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautor od:
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautor od Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 2 169 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 169 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama