Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina z nás bohužel neoplývá přirozeným citem pro módu a výběr outfitu. Zvolit vhodné oblečení třeba i na běžné každodenní nošení může být leckdy tvrdý oříšek, natož pak když potřebujete sladit košili a kravatu pro výjimečnou příležitost. Nebojte se – wikiHow je tady pro vás a pomůže vám i v téhle zapeklité situaci!

Část 1
Část 1 ze 3:

Výběr košile

 1. 1
  Všeobecně platí, že je lépe sladit košili a kravatu dřív, než se budete zabývat oblekem. Ideálně by všechny tři věci mely ladit, ale na tom, jak k sobě jde košile s kravatou záleží více, než na tom, jak jde dohromady se sakem. Proč? Protože sako si můžete sundat, zatímco kravatu a košili budete mít na sobě pořád. Pokud máte tedy jen jeden oblek, snažte se soustředit především na kravatu a košili a nikoli na sako.
 2. 2
  Pokud jste na pochybách, vyberte si jednobarevnou košili v neutrální barvě. Jestliže si opravdu nevíte rady s výběrem košile, nikdy nemůžete udělat chybu, pokud sáhnete po barvě, která se hodí ke všemu, tedy například "bílé". Je to barva, se kterou se pracuje nejsnadněji, protože ladí prakticky ke kterémukoliv obleku i kravatě.
  • Další šikovné barvy, ke kterým se hodí mnoho kravat, jsou například bledě modrá a podobné světlé odstíny.
 3. 3
  Pro odvážnější vzhled (i když náročnější na výběr), si vyberte košili v pastelové nebo syté barvě. Po bílé a světlé košili jsou dalším stupněm pastelové košile.Jsou stále ještě poměrně světlé, ale ne tolik neutrální jako například světle modrá nebo bílá – pastelové odstíny nositeli umožňují sestavit kombinace, které mohou být zajímavější, nebo se naopak mohou tlouct. Posledním stupněm jsou pak košile v plných, zářivých barvách, které nabízejí skutečně jedinečné možnosti. Když je sladíte s tou pravou kravatou, budete vypadat sofistikovaně, pokud ale vhodnou kravatu nevyberete, výsledkem bude přinejlepším oblek jak pro kolotočáře.
  • Černá košile je v tomto výjimkou – je sice tmavá a výrazná, ale stejně jako v případě bílé barvy se hodí k velké spoustě různých kravat.
 4. 4
  Pokud si troufáte, vyberte si pruhovanou nebo jinak vzorovanou košili. Pochopitelně že ne všechny košile jsou jednobarevné. Mnoho pánských košil má nějaký vzor nebo proužky (vertikální i horizontální), jiné jsou tečkované, kostičkované a podobně. Platí, že čím větší a složitější vzory, tím více pozornosti košile budí, ale tím je také obtížnější k ní zvolit vhodnou kravatu a oblek.
  • Pro formální nebo semi-formální příležitosti příležitosti sáhněte po košili s decentním vzorem. Tenké vertikální proužky v neutrální barvě (třeba kombinace bílé a světle modré) jsou sázka na jistotu, ačkoli drobný, opakující se vzorek, například tečky, se také hodí (obzvlášť pokud jedna z barev je neutrální).
  • Košile se složitějšími vzory, například velké kostky nebo prošívání se většinou nosí bez kravaty, protože vzor sám o sobě budí pozornost.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Slaďte kravatu s košilí

 1. 1
  Vyberte si kravatu, která je tmavší, než vaše košile. Kravaty přitahují pozornost. Dobře sladěná kravata s košilí přitáhne pohled i přes celou místnost plnou lidí a hned zaměří pozornost k vaší tváři. Podpořte tento efekt tím, že vyberete kravatu, která na košili vynikne. Většinou to znamená takovou kravatu, která je tmavší, než odstín košile. Bílou a jiné neutrální barvy můžete kombinovat s téměř jakoukoliv kravatou. Sladit tmavší a výrazně barevné košile bývá náročnější.
  • Sáhnout po kravatě, která je světlejší než košile, je někdy schůdná cesta za předpokladu, že proti košili vynikne. Například pokud máte na sobě černou košili, všechny kravaty kromě černé budou proti ní výrazné, takže si můžete vybrat jakoukoliv barvu – třeba bílou.
 2. 2
  U jednobarevné kravaty si vyberte takovou barvu, která tento požadavek splňuje. Jednobarevné kravaty jsou všestranné – téměř jakýkoliv odstín vypadá skvěle s bílou košilí, zatímco konzervativnější barvy, například námořnická modrá a černá vypadají dobře i s košilí výraznější barvy. Všeobecně platí, že jednobarevná kravata by měla být tak nápadná (nebo nenápadná), jak vyžaduje daná příležitost. Například červená kravata v kombinaci s bílou košilí je kontrastní kombinace, která budí pozornost, ale netluče se.
  • Nekombinujte spolu jednobarevnou výraznou kravatu s jednobarevnou výraznou košilí, pokud nemáte jistotu, že se k sobě odstíny hodí. Vyvarujte se extrémních kontrastů – třešňově červená kravata a brčálově zelená košile, například, to je opravdu náročná kombinace i pro zkušeného módního znalce.
 3. 3
  V případě vzorované kravaty si vyberte takovou, na které se nachází barva, která je podobná barvě košile. Pokud se rozhodnete pro kravatu se vzorkem, dobrý způsob, podle kterého ji sladíte s košilí, je prohlédnout si, zda se na kravatě vyskytuje barva, která je na košili (nebo je alespoň podobná). V takovém případě, za předpokladu, že se barvy na vzorku netlučou, by se oba kousky měly k sobě bez problémů hodit.
  • Výjimkou z tohoto pravidla je případ, kdy má kravata drobný, opakující se vzorek, jehož barva pozadí je stejná, jako barva košile, protože pak nebude kombinace dostatečně kontrastní.
  • Například pokud máte na sobě světle modrou košili, můžete si vybrat kravatu, na které jsou především odstíny tmavě modré a jen trochu bledě modré.
 4. 4
  Pozor na kravaty, které mají vzorek převážně stejné barvy jako košile. Když přijde na sladění kravaty s košilí, pravidlo číslo jedna zní, že dvě stejné věci spolu neladí. Kravaty se vzorem byste neměli kombinovat s podobně vzorovanou košilí. Takové kombinace a spojení vzorů mohou vytvářet chaos a nepříjemný efekt optického klamu. Navíc kravata na košili se stejným vzorem vůbec nevynikne.
  • Neměli byste například nosit kostkovanou kravatu ke kostkované košili nebo proužkovanou kravatu ke košili proužkované a podobně.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Slaďte oblek s kravatou a košilí

 1. 1
  Volte "vážné", formální barvy. Když přijde na oblek, formální barvy jsou vaši nejlepší přátelé. Většina lidí neunese barevné a hravé obleky. To neznamená, že se takoví nenajdou – jen že je k tomu potřeba obrovská dávka charizmatu a pokud vám to nevyjde, můžete snadno vypadat jako estrádní umělec. Většině lidí nejvíce sluší obleky v barvách jako je černá, šedá, námořnicky modrá a (někdy) hnědá, pokud se jedná o formální kalhoty a sako.
  • Nejen že jsou tyto barvy důstojnější (a proto vhodnější na slavnostní příležitosti), ale také se snadno kombinují s většinou košil a kravat.
 2. 2
  Pokud máte pochybnosti, sáhněte po jednobarevném, tmavém obleku. Stejně jako v případě košil, i u obleků jednoduchost znamená variabilitu. Jednobarevný oblek, nejlépe černý, šedý nebo tmavě modrý ladí s většinou kombinací kravat a košil. Navíc ho využijete pro mnoho příležitostí, od radostné svatby až po smutný pohřeb. Každý muž by měl mít v šatníku alespoň jeden takový oblek.
  • Tmavý oblek slaďte s neutrální košilí a tmavou kravatou a máte univerzální outfit na každou slavnostní příležitost. Zářivější barva kravaty se k tmavému obleku může dobře hodit, ale na formální příležitosti je občas příliš veselá.
  • Některé zdroje uvádějí, že tmavě modrá se příliš nehodí k černému nebo námořnicky modrému obleku.[1]
 3. 3
  K pastelovým a tmavým kravatám můžete vyzkoušet světlý, jednobarevný oblek. Ne každá příležitost vyžaduje tmavý, formální oblek. Velbloudí, světle šedá, světlejší tvíd a někdy dokonce i bílá, to všechno jsou možnosti, které se hodí na veselé denní společenské události. K podobnému obleku nejlépe ladí pastelové a/nebo tmavé kravaty pro větší kontrast.
 4. 4
  Nekombinujte vzorovený oblek s podobně vzorovanou košilí nebo kravatou. Stejně jako při párování košile s kravatou platí, že podobný vzorek by se neměl vyskytovat ani na obleku. Nejběžnější vzorek na obleku jsou tenké vertikální proužky, což znamená, že byste se měli vyhnout proužkované košili nebo kravatě, obzvlášť, pokud jsou proužky také úzké a vertikální.
  • Platí také, že byste neměli nosit tři různé vzory najednou. Jinými slovy – alespoň jedna součást oděvu by mela být jednobarevná bez vzoru. Zkombinovat tři vzory na jednom outfitu je náročné pokud se vám to nepodaří, budete vypadat jako šašek.
 5. 5
  Vyberte si oblek, se kterým nebude na outfitu víc barev, než tři. Můžete si vybrat oblek, který outfitu nepřidává žádnou barvu, obzvlášť, pokud je kombinace kravaty s košilí už tak dost pestrá. Použít oblek k dodání barvy většinou není dobrý nápad – zpravidla to končí jako přeplácený chaos.
  • Přesněji řečeno, košile v neutrální barvě, například bílé a podobné odstíny stejné barvy na kravatě se nepočítají jako "tři barvy". Pokud máte tmavě modrou, jemně kostičkovanou kravatu, různé odstíny modré na ní se také nepočítají jako oddělené barvy.
  Reklama

Tipy

 • Klasický černý oblek s bílou košilí doplňte světlou kravatou s jemným vzorkem.
 • Pokud máte vzorovanou košili, raději zvolte jednobarevnou kravatu.
 • K jednobarevné košili se naopak hodí vzorovaná kravata. Čím větší vzor, tím méně je kravata formální a hodí se spíš na večírek s dobrými přáteli.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Oblek, kravata a košile

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 208 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 7 208 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama