Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ačkoliv často nazývané jako židovské Vánoce, svátek Chanuka je vlastně úplně jiný svátek. Chanuka je také známá jako židovský svátek světel, protože hlavním symbolem festivalu je rozsvěcení svíček během osmi dnů slavnosti. Ačkoliv to není jeden z těch nejdůležitějších svatých dnů židovské tradice, je stále slaven s tradičním jídlem a obřady.

Postup

 1. 1
  Poznejte tento svátek. Významem Chanuky je ochrana Boha nad Izraelity a zázraky, které se v ten den staly. Tento svátek oslavuje triumf víry a odvahu nad vojenskou mocí, když skupina Izraelitů se postavila za své právo být Židy. Bylo jim zakázáno pod trestem smrti, číst jejich posvátné texty nebo provádět jejich důležitý micvot. Jejich svatý chrám byl poskvrněn a bylo jim nařízeno, aby uctívali jiné bohy. Nicméně malá skupina věrných Izraelitů, známá jako Makabejští povstala a porazila okupanty, získala zpět chrám a znovu jej zasvětila Bohu. Věčný plamen ve velké menoře (svícen) měl být rozsvícen. Ale svatý olivový olej, který byl potřeba pro hoření ve stojanu lampy, potřeboval 8 dní, aby byl slisován a očištěn. Židé měli množství oleje, které stačilo pouze na jeden den. Rozhodli se v dobré víře, že přesto plamen rozsvítí. Stal se velký zázrak. Džbán oleje se každý den znovu naplnil s dostatečným množstvím oleje na rozsvícení velké menory chrámu a takto to pokračovalo sedm dní, což byla stejná doba, která byla potřeba na přípravu nového oleje! To, že si někteří myslí, že olej pravidelně hořel po dobu 8 dnů, je obyčejná mýlka. Tento příběh je dokonce zmíněn Josephusem, židovským historikem z prvního století. [1] Od této doby, se Chanuka slaví po dobu 8 dní na počest zázraku, kdy menora hořela v chrámu 8 dní. Hlavní zázrak Chanuky je vítězství Makabejských proti nejsilnější armádě na světe.
 2. 2
  Připravte si Chanukiu. Nejzákladnější věc, kterou potřebujete pro slavení Chanuky je devítiramenný svícen, který se nazývá Chanukia (nebo často také menora, ačkoliv technicky Menora je sedmiramenná Chanukia a svíčky. Osm z ramen symbolizuje 8 nocí, přičemž poslední (tato má jinou velikost, většinou je vyšší než ostatní) se nazývá šamaš nebo pomocná svíce a používá se pro rozsvícení ostatních svíček. Chanukia se obvykle rozsvítí v noci nebo hned po západu slunce.
  • Poslední noc se rozsvítí šamaš a odříká se požehnání. První noci, se rozsvítí šamaš a odříká se požehnání a rozsvítí se první svíčka. První svíčka je umístěna na chanukii jako první vpravo.
  • Svíčky jsou umístěny zprava doleva, ale rozsvíceny z leva doprava. Svíčka, kterou rozsvítíte jako první je vždy zároveň poslední svíčkou, kterou umístíte na chanukiu; stejně jako svíčka, kterou rozsvítíte jako poslední je vždy první svíčka, kterou umístíte na chanukiu.
  • Druhou noc, jsou rozsvíceny šamaš plus dvě svíčky a tak dále až po osmou noc, kdy všech devět ramen svícnu mají rozsvícené svíčky.
  • Tradičně, rozsvícená chanukia se umístí k oknu, takže všichni, kteří jdou okolo, si mohou připomenout zázrak Chanuky. Některé rodiny, které dávají chanukiu blízko okna umisťují svíčky zleva doprava, takže to vypadá jako zprava doleva pro ty, kteří jdou okolo.
 3. 3
  Odříkejte požehnání, když rozsvěcujete chanukiu nebo menoru. Požehnání je způsob, jak projevit úctu Bohu a židovským předkům.
  • V první den Chanuky, odříkejte následující požehnání

   Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, asher kidshanu b’mitzvotav v’tzivanu l’hadlik ner shel Hanukkah.

   Což znamená: Požehnaný jsi, O Pane Náš Bože, Vládce vesmíru, který nás posvětil Vašimi přikázáními a přikázal nám roznítit světla Chanuky.

   Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, she’asah nisim l’avoteinu, b’yamim haheim bazman hazeh.

   Požehnaný jsi, O Pane Náš Bože, Vládce vesmíru, který konal zázraky pro naše předky v těch dnech této doby.

   Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, shehekheyanu, v’kiyamanu vehegianu lazman hazeh.

   Požehnaný jsi, O Pane Náš Bože, Vládce vesmíru, který nás nechal naživu, podpořil nás a přivedl nás do tohoto období.
  • Ve všech dalších nocích Chanuky, při rozsvěcování chanukie, přednášejte následující modlitbu:

   Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, asher kidshanu b’mitzvotav v’tzivanu l’hadlik ner shel Hanukkah.

   Požehnaný jsi, O Pane Náš Bože, Vládce vesmíru, který nás posvětil Vašimi přikázáními a přikázal nám roznítit světla Chanuky.

   Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, she’asah nisim l’avoteinu, b’yamim haheim bazman hazeh.

   Požehnaný jsi, O Pane Náš Bože, Vládce vesmíru, který konal zázraky pro naše předky v těch dnech této doby.
 4. 4
  Zahrajte si drejdl. Čtyřstranná hračka, která se nazývá drejdl nebo sevivon se používá k hraní gamblové hry s malými bonbóny nebo oříšky. Hráči dostanou stejný počet bonbónů a některé se umístí do "hrnce" uprostřed. Hráči se střídají v točení drejdlu. Každá strana drejdlu má jedno písmeno, které říká hráči, zda má odevzdat bonbón nebo naopak, zda bonbón dostane. Hra skončí tím, že někdo má všechny bonbóny nebo pokud jsou všechny bonbóny snědeny (často v případě domácností, kde mají malé děti!)
 5. 5
  Dejte dětem malé žetony. Dětem se dávají se malé dárky s penězi (gelt) každou noc Chanuky. Populární jsou také čokoládové mince jako odměny a dárky během Chanuky. Můžete vzít také v úvahu, že byste každou noc dali dětem šek na 5 dolarů, které vy věnovali na charitu podle jejich výběru.
  • Dárky Chanuky mohou být dány i dospělým. Ačkoliv se Chanuka koná během křesťanských svátků, nejsou to "Židovské Vánoce," což si někteří chybně myslí.
  • Skvělé dárky pro Chanuku pro dospělé mohou být krásné svíčky na Chanuku, dobrý olej na vaření nebo židovská kuchařka.
 6. 6
  Jezte jídlo vařené v oleji. Chanuka by nebyla stejná, bez tradičních latkes a jablečné dřeně. Latkes (palačinky z nakrájených brambor, cibule, macesového jídla a soli) jsou smaženy v oleji do křupavé zlatohnědé barvy a následně servírované s jablečnou dření (a často s kyselou smetanou). Olej na smažení připomíná oslavujícím zázrak oleje. Oblíbenou dobrotou Chanuky jsou také malé koblihy s moučkovým cukrem, nazývající se Sufganiyot, a to především v Izraeli. Tématem jsou smažená, olejová jídla!
  • A k tomu hodně lidí v období Chanuky konzumují mléčné výrobky, jako způsob, jak si připomenout příběh Judity. Judita zachránila vesnici od vítězícího syrského generála tak, že ho naládovala slaným sýrem a vínem. Když omdlel, vzala mu jeho meč a uťala mu hlavu. Z tohoto důvodu jsou oblíbené sýrové latkes a sýrové bliny během svátku Chanuky.
 7. 7
  Mluvte o Tikkun Olam. Využijte tyto svátky jako příležitost k hovoření s dětmi o tom v co věří a co to znamená, když se postaví za svoji víru. Hovořte o příkladech, které podporují svobodu slova a svobodu vyznání a pomozte jim šířit tyto zprávy i století po tom, co se udál zázrak Chanuky. Vždyť přece Chanuka je příběh o Izraelitech, kteří bojovali pro jejich svobodu vyznání!
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte, že Chanuka je čas pro pobavení a zábavu.
 • Nezkoušejte srovnávat Chanuku s Vánocemi. Ačkoliv se slaví v podobném čase roku, nemají navzájem nic společného. Užijte si svátek pro to, co znamená pro naše životy z hlediska víry a postavit se za svou víru, i když čelíme silné opozici.
 • Abyste se dozvěděli, jak hrát drejdl si přečtěte více informací na webu.
 • Chanuka je odvozena ze slova z hebrejštiny a může být psána různými způsoby, všechny jsou správně: Hanukkah, Chanukah, Chanukkah, Chanukah, Hannukah.

.

Reklama

Varování

 • Nezhasínejte svíčky, pakliže to není naprosto nezbytné. Účelem je nechat svíčky hořet, dokud celé nevyhoří. Pokud tedy odcházíte z domu a nemáte nikoho, kdo by je mohl ohlídat, jinak je nechte hořet, dokud je to možné. Pokud nechcete způsobit nepořádek, můžete použít svíčky, které nekapou nebo umístit pod chanukiu fólii.
 • Vždy svíčky dobře hlídejte. Nedávejte chanukiu na římsu, blízko kraje nebo k povrchu nebo blízko něčeho, co by mohlo vznítit ohněm. Ujistěte se, aby malé děti, dlouhé vlasy a volné oblečení nebylo v dosahu svíček.
 • Když den chanuky začíná páteční noc, ujistěte se, že svíčky zapálíte před tím, než začne Sabatem (židovsky Sabbath), protože je zakázáno rozsvěcovat oheň po západu slunce.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Chanukia
 • Svíčky
 • Drejdl
 • Gelt, malé dárky
 • Ingredience pro latkes a jiných jídel připravovaných v oleji
 • Malé žetony pro děti


Reference

 1. Antiquities of the Israelites, Book 12, chapter 7, sections 6 and 7

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 912 krát
Stránka byla zobrazena 4 912 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama