Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy není snadné vybrat si správnou barvu oblečení, která se bude hodit například k zelenému tričku, nebo k modré sukni. Existují ovšem základní pravidla ladění barev, která vám pomohou. Jakmile tato pravidla budete znát, budete je moci začít porušovat, ale v každém případě je dobré vědět, čím se máte řídit. V tomto článku se dozvíte, jak ladit barvy oblečení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Najděte si své barvy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Použijte kolo barev. Toto kolo vám řekne, které barvy se k sobě hodí. Najdete v něm konkrétní barevné kombinace, které společně vypadají skvěle. Primární barvy – červená, žlutá a modrá, vytvářejí sekundární barvy. Terciární barvy se zase tvoří kombinacemi primárních a sekundárních barev. [1]
  • Barvy se dělí na teplé a studené. teplé barvy jsou oranžová, červená, žlutá atd. a studené barvy jsou zelená, modrá a fialová. Kombinace teplých a studených barev a studených barev se studenými je skvělým způsobem, jak sladit barvy, který zvládne i začátečník.
  • Bílá, černá a šedá jsou neutrální barvy (které jsou při ladění barev velmi důležité).
  • Když má barva nějaký nádech, znamená to, že je světlejší (obsahuje bílou). Když má barva odstín, znamená to, že je tmavší a obsahuje černou. Tóny barvy se vytvářejí pomocí šedé. Při ladění barev musíte vědět, jak se k sobě hodí barvy s různými nádechy, tóny a odstíny.
 2. 2
  Měli byste se snažit vyhýbat se komplementárním barvám. Jde o barvy, které zvýrazňují jedna druhou a nacházejí se na opačné straně barevného kola (například oranžová a modrá). Tyto barvy jsou sice komplementární, ale neznamená to, že vám jejich kombinace bude slušet. [2]
  • Není nezbytně nutné se kombinacím komplementárních barev vyhýbat úplně, zejména pokud rádi nosíte extravagantní oblečení. Je dobré sladit jednu komplementární barvu s nějakým odstínem její opačné barvy. Můžete si například vzít královsky modré šaty se světle zlatým šálem a botami.
 3. 3
  Využívejte analogické barvy, tedy barvy, které se na barevném kole nacházejí vedle sebe (například zelená a žlutá, nebo červená a oranžová). Protože jsou tyto barvy na kole vedle sebe, jejich kombinace většinou vypadá dobře.
  • Příkladem takové kombinace barev mohou být červené šaty se zlatými doplňky a růžovými botami.
  • Neměli byste kombinovat více než tři analogické barvy najednou. Ve výše uvedeném příkladu již máme tři barvy (červená, růžová a zlatá), takže byste neměli přidávat ještě například oranžovou nebo fialovou.
 4. 4
  Využívejte primární barvy. Primární barvy jsou červená, modrá a žlutá. Tyto barvy společně většinou nevypadají moc dobře, ale pokud máte dost odvahy, existují způsoby, jak je sladit. Primární barvy se skvěle hodí pro monochromatické outfity, které zahrnují jen jednu barvu. [3]
  • Příkladem monochromatického vzhledu je bílý top s tmavě modrými kalhotami, tmavě modrými kotníkovými botami a tmavě modrým sakem. Můžete přidat i červený nebo fialový šátek.
  • Příkladem správného ladění primárních barev je outfit, který obsahuje několik neutrálních barev. Vezměte si například červené boty na podpatku, modré džíny a žluté doplňky a rozbijte barevnost celého vzhledu černým sakem a šedým topem.
 5. 5
  Některé barvy byste neměli kombinovat nikdy. Některé barvy se k sobě jednoduše nehodí a přesto je spousta lidí kombinuje. Když se těmto módním faux pas vyhnete, budete schopni ladit své oblečení lépe.
  • Černá se hodí ke všemu, ale existují dvě barvy, se kterou nevypadá dobře – tmavě modrá a hnědá. Tmavě modrá je černé příliš podobná a nevypadá s ní dobře. Hnědá se k černé hodí jen ve výjimečných případech a většinou je lepší je nekombinovat.
  • Bílá a krémová se k sobě také nehodí, protože výsledek většinou působí dojmem, že jste se snažili barvy dobře zkombinovat a nepodařilo se vám to (na druhou stranu krémová se skvěle hodí k hnědé).
  • Hnědá a šedá jsou barvy, které se k sobě moc nehodí. Jsou obě příliš neutrální a víceméně bezbarvé.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Ladění barev

Stáhnout PDF
 1. 1
  Používejte neutrální barvy. Tato rada je při ladění barev nejdůležitější. Neutrální barvy zvýrazní ostatní barvy a pomohou vám dosáhnout skvěle sladěného outfitu. [4]
  • Šedá je obzvláště vhodnou barvou. Vezměte si například šedou sukni, tmavě fialový top a zlatý šátek, nebo slaďte šedé kalhoty s bílou košilí, modrým sakem a červenou kravatou.
  • Pamatujte si, že dobře padnoucí bílá košile skvěle doplní jakýkoli outfit a můžete si k ní vzít černé kalhoty a kravatu, nebo svetr či sako se šátkem.
  • Nenoste barevné kalhoty, pokud je nebudete chtít sladit s neutrálním trikem nebo košilí (například červené kalhoty s šedým svetrem). Barevné kalhoty většinou vypadají přehnaně a odvádějí pozornost od ostatních částí oděvu.
 2. 2
  Využijte škálu barev. Každá barva má různé hodnoty – tmavší (odstíny) a světlejší (nádechy) nebo tlumenější (tóny). Měli byste se snažit sladit různé odstíny vybraných barev.
  • Můžete si například vzít okrovou kravatu se světle modrým trikem a šedými nebo černými kalhotami. Okrová je tmavší barvou, než světle modré triko (jedna je pastelová, druhá je zářivější).
  • Představujte si ladění barev jako černobílou fotografii. Pomůže vám to určit barevnou gradaci a sladit vhodné barvy (například tmavší se světlejšími).
  • Více pastelových barev dohromady většinou působí trochu přeslazeně, ale zářivé barvy můžete s jinými zářivými barvami ladit bez problémů. Vraťme se k příkladu s okrovou kravatou a světle modrým trikem. Místo světle modré můžete zvolit například karmínovou, která je intenzivnější, než světle modrá.
 3. 3
  Trénujte! Budete si muset s barvami nějakou dobu hrát, abyste si našli svůj styl ladění a zjistili, co vám sluší a co ne. Možná zjistíte, že zářivě žlutý šátek se k zářivě modrému triku nehodí. Můžete si místo něj vzít například pastelově žlutý, nebo tmavší okrový.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Bezpečné kombinace

Stáhnout PDF
 1. 1
  Laďte zářivé barvy s neutrálními barvami. Při ladění barev byste měli používat jak barvy, tak neutrální odstíny, abyste vypadali elegantně. Neutrální barvy jsou určeny ke zvýraznění ostatních barev.
  • Slaďte jednu barvu a jeden neutrální odstín, například červenou halenku s černou sukní a červenými botami, nebo džíny s bílým trikem a modrým šátkem.
  • Můžete sladit také jednu barvu a dva neutrální odstíny, například oranžové šaty s černobílým svetrem, černými botami a bílými náušnicemi, nebo hnědé kalhoty s krémovým svetrem a zlatým šátkem.
  • Pokud se nebojíte, zkuste sladit dvě barvy a jeden neutrální odstín. Můžete si vybrat analogické barvy, se kterými je ladění snazší – vezměte si například červené sako přes bílé šaty a oranžové boty a kabelku. Můžete zkusit také černé kalhoty, tmavě modrý svetr a tmavě červený šátek.
 2. 2
  Využijte teplé neutrální odstíny. Pokud si nejste jistí, držte se teplých neutrálních barev, jako je krémová nebo hnědá, které společně vypadají velmi elegantně. Můžete je sladit také se zemitějšími barvami (barvy, které obsahují šedou), například s olivově zelenou.
 3. 3
  Využívejte vzory s neutrálními odstíny a barvami. Vzory se ladí hůře, takže si musíte dát pozor, abyste to s nimi nepřehnali, nebo vzorovaný oděv nezastínili zbytkem oblečení.
  • Zkuste sladit jeden vzor se jednou nebo dvěma neutrálními barvami, například pruhované fialovočerné šaty s černými legínami a šedými botami. Můžete sladit také flanelovou košili s hnědými manšestrovými kalhotami a bílým tílkem.
  • Můžete sladit také jeden vzor s jednou barvou, kterou vzor obsahuje, například červenou sukni se žlutým a oranžovým vzorem slaďte s oranžovou (k takovému oblečení byste si ovšem měli vzít neutrální boty).
  Reklama

Tipy

 • Omezte se na tři barvy, včetně neutrálních odstínů, abyste měli jistotu, že to s barvami nepřeženete.
 • Nepřehánějte to s pastelovými barvami. Je dobré sladit jednu pastelovou barvu s jednou neutrální barvou, nebo pastelovou barvu se stejnou barvou v tmavším odstínu.
 • Pokud chcete vašemu oděvu dodat více barev, vezměte si malý doplněk v barvě, která sedí k barevné hodnotě vaší hlavní barvy. Můžete si vzít například žluté náušnice se zeleným tričkem, nebo modrou kravatu s červenou košilí.
Reklama

Varování

 • Nezapomínejte na to, že máte právo nosit si co chcete. Nezáleží na tom, zda si ostatní lidé myslí, že máte dobře sladěné oblečení – jde o to, abyste byli spokojení vy.
 • Nekombinujte dvě téměř stejné barvy. Měli byste barvy kombinovat přesně, nebo je sladit s neutrálními tóny.
 • Nekombinujte černou s hnědou, pokud si výsledkem nejste naprosto jistí. S hnědými botami a černým oblečením budete vypadat, že nemáte o ladění barev ani páru.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 76 004 krát
Stránka byla zobrazena 76 004 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama